Προς το περιεχόμενο

λειτουργικο linux


Revail1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 2 εντολές στο terminal κάνω την δουλειά μου, ενώ εσυ χρειάζεσαι 10 λεπτά ψάχνοντας στο google "free program για xxx", το κατεβάζεις, το κάνεις install και μετά το τρέχεις (και δώρο 2 malware).

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Yeap.

 

Το μονο που χρειαζεται ειναι να ξεχασεις την νοοτροπια windows και μονο τοτε βλεπεις οτι το linux ειναι ζωαρα.

 

 

 

Να θυμηθω τα νιατα μου. Χρηστης windows (98 xp 7), εψαχνα να δω τι ειναι αυτο το linux, και ως νεουδι το πρωτο που ειδα ηταν ubuntu.

Το βαζω... και ξεκιναω να το δουλευω νομιζοντας οτι εβαλα "κατι σαν windows". Αμ δε... δεν κραταγε η εγκατασταση πανω απο μηνα, την χαλαγα. Χυμα κατεβαζα απο δω και απο κει, κατι copy paste στα τυφλα εντολες που δεν ειχα ιδεα τι εκαναν και αλλα ωραια. Οποτε πρωτη εντυπωση? Τι μαλακια ειναι αυτη ολο χαλαει (ενω το προβλημα ηταν καθαρα δικο μου).

 

Μετα απο λιγο καιρο, ψαχνοντας τι να βαλω σε ενα δεινοσαυρο laptop που ειχε win 98 και σερνοταν, λεω ας βαλω linux μπας και τρεχει καλυτερα. Αυτο το laptop (με 32 mb ram) πραγματικα μου ανοιξε τα ματια, ειδα το φως, σαν το σκηπτρο του loki ενα πραμα. Εβαλα debian etch (σκετο) και ξεκινησα διαβασμα, να καταλαβω τα βασικα (τον apt, αρχεια ρυθμισεων κλπ). Ρε λεω αυτο ειναι καλο. Κανει οτι του λεω και οτι βαζει οτι του βαζω χωρις πολλα πολλα. Μετα προσθεσα λιγη ram και εβαλα και X και τον ανοιχτο s3 virge. Ουδεμια σχεση με τα 98, μπορουσα να κανω 5 καθημερινα απλα πραματα σαν ανθρωπος.

 

Και τοτε καταλαβα οτι οι ετοιμες "windows-like alternatives και καλα" διανομες τι ζημια κανουν στον νεο χρηστη με νοοτροπια windows.

Και τοτε καταλαβα οτι το linux δεν ειναι windows, και οτι αν μαθεις τα βασικα για το πως λειτουργει τοτε τα windows φαινονται μια μαπα. (Μιλαω μονο για το OS και οχι για εφαρμογες, εκει ναι υπαρχει προβλημα σε διαφορους τομεις.)

 

Πλεον εδω και χρονια arch σε ολα τα μηχανηματα ως μοναδικο OS.

 

Ζωαρα.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γιατί το Linux δεν κυριαρχεί στο μερίδιο Desktops είναι μια μεγάλη συζήτηση που το τελευταίο πράγμα με το οποίο έχει σχέση είναι η ευχρηστία του λειτουργικού ή μιλάμε για μια μερίδα ατόμων που δοκίμασε το λειτουργικό (γιατί υπάρχει και ένα 90% που δεν τό 'χει δοκιμάσει ή δεν τό 'χει ακούσει ΚΑΝ) και δεν μπόρεσε να ξεχάσει κακές συνήθειες που είχε όσο χρησιμοποιούσε Windows. Ας πάρουμε την πιο συνήθη περίπτωση αλληλεπίδρασης με ένα λειτουργικό. Εγκαθιστάς ένα λειτουργικό ή το βρίσκεις ήδη εγκατεστημένο με τον καινούργιο σου υπολογιστή. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θες να κάνεις μόλις ξεκινήσεις να το χρησιμοποιείς; Μα φυσικά να περάσεις προγράμματα που καλύπτουν τις ανάγκες σου. Ας δούμε πώς γίνεται αυτό στο κάθε λειτουργικό:

 

Windows

 

1. Ανοίγεις browser και κάνεις αναζήτηση σε σελίδες, συχνά αμφιβόλου ασφάλειας, για να κατεβάσεις το setup του προγράμματος.

2. Μόλις κατέβει τρέχεις το setup.

3. Τα Windows σε προειδοποιούν ότι η εφαρμογή μπορεί να είναι κακόβουλη, να συνεχιστεί η εγκατάσταση; Πατάς "Ναι" (το αν είναι πράγματι κακόβουλη ή όχι είναι μία άλλη ιστορία...).

4. Ρωτάει το setup αν συμφωνείς με τους όρους χρήσης του προγράμματος. Πατάς "Ναι, συμφωνώ" για να συνεχιστεί η εγκατάσταση. Κάποιοι θα μπούν στον κόπο να πατήσουν την αποδοχή των όρων, ΑΦΟΥ πρώτα διαβάσουν ολόκληρο το κείμενο με τους όρους χρήσης.

5. Στη συνέχεια πρέπει να πατήσεις "Επόμενο", "Επόμενο"... "Επόμενο", "Εγκατάσταση", "Τέλος".

6. Αν το πρόγραμμα είναι trial, πιθανότατα θα μπείς στον πειρασμό να ξαναψάξεις σε σελίδες στο internet (ακόμα πιο αμφιβόλου ασφάλειας) για να βρείς κάποιο crack, serial ή key generator.

7. Επαναλαμβάνεις τα βήματα 1-6 για κάθε εφαρμογή που θες να εγκαταστήσεις ή να αναβαθμίσεις.

 

Linux

 

1. Ανοίγεις το Synaptic, το Pamac, το Octopi ή οποιοδήποτε άλλο γραφικό frontend έχει η διανομή σου για τον package manager που χρησιμοποιεί, χωρίς να ασχοληθείς με terminal.

2. Τσεκάρεις όσες εφαρμογές θέλεις να εγκαταστήσεις από την λίστα και πατάς "Εφαρμογή".

 

Αν θεωρείς την πρώτη μέθοδο πιο εύκολη και πιο ασφαλή από τη δεύτερη, πιθανότατα δεν έχεις ιδέα ούτε από ευχρηστία ούτε από ασφάλεια. Ας δούμε μερικά ακόμα παραδείγματα...

 

Αναβάθμιση λειτουργικού:

 

Στα Windows η ίδια η Microsoft προτείνει στους χρήστες της να προτιμήσουν την καθαρή εγκατάσταση από αναβάθμιση κάθε φορά που κυκλοφορεί μία νέα έκδοση του λειτουργικού. Την ίδια άποψη έχουν και οι έμπειροι χρήστες των Windows και γενικά όσοι δεν γουστάρουν να καθαρίζουν απομεινάρια της παλιάς έκδοσης μετά την αναβάθμιση. Στο Linux και ειδικά στις κυλιόμενες διανομές, η αναβάθμιση είναι υπόθεση μίας εντολής ή ενός κουμπιού (ότι προτιμάει ο καθένας) και μαζί με το λειτουργικό αναβαθμίζονται και όλα τα προγράμματα που υπάρχουν εγκατεστημένα.

 

Ασφάλεια:

 

Στα Windows δεν νοείται να σερφάρεις στο internet χωρίς να έχεις εγκατεστημένο ΚΑΙ ενημερωμένο κάποιο antivirus. Στο Linux δεν χρειάζεται καν να εγκαταστήσεις ανάλογο πρόγραμμα.

 

Drivers:

 

Στα Windows σχεδόν πάντα είσαι υποχρεωμένος να περνάς έναν-έναν τους drivers των συσκευών μετά από κάθε καθαρή εγκατάσταση ή αναβάθμιση. Αντιθέτως στο Linux το 90% των drivers βρίσκονται ήδη μέσα στον πυρήνα μετά από οποιαδήποτε εγκατάσταση ή αναβάθμιση.

 

Προεγκατεστημένα προγράμματα:

 

Στα Windows μετά από μια φρέσκια εγκατάσταση κρίνεται απαραίτητο να εγκαταστήσεις σουΐτα γραφείου, πρόγραμμα για πολυμέσα, πρόγραμμα για επεξεργασία εικόνας κλπ. Εκτός κι αν βολεύεσαι με το Wordpad, τον Media Player ή την ζωγραφική. Η ουσία είναι ότι κανείς σχεδόν χρήστης δεν πρόκειται να αρκεστεί σε αυτά. Γνωρίζω άτομα που από τα Windows 7 και μετά ύστερα από κάθε φρέσκια εγκατάσταση το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να εγκαταστήσουν το classic Start Menu γιατί αλλιώς δεν την παλεύουν. Βλέπεις η Microsoft αποφάσισε για 'σένα πριν από 'σένα ότι σε κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού της θα πρέπει να αφαιρεί αντί να προσθέτει επιλογές, με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμα πιο αναγκαία η εγκατάσταση τρίτων προγραμμάτων για να επαναφέρεις την χαμένη λειτουργικότητα. Στο Linux υπάρχουν δεκάδες διανομές με προεγκατεστημένα και κατηγοριοποιημένα στο μενού εφαρμογών (και όχι χύμα μέσα σε ένα φάκελο Programs) πάσης φύσεως προγράμματα που καλύπτουν και την παραμικρή ανάγκη: LibreOffice, VLC, Gimp, Firefox, Thunderbird κλπ.

 

Αυτό που αποκαλείς "κορυφή ευκολίας" (Windows) για 'μένα δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω, πέρα από ατελείωτο χάσιμο χρόνου...

 

 

Ειμαι σύμφωνος 100% με όσα λές.

Το μοναδικό θέμα είναι πως η πλειοψηφία των χρηστών είναι κλειδωμένη πάνω στα Windows και στις αποκλειστικές εφαρμογές του.

Αν μεγάλες και τρανταχτές εφαρμογές έτρεχαν σε linux , το linux θα είχε πάνω από 50% της αγοράς .

 

Τώρα υπάρχει αυτό το κενό ασυμβατότητας που αποτρέπει πολλούς χρήστες από το να αλλάξουν στρατόπεδο.

 

Και εγώ σαν κύριο λειτουργικό μου έχω Ubuntu 14.04 αλλά όταν ασχολούμαι εδώ και 4 μήνες και στην εργασία μου και στο σπίτι με MS OFFICE ... πως να παίξω σε linux. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάλε mint ή kubuntu και μετα αν σου αρέσει πας σε πιο προχωρημένα π.χ debian. Ε αν σου φανει παιχνιδάκι και το debian μετα δοκιμάζεις είτε fedora, είτε arch είτε gentoo. Σε επίπεδο δυσκολίας έτσι παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ολα αυτα παιδια ποιο απο ολα τα linux μου προτεινετε τλκα? τα mint?

 

Από τη στιγμή που είσαι αρχάριος, προτείνω ένα εκ των Ubuntu/Kubuntu, Mageia, Opensuse, Mint . Κατέβασε τα σε live isos που δε χρειάζονται εγκατάσταση για να δεις ποιο γραφικό περιβάλλον σε βολεύει και σου αρέσει. Στο επίπεδό σου δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα ψαγμένα πράγματα, οπότε πρέπει να δώσεις περισσότερη έμφαση στο interface. 

Πάντως για το office, εγώ στη δουλειά σκεφτόμουν να βάλω linux και δεν έβαλα γιατί χρησιμοποιούμε excel το οποίο το δίνουμε σε άλλους και το συμπληρώνουν. Και φοβήθηκα μην καταστραφεί το format των αρχείων από το σώσιμο με διαφορετικά προγράμματα. Τώρα είδα έναν καινούριο να παίζει με Ubuntu και Οffice 365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...