Προς το περιεχόμενο

[Info] Ubuntu 15.10 - Wily Werewolf (Συζητήσεις, απορίες)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To γνωστό πρόβλημα πάντος με vmware workstation 12 και kernel 3.1x με διάφορες διανομές ξεπερνιέτε (vmnet build failure) με το παρακάτω patch/workaround:

 

-- http://askubuntu.com/questions/617704/failed-to-build-vmnet-for-kernel-3-19

 

Το δοκίμασα με 3.19 kernels σε (k)ubuntu μηχανήματα με 14.04.3 LTS και gcc 4.8.4 και γίνετε η εγκατάσταση των drivers/modules (vmnet including) κανονικά. Αν δεν υπάρχει συγκερκιμένος λόγος για latest vmware workstation μπορεί κάποιος να δοκιμάσει με την προηγούμενη έκδοση (φαντάζομαι χωρίς πρόβλημα) ή να δοκιμάσει πχ virtual box (σαν εναλλακτική) για virtual machines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δοκίμασα με 3.19 kernels...

Το Wily (15.10) το οποίο συζητιέται σε αυτό το thread έρχεται με 4.2 πυρήνα. Το παραπάνω patch δεν χρειάζεται, πλέον.

Ωστόσο, χρειάστηκα την "χακιά" με την βιβλιοθήκη για να δουλέψει, διότι διαφορετικά δεν άνοιγε το γραφικό/GUI(έτρεχε background αλλά δεν άνοιγε γραφικό - τίποτα).

Αναφέρομαι σε Workstation 12 Pro.

 

 

Θα προτείνω και κάτι άλλο σε ότι αφορά το upgarde. Κάτι που δεν το προτείνουν πολλοί (οι του Ubuntu εννοώ) διότι δεν είναι ο ...πως τον λένε... preferable way.

 

Ούτε γραφικό (update manager), ούτε do-release-upgrade. Αλλά debian way απλά αλλάξτε τα αποθετήρια από πχ vivid σε wily.

Μετά,

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
δίνουμε μια σημασία στην έξοδο μη τυχών και αφαιρέσει τίποτα σημαντικά αρχεία και αν όλα είναι οκ..βουρ.

 

Αυτός ο τρόπος είναι αξιόπιστος μόνον από προηγούμενη σε επόμενη έκδοση , ίσως να μην ισχύει ή να προκαλέσει προβλήματα αν πηδήξουμε έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wily (15.10) το οποίο συζητιέται σε αυτό το thread έρχεται με 4.2 πυρήνα. Το παραπάνω patch δεν χρειάζεται, πλέον.

Ωστόσο, χρειάστηκα την "χακιά" με την βιβλιοθήκη για να δουλέψει, διότι διαφορετικά δεν άνοιγε το γραφικό/GUI(έτρεχε background αλλά δεν άνοιγε γραφικό - τίποτα).

Αναφέρομαι σε Workstation 12 Pro.

 

ΟΚ δεν διάβασα και τα προηγούμενα μηνύματα και μπερδεύτικα απο κάποια outputs στα οποία δεν ολοκληρώθηκε κανονικά το upgrade σε 15.10. Σχετικά με το workstation 12 pro (στο οποίο αναφερόμουν και εγω πάντος) απ' ότι βλέπω υπάρχουν (και) αναφορές για το ίδιο πρόβλημα (vmnet build failure):

 

-- http://askubuntu.com/questions/689013/vmware-kernel-module-updater-in-ubuntu-15-10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Quoting myself...

 

Υπαρχει ενα θεμα με τον fglrx σε αυτη την εκδοση που δεν φτιαχτηκε ακομα, οποτε αν καποιος ποσταρει για προβλημα, το γραφω απο τωρα για να τον παραπεμψω εδω

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-15.10-4.2-Cat-Not-Ready

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/1501276

Θα το φτιαξουνε μεχρι να βρεθει λυση απο upstream

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-15.10-fglrx-Fix

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ποια ειναι η default γραμματοσειρα του ubuntu (η ubuntu φανταζομαι) και σε τι μεγεθος την δινει η default εγκατασταση (ασχετως gnome/unity/kde/xfce/lxde δηλαδη)?

 

Η default γραμματοσειρά στο Ubuntu εδώ και μερικά χρόνια είναι όντως η Ubuntu.

Το μέγεθος εξαρτάται από το theme. 

 

Αν η γραμματοσειρά που βλέπεις είναι διαφορετική ή και τα παράθυρα φαίνονται διαφορετικά σε απλή εγκατάσταση,

τότε κάτι δεν πήγε καλά. 

Το πιο συχνό πρόβλημα είναι όταν δοκιμάζουμε αναβάθμιση ενώ έχουμε κάνει πολλές αλλαγές στις ρυθμίσεις ή έχουμε εγκαταστήσει λογισμικό από PPA.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνουμε εγκατάσταση από την αρχή και διατηρούμε το /home με τα προσωπικά μας αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, κατεβασα το iso του xubuntu 15.10, το ετρεξα σε ενα vmware και ειδα πως εχει droid sans 10αρια :/

 

Το xubuntu είναι πιο απλό από το Ubuntu. Αν το vmware έχει graphics hardware acceleration, βάλε Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα.
Για το λαπτοπ* ενος φιλου, θελω να κανω μια μικρη (~10GB) λινουξοεγκατασταση για να καταλαβω αν κατι ειναι προβλημα των windows ή του hardware. Εκτος των de, που ειμαι μεταξυ kde (γνωριμο περιβαλλον λογω windows) και xfce (λογω λιγης μνημης και αδυναμης cpu), εχω και το διλλημα μεταξυ 14.04 και 15.10. Τα υπερ και τα κατα οπως τα βλεπω εγω

 

14.04

+ σταθερο kde 4.x 

- upstart

 

15.10

+ systemd

+ xfce 4.12, αν και δεν εχει τρελες διαφορες με το 4.10 της lts

 

Δεν μου ερχεται κατι αλλο πιο προφανες απο τα παραπανω...

 

Με τα παραπανω, κλινω προς την lts. Δεν ενδιαφερομαι για ρεουσα διανομη, ουτε εχω σκοπο να περιμενω ως τον Απριλιο για την επομενη lts (εννοειται πως δεν θα βαλω alpha της 16.04!). Με ενδιαφερει η απλοτητα, γιατι δεν θα ειμαι απο πανω του να φτιαχνω το ενα και το αλλο. Εσεις τι λετε?

 

* amd e-240, 2GB ddr3, ati 6310, atheros ar8152/815,, realtek 8188ce

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lts έχουμε ξανά σε δύο μήνες. Η 15.10 πάντως είναι αρκετά σταθερή καθώς πλησιάζουμε στην lts συν ότι με την κυκλοφορία της lts κάνεις ένα απλό upgrade που στην περίπτωση του ubuntu σχεδόν πετυχαίνει πάντα. 

Βάλε πάντως kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα εβαλα 14.04 λογω σταθερου kde. Βασικα εβαλα minimal installation + kde-plasma-desktop + firefox + smplayer + mplayer + ms fonts + ελληνικο locale για τον ff και το kde.

Αποριες

- Γιατι οι γραμματοσειρες φαινονται ετσι χαλια, ακομα και με τη μαμα ρυθμιση και τις μαμα γραμματοσειρες Τωρα εχω verdana 10αρες παντου εκτος απο το τερματικο, slight antialiasing και 96dpi.

- Θελω να κρυψω τον grub εντελως, αφου εχω ορισει να εκκινει στα windows αυτοματα. Κανω οτι λεει εδω, αλλα balls

http://askubuntu.com/questions/111085/how-do-i-hide-the-grub-menu-showing-up-in-the-beginning-of-boot

- Πως αλλαζει το locale του kde ή του συστηματος στα ελληνικα? Ενω εχω βαλει το σχετικο πακετο για ελληνικα στο kde, στο αναλογο κομματι του systemsettings δεν μου δινει την επιλογη να το αλλαξω.

Αν καποιος εχει καποια ιδεα, ας την πει συντομα. Πρεπει να το παραδωσω σε λιγες ωρες...

 

 

---edit

Time up :P

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...