Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

 

Υποχρεωτική η αποδοχή πιστωτικών και χρεωστικών καρτών (δες link)

www.taxheaven.gr/news/news/view/id/24315

θα έπρεπε να εξηγήσεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι και ότι θες να πληρώσεις με πιστωτική. τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

Όχι δεν έχει το δικαίωμα. Προφανώς δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα τους ώστε να μη δινει πόντους σε ανέπαφες κάτω των 5 ευρώ και προσπαθούν να το διαχειριστούν με αυτό τον τρόπο.

 

Ο νομος δε λες τίποτα για ανέπαφες, την κάρτα την δέχονται, απλά ζητούν να τη χρησιμοποιήσεις με τον παραδοσιακό τρόπο... Αν θες να το τραβήξεις, τα παραπονα σου στην τράπεζα σου και στην Mastercard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

Χμμ... Μήπως δεν έχουν καταργήσει από το σύστημα τους 50 πόντους για κάτω των 5€ αλλά απλά είπαν στις ταμίες να μην δέχονται τις κάρτες για τέτοιες συναλλαγές;

 

Σήμερα ήμουν στον ΑΒ και άκουσα παραδίπλα μια ταμία να λέει σε μια άλλη ότι δεν πρέπει να δέχεται τα αποκόμματα των πόντων αν ήταν κάτω από 5€ η συναλλαγή. Δεν ξέρω αν άκουσα λάθος ή αν εννοούσε κάτι άλλο, οπότε το λέω με κάθε επιφύλαξη, αλλά δοκίμασε κανείς σήμερα να εξαργυρώσει πόντους από ανέπαφη συναλλαγή που έκανε τις προηγούμενες μέρες και ήταν κάτω από 5€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

απλα δεν περνεις τους ποντους - κανεις ομως χρηση εαν θες. Εαν δεν την δεχτηκαν τοτε εχουν κανει μεγαλο λαθος

 

απο εκει και περα πιστευω οτι ο καταναλωτης πλεον και ειδικα αυτος που παει super market γνωριζει τις τιμες και κοιταζει τι περνει ... το λεω και για εμενα αυτο .. πριν απο 5 χρονια δεν κοιταζα τις τιμες και δεν ηκερα ουτε ενα γαλα ποσο κανει .. εαν μου ελεγαν 2 ευρο το λιτρο θα το επερνα...

 

τωρα όμως ειμαι ποιο προσεχτικος , γνωριζω τι αγοραζω και ποτε ... απλα να αναφερω οτι μια οικογενεια με 2 παιδια εαν περνει και τα κρεατα / ψαρια απο super market χαλαει πανω απο 300 ευρω ... εγω χαλαω ακομα ποιο πολλα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια ...

 

οποτε εαν μου δωθει η ευκαιρια θα την εκμεταλευτω ... χτες πχ κερδισα 5 ευρω και σήμερα πηγα ξανα στο ιδιο μαγαζι και πληρωσα 112 ευρω επειδη εκανα τα ψωνια μου που ουτος η αλλος θα εκανα για την επομενη εβδομαδα ..

 

 

 

οσο για το ποιος εχει χρονο η οχι και οτι αυτος που παει super market ειναι αργοσχολος δεν το απανταω . Δουλευουν απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ και εγω δεν εχω ορεξη στις 7 το απογευμα μετα την δουλεια να παω αλλα θα παω ... και θα περιμενω και στην ουρα και δεν θα παραπονεθω εαν καποιος παει να εκμεταλευτει κατι ... ειδα με τα ιδια μου τα ματια την τετάρτη ατομο που ειχε 3 καροτσια μονο με μερεντα την τεταρτη που ειχε την προσφορα που μας περασε και ειχε το ταμιο για αρκετην ωρα ... ε πηγα στο διπλα δεν εγινε και κατι ... δηλαδη οταν ειχε προσφορα ο ΑΒ τα χοιρινα καλαμακια 3 ευρω και το σαββατο στισ 11 το πρωι ειχε ουρα 70 νουμερα γρινιαξε κανεις ?? εαν θες περνεις ... εαν οχι απλα συνεχιζεις την αγορα σου ...

Χμμ... Μήπως δεν έχουν καταργήσει από το σύστημα τους 50 πόντους για κάτω των 5€ αλλά απλά είπαν στις ταμίες να μην δέχονται τις κάρτες για τέτοιες συναλλαγές;

 

Σήμερα ήμουν στον ΑΒ και άκουσα παραδίπλα μια ταμία να λέει σε μια άλλη ότι δεν πρέπει να δέχεται τα αποκόμματα των πόντων αν ήταν κάτω από 5€ η συναλλαγή. Δεν ξέρω αν άκουσα λάθος ή αν εννοούσε κάτι άλλο, οπότε το λέω με κάθε επιφύλαξη, αλλά δοκίμασε κανείς σήμερα να εξαργυρώσει πόντους από ανέπαφη συναλλαγή που έκανε τις προηγούμενες μέρες και ήταν κάτω από 5€;

το κουπονι δεν λεει επανω τι συναλλαγη εκανες οποτε δεν μπορει αν ξερει η ταμιας ουτε και εσυ.

Επισης εχει ισχυ το κουπονι για να περασεις ποντους μεχρι 19/12/2015 οποτε και σημερα να μην το περασεις εχεις χρονο

 

καποιο παιδι εχει πει οτι εαν τα περασεις τεταρτη ισως παρεις 100 αντι για 50 οποτε εχε το κατα νου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λυπάται το χρόνο του να περιμένει ένα ένα;

εγώ πάω κάθε τετάρτη που διπλασιάζουν πόντους,σιγά μη βγω και σε κυνήγι ποντοθηρίας να ξεροσταλιάζω στο ταμείο να μου χτυπάνε ένα ένα

 

Δικαίωμα σου & δικαίωμα (ή/& ανάγκη) του.  B)

 

Αν ήμουν πίσω του στο ταμείο θα τον έκραζα εγώ, δε θα περίμενα τον manager

Το φάουλ σε αυτόν που δεν του έκοψε να βάλει περιορισμό στις συναλλαγές

 

Αν ήξερες ότι είναι πίτα στο τάληρο & το κάνει γιατί είναι φραγκοφονιάς, κι εγώ μαζί σου.

Αν δεν ήξερες, κακώς θα τον έκραζες. Μπορεί να τα είχε ανάγκη.

Το δε "φάουλ" ίσως & να ήταν εσκεμμένο.

 

ΕΡώτηση... Τα κουπόνια των 50 πόντων θα γίνονται 100 τις Τεταρτες;

 

Λένε πως δίνοντας τα να περαστούν οι πόντοι την Τετάρτη, οι 50 θα γίνονται 100. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο.

 

φίλε μου κάνε ότι θέλεις αρκεί να μην καθυστερείς τον πίσω σου.

 

Σωστό.

 

Πράγματι, ποτέ δεν πρέπει να υποτιμάμε το πόσο γύφτος/κάφρος μπορεί να γίνει κάποιος για να εκμεταλλευτεί το "σύστημα". Πρέπει να έχεις και ακόμα δέκα σειρές ψιλά γράμματα μόνο και μόνο για να μπορέσεις να αποφύγεις τέτοια φαινόμενα.  

 

Δεν χρειάζονται ψιλά γράμματα. Σωστή πρόβλεψη/ρύθμιση χρειάζεται, βάζοντας ένα όριο (όπως αυτό που έβαλαν από σήμερα).

 

Όπως ήδη έγραψα (κι όχι μόνο εγώ), τίποτα δεν μπορεί να μας βεβαιώσει ότι τις κινήσεις αυτές (κανένα όριο στις ανέπαφες Mastercard & τζάμπα προϊόντα προσφορών P&G την Τετάρτη) δεν τις έκαναν ηθελημένα για λόγους marketing. Μπορεί να είχαν σταθμίσει ότι η διαφήμιση που κέρδισαν (& συνεχίζουν να κερδίζουν) μ' όλο αυτό το ντόρο που έγινε/γίνεται, είναι πιθανότατο να τους φέρει πολλαπλά οφέλη (π.χ. νέο πελατολόγιο, διατήρηση του παλιού, μεσο-μακροπρόθεσμη αύξηση τζίρου/κερδοφορίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/460200-προσφορές-εκτός-τεχνολογίας/?p=54356657

 

από το διπλανό νήμα. δώστε βάση στα λεγόμενα του.

αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, εκεί στον ΑΒ έχουν χάσει την μπάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τελευταία που διαβάζω ενισχύεται η άποψή μου περί ερασιτεχνισμού του Βασιλόπουλου αυτή την εβδομάδα...χάθηκε η μπάλα γι' αυτούς και ψάχνονται να τα μπαλώσουν...που ακούστηκε να μη δέχονται κάρτα για συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ; δεν κρατώ πάνω μου χρήματα και θέλω να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική...μου το απαγορεύουν; έχουν μεγάλο πρόβλημα με το σύστημα των πόντων...και έπεσαν θύματα την Τετάρτη με το διπλασιασμό της 6ευρης επιταγής...πάντως, εδώ που τα λέμε όταν εγώ είδα αυτό με τα προϊόντα P&G δεν έδωσα σημασία γιατί έμεινα στην 6ευρη επιταγή και όχι σε αντιστοιχία πόντων και ενδεχόμενο διπλασιασμού τους..

και μην μου πείτε ότι ζημιώθηκε ο Βασιλόπουλος επειδή πήρα 10 μπουκαλάκια νερού (σε 10 διαφορετικές συναλλαγές-μπαίνοντας και βγαίνοντας από το κατάστημα) και μου έδωσε 500 πόντους...μεταξύ μας να ζητούσα 10 διαφορετικές αποδείξεις περνώντας μία φορά απο το ταμείο το θεωρώ υπερβολικό και αναμενόμενη την αντίδραση του όποιου υπεύθυνου...άλλλο να κάνεις ταμείο 50 ευρώ και άνω και να ζητήσεις 2 άντε 3 διαφορετικές αποδείξεις (πες ότι ψωνίζεις για τη μάνα σου, τη θεία σου κτλ.), αλλά 10 αποδείξεις για νεράκι 0,14 είναι κοροιδία...

Μία σημαντική -κατά τη γνώμη μου-επισήμανση: είχα την εντύπωση ότι 50 πόντοι περνούν εάν χρησιμοποιήσεις την κάρτα τραπέζης σε ανέπαφη συναλλαγή, δηλαδή σε συναλλαγή αξίας κάτω των 25 ευρώ, που δεν χρειάζεται pin...τελικώς, όμως δίνει τους 50 πόντους και για μεγαλύτερης αξίας συναλλαγές και με pin (π.χ. αγόρασα το επίστρωμα 27,90 και περάστηκαν 50 πόντοι, ενώ δεν το περίμενα)...

Κάτι άλλο που μου προκαλεί "προβληματισμό" ενώ ο Βασιλόπουλος είναι τυπικός σ αυτά, γιατί στις οδοντόκρεμες που δίνουν 150 πόντοι δεν έχει το σχετικό ταμπελάκι;...το παρατήρησα χθες, ενώ συνδύαζα τις ξεχωριστές συναλλαγές μου (νεράκια και derby)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τελευταία που διαβάζω ενισχύεται η άποψή μου περί ερασιτεχνισμού του Βασιλόπουλου αυτή την εβδομάδα...χάθηκε η μπάλα γι' αυτούς και ψάχνονται να τα μπαλώσουν...που ακούστηκε να μη δέχονται κάρτα για συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ; δεν κρατώ πάνω μου χρήματα και θέλω να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική...μου το απαγορεύουν; έχουν μεγάλο πρόβλημα με το σύστημα των πόντων...και έπεσαν θύματα την Τετάρτη με το διπλασιασμό της 6ευρης επιταγής...πάντως, εδώ που τα λέμε όταν εγώ είδα αυτό με τα προϊόντα P&G δεν έδωσα σημασία γιατί έμεινα στην 6ευρη επιταγή και όχι σε αντιστοιχία πόντων και ενδεχόμενο διπλασιασμού τους..

και μην μου πείτε ότι ζημιώθηκε ο Βασιλόπουλος επειδή πήρα 10 μπουκαλάκια νερού (σε 10 διαφορετικές συναλλαγές-μπαίνοντας και βγαίνοντας από το κατάστημα) και μου έδωσε 500 πόντους...μεταξύ μας να ζητούσα 10 διαφορετικές αποδείξεις περνώντας μία φορά απο το ταμείο το θεωρώ υπερβολικό και αναμενόμενη την αντίδραση του όποιου υπεύθυνου...άλλλο να κάνεις ταμείο 50 ευρώ και άνω και να ζητήσεις 2 άντε 3 διαφορετικές αποδείξεις (πες ότι ψωνίζεις για τη μάνα σου, τη θεία σου κτλ.), αλλά 10 αποδείξεις για νεράκι 0,14 είναι κοροιδία...

Μία σημαντική -κατά τη γνώμη μου-επισήμανση: είχα την εντύπωση ότι 50 πόντοι περνούν εάν χρησιμοποιήσεις την κάρτα τραπέζης σε ανέπαφη συναλλαγή, δηλαδή σε συναλλαγή αξίας κάτω των 25 ευρώ, που δεν χρειάζεται pin...τελικώς, όμως δίνει τους 50 πόντους και για μεγαλύτερης αξίας συναλλαγές και με pin (π.χ. αγόρασα το επίστρωμα 27,90 και περάστηκαν 50 πόντοι, ενώ δεν το περίμενα)...

Κάτι άλλο που μου προκαλεί "προβληματισμό" ενώ ο Βασιλόπουλος είναι τυπικός σ αυτά, γιατί στις οδοντόκρεμες που δίνουν 150 πόντοι δεν έχει το σχετικό ταμπελάκι;...το παρατήρησα χθες, ενώ συνδύαζα τις ξεχωριστές συναλλαγές μου (νεράκια και derby)...

Πόση ώρα σου πήρε να το κάνεις αυτό;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τελευταία που διαβάζω ενισχύεται η άποψή μου περί ερασιτεχνισμού του Βασιλόπουλου αυτή την εβδομάδα...χάθηκε η μπάλα γι' αυτούς και ψάχνονται να τα μπαλώσουν...που ακούστηκε να μη δέχονται κάρτα για συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ; δεν κρατώ πάνω μου χρήματα και θέλω να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική...

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιστωτική/χρεωστική κάρτα για οποιαδήποτε συναλλαγή με τον oldschool τρόπο. Ανέπαφα σου έχει ελάχιστο όριο 5€ λόγω των πόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα σου πήρε να το κάνεις αυτό;!

όχι πάνω από 15 λεπτά..είχα λίγο χρόνο πριν να φθάσω στη δουλειά μου (γιατί έχει γραφτεί ότι όσοι τα κάνουν είναι αργόσχολοι/άνεργοι)...αγοράζω ένα σάντουιτσς στεργίου και μετά μπήκα να πάρω 5-6 νεράκια και 2-3 derby...οφείλω βέβαια να ξανά-ευχαριστήσω τους πελάτες που βλέποντάς με με ένα τεμάχιο μου παραχωρούσαν τη θέση τους..σε ένα τέταρτο 15 ευρώ σε δωροεπιταγές...not bad...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιστωτική/χρεωστική κάρτα για οποιαδήποτε συναλλαγή με τον oldschool τρόπο. Ανέπαφα σου έχει ελάχιστο όριο 5€ λόγω των πόντων.

μα υποτίθεται η ανέπαφη γι' αυτό βγήκε...για να αποφεύγεις τη χρονοβόρα διαδικασία με το Pin...τώρα λόγω προβλήματος στο σύστημα τους δεν σου επιτρέπουν να τη χρησιμοποιησεις ανέπαφα; ας μην πάρω τους πόντους....το σύστημα τους τα έχει παίξει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υποτίθεται η ανέπαφη γι' αυτό βγήκε...για να αποφεύγεις τη χρονοβόρα διαδικασία με το Pin...τώρα λόγω προβλήματος στο σύστημα τους δεν σου επιτρέπουν να τη χρησιμοποιησεις ανέπαφα; ας μην πάρω τους πόντους....το σύστημα τους τα έχει παίξει...

 

Έλα εντάξει τώρα μάλλον μας κάνεις πλάκα. "Την χρονοβόρα διαδικασία με το pin"; Seriously; Πόσο σου παίρνει για να βάλεις το pin;

 

Στο πλαίσιο της προσφοράς σου βάζει σαν όρο το ελάχιστο όριο των 5€ σε κάθε ανέπαφη συναλλαγή. Αν θες και μπορείς, το χρησιμοποιείς. Αν όχι έχεις την εναλλακτική να πληρώσεις με κάρτα με τον παλιό τρόπο. Δεν σου απαγορεύει γενικά την συναλλαγή με κάρτα.

 

Ας εκλογικευτούμε παιδιά λίγο. Συμφωνώ πως όλο αυτό είναι ένα πλήγμα στα πολύ φθηνά ψώνια που κάνουμε αλλά μην φουσκώνουμε τα πράγματα. Από πότε είναι χρονοβόρα η εισαγωγή 4 ψηφίων; Δεν νομίζω τα +2,5sec να καθυστερούν τις δουλειές του καθενός. Άλλωστε αν είναι τόσο χρονοβόρο δεν σε υποχρεώνει κάποιος να ψωνίσεις από αυτούς αφού δεν σε βολεύει ο τρόπος πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ο αλλος ειναι νόμιμος εχει δικαίωμα  να κανει ότι γουστάρει όσες φορες γουστάρει !

εγω θα το έκανα με πακετάκια τσίχλας -αν δεν δούλευα και ειχα χρόνο- απο το πρωί μέχρι το βράδυ , και ας ερχόταν κάνεις να μου πει κουβέντα  ! να διώξουν αυτούς που έκαναν την πατάτα και να σέβονται τον καταναλωτή  ..

να μάθουν να πληρώνουν τα λάθη τους , όπως τα πληρώνουμε όλοι στις δουλείες μας ..

 

δεν εχω διαβάσει ολο το θεμα , με μια ματια που έριξα καταλαβα οτι εχουν κανει μαλάκια με τους πόντους , τους διπλασιασμούς κτλ και τρέχουν ολοι να την εκμεταλλευτούν  ,  καλα κάνουν και δικαίωμα τους , αν είναι δυνατόν να κατακρίνουμε τον νόμιμο καταναλωτή και οχι τον παπάρα που εκανε την μαλακία και τώρα τρέχει να μαζεψει τα ασυμμάζευτα !

πλερώνεις το λάθος σου κυριε  κ στέλνεις σπίτι του τον ανίκανο τον άχρηστο που το έκανε !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...