Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι χέστηκα για τα 2-3 ευρώ του αφού κι αυτός χέστηκε για τον χρόνο μου. Αν δεν νοιάζεται ο άλλος αν ο από πίσω του είναι οικογενειάρχης ή πολυάσχολος με δουλειές και ένα σωρό υποχρεώσεις και νομίζει οτι θα περιμένει 30λεπτά και 1 ώρα για τους πόντους του δεν βρίσκω γιατί να νοιαστεί και ο πίσω για τα 2-3 ευρώ του. Δεν έχω θέματα χρόνου αλλά σου λέω ένα παράδειγμα. Η Ελλάδα είναι ένα μαγαζάκι που όλοι κοιτάνε την πάρτυ τους, οπότε και εγώ θα κοιτάξω την δική μου.

 

Κι οχι δεν του πληρώνω τίποτα ας κόψει αυτός από τον καφέ του, ούτε θα πω τίποτα ούτε θα τον πλακώσω, θα αλλάξω super market ακόμα κι αν είναι να έχει ακριβότερες τιμές και τελειώνει η ιστορία με τους πόντους ήρεμα και πολιτισμένα, λες και παίζουμε φλιπεράκι στο λουνα παρκ να πούμε.

Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα κοιτάνε την πάρτη τους γιατί έχουν τη νοοτροπία ότι αφού ο άλλος κοιτάει την πάρτη του, θα κάνω το ίδιο. Ε, όχι, θα ταλαιπωρηθείς λίγο περισσότερο αλλά θα προσπαθήσεις να κάνεις κάτι καλύτερο εσύ και θα δεις ότι θα αισθανθείς και πιο όμορφα. Και μπορείς αντί να ακολουθήσεις εσύ το παράδειγμα όλων αυτών που κοιτάνε την πάρτη τους και τους κατηγορείς, να αναγκάσεις άλλους να ακολουθήσουν το δικό σου παράδειγμα, σκέψου το λίγο, μην περιμένουμε πάντα έναν "σωτήρα" να έρθει να μας δείξει το δρόμο, ας προσπαθήσουμε να γίνουμε εμείς αυτός ο "σωτήρας".

Προφανώς αυτό που σου λέω δεν αναφέρεται μόνο στο ευτελές αντικείμενο της συζήτησής μας εδώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν αντι για κοπελες ειχαν μουστακαληδες μαντραχαλους τα χαρτακια θα τα καταδεχοσουν;

 

 

(και να διαβαζουν εδω οι marketιστες του ΑΒ και να γελανε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγω μαζι σου γιατι κι εγω ειμαι της αποψης του να εκμεταλλευτω οποιαδηποτε προσφορα αλλα δεν θα παω ρε μαλακα εγω εσυ κι αλλοι δυο κολοκυθες να πιασουμε απο ενα ταμειο και να γραψουμε στα @@ μας ολους τους υπολοιπους κανενα τριωρο γιατι τοτε απο μονος του ο υπευθυνος ειτε του πει ο κοσμος θα ερθει και θα σου την πει γιατι αν φυγουν ολοι οι υπολοιποι πελατες και δεν μας σπασουν τα ωραια μας μουτρακια τι θα εισπραξει το καταστημα τα @@ του ολη μερα και επιπλεον οι πελατες που θα φυγουν θα τους φανει ωραιο δηλαδη αν του πει ο υπευθυνος αφου ετσι λενε οι οροι?

Τελοσπαντων μια τελεια δεν εβαλα ο μαλακας.

 

Όλο το σκεπτικό σου αγαπητέ έχει να κάνει με το ¨άλλον¨ στο ¨κάθε ταμείο¨, εσύ που πας να ψωνίσεις από το κατάστημα θα πρέπει να σε απασχολεί κατά πόσο το κατάστημα εξυπηρετεί εσένα και όχι οι κάθε είδους συναλλαγές των πελατών του κάθε Σ.Μαρκετ. Η δουλειά του καθενός που συναλλάσετε με το μαγαζί δεν είναι δική σου υπόθεση, είναι υπόθεση μεταξύ του Σ.Μαρκετ και του εκαστοτε πελάτη.  

Κανένας εκεί μέσα δεν έχρισε κανέναν ¨αστυνόμο¨ ο μόνος που έχει δικαίωμα για διακριτική παρέμβαση είναι το Σ.Μαρκετ …

Επίσης το Σ.Μαρκετ δεν είναι χώρος επιδείξεως καλών τρόπων και ούτε φημίζεται για κάτι τέτοιο. (Κρίνοντας από τα ….. που αναφέρεις παραπάνω).

Αν ψάχνεις για σαβουάρ βιβρ σε ένα μπακάλικο αυταπατάσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος, σαφέστατα και γίνεται, όταν πας στο ταμείο λες θέλω αυτό, μετά λες θέλω το άλλο και τέλος αυτό και τις κάνεις όλες, δεν πας πίσω να περιμένεις ξανά με νουμεράκι. Επίσης, μία συναλλαγή μπορεί να κρατήσει και 1-1,5 ώρα, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει…

 

 

 

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ. Φυσικά τις κάνει όλες, αλλά μία μία γιατί δεν μπορούν να γίνουν μαζί. Αν έχεις να στείλεις 5 εμβάσματα σε πέντε λογαριασμούς αναγκαστικά θα τα στείλεις χωριστά. Και λογικά θα περιμένεις μία φορά για να κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά τι σε εμποδίζει να πληρώσεις όλα σου τα ψώνια σε μία συναλλαγή, εκτός από την παράλογη ερμηνεία μιας προσφoράς;

 

Avon, για του ΑΒ δεν παίρνω όρκο, αλλά της P&G και της Mastercard είναι σίγουρο και ότι διαβάζουν, και ότι γελάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλών τρόπων και ούτε φημίζεται για κάτι τέτοιο. (Κρίνοντας από τα ….. που αναφέρεις παραπάνω).

Αν ψάχνεις για σαβουάρ βιβρ σε ένα μπακάλικο αυταπατάσαι.

 

οι "καλοι τροποι" (και ολα τα σχετικα) οριζονται και απο την αντιθεση τους σε σχεση με τους "κακους τροπους"

 

http://www.gizmag.com/original-unverpackt-germany-waste-free-supermarket/32376/

 

αυτο ειναι μπακαλικο; ειναι SM;

 

Αν ειμαι εγω με 40c θα επρεπε να πατησω εκει μεσα ή να στειλω καποιον αλλον;

 

Ή να εχει delivery; Ή να φοραμε ολοι οι βρωμιαρηδες μασκες και γαντια στην εισοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι γύφτος/κάφρος κάποιος που κοιτάει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του; 

 

 

Το ίδιο δεν κάνουν όλοι οι έμποροι; Όλοι οι επαγγελματίες; 

 

Δεν είναι το ίδιο, δεν θυμάμαι οι έμποροι να ταλαιπωρούν άμεσα τον κοσμάκη προκειμένου να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. Η μεριά του καταναλωτή έχει άμεσες επιπτώσεις στην γενική λειτουργία και εξυπηρέτηση των πελατών του καταστήματος. Αν έχεις 2-3 μπούφους που τρώνε μισή ώρα έκαστος χτυπώντας το κάθε προϊόν ξεχωριστά για πόντους το μόνο σίγουρο είναι δεν θα μεγιστοποιήσει κανείς το κέρδος του. Οπως βλέπεις έγινε λίγο και αυτόματα το μόνο που κατάφεραν είναι να αλλάξουν τους όρους άμεσα. Δηλαδή είναι τόσο βλάκες-κάφροι-γύφτοι και παρτάκιδες ορισμένοι που δεν το καταλαβαίνουν ότι δημιουργούν επί της ουσίας πρόβλημα ακόμα και για τον ίδιο τους τον εαυτό; 

 

Οπως είπα βέβαια όμως είναι στο χέρι του καταστήματος να δημιουργήσει όρους που να μπορεί να προσπερνάει τέτοια προβλήματα. Αυτό όμως δεν αναιρεί την βλαχογυφτιά και κουτοπονηριά αρκετών που απλά είδαν φως και μπήκαν.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι γύφτος/κάφρος κάποιος που κοιτάει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του; 

 

 

ΟΚ, θα παω να αγορασω (νομιμα) καλωδιο 2 gauge, θα το καψω για να λιωσω το περιτυλιγμα και θα το πουλησω για downcycling

 

Να κατηγορησεις τον ανεμο που τα φρεσκοπλυμμενα ρουχαλακια σου βρωμανε λαστιχιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλού είναι το θέμα παιδιά...Δέχομαι αδιαμαρτύρητα να αλλάζει το όριο της συναλλαγής, για να σου δίνει τους 50 πόντους...δεν μπορεί όμως να αρνείται την ανέπαφη συναλλαγή για προϊόντα αξίας κάτω των 5 ευρώ , επειδή το σύστημά τους είναι μη ενημερωμένο και να επικαλούνται παπάτζες....

Σκηνικό πριν από λίγο σε Βασιλόπουλο στην Αθήνα:

ψωνίζω κάποια προιοντα (ψωμί τοστ, τυρί τοστ, γαλοπούλα,  2 σακούλες αποριμμάτων, αλεύρι, λουκάνικα γαλοπούλας και ένα μπουκάλι αναψυκτικού)...φθάνω στο ταμείο: βάζω το τυρί τοστ και τα λουκάνικα γαλοπούλας σε μία συναλλαγή άνω των 5 ευρώ με ανέπαφη της Πειραιώς και ακολουθούν τα υπόλοιπα προιοντα σε μία συναλλαγή άνω των 5 ευρώ με ανέπαφη της ΑΛΦΑ...φεύγω με δύο κουπόνια των 50 πόντων...τα πηγαίνω στο αμάξι και σκέφτομαι να δοκιμάσω να αγοράσω ένα μπουκαλάκι νερό...πηγαίνω στην ίδια ταμία...ακολουθεί διάλογος...

-δεν μπορείτε, κύριε, να χρησιμοποιήσετε ανέπαφα την κάρτα για συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ...

-γιατί;

-γιατί οι 50 πόντοι δίνονται σε ανέπαφες συναλλαγές άνω των 5 ευρώ

-δεν τους θέλω τους 50 πόντους...κρατείστε τους εσείς...

-τι να τους κάνω;

-ο,τι θα τους έκανα και γω...

-δεν μπορώ, κύριε, να κάνω ανέπαφη συναλλαγή...Έχει τροποποιηθεί το όριο...Δεν μας το επιτρέπει η Τράπεζα (ΕΔΩ ΑΝΑΨΑΝ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)...

-θα ήθελα να το δω κάπου γραμμένο αυτό...Σάββατο η Τράπεζα αποφάσισε να μην επιτρέπει ανέπαφες συναλλαγές κάτω των 5 ευρώ; θα ήθελα να μιλήσω με την υπεύθυνη του καταστήματος...

-απουσιάζει...

-με κάποια αντικαταστάτρια ίσως...

-φωνάζει μία ταμία, την πιο παλιά...της εξηγούμε την κατάσταση...φεύγει για λίγο και φέρνει το χαρτί που έγραφε την προωθητική ενέργεια και μάλιστα το αρχικό ανεξαρτήτως ποσού...αμήχανη δεν ξέρει τι να κάνει...

τελικώς, μου δίνουν το κουπόνι των 50 πόντων...φεύγοντας τους λέω

"ότι δεν είναι σωστό το μαύρο να το κάνετε άσπρο και να ψεύδεστε ότι η Τράπεζα άλλαξε το όριο..."

Θα ήταν πιο έντιμο να βγάλουν ανακοίνωση ότι λόγω προβλήματος στο μηχανογραφικό τους σύστημα δεν θα μπορούν να εξυπηρετήσουν καθόλου ανέπαφες συναλλαγές μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η κουβέντα για το αν κάνει... σωστά κάποιος που απασχολεί ένα ταμείο επί μισή ώρα, προκειμένου να περάσει π.χ. μερικές δεκάδες νεράκια, ένα προς ένα... Το θέμα έχει λήξει, από τη στιγμή που υπάρχει από σήμερα σχετική απαγόρευση στους όρους συμμετοχής της προωθητικής ενέργειας με τις ανέπαφες. Και ορθώς κατά τη γνώμη μου.


Αλλού είναι το θέμα παιδιά...Δέχομαι αδιαμαρτύρητα να αλλάζει το όριο της συναλλαγής, για να σου δίνει τους 50 πόντους...δεν μπορεί όμως να αρνείται την ανέπαφη συναλλαγή για προϊόντα αξίας κάτω των 5 ευρώ , επειδή το σύστημά τους είναι μη ενημερωμένο και να επικαλούνται παπάτζες....

Σκηνικό πριν από λίγο σε Βασιλόπουλο στην Αθήνα:

ψωνίζω κάποια προιοντα (ψωμί τοστ, τυρί τοστ, γαλοπούλα,  2 σακούλες αποριμμάτων, αλεύρι, λουκάνικα γαλοπούλας και ένα μπουκάλι αναψυκτικού)...φθάνω στο ταμείο: βάζω το τυρί τοστ και τα λουκάνικα γαλοπούλας σε μία συναλλαγή άνω των 5 ευρώ με ανέπαφη της Πειραιώς και ακολουθούν τα υπόλοιπα προιοντα σε μία συναλλαγή άνω των 5 ευρώ με ανέπαφη της ΑΛΦΑ...φεύγω με δύο κουπόνια των 50 πόντων...τα πηγαίνω στο αμάξι και σκέφτομαι να δοκιμάσω να αγοράσω ένα μπουκαλάκι νερό...πηγαίνω στην ίδια ταμία...ακολουθεί διάλογος...

-δεν μπορείτε, κύριε, να χρησιμοποιήσετε ανέπαφα την κάρτα για συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ...

-γιατί;

-γιατί οι 50 πόντοι δίνονται σε ανέπαφες συναλλαγές άνω των 5 ευρώ

-δεν τους θέλω τους 50 πόντους...κρατείστε τους εσείς...

-τι να τους κάνω;

-ο,τι θα τους έκανα και γω...

-δεν μπορώ, κύριε, να κάνω ανέπαφη συναλλαγή...Έχει τροποποιηθεί το όριο...Δεν μας το επιτρέπει η Τράπεζα (ΕΔΩ ΑΝΑΨΑΝ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)...

-θα ήθελα να το δω κάπου γραμμένο αυτό...Σάββατο η Τράπεζα αποφάσισε να μην επιτρέπει ανέπαφες συναλλαγές κάτω των 5 ευρώ; θα ήθελα να μιλήσω με την υπεύθυνη του καταστήματος...

-απουσιάζει...

-με κάποια αντικαταστάτρια ίσως...

-φωνάζει μία ταμία, την πιο παλιά...της εξηγούμε την κατάσταση...φεύγει για λίγο και φέρνει το χαρτί που έγραφε την προωθητική ενέργεια και μάλιστα το αρχικό ανεξαρτήτως ποσού...αμήχανη δεν ξέρει τι να κάνει...

τελικώς, μου δίνουν το κουπόνι των 50 πόντων...φεύγοντας τους λέω

"ότι δεν είναι σωστό το μαύρο να το κάνετε άσπρο και να ψεύδεστε ότι η Τράπεζα άλλαξε το όριο..."

Θα ήταν πιο έντιμο να βγάλουν ανακοίνωση ότι λόγω προβλήματος στο μηχανογραφικό τους σύστημα δεν θα μπορούν να εξυπηρετήσουν καθόλου ανέπαφες συναλλαγές μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα...

Δεν μπορούσες να κάνεις χρήση της χρεωστικής σου, όχι ανέπαφα, αλλά βάζοντάς την κανονικά στο μηχάνημα; Εάν ναι, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, δεν νομίζω να σου απαγορεύτηκε η χρήση της χρεωστικής γενικά, δηλαδή σε όλες τις συναλλαγές κάτω από 5 ευρώ. Η ανέπαφη χρήση είναι απλά μία δυνατότητα πληρωμής, που δεν υπάρχει μάλιστα σε όλα τα καταστήματα, σε αντίθεση με την πληρωμή με πιστωτική/χρεωστική γενικά, που είναι υποχρέωση του καταστήματος να την παρέχει.

 

Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος αυτό που σου συνέβη, οπότε όντως υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του σούπερ μάρκετ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν δηλαδή δεν γίνει ανέπαφα η συναλλαγή ώστε να τηρηθούν οι νέοι όροι μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα τι διαφορά σου κάνει; Πριν την προσφορά οι περισσότεροι δεν διαμαρτύρονταν καν όταν οι ταμίες από συνήθεια περνούσαν την κάρτα όπως τις κλασικές και ζητούσαν pin και τώρα ξαφνικά είναι πρόβλημα; Και αφού δεν τους ήθελες τους πόντους, γιατί δεν τους χάριζες τελικά στην ταμία;

 

Θα ήταν πιο έντιμο να πουν ψέματα ότι δεν κάνουν καθόλου ανέπαφες συναλλαγές επειδή κάποιοι δεν θέλουν να δεχτούν ότι, με την κατάχρηση που έκαναν στους όρους μιας προσφοράς, προκάλεσαν την αλλαγή τους για την αποφυγή της ταλαιπωρίας των υπολοίπων και απαιτούν να τους επιτραπεί να τη συνεχίσουν; Πράγματι κάποιος εδώ κάνει το μαύρο άσπρο, αλλά δεν είναι η ταμίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εδώ μιλάμε για διαστρέβλωση της πραγματικότητας...γύρισαν και μου είπαν "δεν το επιτρέπει η Τράπεζα"...Δηλαδή έπρεπε να ανεχθώ την κοροϊδία...και μιλάμε για καμπάνια προώθησης ανέπαφης συναλλαγής...

Όσο για το κουπόνι προτίμησα να το δώσω στον επόμενο πελάτη και όχι στην ταμία, που μπορεί να έλεγε ό,τι την είχαν δασκαλέψει, αλλά -εν πάσει περιπτώσει- ήταν ο διαμεσολαβητής της ανακοίνωσης της -δήθεν- απαγόρευσης/τροποποίησης της Τράπεζας...(δεν περιμένω να το πιστέψετε βέβαια)...


Δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η κουβέντα για το αν κάνει... σωστά κάποιος που απασχολεί ένα ταμείο επί μισή ώρα, προκειμένου να περάσει π.χ. μερικές δεκάδες νεράκια, ένα προς ένα... Το θέμα έχει λήξει, από τη στιγμή που υπάρχει από σήμερα σχετική απαγόρευση στους όρους συμμετοχής της προωθητικής ενέργειας με τις ανέπαφες. Και ορθώς κατά τη γνώμη μου.


Δεν μπορούσες να κάνεις χρήση της χρεωστικής σου, όχι ανέπαφα, αλλά βάζοντάς την κανονικά στο μηχάνημα; Εάν ναι, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, δεν νομίζω να σου απαγορεύτηκε η χρήση της χρεωστικής γενικά, δηλαδή σε όλες τις συναλλαγές κάτω από 5 ευρώ. Η ανέπαφη χρήση είναι απλά μία δυνατότητα πληρωμής, που δεν υπάρχει μάλιστα σε όλα τα καταστήματα, σε αντίθεση με την πληρωμή με πιστωτική/χρεωστική γενικά, που είναι υποχρέωση του καταστήματος να την παρέχει.

 

Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος αυτό που σου συνέβη, οπότε όντως υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του σούπερ μάρκετ.

Η κοροιδία στη δικαιολόγηση με ενόχλησε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω καμία κοροϊδία. Η τράπεζα τροποποίησε τους όρους και δίνει τους πόντους με συναλλαγές άνω των 5 ευρώ. Άρα πλέον πράγματι δεν το επιτρέπει η τράπεζα. Τι δεν καταλαβαίνεις; Προφανώς αυτό συνέβη εκ των υστέρων σήμερα που είναι Σάββατο και δεν ενημερώθηκε το μηχανογραφικό, γι'αυτό και τις μικρές συναλλαγές δεν τις περνάνε ανέπαφα. Αυτό όμως ελάχιστη διαφορά κάνει στους περισσότερους, εφ'όσον συμβαίνει έτσι κι αλλιώς πολύ συχνά από λάθος. Και, εν πάση περιπτώση, αν είναι πρόβλημα, τα παράπονά σας όχι στην ταμία, ή την τράπεζα, αλλά σε όσους προκάλεσαν έμφραγμα στα ταμεία απαιτώντας χωριστές συναλλαγές για 10 μπουκαλάκια νερό με συνέπεια τις αλλαγές στους όρους.

 

Για όλους τους υπόλοιπους, που δεν προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους καταχρώμενοι το χρόνο όσων δεν πάρκαραν τους καλούς τους τρόπους έξω από το μπακάλικο, μεγαλύτερο πρόβλημα θα ήταν να συνεχιστεί ημέρα Σάββατο αυτή η κατάσταση με τις 20 συναλλαγές των 0,15 η μία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κοροιδία στη δικαιολόγηση με ενόχλησε...

 

Εντάξει ρε φίλε, είναι η δικαιολογία της γκόμενας σου που σε ρωτάει "πάχυνα αγάπη μου;". Βάζοντας μπροστά την τράπεζα την κουβέντα θα την λήξουν εκεί για τους περισσότερους πελάτες. Ετυχε τώρα να βρεθείς εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω αλλά βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει γιατί να πουν τέτοιες ιστορίες. Είναι μια εύκολη και αναίμακτη δικαιολογία για την γρηγορότερη και ευκολότερη διεκπεραίωση της διαδικασίας. Κάνε και εσύ το κορόιδο και get with the program. Στην τελική η ταμίας μπορεί να μην ξέρει απλά τίποτε και απλά να λέει ότι της είπαν να λέει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω καμία κοροϊδία. Η τράπεζα τροποποίησε τους όρους και δίνει τους πόντους με συναλλαγές άνω των 5 ευρώ. Άρα πλέον πράγματι δεν το επιτρέπει η τράπεζα. Τι δεν καταλαβαίνεις; Προφανώς αυτό συνέβη εκ των υστέρων σήμερα που είναι Σάββατο και δεν ενημερώθηκε το μηχανογραφικό, γι'αυτό και τις μικρές συναλλαγές δεν τις περνάνε ανέπαφα. Αυτό όμως ελάχιστη διαφορά κάνει στους περισσότερους, εφ'όσον συμβαίνει έτσι κι αλλιώς πολύ συχνά από λάθος. Και, εν πάση περιπτώση, αν είναι πρόβλημα, τα παράπονά σας όχι στην ταμία, ή την τράπεζα, αλλά σε όσους προκάλεσαν έμφραγμα στα ταμεία απαιτώντας χωριστές συναλλαγές για 10 μπουκαλάκια νερό με συνέπεια τις αλλαγές στους όρους.

 

Για όλους τους υπόλοιπους, που δεν προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους καταχρώμενοι το χρόνο όσων δεν πάρκαραν τους καλούς τους τρόπους έξω από το μπακάλικο, μεγαλύτερο πρόβλημα θα ήταν να συνεχιστεί ημέρα Σάββατο αυτή η κατάσταση με τις 20 συναλλαγές των 0,15 η μία.

Συγγνώμη και με το συμπάθιο...εσύ απ όλα αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι είναι θέμα της τράπεζας...τι σχέση έχει η τράπεζα με τους πόντους; παπατζα του βασιλόπουλου για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα...Ημαρτον...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@history αυτή η προωθητική που λες οτι σου έφεραν τι χαρτί ήταν; Από την τράπεζα ή από το super market?

 

Οι υπάληλλοι στο ταμείο σίγουρα θα είναι προφανώς δασκαλεμένοι από τα αφεντικά τι να πουν ως δικαιολογία για να δείξουν οτι δεν φταίει η επιχείρηση που εργάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...