Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος σε ubuntu 14.04.03 lts


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Εχθές εγκατέστησα την παραπάνω διανομή ubuntu και έχω κάποιες απορίες.

 

1) Τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει από το store των ubuntu πως τις απεγκαθιστώ;

2) Πάνω δεξιά που δείχνει την ώρα, το ηχείο κλπ μπορώ να προσθέσω διάφορα εικονίδια-συντομεύσεις όπως σε πιο παλιές εκδόσεις;

3) Έχω εγκαταστήσει το wine για να βάζω κάποιες εφαρμογές windows και εχω κάποιες απορίες:

 α) Κατά την εγκατάστηση λέει πως πάει στο c->programm data x32. Αυτός δεν είναι τον windows; (έχω dual boot με windows 7)

 β) Πως απεγκαθιστώ τις εφαρμογές που τρέχω μέσω wine;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Απο το store ή απο την γραμμη εντολων με κατι σαν

sudo apt-get remove ονομα_εφαρμογης

οπου ονομα_εφαρμογης , το ακριβες ονομα του πακετου της εφαρμογης.

 

2. τι χρησιμοποιεις? unity? λογικα θα υπαρχουν plugins/addons/applets που θα προστιθενται εκει στην μπαρα.

3. Το wine δημιουργει εναν εικονικο σκληρο δισκο C , συνηθως ειναι μεσα στον φακελο του χρηστη , στον κρυφο υποφακελο .wine (με τελιτσα εε).

Σε αυτο το C , εκει μεσα , αναφερεται..καμμια σχεση με την εγκατασταση των windows που πιθανον εχεις σε καποιο αλλο partition.

Πως απεγκαθιστας τις εφαρμογες? δεν εχω ιδεα..δεν μου ρχεται κατι τωρα ? :) βασικα παιξε με το playonlinux που χειριζεται το wine..απο κει γινονται ολα πιο ευκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Veteranos123

 

2) Εννοεί το περιβάλλον εργασίας. Unity είναι το default περιβάλλον εργασίας του ubuntu. (βλέπε εδώ).

 

 Μπορείς να προσθέσεις διάφορα εικονίδια-συντομεύσεις, με δεξί κλικ πάνω στην μπάρα και Add panel items.

 

3β) Άνοιξε την γραμμή εντολών, terminal και δώσε winecfg.  Ουσιαστικά είναι το κέντρο ελέγχου για το wine.Μπορείς απο εκεί να πας στο tab uninstall κτλ.

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις το unity tweak tool, χρήσιμο εργαλείο που μπορεί να σε βοηθήσει να παραμετροποιήσεις περισσότερο ότι χρειάζεσαι.

# sudo apt-get install unity-tweak-tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγαλεις οτι εβαλες με wine, ανοιγεις ενα τερματικο και τρεχεις ενα ξερο "uninstaller". Θα σου βγει η "προσθαφαιρεση προγραμματων του wine" (εικονα).

 

500px-Wine12en.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια απορία, αφού έχεις dual boot με Windows 7, τι το θες το Wine; εκτός και αν έχεις σκοπό να κάνεις ολοκληρωτική μετάβαση σε Linux, δηλαδή να διαγράψεις τα Windows.

 

Το Wine είναι καλό προγραμματάκι, αλλά πολλές γνωστές εφαρμογές δεν λειτουργούν σωστά. Αν έχεις dual boot και θες να το κρατήσεις έτσι, ξέχνα το Wine και τρέχε native εφαρμογές Linux μόνο.

 

Επίσης υπάρχει και η λύση του VirtualBox για εγκατάσταση Windows εκεί. Τρέχουν όλες οι εφαρμογές, μη περιμένεις όμως βαριά χρήση, (πχ παιχνίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γραψω εδω μιας και εγω ειμαι νουμπας στα linux.

εχω περασει lubuntu και για αρχη φαινοντε ολα οκ.

Εχω ενα θεμα ομως με το youtube,οταν παω να επιλεξω ποιοτητα του βιντεο μου βγαζει μονο 360p!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γραψω εδω μιας και εγω ειμαι νουμπας στα linux.

εχω περασει lubuntu και για αρχη φαινοντε ολα οκ.

Εχω ενα θεμα ομως με το youtube,οταν παω να επιλεξω ποιοτητα του βιντεο μου βγαζει μονο 360p!!!

Αν και είμαι fan του firefox, o chrome/chromium θα σου λύσει τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπαρχει το   ((media.mediasource.youtubeonly)) για να αλλαξω την τιμη.

τα αλλα ολα τα εκανα true και τωρα παιζει μονο  360  και 720 παλι καλα.

τον firefox δεν θελω να τον αποχωριστω γιατι εχει το superstart με τα εικονιδια που το εχω συνηθισει.

ΑΑ και κατι αλλο εαν γνωριζει καποιος,το ποσοστο τις μπαταριας πως το εμφανίζω κατω στην μπαρα?

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τελικά τα ξήλωσα τα Windows και τα linux γιατί έγινε μια μλκ και έπρεπε να κάνω format και προς το παρών έχω μόνο Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τελικά τα ξήλωσα τα Windows και τα linux γιατί έγινε μια μλκ και έπρεπε να κάνω format και προς το παρών έχω μόνο Windows.

Γρήγορη η βόλτα σου από το linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...