Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση για το συγκεκριμενο σουπερμαρκετ θελω να κανω αν μπορει να απαντηθει.Εγω που εχω μια καρτα μπορω να την δωσω στην μητερα μου να παει κι αυτην να ψωνισει αν θελει η θα πρεπει να βγαλει μια στο ονομα της?Θα της επιτρεψουν να κανει τις αγορες τις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

τραβα δουλεψε SM. Θεωρητικα η εισοδος κλεινει 20.30.

 

Πρακτικα...

 

 

Όταν ένα κατάστημα γράφει ότι κλείνει στις 9, θεωρητικά και πρακτικά κλείνει στις 9...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικα, κατσε εσυ να κανεις ταμειο

 

ή ως πελατης, περιμενε 2 ωρες να πας σπιτι να φτιαξεις το κεικ (ΟΚ εσυ εφταιγες που το αφησες τελευταια στιγμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε κάλυψες! Επειδή εσύ δε σκέφτεσαι τα 2-3 ευρώ που μπορείς να γλιτώσεις, μιας και προφανώς δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, αδιαφορείς για τον άλλο, λες και το κάνει για ψυχαγωγία ή είναι ευχάριστο να χάνεις 1-2 ώρες στο σούπερ…

Ο δικός σου χρόνος όμως είναι πιο πολύτιμος από τον δικό του…

Αν δεις κάποιον να το κάνει λοιπόν και σ'ενοχλεί και δε θες να περιμένει, ας προσφερθείς να του πληρώσεις τα ψώνια του, αμέσως θα φύγει ;)

 

Ναι χέστηκα για τα 2-3 ευρώ του αφού κι αυτός χέστηκε για τον χρόνο μου. Αν δεν νοιάζεται ο άλλος αν ο από πίσω του είναι οικογενειάρχης ή πολυάσχολος με δουλειές και ένα σωρό υποχρεώσεις και νομίζει οτι θα περιμένει 30λεπτά και 1 ώρα για τους πόντους του δεν βρίσκω γιατί να νοιαστεί και ο πίσω για τα 2-3 ευρώ του. Δεν έχω θέματα χρόνου αλλά σου λέω ένα παράδειγμα. Η Ελλάδα είναι ένα μαγαζάκι που όλοι κοιτάνε την πάρτυ τους, οπότε και εγώ θα κοιτάξω την δική μου.

 

Κι οχι δεν του πληρώνω τίποτα ας κόψει αυτός από τον καφέ του, ούτε θα πω τίποτα ούτε θα τον πλακώσω, θα αλλάξω super market ακόμα κι αν είναι να έχει ακριβότερες τιμές και τελειώνει η ιστορία με τους πόντους ήρεμα και πολιτισμένα, λες και παίζουμε φλιπεράκι στο λουνα παρκ να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Ελλάδα είναι ένα μαγαζάκι που όλοι κοιτάνε την πάρτυ τους, οπότε και εγώ θα κοιτάξω την δική μου.

 

 

ενδιαφερον συμπερασμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον συμπερασμα

 

Συμπέρασμα που το έχω βγάλει από πολύ μικρός φίλε. Τώρα όποιος δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα είναι απλά η εξαίρεση, δεν θα τον κατακρίνω, και μπράβο θα του πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικα, κατσε εσυ να κανεις ταμειο

 

ή ως πελατης, περιμενε 2 ωρες να πας σπιτι να φτιαξεις το κεικ (ΟΚ εσυ εφταιγες που το αφησες τελευταια στιγμη)

Δεν κατάλαβες, κλείνει στις 9 για τους πελάτες, που σημαίνει ότι 9 παρά, πελάτης μπορεί να μπει μέσα, δεν είναι λάθος του πελάτη, είναι "λάθος" της εταιρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ταμείο, υπάρχει σειρά προτεραιότητας και δεν υπάρχει μέγιστος χρόνος που μπορεί να κάτσει κάποιος.

Όπως όταν πας στην τράπεζα και τύχεις σε πελάτη μπροστά σου που μπορεί να κάτσει 1,5 ώρα να κάνει 52 συναλλαγές και δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να βρίσεις τους υπόλοιπους υπαλλήλους που δεν ανοίγουν κι άλλο ταμείο και κάθονται και ξύνονται στα γραφεία τους, έτσι και στο σούπερ αν κάποιος δεις και καθυστερεί είτε για τον λόγο που περιγράφεις είτε γιατί έχει 2 γεμάτα καρότσια είτε γιατί δεν περνάει η κάρτα του είτε γιατί αλλάζει η βάρδια (βλέπεις πόσοι λόγοι υπάρχουν που θα σε κάνουν να χάσεις το χρόνο σου και υπάρχουν και πολλοί περισσότεροι) είτε πας σε άλλο ταμείο είτε κάθεσαι και περιμένεις είτε αποχωρείς.

 

Αυτός που κάνει τις 52 συναλλαγές στην τράπεζα, τις κάνει χωριστά γιατί δεν γίνεται να τις κάνει μαζί. Τόσες συναλλαγές έχει, τόσες θα κάνει. Στο σούπερ μάρκετ δεν υπάρχει μέγιστος χρόνος που μπορείς να κάτσεις, γιατί εξαρτάται από τα ψώνια σου. Ψωνίζεις ότι θέλεις, πληρώνεις. Όσα και να πήρες, μπορείς να τα πληρώσεις όλα μαζί, η δουλειά σου γίνεται με μία συναλλαγή. Άντε δύο, αν προκύψει κάτι ή χρειάζεσαι για κάτι χωριστή απόδειξη. Οτιδήποτε άλλο είναι κατάχρηση του χρόνου των άλλων πελατών.

 

Δηλαδή δικαιολογείς την αναμονή αν είναι να βγάλει κέρδος το σούπερ αλλά όχι αν είναι να γλιτώσει χρήματα ο καταναλωτής;

Οκ, προφανώς και ο καθένας κάνει επίδειξη ισχύος εκεί που τον παίρνει, γι'αυτό και δε θα στρώσουμε ποτέ ως κοινωνία...

 

Mε κάλυψες! Επειδή εσύ δε σκέφτεσαι τα 2-3 ευρώ που μπορείς να γλιτώσεις, μιας και προφανώς δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, αδιαφορείς για τον άλλο, λες και το κάνει για ψυχαγωγία ή είναι ευχάριστο να χάνεις 1-2 ώρες στο σούπερ…

Ο δικός σου χρόνος όμως είναι πιο πολύτιμος από τον δικό του…

Αν δεις κάποιον να το κάνει λοιπόν και σ'ενοχλεί και δε θες να περιμένεις, ας προσφερθείς να του πληρώσεις τα ψώνια του, αμέσως θα φύγει ;)

 

Δεν εννοεί αυτό. Εννοεί πως αν θέλεις εσύ να γλιτώσεις χρήματα, οφείλεις να ξοδέψεις τον δικό σου χρόνο. Εσύ κρίνεις πόσο αξίζει και αν θέλεις να τον διαθέσεις έτσι. Τον δικό σου, όχι των άλλων.

 

Mau-Maus, στο μαγαζί κάνουμε παράπονα όταν φταίει το μαγαζί. Δεν είναι υπεύθυνο για την έλλειψη σεβασμού κάποιων στους άλλους. Δεν είναι θέμα νόμου. Όροι των καταστημάτων όπως τα 10 τεμάχια στο express ή ο περιορισμός τεμαχίων στις προσφορές, αν πας στα δικαστήρια κατά πάσα πιθανότητα θα κριθούν παράνομοι και καταχρηστικοί. Εδώ όλοι προσπαθούν να εκλογικεύσουν την αντικοινωνική συμπεριφορά τους και δεν δέχονται ούτε καν ότι αν θέλουν να εκμεταλλευτούν μια προσφορά θα πρέπει να το κάνουν στο χρόνο τους και όχι εις βάρος των άλλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες, κλείνει στις 9 για τους πελάτες, που σημαίνει ότι 9 παρά, πελάτης μπορεί να μπει μέσα, δεν είναι λάθος του πελάτη, είναι "λάθος" της εταιρίας...

 

και η εταιρια πως εφτασε να γινει τοσο μεγαλη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για το συγκεκριμενο σουπερμαρκετ θελω να κανω αν μπορει να απαντηθει.Εγω που εχω μια καρτα μπορω να την δωσω στην μητερα μου να παει κι αυτην να ψωνισει αν θελει η θα πρεπει να βγαλει μια στο ονομα της?Θα της επιτρεψουν να κανει τις αγορες τις.

Φυσικά και μπορείς, κανείς δεν ελέγχει στοιχεία, απλά περνάνε πόντους στην κάρτα.

και η εταιρια πως εφτασε να γινει τοσο μεγαλη;

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου, το "λάθος" είναι για να μην πληρώνει υπερωρίες τους υπαλλήλους της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί την κάρτα για πόντους του ΑΒ ή την Mastercard; Γιατί για την πιστωτική εμένα σήμερα μου ζήτησαν ταυτότητα (το θυμήθηκαν μετά από πολύ καιρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου, το "λάθος" είναι για να μην πληρώνει υπερωρίες τους υπαλλήλους της...

 

μηπως και εσυ τοτε θα επρεπε να προτιμας να τα ακουμπας σε εταιριες με αποψη ουσιας οσων αφορα την "κοινωνικη ευθυνη" κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που κάνει τις 52 συναλλαγές στην τράπεζα, τις κάνει χωριστά γιατί δεν γίνεται να τις κάνει μαζί. Τόσες συναλλαγές έχει, τόσες θα κάνει. Στο σούπερ μάρκετ δεν υπάρχει μέγιστος χρόνος που μπορείς να κάτσεις, γιατί εξαρτάται από τα ψώνια σου. Ψωνίζεις ότι θέλεις, πληρώνεις. Όσα και να πήρες, μπορείς να τα πληρώσεις όλα μαζί, η δουλειά σου γίνεται με μία συναλλαγή. Άντε δύο, αν προκύψει κάτι ή χρειάζεσαι για κάτι χωριστή απόδειξη. Οτιδήποτε άλλο είναι κατάχρηση του χρόνου των άλλων πελατών.

Κάνεις λάθος, σαφέστατα και γίνεται, όταν πας στο ταμείο λες θέλω αυτό, μετά λες θέλω το άλλο και τέλος αυτό και τις κάνεις όλες, δεν πας πίσω να περιμένεις ξανά με νουμεράκι. Επίσης, μία συναλλαγή μπορεί να κρατήσει και 1-1,5 ώρα, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει…

Σε κάθε περίπτωση, το κατάστημα είναι αυτό που οφείλει να εξασφαλίσει ότι θα εξυπηρετούνται οι πελάτες τους, οπότε όταν για οποιονδήποτε λόγο αυτό δεν επιτυγχάνεται οφείλει να βρίσκει και λύσεις. Αν δεν το κάνει, προφανώς και ρισκάρει να χάσει πελάτες, στο χέρι του είναι...

μηπως και εσυ τοτε θα επρεπε να προτιμας να τα ακουμπας σε εταιριες με αποψη ουσιας οσων αφορα την "κοινωνικη ευθυνη" κτλ κτλ κτλ

Αν μιλάμε γενικά, φυσικά και το προσπαθώ, αν μιλάμε για σούπερ, εκεί οι κανόνες είναι ίδιοι για όλους για το συγκεκριμένο ζήτημα (αν πληρώνουν κάποιοι για τις παραπάνω ώρες δεν μπορώ να το ξέρω, φαντάζομαι πως κανένας δεν το κάνει όμως…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

greekmm, on 17 Oct 2015 - 11:44 AM, said:snapback.png

Επίσης δεν ξέρω αν το καταλάβατε όλοι που πηγαίνατε και ψωνίζατε με τα τσουβάλια , και σοκοφρέτες για να πάρετε 1.5 ευρώ και μετά βγαίνατε και κοκορευόσασταν δημοσιοποιώντας το , αλλά τις κάψατε τις προσφορές .

 

Τέλος να σημειώσω ότι πχ ένας εργαζόμενος δεν θα κάτσει να πάει σε 10 ΑΒ να βρει προιόντα η να κάτσει στο ΣΜ να κάνει 20 συναλλάγες. Θέλω να πω ότι με όλα αυτά ευνοούνται αυτοί που έχουν ελεύθερο χρόνο εις βάρος των άλλων.

τωρα ποιο νοημα δεν επιασα δεν το εχω καταλαβει. πως αυτο που γραφεις υποννοει οτι ο ελληνας ειναι παρτακιας δυσκολευομαι να το αντιληφθω. εκτος αν οσοι δεν δουλευουν και εχουν ελευθερο χρονο ειναι παρτακηδες a priori οποτε το στερεοτυπο διανθιζεται. αφου ο εργαζομενος δεν παει σε πανω απο ενα καταστημα τοτε οκ.

 

greekmm, on 17 Oct 2015 - 1:32 PM, said:snapback.png

Δηλαδή οτι σε 2 μέρες ανακάλεσαν το ανεξαρτήτως ποσού σε >5ευρώ εσένα δεν σου λέει κάτι ε; Ίσως ότι ήταν άστοχη η αρχική τους εκτίμηση και δεν υπολόγισαν σωστά κάποια πράγματα; Αν ήταν τόσο καλά υπολογισμένα όσο λες γιατί δεν το έβαζαν απο την αρχή το όριο.

σου ξαναλεω λοιπον οτι πιθανα το γεγονος οτι δημιουργησαν τοσο ντορο τους εκανε να κερδισουν και με το παραπανω οτι ηθελαν και πλεον πορευονται με τον σαφως σωστοτερο ορο του >5 ευρω. επισης η περιπτωση που σωστα αναφερεις να εκαναν λαθος εκτιμηση ουδεμια σχεση εχει με το γεγονος οτι πηγαν να την εκμεταλευτουν οι καταναλωτες. υποψιν οτι δεν εχω καν καρτα ανεπαφων και μιλαω εκτος συμφεροντος.

 

Όσο για τους εργαζόμενους που απάντησες το νόημα φίλε δεν το έπιασες...Το νόημα είναι ότι ο Έλληνας γενικά νοιάζεται για την πάρτυ του και επίσης δεν σκέφτεται ότι με κατάχρηση έρχεται και ακύρωση της όποιας προσφοράς...ὄπως ήρθε...το παραπάνω δεν μπορώ να στο κάνω πολύ λιανά ... είναι θέμα παιδείας...

το λαθος σου εδω ειναι ενα και σημαντικο. κανεις δεν εχει κρυψει στον αβ οτι ο ελληνας η ο ελβετος (αδιαφορο για εμενα) ειναι παρτακιας. αρα βγαζοντας μια προσφορα ληστρικη ως προς τον ιδιο την βγαζει για τους ελληνες και οχι για τους αρειανους. οφειλει να γνωριζει την συμπεριφορα των καταναλωτων (αλλη ενα μοντελο που μελεταει μια εμπορικη εταιρια) και να προβλεψει τα αποτελεσματα της οσον αφορα τα οικονομικα της εταιριας. αν θεωρεις οτι η καταχρηση της προσφορας εφερε την ακυρωση της προσωπικα διαφωνω με αυτο. απλη αποδειξη του οτι για εμενα εχεις λαθος αποψη ειναι το γεγονος οτι ο αβ εχει τετοιου ειδους προσφορες τουλαχιστον 1-1,5 χρονο. εγω εχω ξαναπαρει δωρεαν πραγματα αρκετες φορες. 

μηπως τωρα ο αβ καταλαβε οτι εκανε βλακεια? δεν νομιζω.

Επισης ουτε ειρωνευτηκα την παιδεια σου ουτε σου επιτρεπω να κριτικαρεις την δικη μου. μπορεις να νομιζεις οτι πηγα και πηρα 10 καροτσια σκιπ δικαιωμα σου, αλλα πηρα 4, χωρις αυτο να λεει και κατι βεβαια. 

αν εσυ το κανεις λιανα και εγω ειμαι στουρνος και δεν καταλαβαινω τοτε η κριτικη σου στην παιδεια μου ειναι ρατσισμος.  ;)

καμια προσφορα δεν ακυρωθηκε λογω καταχρησης. ξαναλεω οτι ειχαν κοπελες στις εισοδους των καταστηματων και μοιραζαν φυλλαδια που ανεφεραν μεμεγαλα γραμματα το ανεξαρτητος ποσου.

επισης αφου θεωρω οπως ανεφερα πριν οτι εκαναν σωστα με την τροποποιηση του ορου τοτε δεν ειμαι υπερ του τα παιρνω ολα εγω και ο αλλος τιποτα.

Α και κάτι άλλο περί του ῾του τι διαβάζουμε εδώ μέσα῾ να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων...άλλο ένα θέμα παιδείας

το τι διαβαζουμε ειναι κριτικη στην γραφομενη αποψη σου. μην ασχοληθεις ξανα λοιπον με την παιδεια μου οπως δεν εχω κανει και εγω.Λοιπόν...

1) ΔΕν έθιξα την παιδεία σου...όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...

2) Το πράγμα είναι απλό κατα ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ῾ αυτοι που φόρτωσαν τα καρότσια έδρασαν για την πάρτυ τους όπως και αυτοι που έκαναν 53χ 1 ευρώ  συναλλαγές για να πάρουν τους πόντους ῾ οπότε στην πρώτη περίπτωση αδειασαν τα ράφια για έναν που ήθελε να πάρει πχ πράγματα 12 ευρω και στην δεύτερη κάηκε η προσφορά πόντων με καθιέρωση ορίου για τους άλλους που την χρησιμοποιησαν σήμερα την ανέπαφη. ΜΗν εξειδανικεύουμε τις εταιρείες και τον τρόπο λειτουργίας τους...Πέφτουν σε γκάφες πολλές φορές ( μιλάω αποκλειστικά για την προσφορά 50 πόντων ).

Ο παρτακισμός μας χαρακτηρίζει σαν λαό , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, με πλείστα παραδείγματα ...

3) Βαριέμαι να γράφω σε φορουμ και γενικά σεντόνια και να αντιπαρατίθεμαι με άλλους... LIVE the REAL LIFE !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...