Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλογα την φιλοσοφία που έχεις...Αν η φιλοσοφία σου είναι : εγώ να κερδάω και οι άλλοι να πάνε να μαμηθούν , μακροπρόθεσμα δεν κερδίζεις...Επίσης δεν ξέρω αν το καταλάβατε όλοι που πηγαίνατε και ψωνίζατε με τα τσουβάλια , και σοκοφρέτες για να πάρετε 1.5 ευρώ και μετά βγαίνατε και κοκορευόσασταν δημοσιοποιώντας το , αλλά τις κάψατε τις προσφορές .  Τέλος να σημειώσω ότι πχ ένας εργαζόμενος δεν θα κάτσει να πάει σε 10 ΑΒ να βρει προιόντα η να κάτσει στο ΣΜ να κάνει 20 συναλλάγες. Θέλω να πω ότι με όλα αυτά ευνοούνται αυτοί που έχουν ελεύθερο χρόνο εις βάρος των άλλων. Αντί πχ 10 άτομα να πάρουν 2χ12 και 2χ50 πόντους έχουμε ένα άτομο με 20χ12 και 10χ50πόντους. 

Τώρα αν αυτό το θεωρείτε σωστό να ἐρθετε και να μου το ξαναπείτε ότι θα είστε θύμα ενός παρτάκια σε πιο σημαντικά πράγματα απο το να ψωνίζεται οδοντοκρεμες και ξυραφάκια για 5 χρόνια.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ!

πρωτον κανεις δεν εκαψε τις προσφορες. αν ειναι δυνατον τι διαβαζουμε, αν ειστε εκτος μα εντελως εκτος εμπορικης φιλοσοφιας και πρακτικης ενημερωθειτε τουλαχιστον πρωτα. ο αβ και η delhaize ειναι τεραστιες εταιριες με τμηματα marketing εμπορικα κτλ που ασχολουνται μηνες με τις μελλοντικες προωθητικες ενεργειες τους. οτι εμεις βλεπουμε εχει περασει απο μοντελα με ακραιες συμπεριφορες καταναλωτων αρα να ειστε σιγουροι οτι γνωριζουν παρα πολυ καλα τι κανουν.

οταν σου τονιζει ανεξαρτητως ποσου συναλλαγης τοτε γνωριζει τον ντορο που θα γινει. για την ιστορια καλα εκανε για μενα και εβαλε το >5ευρω.

οσον αφορα οτι κανεις εργαζομενος δεν θα παει σε 10 σουπερ μαρκετ πραγματικα η στερεοτυπη και προκατειλημενη αποψη αυτη μονο κακο θα σου κανει στην ζωη σου συνφορουμιτη -παντα κατα την αποψη μου-. εγω οπως και αλλα παιδια που γνωριζω εδω μεσα δουλευουν και ναι (ουαου) πηγαν σε 2-3-5 μαγαζια για να βρουν αυτα που ηθελαν. ελεος που οσοι δεν δουλευουν επωφελουνται των προσφορων εις βαρος οσων δουλευουν.

ας ψαχτει ο καθενας γιατι ο αλλος δεν δουλευει η σε τι οικονομικη κατασταση τον εχει φερει η μη εργασια.

οσο πιστευει κοσμος οτι εκανε την αλλαγη ο αβ λογω ενος παρτακια τοτε χανετε το δασος. το οποιο ειναι οτι η εταιρια εβγαλε ειτε εις γνωση της μια ενεργεια καταφανως ακραια η απλα εκανε το μπαμ της για οσο ηθελε.

 

απλα τσεκαρετε το διαφημιστικο τους το οποιο μοιραζαν στις εισοδους που αναφερει ρητα-ανεξαρτητως ποσου-.

 

εχω ξαναπει οτι ειμαι αντιθετος σε αυτον που θα παει να παρει 10 καροτσια σκιπ σαφως αλλα αυτο εγκειται μονο στην αποψη μου να βολευτουν οσοι περισσοτεροι συνανθρωποι με την προσφορα.

παν μετρον αριστον ναι φιλε μαζι σου, οχι 100 σκιπ επισης μαζι σου. ομως κανενας δεν εκανε κατι κακο.

 

Με τα λίγα που διάβασα, η υπερεκμετάλλευση της προσφοράς από κάποιους είχε ως αποτέλεσμα να αλλάξουν οι όροι...λογικό :)

λογικο αλλα λανθασμενο.

ας μου πει καποιος ποσο μυαλο θελει να σκεφτεις οτι πχ η ενεργεια που λεει

"φιλε σε πληρωνω για να ερθεις να ψωνιζεις σε εμενα λιγοτερα απο οσα σου δινω"  θα δημιουργησει σεισμο στα σουπερ μαρκετ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο πρώτο φυλλάδιο που ξεκίνησε αυτή η ιστορία ήταν το baby planet.

Στο επόμενο φυλλάδιο ήταν το skip capsules.

Στο τωρινό ήταν μία ολόκληρη σελίδα με διάφορα προϊόντα γνωστής πολυεθνικής.

Σε αντίθεση με τα "χαζά" μωρά που μαθαίνουν από τα λάθη τους, ο ΑΒ να πιστέψουμε ότι δεν έβαλε μυαλό και είπε να κορυφώσει την ένταση. . . Yeah sure...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον κανεις δεν εκαψε τις προσφορες. αν ειναι δυνατον τι διαβαζουμε, αν ειστε εκτος μα εντελως εκτος εμπορικης φιλοσοφιας και πρακτικης ενημερωθειτε τουλαχιστον πρωτα. ο αβ και η delhaize ειναι τεραστιες εταιριες με τμηματα marketing εμπορικα κτλ που ασχολουνται μηνες με τις μελλοντικες προωθητικες ενεργειες τους. οτι εμεις βλεπουμε εχει περασει απο μοντελα με ακραιες συμπεριφορες καταναλωτων αρα να ειστε σιγουροι οτι γνωριζουν παρα πολυ καλα τι κανουν.

οταν σου τονιζει ανεξαρτητως ποσου συναλλαγης τοτε γνωριζει τον ντορο που θα γινει. για την ιστορια καλα εκανε για μενα και εβαλε το >5ευρω.

οσον αφορα οτι κανεις εργαζομενος δεν θα παει σε 10 σουπερ μαρκετ πραγματικα η στερεοτυπη και προκατειλημενη αποψη αυτη μονο κακο θα σου κανει στην ζωη σου συνφορουμιτη -παντα κατα την αποψη μου-. εγω οπως και αλλα παιδια που γνωριζω εδω μεσα δουλευουν και ναι (ουαου) πηγαν σε 2-3-5 μαγαζια για να βρουν αυτα που ηθελαν. ελεος που οσοι δεν δουλευουν επωφελουνται των προσφορων εις βαρος οσων δουλευουν.

ας ψαχτει ο καθενας γιατι ο αλλος δεν δουλευει η σε τι οικονομικη κατασταση τον εχει φερει η μη εργασια.

οσο πιστευει κοσμος οτι εκανε την αλλαγη ο αβ λογω ενος παρτακια τοτε χανετε το δασος. το οποιο ειναι οτι η εταιρια εβγαλε ειτε εις γνωση της μια ενεργεια καταφανως ακραια η απλα εκανε το μπαμ της για οσο ηθελε.

 

απλα τσεκαρετε το διαφημιστικο τους το οποιο μοιραζαν στις εισοδους που αναφερει ρητα-ανεξαρτητως ποσου-.

 

εχω ξαναπει οτι ειμαι αντιθετος σε αυτον που θα παει να παρει 10 καροτσια σκιπ σαφως αλλα αυτο εγκειται μονο στην αποψη μου να βολευτουν οσοι περισσοτεροι συνανθρωποι με την προσφορα.

παν μετρον αριστον ναι φιλε μαζι σου, οχι 100 σκιπ επισης μαζι σου. ομως κανενας δεν εκανε κατι κακο.

 

λογικο αλλα λανθασμενο.

ας μου πει καποιος ποσο μυαλο θελει να σκεφτεις οτι πχ η ενεργεια που λεει

"φιλε σε πληρωνω για να ερθεις να ψωνιζεις σε εμενα λιγοτερα απο οσα σου δινω"  θα δημιουργησει σεισμο στα σουπερ μαρκετ.

Δηλαδή οτι σε 2 μέρες ανακάλεσαν το ανεξαρτήτως ποσού σε >5ευρώ εσένα δεν σου λέει κάτι ε; Ίσως ότι ήταν άστοχη η αρχική τους εκτίμηση και δεν υπολόγισαν σωστά κάποια πράγματα; Αν ήταν τόσο καλά υπολογισμένα όσο λες γιατί δεν το έβαζαν απο την αρχή το όριο. Όσο για τους εργαζόμενους που απάντησες το νόημα φίλε δεν το έπιασες...Το νόημα είναι ότι ο Έλληνας γενικά νοιάζεται για την πάρτυ του και επίσης δεν σκέφτεται ότι με κατάχρηση έρχεται και ακύρωση της όποιας προσφοράς...ὄπως ήρθε...το παραπάνω δεν μπορώ να στο κάνω πολύ λιανά ... είναι θέμα παιδείας...

 

Α και κάτι άλλο περί του ῾του τι διαβάζουμε εδώ μέσα῾ να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων...άλλο ένα θέμα παιδείας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω αν το καταλάβατε όλοι που πηγαίνατε και ψωνίζατε με τα τσουβάλια , και σοκοφρέτες για να πάρετε 1.5 ευρώ και μετά βγαίνατε και κοκορευόσασταν δημοσιοποιώντας το , αλλά τις κάψατε τις προσφορές .

 

Τέλος να σημειώσω ότι πχ ένας εργαζόμενος δεν θα κάτσει να πάει σε 10 ΑΒ να βρει προιόντα η να κάτσει στο ΣΜ να κάνει 20 συναλλάγες. Θέλω να πω ότι με όλα αυτά ευνοούνται αυτοί που έχουν ελεύθερο χρόνο εις βάρος των άλλων.

τωρα ποιο νοημα δεν επιασα δεν το εχω καταλαβει. πως αυτο που γραφεις υποννοει οτι ο ελληνας ειναι παρτακιας δυσκολευομαι να το αντιληφθω. εκτος αν οσοι δεν δουλευουν και εχουν ελευθερο χρονο ειναι παρτακηδες a priori οποτε το στερεοτυπο διανθιζεται. αφου ο εργαζομενος δεν παει σε πανω απο ενα καταστημα τοτε οκ.

 

Δηλαδή οτι σε 2 μέρες ανακάλεσαν το ανεξαρτήτως ποσού σε >5ευρώ εσένα δεν σου λέει κάτι ε; Ίσως ότι ήταν άστοχη η αρχική τους εκτίμηση και δεν υπολόγισαν σωστά κάποια πράγματα; Αν ήταν τόσο καλά υπολογισμένα όσο λες γιατί δεν το έβαζαν απο την αρχή το όριο.

σου ξαναλεω λοιπον οτι πιθανα το γεγονος οτι δημιουργησαν τοσο ντορο τους εκανε να κερδισουν και με το παραπανω οτι ηθελαν και πλεον πορευονται με τον σαφως σωστοτερο ορο του >5 ευρω. επισης η περιπτωση που σωστα αναφερεις να εκαναν λαθος εκτιμηση ουδεμια σχεση εχει με το γεγονος οτι πηγαν να την εκμεταλευτουν οι καταναλωτες. υποψιν οτι δεν εχω καν καρτα ανεπαφων και μιλαω εκτος συμφεροντος.

 

Όσο για τους εργαζόμενους που απάντησες το νόημα φίλε δεν το έπιασες...Το νόημα είναι ότι ο Έλληνας γενικά νοιάζεται για την πάρτυ του και επίσης δεν σκέφτεται ότι με κατάχρηση έρχεται και ακύρωση της όποιας προσφοράς...ὄπως ήρθε...το παραπάνω δεν μπορώ να στο κάνω πολύ λιανά ... είναι θέμα παιδείας...

το λαθος σου εδω ειναι ενα και σημαντικο. κανεις δεν εχει κρυψει στον αβ οτι ο ελληνας η ο ελβετος (αδιαφορο για εμενα) ειναι παρτακιας. αρα βγαζοντας μια προσφορα ληστρικη ως προς τον ιδιο την βγαζει για τους ελληνες και οχι για τους αρειανους. οφειλει να γνωριζει την συμπεριφορα των καταναλωτων (αλλη ενα μοντελο που μελεταει μια εμπορικη εταιρια) και να προβλεψει τα αποτελεσματα της οσον αφορα τα οικονομικα της εταιριας. αν θεωρεις οτι η καταχρηση της προσφορας εφερε την ακυρωση της προσωπικα διαφωνω με αυτο. απλη αποδειξη του οτι για εμενα εχεις λαθος αποψη ειναι το γεγονος οτι ο αβ εχει τετοιου ειδους προσφορες τουλαχιστον 1-1,5 χρονο. εγω εχω ξαναπαρει δωρεαν πραγματα αρκετες φορες.

μηπως τωρα ο αβ καταλαβε οτι εκανε βλακεια? δεν νομιζω.

Επισης ουτε ειρωνευτηκα την παιδεια σου ουτε σου επιτρεπω να κριτικαρεις την δικη μου. μπορεις να νομιζεις οτι πηγα και πηρα 10 καροτσια σκιπ δικαιωμα σου, αλλα πηρα 4, χωρις αυτο να λεει και κατι βεβαια.

αν εσυ το κανεις λιανα και εγω ειμαι στουρνος και δεν καταλαβαινω τοτε η κριτικη σου στην παιδεια μου ειναι ρατσισμος. ;)

καμια προσφορα δεν ακυρωθηκε λογω καταχρησης. ξαναλεω οτι ειχαν κοπελες στις εισοδους των καταστηματων και μοιραζαν φυλλαδια που ανεφεραν μεμεγαλα γραμματα το ανεξαρτητος ποσου.

επισης αφου θεωρω οπως ανεφερα πριν οτι εκαναν σωστα με την τροποποιηση του ορου τοτε δεν ειμαι υπερ του τα παιρνω ολα εγω και ο αλλος τιποτα.

Α και κάτι άλλο περί του ῾του τι διαβάζουμε εδώ μέσα῾ να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων...άλλο ένα θέμα παιδείας

το τι διαβαζουμε ειναι κριτικη στην γραφομενη αποψη σου. μην ασχοληθεις ξανα λοιπον με την παιδεια μου οπως δεν εχω κανει και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την συναισθηματικη βλακεία του ανθρωπου δεν μπορώ να καταλάβω... λες και εάν ο καταναλωτής χαμπαριαζε 5 πραγματα απο marketin' θα έχανε τον υπνο του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω πραγματικά υπερβολικές τις κατηγορίες για "υπερεκμετάλλευση" των προσφορών.

 

Από τη μια, δέχομαι ότι είναι αγενές και αντικοινωνικό να απασχολεί κάποιος επί 10 λεπτά 1 ταμείο για να περνάει ένα-ένα π.χ. 20 προϊόντα. Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Καλώς διευκρινίστηκε ότι από σήμερα απαγορεύεται κάτι τέτοιο, σχετικά με την επίμαχη προσφορά της mastercard. Ας μπουμε στον κόπο να κάνουμε μερικές διαδρομές, δεν χάθηκε ο κόσμος, λεφτά κερδίζουμε.

 

Και θα πει κάποιος, αν υπάρχουν μικροέμποροι που θέλουν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση; Εντάξει, ελεύθερη αγορά έχουμε, αν δεν βάζει ο Βασιλόπουλος περιορισμούς, λάθος του Βασιλόπουλου. Την επόμενη εβδομάδα, αν το θέλουμε τόσο πολύ, ας φροντίσουμε να είμαστε από νωρίς-νωρίς. Δεν είναι το ίδιο αντικοινωνικό με το να απασχολείς το ταμείο επί 10λεπτο και να δημιουργείς τεράστια ουρά, πιστεύω... Είναι εύλογο και αναμενόμενο στην αγορά, και νομίζω το δέχονται οι περισσότεροι, ότι κάθε προσφορά ισχύει "μέχρις εξαντλήσεως των αποθεμάτων". First come, first served.

 

Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν πάρα πολλοί συμπολίτες μας (και πιστεύω αρκετοί συμφορουμίτες) που ζούνε στα όρια των δυνατοτήτων τους και μετράνε και τη δεκάρα, που λέει ο λόγος. Γιατί ένας άνεργος νέος να μην κυνηγάει τις προσφορές για να στοκάρει προϊόντα απαραίτητα για το νοικοκυριό (δεν μιλάμε ούτε για smartphones ούτε για γκατζετάκια!);  Εδώ γίνεται ντόρος στα ΜΜΕ επειδή π.χ. θα αυξηθεί 20 λεπτά το εισιτήριο στα λεωφορεία, που ισοδυναμεί με μια 6ευρη επιταγή το μήνα!

 

Στο κάτω-κάτω, τόσες δαπάνες είναι ανελαστικές και δεν δέχονται εκπτώσεις ούτε κάνουν προσφορές, από τη ΔΕΗ μέχρι την εφορία! Όταν κάποιος έμπορος μας κάνει έκπτωση, γιατί να μην επωφεληθεί όποιος θέλει και όσο μπορεί, όταν το έχει ανάγκη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι στο μαγαζακι σου αν πεις "ΟΚ, εισαι ανεργος, παρτο σε τιμη κοστους", μετα απο λιγο θα παρκαρουν την merceda στη γωνια και θα ερχονται με τα ποδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω πραγματικά υπερβολικές τις κατηγορίες για "υπερεκμετάλλευση" των προσφορών.

 

Από τη μια, δέχομαι ότι είναι αγενές και αντικοινωνικό να απασχολεί κάποιος επί 10 λεπτά 1 ταμείο για να περνάει ένα-ένα π.χ. 20 προϊόντα. Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Καλώς διευκρινίστηκε ότι από σήμερα απαγορεύεται κάτι τέτοιο, σχετικά με την επίμαχη προσφορά της mastercard. Ας μπουμε στον κόπο να κάνουμε μερικές διαδρομές, δεν χάθηκε ο κόσμος, λεφτά κερδίζουμε.

 

Και θα πει κάποιος, αν υπάρχουν μικροέμποροι που θέλουν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση; Εντάξει, ελεύθερη αγορά έχουμε, αν δεν βάζει ο Βασιλόπουλος περιορισμούς, λάθος του Βασιλόπουλου. Την επόμενη εβδομάδα, αν το θέλουμε τόσο πολύ, ας φροντίσουμε να είμαστε από νωρίς-νωρίς. Δεν είναι το ίδιο αντικοινωνικό με το να απασχολείς το ταμείο επί 10λεπτο και να δημιουργείς τεράστια ουρά, πιστεύω... Είναι εύλογο και αναμενόμενο στην αγορά, και νομίζω το δέχονται οι περισσότεροι, ότι κάθε προσφορά ισχύει "μέχρις εξαντλήσεως των αποθεμάτων". First come, first served.

 

Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν πάρα πολλοί συμπολίτες μας (και πιστεύω αρκετοί συμφορουμίτες) που ζούνε στα όρια των δυνατοτήτων τους και μετράνε και τη δεκάρα, που λέει ο λόγος. Γιατί ένας άνεργος νέος να μην κυνηγάει τις προσφορές για να στοκάρει προϊόντα απαραίτητα για το νοικοκυριό (δεν μιλάμε ούτε για smartphones ούτε για γκατζετάκια!);  Εδώ γίνεται ντόρος στα ΜΜΕ επειδή π.χ. θα αυξηθεί 20 λεπτά το εισιτήριο στα λεωφορεία, που ισοδυναμεί με μια 6ευρη επιταγή το μήνα!

 

Στο κάτω-κάτω, τόσες δαπάνες είναι ανελαστικές και δεν δέχονται εκπτώσεις ούτε κάνουν προσφορές, από τη ΔΕΗ μέχρι την εφορία! Όταν κάποιος έμπορος μας κάνει έκπτωση, γιατί να μην επωφεληθεί όποιος θέλει και όσο μπορεί, όταν το έχει ανάγκη;

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες αλλά θα κρατήσω την τελευταία σου φράση: "γιατί να μην επωφεληθεί όποιος θέλει και όσο μπορεί, όταν το έχει ανάγκη;"

 

Ο καθένας τον όρο "ανάγκη" τον ορίζει όπως αυτός θέλει και βάσει των δικών του δεδομένων. Ο άνεργος νέος θα σου πει "πήρα 10 κομμάτια από το X προϊόν που ήταν σε προσφορά γιατί το είχα ανάγκη και δεν την βγάζω πέρα". Ο εμποράκος θα σου πει "πήρα 50 κομμάτια από το Χ προϊόν που ήταν σε προσφορά γιατί έχω μαγαζί και δεν τα βγάζω πέρα πλέον με την εφορία". Δικαιολογείς τον έναν, δικαιολογείς όμως και τον άλλο. Το θέμα μου εμένα είναι το ηθικό ζήτημα της υπόθεσης. Αν το στοκ του υποκαταστήματος το επιτρέπει ας πάρει ο καθένας από 200 κομμάτια, εφόσον το επιτρέπει η ίδια η επιχείρηση. Αλλά όταν βλέπεις ότι έχει 10 τελευταία κομμάτια στο ράφι, τα παίρνεις και ζητάς από τον υπάλληλο αν έχει άλλα στην αποθήκη, πάει πολύ. Σαφώς όμως έχεις το δικαίωμα να το κάνεις μιας και δεν έχει μπει καμία πολιτική ορθής χρήσης.

 

Και θα το ξαναγράψω: Οποιαδήποτε (υπερ)προσφορά από οποιοδήποτε (υπερ)κατάστημα οπουδήποτε στον κόσμο πρέπει να έχει πολιτική ορθής χρήσης. Έτσι είναι κερδισμένο και το κατάστημα αλλά και ο καταναλωτής (είτε έχει παιδεία είτε όχι, είτε είναι ηθικός είτε όχι). Συμπέρασμα δικό μου λοιπόν είναι ότι για την κατάσταση "κατοχής" που δημιουργήθηκε ευθύνεται κυρίως η επιχείρηση και μετά ο ασυνείδητος Ελληνάρας* που σκέφτεται την πάρτη του.

 

* σε ένα πιο γενικό παράδειγμα μπορεί η λέξη αυτή να αντικατασταθεί με οποιοδήποτε άλλο λαό + -άρας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι για παιδεία από τον καταναλωτή, για ηθικό του ζητήματος κτλ. Π.χ., το από πάνω παράδειγμα με το stock. 

 

 

Τα supermarket, και κάθε επιχείρηση, ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει αυτό που λέγεται ποιότητα εξυπηρέτησης. Ένα από τα βασικά των supermarkets είναι να έχουν stock. Δόξα τον Δία, υπάρχουν πολλά λογισμικά που κάνουν αυτοματοποιημένες παραγγελίες αναλόγως την κατανάλωση, πολλές μέθοδοι να προβλέψεις πότε και τι παραγγελία να κάνεις και, εν γένει, το να ΜΗΝ έχεις έλλειψη στο stock σου είναι κάτι το οποίο (και σε μικρές αγορές όπως της Ελλάδας) έχει λυθεί. 

 

 

Άρα, ψωνίζεις από ένα κατάστημα και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να έχει stock. Εάν δεν μπορεί, τότε δεν κάνει καλά την δουλειά του. ΑΥΤΟ δεν κάνει καλά την δουλειά του. Όχι ο καταναλωτής που παίρνει ό,τι έχει μείνει στο ράφι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχει αναγκη ενας ανεργος 10 κουτες σκιπ καψουλες αλλά ταυτοχρονα να μπορει να διαθεσει 40-50 ευρω για να τις αγορασει, ειναι λιγο ατοπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι για παιδεία από τον καταναλωτή, για ηθικό του ζητήματος κτλ. Π.χ., το από πάνω παράδειγμα με το stock. 

 

 

Τα supermarket, και κάθε επιχείρηση, ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει αυτό που λέγεται ποιότητα εξυπηρέτησης. Ένα από τα βασικά των supermarkets είναι να έχουν stock. Δόξα τον Δία, υπάρχουν πολλά λογισμικά που κάνουν αυτοματοποιημένες παραγγελίες αναλόγως την κατανάλωση, πολλές μέθοδοι να προβλέψεις πότε και τι παραγγελία να κάνεις και, εν γένει, το να ΜΗΝ έχεις έλλειψη στο stock σου είναι κάτι το οποίο (και σε μικρές αγορές όπως της Ελλάδας) έχει λυθεί. 

 

 

Άρα, ψωνίζεις από ένα κατάστημα και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να έχει stock. Εάν δεν μπορεί, τότε δεν κάνει καλά την δουλειά του. ΑΥΤΟ δεν κάνει καλά την δουλειά του. Όχι ο καταναλωτής που παίρνει ό,τι έχει μείνει στο ράφι!

 

Διάβασες καλά το post μου; Μήπως λέμε το ίδιο; ΠΡΟΦΑΝΩΣ και την ευθύνη την έχει το κατάστημα που είτε δεν έχει στοκ ή/και δεν έχει πολιτική ορθής χρήσης των προσφορών του. Σε δεύτερο χρόνο έρχεται η ευθύνη του απαίδευτου *****άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα ΑΒ και πήρα ένα γάλα. όταν πήγα να πληρώσω έδωσα την κάρτα και είπα στην ταμία να την περάσει ανέπαφα και μου λέει "για να πάρετε 50 πόντους θα πρέπει να συμπληρώσετε 5€", της είπα πως δεν θέλω να βάλω το πιν και μου είπε "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την περάσω"!!!

Έχει το δικαίωμα να το κάνει???

Δηλαδή εγώ για να να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανέπαφα θα πρέπει να κάνω λογαριασμό πάνω από 5€?

από πότε έχουν ελάχιστο όριο οι ανέπαφες; εγώ ξέρω πως έχουν μέγιστο τα 25 ευρώ και μου το επιβεβαίωσε και η ταμίας στον αβ την περασμένη τετάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...