Προς το περιεχόμενο

ubuntu:initramfs no init found! τι να κάνω;;;


menmas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

προσπαθω να βοηθησω ένα φίλο με το εξης θέμα.

χτες είχε συνεχόμενες πτωσεις τάσεις η δεη οποτε κ προφανως απο αυτο προέκυψε το πρόβλημα!!

 

είχε ubuntu κ ανοιγοντας τον ηυ βγάζει μηνυμα Νο init found......Busy box v1.13.3 k καταλήγει στο initramfs.

 

Υποθέτω ότι χάλασε το boot sector toy  δισκου του;;;;κατι τετοιο καταλαβαινω, δεν ξερω καλα!

 

1. Σκέφτηκα να κάνω ένα live cd για να διορθώσω το θεματακι. Το βαλαμε αλλα για κάποιο λόγο είναι σαν να μην βλεπει το dvd. (φυσικα άλλαξα κ το bios καταλληλα).

 

2. Αφου δε δουλευει το dvd ειπα να κάνω ένα usb key. το έκανα κ αυτο. αλλα τωρα βγαζει τα εξης:

 usb-storage: device scan complete   και συνεχίζει με διάφορα και καταληγει στο

[sdb]Assuming drive cashe:write through kai

[sdb]Attached SCSI removable disk.   και κολλάει και δεν κάνει τίποτα !!!

 

απο ότι κατάλαβα ψαχνοντας στο ιντερνετ είναι γνωστό προβληματακι. Καπου έλεγαν ότι αυτό βγαίνει επειδη πλεον δεν υπάρχει το root.disk κατι τετοιο.

 

το θέμα έιναι ότι δεν βρίσκω πουθενα τι να κάνω με αυτό το θεμα!!ουτε φορματ μπορεί να γίνει , ουτε ντατα να παρεις απο το δισκο, ουτε τίποτα!!!!

 

 

μπορεί κάποιος να μας βοηθησει; 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειδες, διάβασε το ποστ #4

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1691436

 

σε ευχαριστω, To βρήκα  :( αλλα δυστυχώς έχω πρόβλημα απο το πρώτο κιολας βήμα.... Δεν μπορώ να φτιάξω το  USB key with the live of Ubuntu Rescue Remix.  έχω κατεβασει κ το  Universal USB Installer,  αλλά όταν τρέχει ο ινστάλερ δεν έχει πουθενα επιλογή ubuntu rescue remix.  έχει μόνο ubuntu netbook remix  και ubuntu studio installer. οποτε πως θα το φτιαξω το usb?  έχετε καμια ιδέα με κάποιον άλλο τρόπο;

 

Γιατι δυστυχως έτσι έχω μεινει στο πρώτο βήμα κ δεν μπορώ να δω για τα επόμενα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι διαφορετικό έχει το ubuntu rescue remix(προφανώς θα έχει κάποιους αυτοματοποιημένους τρόπους διόρθωσης), αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε live cd για να κάνεις chroot στη διανομή που έχεις εγκατεστημένη. Μετά ίσως και μόνο με ένα απλό update-grub να διορθωθεί το πρόβλημα.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι διαφορετικό έχει το ubuntu rescue remix(προφανώς θα έχει κάποιους αυτοματοποιημένους τρόπους διόρθωσης), αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε live cd για να κάνεις chroot στη διανομή που έχεις εγκατεστημένη. Μετά ίσως και μόνο με ένα απλό update-grub να διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός γιατι δεν είμαι καλος χρηστης λινουξ κ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

έχω φτάσει στο σημείο οπως αναφέρω στο αρχικο μου ποστ  πριν ακολουθησω το λινκ που πρότεινε ο Nikos kallithe οπου

1.έχω φτιάξει ένα live usb με το ubuntu κ

2.έχω προσπαθησει να κάνω βοοτ απο αυτό (εχω αλλαξει κ το βιος σχετικα).

3.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανταποκρίνεται καλα ο ηυ!!αναφέρει τα εξης usb-storage: device scan complete   και συνεχίζει με διάφορα και καταληγει στο

[sdb]Assuming drive cashe:write through kai

[sdb]Attached SCSI removable disk.

(initramfs)   και κολλάει και δεν κάνει τίποτα !!

 

Μπορεις να μου πεις με βήματα τι προτείνεις; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν σχετικά με τα βήματα που προτείνονται εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1691436

το πρώτο βήμα στο οποίο κολλάς λέει να κατεβάσεις το iso του gparted. αυτό που είπα εγώ είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε live cd γι' αυτή τη δουλειά. Η εντολή που πρέπει να τρέξεις(το fsck) υπάρχει σχεδόν παντού, οπότε μη σε περιορίζει το συγκεκριμένο iso.

Αυτά που αναφέρω για το chroot είναι ένας τρόπος για την επανεγκατάσταση/επαναφορά του grub σε περίπτωση που έχει διαγραφεί ή δε λειτουργεί σωστα και δεν μπορείς να μπεις στο λειτουργικό. Υπάρχουν πολλές σχετικές αναφορές και οδηγίες στο διαδίκτυο, για παράδειγμα, μια είναι εδώ:

http://askubuntu.com/questions/145241/how-do-i-run-update-grub-from-a-livecd

 

Βέβαια καλύτερα να τσεκάρεις το δίσκο πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν σχετικά με τα βήματα που προτείνονται εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1691436

το πρώτο βήμα στο οποίο κολλάς λέει να κατεβάσεις το iso του gparted. αυτό που είπα εγώ είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε live cd γι' αυτή τη δουλειά. Η εντολή που πρέπει να τρέξεις(το fsck) υπάρχει σχεδόν παντού, οπότε μη σε περιορίζει το συγκεκριμένο iso.

Αυτά που αναφέρω για το chroot είναι ένας τρόπος για την επανεγκατάσταση/επαναφορά του grub σε περίπτωση που έχει διαγραφεί ή δε λειτουργεί σωστα και δεν μπορείς να μπεις στο λειτουργικό. Υπάρχουν πολλές σχετικές αναφορές και οδηγίες στο διαδίκτυο, για παράδειγμα, μια είναι εδώ:

http://askubuntu.com/questions/145241/how-do-i-run-update-grub-from-a-livecd

 

Βέβαια καλύτερα να τσεκάρεις το δίσκο πρώτα.

 

 

οκ!!ευχαριστώ! να σε ρωτήσω κάτι απορίες ακομα; 

 

 

 

Boot with LiveCD and mount the partition where ubuntu was installed on, by clicking the proper partition from "Places"->"Removable media".  

 

 Που υπάρχει αυτο Places-> Removable media  για να το επιλεξω που λεει εδω; γιατι όταν κάνω εγω βοοτ απο το usb βγαζει μαυρη οθονη κ στο τελος βγάζει το (initramfs) k δεν υπάρχει καμία επιλογη!

 

Open 

boot/grub/grub.cfg

or

boot/grub/menu.lst

 

and find the line starting with "linux" or "kernel".

 

αυτες τις ενοτλές που τις γράφω;; γιατι στο initramlfs δεν αναγωνρίζει τίποτα!

 

Συγνώμη για τις τόσες απορίες, αλλά δεν είμαι αρχάριος χρήστης κ έχω πολλες απορίες. βλέπω κ μια μαυρη οθονη που αναγνωρίζει τίποτα απο εντολες κ έχω καταμπερεδευτει.  :(

 

 

 

 

 

tο πρώτο βήμα στο οποίο κολλάς λέει να κατεβάσεις το iso του gparted. αυτό που είπα εγώ είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε live cd γι' αυτή τη δουλειά. Η εντολή που πρέπει να τρέξεις(το fsck) υπάρχει σχεδόν παντού, οπότε μη σε περιορίζει το συγκεκριμένο iso.

προσπαθησα το εξής: κατέβασα το gparted κ το έκανα βοοτ απο κει. παλι το ιδιο κάνει.!!!!!!

σε μια μαυρη οθονη λεει παλι τα ιδια!!

usb-storage: device scan complete   και συνεχίζει με διάφορα και καταληγει στο
[sdb]Assuming drive cashe:write through kai
[sdb]Attached SCSI removable disk.
(initramfs)   και κολλάει και δεν κάνει τίποτα !!
 

θα τρελαθω!τι άλλο μπορώ να κάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...