Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΑΒ δίνει τις προσφορές και τις εκπτωσεις προιόντων ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Ανεξάρτητα έχεις δεν έχεις κάρτα.

Τις προσφορές/εκπτώσεις πράγματι τις παίρνουν όλοι, αλλά αν δεν έχεις κάρτα ΑΒ δεν παίρνεις πόντους (που μετατρέπονται σε χρήμα) αγοράζοντας τα προϊόντα που τους δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aυτές τις ημέρες, με τις απανωτές προσφορές, πρώτα στα P&G και τώρα με την Μastercard, έγινε μακράν πιο συμφέρον να ψωνίζεις κάποιος στα ΑΒ σε σχέση με το Carrefour.

 

Ως συστηματικός πελάτης του Carrefour, έχω να πω ότι μια με τις ελλείψεις προϊόντων (σε κεντρικά μαγαζιά έχουν εξαφανιστεί μέχρι και τα φίλτρα για καφέ, π.χ.), μια με την εξαφάνιση των καλών προσφορών από τον Σεπτέμβριο και μετά, μια με τις προωθητικές του ΑΒ, ως "καλός καταναλωτής" (θέλω να πιστεύω), τον αγνοώ πλήρως αυτό το χρονικό διάστημα και έχω εξοικονομήσει αρκετά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές τις ημέρες, με τις απανωτές προσφορές, πρώτα στα P&G και τώρα με την Μastercard, έγινε μακράν πιο συμφέρον να ψωνίζεις κάποιος στα ΑΒ σε σχέση με το Carrefour.

 

Ως συστηματικός πελάτης του Carrefour, έχω να πω ότι μια με τις ελλείψεις προϊόντων (σε κεντρικά μαγαζιά έχουν εξαφανιστεί μέχρι και τα φίλτρα για καφέ, π.χ.), μια με την εξαφάνιση των καλών προσφορών από τον Σεπτέμβριο και μετά, μια με τις προωθητικές του ΑΒ, ως "καλός καταναλωτής" (θέλω να πιστεύω), τον αγνοώ πλήρως αυτό το χρονικό διάστημα και έχω εξοικονομήσει αρκετά χρήματα.

 

Το μονο που μπορω να θυμηθω αυτη τη στιγμη να εχει φτηνοτερα ο Καρφουρ εναντι του ΑΒ (απ αυτα που  παιρνω εγω, φυσικα) ειναι τα... καρυδια. Με 2,70€ συμφερουν:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα: Να κάνουμε (ως "καλοί καταναλωτές") τις αγορές μας από εκεί που συμφέρει.

 

Προσωπικά ψωνίζω απ' όλα τα S/M στην περιοχή μου (ΑΒ, Carrefour, Μασούτη) σύμφωνα με το τι χρειάζομαι κι από πού μπορώ να το βρω οικονομικότερα. Σαν περιβάλλον/συμπεριφορά S/M πάντοτε ξεχώριζα τα ΑΒ*, αυτό όμως ποτέ δεν σήμαινε ότι ήμουν/είμαι "κολλημένος" πελάτης. Αν ήμουν, δεν θα ήμουν "καλός καταναλωτής". Φροντίζω λοιπόν να ενημερώνομαι από φυλλάδια/internet για τις προσφορές που υπάρχουν & αναλόγως τι χρειάζομαι πάω & ψωνίζω.

 

*Τις τελευταίες 2 εβδομάδες η συμπεριφορά που είδα δεν ήταν κακή, δεν ήταν όμως & τόσο "φιλική" όπως τον προηγούμενο καιρό. Το αποδίδω στο χαμό που έγινε με τις επιταγές, γιατί τα πρόσωπα που έβλεπα ήταν τα ίδια.

 

Φυσικά τις τελευταίες 2 Τετάρτες (7/10 με 4*(Skip+Dove/Axe) & 14/10 με τα P&G) ψώνισα περισσότερα απ' ό,τι χρειαζόμουν από το ΑΒ, όχι υπερβολικά όμως (σε σημείο να τα πάρω όλα χωρίς ν' αφήσω για τους άλλους - υπήρχε μεγάλο stock όταν έφυγα απ' τα 2 μαγαζιά που πήγα), πράγματα που σίγουρα δεν θα πάνε χαμένα (~200 € σε απορρυπαντικά-ξυραφάκια κι άλλα ~100 € σε πάνες που χάρισα δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή) & σε αρκετές διαφορετικές συναλλαγές (min. 7-8) ώστε να μην καθυστερώ/ενοχλώ άλλους πελάτες στην ουρά των ταμείων.

 

Η καταναλωτική (& όχι μόνο) συμπεριφορά μας πρέπει να είναι σαν αυτή που θέλουμε να (μας) δείχνουν κι οι άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω την αλήθεια ψωνίζω από ΑΒ επειδή είναι πιο κοντά μου, αλλά δεν πιστεύω ότι είχε τις καλύτερες προσφορές σε σχέση με τα υπόλοιπα Σ/Μ!

Τουλάχιστον για μένα σε είδη που ψωνίζω συχνα (γάλα, χαρτί κουζινας/υγείας, τυριά/αλλαντικά, ψωμί, κλπ) βρίσκω πιο συχνά καλές προσφορές σε Carrefour και My market, άσε που δέχονται και κουπόνια από το pockee!

Τώρα που θα σταματήσει ο διπλασιασμος των πόντων θα πηγαίνω ακόμη πιο αραιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράδειγμα -για μένα - καλού καταναλωτή...έχει σήμερα και αύριο στα αλκοολούχα ποτά 15%...στο νέο φυλλάδιο του my market έχει absolut 15,80 και το παρουσιάζει ως super τιμή...εάν τσεκάρει κανείς στο site του αβ με την έκπτωση έχει 14,75 και αν πληρώσεις με ανέπαφη κερδίζεις 50 πόντους (1,5)...είναι ξεκάθαρο από που συμφέρει να την αγοράσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Professor Xavier:

Έχεις απόλυτο δίκιο για το ΑΒ που δεν συμμετέχει στο Pockee.

 

Κρίμα, θα γινόταν ακόμη μεγαλύτερο party τις Τετάρτες που μας πέρασαν! :mrgreen: 

 

 

Οι τιμές εκτός προσφορών που συγκρίνω σε βασικά είδη (γάλατα, τυριά, γιαούρτια, ψωμί toast, απορρυπαντικά κλπ) στο ΑΒ, έχω διαπιστώσει ότι είναι πάνω/κάτω οι ίδιες με του Carrefour. Συνήθως υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές (σ' ένα είδος είναι ο ένας πιο ακριβός για κάτι λεπτά, σ' άλλο είδος ο άλλος). My market & Σκλαβενίτη δεν έχουμε στη Θεσ/νίκη για να ξέρω. Ο Μασούτης συνήθως είναι κάτι λίγα λεπτά ακριβότερος (π.χ. 0,05 € σε απορρυπαντικά πλυντηρίου της τάξης των 6 €). Όταν βέβαια παίζουν προσφορές (δηλ. συνέχεια), είναι αυτονόητο πως ο καθένας είναι πολύ οικονομικότερος στο είδος της προσφοράς.

 

Γι' αυτό ο "καλός καταναλωτής" πρέπει να ψάχνει τις προσφορές κάνοντας σωστό προγραμματισμό (π.χ. αν ξέρουμε ότι οι προσφορές "ανακυκλώνονται σε διάφορα S/M ανά μήνα, ψωνίζουμε τα είδη προσφορών ώστε να μας φτάσουν για τον επόμενο μήνα), ώστε να κάνει οικονομία (όχι τσιγκουνιά) στην τσέπη του & να ωθεί προς πτώση των τιμών στα πραγματικά επίπεδα που θα έπρεπε να είναι.

 

Ποιος ο λόγος π.χ. να ψωνίσω χαρτί τουαλέτας όταν δεν υπάρχει καλή προσφορά, από τη στιγμή που ξέρω ότι το τάδε S/M θα βγάλει όπου να 'ναι την πιο vfm. Μόλις τη βγάλει θα πάω να ψωνίσω κάμποσες συσκευασίες για να stockάρω για κανένα τρίμηνο, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ημερομηνία λήξης σαν τις οδοντόκρεμες!  :P

 

Σημειώνω εδώ ότι θα ήθελα να ενισχύω τα τοπικά μικροS/M-μεγαλομπακάλικα, αλλά με τις διαφορές τιμών που -κατά κανόνα- έχουν, δεν συμφέρει με τίποτα. Πάω βέβαια να κάνω κάποιο μικροτζίρο για να μην κλείσουν, συνήθως σε είδη που δεν διαρκούν πολύ ή/& δεν τα έχουν οι μεγάλες αλυσίδες (π.χ. τοπικά προϊόντα όπως τα τυριά).

 

 

@ history:

Απόλυτα σωστό/πετυχημένο το παράδειγμα σου (καλό θα ήταν να το postάρεις & στις προσφορές).

Ο "καλός καταναλωτής" ψάχνεται/συγκρίνει, δεν αγοράζει ότι του "πουλάει" η διαφήμιση ως προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προσφορές/εκπτώσεις πράγματι τις παίρνουν όλοι, αλλά αν δεν έχεις κάρτα ΑΒ δεν παίρνεις πόντους (που μετατρέπονται σε χρήμα) αγοράζοντας τα προϊόντα που τους δίνουν.

Αυτό είναι στην κρίση του καθενός εαν θέλει να έχει κάρτα η όχι.

Εγώ πχ που δεν είμαι τακτικός πελάτης του Μασούτη αλλα παρόλα αυτα έχει τύχει να ψωνίσω κάποιες φορες,

θα ήθελα εφόσον δεν έχω την κάρτα του να μπορω να πάρω τα προιόντα σε προσφορά όπως τα παίρνεις έχοντας καρτα.

Το βρίσκω λίγο 'άδικο' ντε και καλά να έχεις κάρτα για να πάρεις την κάθε προσφορά όταν ο ΑΒ στο προσφέρει έτσι κι αλλιώς.

Έχεις δεν έχεις κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι στην κρίση του καθενός εαν θέλει να έχει κάρτα η όχι.

Δεν διαφωνώ, ούτε είπα κάτι διαφορετικό. Πληροφόρηση έδωσα, ότι χωρίς κάρτα ο αγοραστής στα ΑΒ επωφελείται των εκπτώσεων, αλλά όχι των πόντων που μετατρέπονται σε 6ευρες επιταγές.

 

 

Το βρίσκω λίγο 'άδικο' ντε και καλά να έχεις κάρτα για να πάρεις την κάθε προσφορά όταν ο ΑΒ στο προσφέρει έτσι κι αλλιώς.

Έχεις δεν έχεις κάρτα.

 

Λογικό αυτό που λες.

Λογικό όμως κι η επιχείρηση να θέλει να αποκομίσει κάτι περισσότερο, έχοντας πελάτες που μπορεί (μέσω της "άδικης" κάρτας που τους επιτρέπει να εκμεταλλευτούν τις εκπτώσεις) να μάθει τα χούγια τους στα ψώνια & να τα εκμεταλλευτεί.

Σαφώς κι εγώ θα προτιμούσα να μην είναι απαραίτητο να κάνω χρήση κάρτας για να εκμεταλλευτώ τις όποιες "εκπτώσεις", αλλά συμβιβάζομαι. Όποιος δεν θέλει, πάει αλλού.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες και ετσι φτιάχνω τον ''Ορισμό του Καλού Καταναλωτή '',-οποίος θέλει συμπληρώνει-διορθώνει!!

 

 

1)Ο "καλός καταναλωτής" ψάχνεται/συγκρίνει, δεν αγοράζει ότι του "πουλάει" η διαφήμιση ως προσφορά. 

2)Φροντίζει  να ενημερώνεται από φυλλάδια/internet για τις προσφορές που υπάρχουν & αναλόγως τι έχει ανάγκη.. (και για stock) ψωνίζει.

3)Χρησιμοποιεί τα κουπόνια μόνο οταν εχει προσφορές και πάντα προσπαθεί να το αγοράσει στην χαμηλότερη τιμη.

4)Τυπώνει και μαζεύει οτι κουπόνι κυκλοφορεί ελευθερομάζεψα κατι κουπονάκια 1 € μινι παριζακια εν'ελλαδι)

 

B) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές τις ημέρες, με τις απανωτές προσφορές, πρώτα στα P&G και τώρα με την Μastercard, έγινε μακράν πιο συμφέρον να ψωνίζεις κάποιος στα ΑΒ σε σχέση με το Carrefour.

 

Ως συστηματικός πελάτης του Carrefour, έχω να πω ότι μια με τις ελλείψεις προϊόντων (σε κεντρικά μαγαζιά έχουν εξαφανιστεί μέχρι και τα φίλτρα για καφέ, π.χ.), μια με την εξαφάνιση των καλών προσφορών από τον Σεπτέμβριο και μετά, μια με τις προωθητικές του ΑΒ, ως "καλός καταναλωτής" (θέλω να πιστεύω), τον αγνοώ πλήρως αυτό το χρονικό διάστημα και έχω εξοικονομήσει αρκετά χρήματα.

ο ΑΒ ειναι φαρμακειο.

Ο καρφουρ απο το καλακαιρι σταματησε τις περισσοτερες προσφορες σε ολοκληρες κατηγοριες προιοντων ακομα και για λιγες ωρες οπως με το happy hour και κανει σε μεμονωμενα προιοντα η το πολυ μαρκες οπως κανουν ολα τα αλλα σ/μ. Και παλι καλα θα μου πεις αφου εχει πολλες ελλειψεις ακομα και στα private label προιοντα του, π.χ λαδι ,καθαριστικα.

Στο λαδι π.χ εχει να κανει προσφορα πριν το καλοκαιρι και στα χαρτικα κανα διμηνο.

Ο αβ απο τοτε που μειωσε πριν λιγα χρονια τις τιμες κατι ελεγε ,αλλα τωρα κι αυτος εκοψε καπως τις προσφορες σε ολοκληρες κατηγοριες προιοντων .

Τωρα για τον πανικο στα ΑΒ το κερδος στοκαροντας προιοντα που θα σου διαρκεσουν καμμια πεντετια ειναι ελαχιστο,χωρια που χωρις ποντους και μπερδεματα παιρνεις με τα ιδια λεφτα.Π.χ σε αβ καρφουρ και λιντλ καθαριστικο πιατων μαρκα μαγαζιου 4λτρ απο 1.80 μεχρι 2 ευρω κανουν συχνα προσφορα και οι 3,ποσα fairy ειναι ,καμμια 15αρια;

Παμε παρακατω ,μαλλακτικα συμπυκνωμενα 1λτρ 1 ευρω παντα private label σε πολλα μαγαζια.

Στις δεμενες προσφορες κανενα μαγαζι δεν τις εξαιρει οταν κανει προσφορα αρα κι εδω προς τι ο πανικος π.χ αποσμητικα οδοντοκρεμες ,χωρια που κι εδω υπαρχουν τα private label που οταν γινονται προσφορες δεν εξαιρουνται.

Κατι ακουσα για μια μερεντα ,στα λιντλ 800 γρ private label 1,30 οταν  κανει προσφορα.

Και το κυριοτερο καλο το κερδος αλλα αν δεν εισαι επαγγελματιας να παρεις με τις επιταγες παλι απορρυπαντικα, υγρα πιατων ,οδοντοκρεμες, αλλα ψωνισεις αλλα προιοντα στον αβ ,θα ερθεις μια η αλλη μιας και ειναι το δευτερο μεγαλυτερο φαρμακειο μετα τον βεροπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΑΒ ειναι φαρμακειο.

.........................................,θα ερθεις μια η αλλη μιας και ειναι το δευτερο μεγαλυτερο φαρμακειο μετα τον βεροπουλο.

 

Χαχα, σωστος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρναω ξανα στον ΑΒ ελληνικου και στον Μανατζερ με τον οποιο σημερα ειχα θεμα - εξηγουμε:

Πηγα 4:30 και εκανα στο sefl scanning 3 περασματα - καθε φορα περιμενα ξανα και ξανα την σειρα μου

2 περασματα μετα στο μεχρι 10 τεμαχια - καθε φορα περιμενω ξανα και ξανα την σειρα μου

Παω ξανα στο sefl scanning και η υπαλληλος καλει τον Μανατζερ του Μαγαζιου όπου μου απαγορευει να κανω συναλλαγη επειδη εχω κανει και πριν και δεν επιτρεπεται ..

για να μην το κουραζω το θεμα μου ειπε σου απαγορευω να κανεις ανεπαφη συναλλαγη και δεν επιτρεπεται και φυγε κτλ ...

μιλησαμε κανενα 10λεπτο μπροστα σε κοσμο - η ταμιας μου ακυρωσε την συναλλαγη κτλ αλλα εγω εκει ...

του λεω δεν εχω κλεψει κατι , δεν εχω αργησει την σειρα , δεν εχω ενοχλησει καποιον καθε φορα περιμενα εχω κανει 2 ωρες κτλ ...

εχει μεινει ο κυριος στο δεν σου αφηνω να κανεις ανεπαφη ... του λεω φερε μου το χαρτι με τον κανονισμο εκεινος εκει ... αφου ειπαμε οτι θα κανω καταγγελια και πηρα τα στοιχεια του κτλ η υπαλληλος εκει να μην μου κανει την συναλλαγη ... επειδη εκανα λεει πολλες ... να τις λεω και στον μανατζερ οτι αντι να υπερασπιζεστε εμενα και οτι δεν κανω κατι λαθος κανω χρηση την υπηρεσιας ακους και ενα θα μας βαλετε μεσα και εκει εγινε παλι μανουρα ... και καλα ποιον υποστιριζεις του λεω .. δηλαδη εαν κανω 5 συναλλαγες θα μπει μεσα το μαγαζι και μου τα μασαγε ... με θυμοτανε και απο τις ανεπαφες που ειχα κανει 10 κομματια 10 συναλαγγες και μου λεει σε θυμαμε εσενα και εγω δεν θα κανω τον μπατσο αλλα επεσε στην αντιληψη μου (τον πηρε τηλεφωνο η ταμιας να ερθει).... κλεινω λεω οτι εκανα τελικα την συναλλαγη αφου ο μανατζερ μου ειπε κανε οτι θες στο τελος αλλα εγω την δευτερα θα κανω παραπονα και στον ΑΒ και στην Μαστερ card φυσικα για το περιστατικο ...θα μπορουσα να κρυφτω στα ταμια και να παω σε αλλο αλλα επειδη δεν ηταν ο σκοπος να το κανω μουλοχτα μια που δεν εκανα κατι παρανομο σας το λεω να το εχετε το νου σας ... πρεπει να διακδικουμε ... δεν μου χαρισανε τιποτα το πληρωσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να διακδικουμε ... δεν μου χαρισανε τιποτα το πληρωσα

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να διεκδικούμε!

 

Φρόντισε να τα κάνεις τα παράπονα, μην ξεχαστείς. Για να είσαι πιο βέβαιος ότι δεν θα μπουν/βγουν απ' το ένα αυτί στο άλλο κάποιου υπαλληλου σε call center, κάνε τα γραπτά (e-mail ή/& on-line φόρμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...