Προς το περιεχόμενο

[Info] Ubuntu 15.10 - Wily Werewolf (Συζητήσεις, απορίες)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το νήμα για να συζητάμε για την νέα έκδοση του Ubuntu και όλων των εκδόσεων γύρω από αυτήν. Παραθέτω την ανακοίνωση της Ελληνικής κοινότητας του Ubuntu

Το Ubuntu 15.10 ήταν μέχρι πρόσφατα η υπό-ανάπτυξη έκδοση. Σήμερα κυκλοφόρησε ως σταθερή πλέον έκδοση και μπορείτε να κάνετε λήψη από τον επίσημο ιστότοπο του Ubuntu. Επισκεφτείτε το παρακάτω link και κατεβάστε την κατάλληλη αρχιτεκτονική (64-bit ή 32-bit) για τον υπολογιστή σας.
http://www.ubuntu.com/download

Αλλαγές και βελτιώσεις
Το Ubuntu 15.10 έρχεται με τον νέο βελτιωμένο πυρήνα της σειράς 4.2, ενώ περιέχει πλέον τον gcc έκδοσης 5 (gcc-5).

Σε ότι αφορά το περιβάλλον εργασίας, παραμένει το Unity 7 όμως έχει δεχθεί αρκετές διορθώσεις σφαλμάτων.
Επίσης, προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως Firefox, Libreoffice...κλπ έχουν αναβαθμιστεί σε νεότερες εκδόσεις.
Αξιοσημείωτη είναι η αναβάθμιση και των GTK και Qt σε νεότερες εκδόσεις.

Να μην ξεχάσουμε και τα official flavors (επίσημα παράγωγα) όπως, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE..κλπ, τα οποία κυκλοφόρησαν και αυτά στην έκδοση Wily Werewolf και μπορείτε να βρείτε χρήσιμους συνδέσμους στο παρακάτω link:
Release Notes/Official Flavors

Αναβάθμιση από 15.04
Διαβάστε για το πως μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση στην έκδοση 15.10, εάν έχετε την προγενέστερη (15.04) ήδη εγκατεστημένη, στον παρακάτω σύνδεσμο:
https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/DistroUpgrades

Μην ξεχνάτε ότι για όποιο πρόβλημα αντιμετωπίσετε το φόρουμ της ελληνικής κοινότητας του Ubuntu είναι διαθέσιμο για να λάβετε βοήθεια και λύσεις.

 

bannerWOshadows_ubuntufont.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω upgrade τα Kubuntu (15.04) και αφότου κατέβασε τα updates κόλλησε στο 0% το installation.

Πατάω να ανοίξει το τερματικό να δω info, τίποτα. Ακολουθήσανε μαΐμουδιές και restarts, ο updater να μη συνεργάζεται για κανένα λόγο. Να μη τα πολυλογώ τώρα μου λέει έχω τα 15.10 με 3.19 kernel, Plasma version 5.3.2 και ο Muon δε μ'αφήνει ούτε τα sources να διαχειριστώ.

 

Δε θα τσαντιστώ, δε του κάνω τη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως ενημερωθηκες σε 15.10 θα επρεπε να εχεις πυρηνα 4.2 και plasma 5.4.x, οποτε μαλλον δεν εγινε καθολου το upgrade

 

http://packages.ubuntu.com/wily/linux-image-4.2.0-16-generic

http://packages.ubuntu.com/wily/plasma-desktop

 

Υπαρχει ενα θεμα με τον fglrx σε αυτη την εκδοση που δεν φτιαχτηκε ακομα, οποτε αν καποιος ποσταρει για προβλημα, το γραφω απο τωρα για να τον παραπεμψω εδω

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-15.10-4.2-Cat-Not-Ready

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/1501276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω upgrade τα Kubuntu (15.04) και αφότου κατέβασε τα updates κόλλησε στο 0% το installation.

Πατάω να ανοίξει το τερματικό να δω info, τίποτα. Ακολουθήσανε μαΐμουδιές και restarts, ο updater να μη συνεργάζεται για κανένα λόγο. Να μη τα πολυλογώ τώρα μου λέει έχω τα 15.10 με 3.19 kernel, Plasma version 5.3.2 και ο Muon δε μ'αφήνει ούτε τα sources να διαχειριστώ.

 

Δε θα τσαντιστώ, δε του κάνω τη χάρη.

 

 

μπες σε terminal και αφού πρώτα δώσεις sudo apt-get update μετά δώσε sudo apt-get dist-upgrade για να σου περάσει τις ενημερώσεις. Φαντάζομαι σου έχει περάσει τα repositories του 15.10

Upgrade επιτυχες (συμφωνα με το Ubuntu), ολα λειτουργουν κανονικα απ οτι φαινεται. Μια μικρη λεπτομερεια

 

 

33w6yhx.jpg

 

 

:rolleyes:

 

σίγουρα έχεις κάνει upgrade γιατί έχεις παραμείνει με τον παλιό kernel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σίγουρα έχεις κάνει upgrade γιατί έχεις παραμείνει με τον παλιό kernel? 

Εγω σιγουρα εχω κανει upgrade, το Ubuntu ειναι επισης σιγουρο πως εχω κανει upgrade οπως φαινεται στη φωτογραφια, αλλα μαλλον δεν εχω κανει upgrade. Εξου και το smiley στο τελος του μηνυματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δωσε τοτε ενα lsb_release -a και δες αν λεει wily ή 15.10 για να σιγουρευτεις.

 

 

29xag0l.jpg

 

 

Aπο τη στιγμη που δεν εχει σπασει τιποτα (απ οσο εχω δουλεψει εδω και κανα 5ωρο τουλαχιστον), δεν παιζει να ασχοληθω περαιτερω προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε μενα το upgrade κολλησε στο 64% οταν ρυθμιζε το grub.Εκανα hard reset και μετα απο τερμιναλ αναγκαστικα συνεχισε την αναβαθμιση γιατι ο update manager δεν λειτουργουσε :mad: .Τωρα ειναι ολα οκ.Το μονο κακο που παρατηρησα μεχρι τωρα ειναι οτι ειναι ελαφρως πιο αργο στην αρχη φορτωνοντας το plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

29xag0l.jpg

 

 

Aπο τη στιγμη που δεν εχει σπασει τιποτα (απ οσο εχω δουλεψει εδω και κανα 5ωρο τουλαχιστον), δεν παιζει να ασχοληθω περαιτερω προς το παρον.

 

 

μήπως μπαίνεις με τον παλιότερο kernel? Στον grub επιλέγεις τον ποιο πρόσφατο kernel για να μπουτάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope, δεν υπαρχει επιλογη αλλου kernel

 

Μαλλον θα εχεις δει στον /boot αν οχι τσεκαρε ls /boot, μπας και...

 

Μηπως δεν εγινε update του grub...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλλον θα εχεις δει στον /boot αν οχι τσεκαρε ls /boot, μπας και...

 

Μηπως δεν εγινε update του grub...

 

Hταν απο τις πρωτες μου ελπιδες, αλλα φευ

 

 

2wh0aci.jpg

 

 

 

Κατα τ αλλα, μολις ειδα reply σου υπεθεσα πως θα συνοδευεται με κατι του στυλ "told ya so" :-D

Βtw, ειναι κανεις με VMWare Workstation 12? Λειτουργει κανονικα? To ωραιο ειναι πως ενω δεν ανεβηκα kernel, "εσπασε", οπως κανει συνηθως στα upgrades και φυσικα χρειαζεται custom patches και μαλαγανιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw, ειναι κανεις με VMWare Workstation 12? Λειτουργει κανονικα? To ωραιο ειναι πως ενω δεν ανεβηκα kernel, "εσπασε", οπως κανει συνηθως στα upgrades και φυσικα χρειαζεται custom patches και μαλαγανιες.

Δοκίμασε

echo /usr/lib/vmware/lib/libglibmm-2.4.so.1 | sudo tee -a /etc/ld.so.conf.d/LD_LIBRARY_PATH.conf
sudo ldconfig
Το vmware communities link(μαλαγανίες) δεν μου ανοίγει, γράφει currently maintaned, οπότε δεν ξέρω αν έχεις δώσει link για την λύση που σου γράφω διότι από εκεί την είδα :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δοκίμασε

echo /usr/lib/vmware/lib/libglibmm-2.4.so.1 | sudo tee -a /etc/ld.so.conf.d/LD_LIBRARY_PATH.conf
sudo ldconfig
Το vmware communities link(μαλαγανίες) δεν μου ανοίγει, γράφει currently maintaned, οπότε δεν ξέρω αν έχεις δώσει link για την λύση που σου γράφω διότι από εκεί την είδα :)

 

Νop, δεν ειναι τουτο.  

Το τσεκαρα αυτο που λες και απ οτι φαινεται δουλευει σε 2-3 ατομα μεχρι στιγμης, ευχομαι να δουλεψει και σε μενα.

/crossed fingers

Προς το παρον -ελεω 3.19 kernel- προσπαθω να παιξω με το προαναφερθεν patch (#13) και εχω κολλησει στο

vmware-modconfig --console --install-all

καθως εχει προβλημα με την εκδοση του gcc (5.2.1) και πεταει error "Failed to get gcc information." (<--στη 2η σελιδα ειναι και ο τυπος που προτεινει την εντολη του #14). Το οποιο εχει αααααλλη αλυσιδα απο πισω του για να στρωσει (τουλαχιστον απ οσα διαβασα: κανε downgrade τον gcc, χωσε ενα symbolic και αλλα τετοια ωραια), το οποιο μπορει να σπασει αλλες ιστοριες. Effing hell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...