Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενο εκτύπωτη για έγχρωμες εκτυπώσεις - γραφείο


alkis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θέλω τα ΄φωτα σας. Σε γραφείο έχω έναν δικτυακό ασπρόμαυρο laser για φωτοτυπίες εκτυπώσεις κτλ . Σχετικά ευχαριστημένος. Απλά απαιτείται πλέον να κάνω κάποιες έγχρωμες εκτυπώσεις εως 500 το μήνα πιθανώς να φτασουν και 1000 καμια φορά αλλά ποτέ περισσοτέρες.

Τι προτείνεται για να κρατησώ χαμηλά τα έξοδα αναλωσίμων , αλλά και να μην έχω και βλάβες καθε τόσο?

Ευχαριστώ για τις προτασεις με μια σύντομη αιτιολόγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον HP inklet 8100 pro στα μισά λεφτά (95 euro) και σχετικά φθηνά αναλώσιμα 47 ευρω συμβατο - 83 αυθεντικό  combo χρώματα - μαυρό για 1500 και 2300 σελ αντίστοιχα.

Τι λες? HP176n που υπερτερει ?

Επεξ/σία από alkis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι για τέτοιο όγκο εκτυπώσεων ο inkjet δεν σε συμφέρει από άποψη κόστους. Και μόνος σου βλέπεις ότι τα μελάνια για τον 8100 είναι ακριβά. Καλύτερα να πας σε laser, οπότε θα προτείνω κι εγώ τον HP176n! Μπορεί σαν μηχάνημα να είναι πιο ακριβό, αλλά θα κάνεις μεγάλη οικονομία με τα τόνερ. Τα αυθεντικά τόνερ του κάνουν όσο τα συμβατά του 8100 . Συχνά πυκνά βγάζει και προσφορές η HP με επιστροφή χρημάτων, οπότε μπορείς τότε να παίρνεις 2-3 συσκευασίες και να σου έρχεται ακόμα πιο φθηνά. Δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δε ξέρω τίποτα από εκτυπωτές. 


αυτός ο εκτυπωτής ειναι καλός??       https://www.skroutz....Epson-L365.html


ή να προτιμήσω αυτόν? (με δυσκολία γιατί είναι και το οικονομικό στη μέση)       https://www.skroutz....Epson-L565.html


 


Βασικό ερώτημα είναι, όσον αφορά τον πρώτο αν έχει καλή εκτύπωση γιατί πολλοί λένε ότι τα χρώματα του δεν είναι φωτεινά και δεν έχουν καλή ποιότητα. Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό??


απλά προτίμησα να επιλέξω τους EPSON λόγο της απίστευτης οικονομίας που όλοι αναφέρουν.


 


εγώ η χρίση που θέλω να κάνω είναι περίπου 100 τον μήνα, άλλα αρχικά για ξεκίνημα θα εκτυπωθούν περίπου στις 1000


κυρίως είναι απλές φωτογραφίες πχ από internet ή εικόνες από κατεβασμένα βιβλία.


 


τι λέτε? είναι αξιόπιστοι οι EPSON ή να πάω σε κάποιον HP


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα τον οποιοδήποτε inkjet τότε. Μηχανήματα όπως οι Epson που αναφέρεις είναι ακόμη πιο οικονομικοί και απο laser, αλλά εντελώς ακατάλληλοι για εκτύπωση φωτογραφιών σε απλό χαρτί Α4. Ικανοί να τυπώσουν έγχρωμα και καλά όταν πρόκειται για έγγραφα γενικής χρήσης με χρώμα εδώ και εκεί, αλλά όταν μια φώτο πιάνει μισή σελίδα και πάνω γίνεται χάλια. Ακόμη και με μελάνη ταχέως στεγνώματος. Η υγρή μελάνη σε οποιονδηποτε inkjet θα ποτίσει το απλό Α4 χαρτί και θα πάρεις ένα χάλια αποτέλεσμα.

 

Αν τύπωνες σε φωτογραφικό χαρτί τότε οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τους Epson ink tank? γιατί είστε διστακτικοί αφού κάνουν με διαφορά τις πιο οικονομικές εκτυπώσεις 6 ευρώ αυθεντικό μελανάκι 4000 σελίδες.Γιατι επιμένετε σε laser που εκτός από toner θέλουν και άλλα αναλώσιμα διόλου ευκαταφρόνητα από τιμή όπως drum. Ποιος ο λόγος που δεν τον εκθειάζετε? Είναι μη αξιόπιστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτυπωτές με ink tank είναι τέλειοι, αρκεί να ξέρει κάποιος για ποιον λόγο θα τον πάρει.

Αξιόπιστοι είναι, αρκεί να συντηρούνται, δηλαδή να χρησιμοποιούνται καθημερινά. Με λίγες μέρες μη χρήσης βουλώνουν. Όχι βδομάδες, αλλά μέρες. 

 

Τώρα προσπαθώ να καθαρίσω την κεφαλή στον Epson 1500w μου που δεν τον χρησιμοποίησα για καμια βδομάδα που έλειπα και άρχισε να βγάζει κενά σε σημεία. Και φαντάσου, εγώ φωνάζω συνέχεια για την συντήρηση τους και το ξέχασα. Πόσο κάποιος που δεν ασχολείται.

 

Σε συστηματα με κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή και σε συστήματα συνεχούς ροής (ink tank πχ) θέλει καθημερινή χρήση. Νόμος.-

Είναι ιδανικά για επιχειρήσεις/καταστήματα που κάθε μέρα θα κόβουν πχ τιμολόγια. Εκει δεν χρειάζεται να θυμάσαι να τονν χρησιμοποιείς καθημερινά. Αναγκαστικά θα τον χρησιμοποιείς.

 

Τα laser είναι care free μηχανήματα. Πάρε έναν οποιοδήποτε τώρα, βγάλε 10 έγχρωμες σελίδες και κλείσε τον σε ένα ντουλάπι που να μην έχει υγρασία για έναν χρόνο. Βγάλτον μετά απο 12 μήνες και δώσε πάλι 10 σελίδες εκτύπωση. Θα έχει την ίδια ποιότητα. Σε inkjet άφησε ένα δοχείο κανα δίμηνο χωρις χρήση και μετά πήγαινε να τυπώσεις...

 

Ναι λοιπόν στους inkjet, στα ink tank και γενικά σε όλα τα συστήματα εκτύπωσης, αλλά αρκεί αυτός που θα το πάρει να ξέρει τι παίρνει και τι θα πρέπει να κάνει για να διασφαλίσει την καλή λειτουργία του μηχανήματος του. Επίσης καλό θα είναι να κουμπώνει και στις ανάγκες του. Ενας σωστός επαγγελματίας πριν σου πουλήσει εκτυπωτή θα φροντίσει να ενημερωθεί για τις ανάγκες σου και την χρήση που του επιφυλάσσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν μείνει 15 μέρες σε αχρησία τον Αύγουστο πας για συντήρηση αναγκαστικά; Ή απλά δύναται να βουλώσουν από σχετικά αραιή χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Όλοι οι εκτυπωτές ανεξάρτητα απο inkjet η laser, στις υψηλές θερμοκρασίες και στις χαμηλές έχουν προβλήματα, οι inkjet ξερένοντε και στους laser ο γραφίτης πετρώνει. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να περάσει πάνω απο 3μηνο, με εξαίρεση κάποιος που χρεισιμοποιει μελάνια χαμηλής ποιότητας (κάποια κινέζικα). 

 

@Alkis ναι απο αραιή χρήση μπορεί να βουλώσουν τα ακροφύσια της κεφαλής, ωστόσο αν δεν ειναι χαμηλης ποιότητας τα μελανάκια σου, αυτό αργεί στο 99% των περιπτώσεων. (Πάνω απο 3μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι οι εκτυπωτές ανεξάρτητα απο inkjet η laser, στις υψηλές θερμοκρασίες και στις χαμηλές έχουν προβλήματα, οι inkjet ξερένοντε και στους laser ο γραφίτης πετρώνει. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να περάσει πάνω απο 3μηνο, με εξαίρεση κάποιος που χρεισιμοποιει μελάνια χαμηλής ποιότητας (κάποια κινέζικα). 

 

@Alkis ναι απο αραιή χρήση μπορεί να βουλώσουν τα ακροφύσια της κεφαλής, ωστόσο αν δεν ειναι χαμηλης ποιότητας τα μελανάκια σου, αυτό αργεί στο 99% των περιπτώσεων. (Πάνω απο 3μηνο)

Εχεις δει τονερ να πετρωνει?

Για ποιες συνθηκες μιλαμε,για -50 βαθμους κελσιου?ή 60 βαθμους υπο σκια?

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δεί ναι, λόγω υγρασίας, λόγω έκθεσης στον ήλιο, λόγω ακινησίας του toner για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο γραφίτης είναι σκόνη, αν τον αφήσεις έστω και μια μέρα θα προσέξεις πως μειώνεται ο όγκος του και σιγα σιγα αρχίζει να πετρωνει, γι'αυτο αν προσέξεις στις οδηγίες ενος toner γράφει πως πρέπει να το κουνήσεις λίγο πριν το βάλεις στον εκτυπωτή. Δεν λεω οτι γίνεται άμεσα, μπορεί να γίνει ας πούμε αν το αφήσεις 10-12 μήνες.M2000D%20cartridge%20sheet.jpg

Παράδειγμα.

Επεξ/σία από Paul.sketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεκαπεντε χρονια φτιαχνω τα ρημαδια,δεν εχω δει τονερ να πετρωνει,και μιλαμε για τονερ αποθηκευμενα σε υπογεια με υγρασιες και κρυα.

Εχω τονερ σε ντουλαπα απο το 2002 και αυριο αμα το βαλω να τυπωσει θα μου βγαλει και 100 σελιδες.

Μου εβγαλε ηδη 100 σελιδες τον περασμενο Ιουνιο.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...