Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός. Εγώ έχω ακούσει ότι μπορεί να οδηγήσουν και στο θάνατο! :X Και όχι μόνο όταν τις χρησιμοποιούμε, αλλά κυρίως όταν τις έχουμε κατά δεκάδες στην αποθήκη μας, ενώ οι υπόλοιποι δεν πρόλαβαν να δουν ούτε τις συσκευασίες από κοντά. :mad:

 

Γι' αυτό λέω, αφήστε και για τους άλλους (τουλάχιστον μέχρι να πάει 8-8:30, μετά σκουπίστε τα ράφια, αφού λήγει η προσφορά σήμερα).

 

:-D

 

Παιδιά, αν σκοπεύετε να ασχοληθείτε σοβαρά με το σπορ των προσφορών και των κουπονιών, πρέπει να μάθετε και τρόπους. Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά στις ΗΠΑ που είναι πολύ μπροστά σ'αυτά, υπάρχει ολόκληρο savoir-vivre γύρω από το θέμα. Αν σηκώνει κάποιος όλο το ράφι και τον πετύχει κανείς, αργά ή γρήγορα θα φάει πολύ ξύλο. :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά τιμής φυλλαδίου -ραφιού  :fear:

 

papadopoulos1.jpg

 
papadopoulos2.jpg
Επίσης δηλώνω ότι μανούριαζα επί 10 λεπτά σε κατάστημα για να πάρω 2 αντι για 1 επιταγές με την υπάλληλο και υπεύθυνη να επιμένουν ότι ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ οι πόντοι των ανέπαφων. Η αλήθεια είναι ότι όπως βγαίνει η παρακάτω απόδειξη μπερδεύεσαι...:-P
Untitled_2.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη απόδειξη πόντων δεν αναφέρει τον διπλασιασμό αλλά τον αναφέρει το άλλο (μικρό) κείμενο που βγαίνει μετά την απόδειξη πληρωμής και επιβεβαιώνει το διπλασιασμό.

 

Εάν δεν βγει, για οποιαδήποτε αγορά, σημαίνει ότι δεν έγινε διπλασιασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφορά τιμής φυλλαδίου -ραφιού  :fear:

 

papadopoulos1.jpg

 
papadopoulos2.jpg
 

 

Καμία διαφορά δεν παρατηρώ.

Στο φυλλάδιο έχει τα μπισκότα με στίκερ -20 λεπτά (το γράφει και στα "ψιλά γράμματα": έχει αφαιρεθεί στίκερ 0.20€),

στη φωτογραφία τα μπισκότα δεν έχουν στίκερ.

 

1,58-0,20=1,38

 

EDIT: Ούτε καν στα "ψιλά" δεν το γράφει (τα κόκκινα). Το γράφει σε ίδιο μέγεθος γραμματοσειρά με την προσφορά. Δεν πάω να βγάλω τα s/m "λάδι", απλά αυτή δεν είναι καμία φοβερή περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν σήμερα πήγαμε με την φίλη μου να ψωνίσει από το αβ και οι αρκετές προσφορές δεν υπήρχαν στα ράφια (τόνος -τυρόπιτα) ή η μερέντα που δεν αναγραφόταν τίποτα στο στίκερ τιμής.επίσης δεν υπήρχαν φυλλάδια σε κανένα ταμείο και η ταμίας μας είπε πως " τελείωσαν"

η προσφορά με τις κλινέξ δεν υπήρχε καν γιατί "α έλειπε το ταμπελάκι που ανέφερε -25%"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι τα προϊοντα με ποντους θα τα ψαχνουμε με το κυαλι μεχρι να απορροφησουν ολο το χαρτομανι απο 6ευρες που εδωσαν τοσο καιρο... Δεν πειραζει θα ηρεμησουμε κ λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ειναι πασιφανες οτι ελειπαν πολλα ταμπελακια για να φυγουν προσφορες μονο για οποιον ειχε ιδεα απο την προηγουμενη τεταρτη.

colgate πουθενα ταμπελα σε κανενα σκ απλα...

και "6000 γευματα" ταμπελακια ουτε στα μισα... επαιρνα εμπειρικα και πηγαινα ταμειο... ασε που σε πολλα οι ταμιες να επιμενουν πως αφου δεν ειναι ενα απο τα εικονιζομενα γιατι να σας δωσει επιταγη???

μου εκανε μεγαλη εντυπωση που ακιμα και σημερα με τετοιο χαμο 2 εβδομαδες ελεγαν οτιναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειχες δικιο για ολα τα προϊοντα; το ήλεγξες τωρα σπιτι με την ησυχια σου;ειναι ομως λιγο καφριλα την μια βδομαδα να μπορει ο καθενας μας με ενα φιλοδωρημα να σηκωσει ολα τα ραφια κ την αλλη εβδομαδα να φερνουν παραπονα για προϊοντα που οντως ειναι σε προσφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειχες δικιο για ολα τα προϊοντα; το ήλεγξες τωρα σπιτι με την ησυχια σου;ειναι ομως λιγο καφριλα την μια βδομαδα να μπορει ο καθενας μας με ενα φιλοδωρημα να σηκωσει ολα τα ραφια κ την αλλη εβδομαδα να φερνουν παραπονα για προϊοντα που οντως ειναι σε προσφορα....

αν ρωτας εμενα ναι ειχα δικιο γιατι βασικα ηξερα τι ειναι και τι οχι στην προσφορα.

πχ οι αφροι ξυρισματος στο ενα καταστημα δεν ειχαν ουτε ταμπελακια ουτε ειχε γινει αφαιμαξη. σε αλλο κανονικα ταμπελακια. οποτε αφου υπαρχει σε ενα πας στο αλλο και ζητας να μπουν μεσα στην εκπτωση.

πχ γυναικεια ξυριστικα, after shave νημα οδοντικο και κατι τετοια ψιλο ακυρα που λιγο  πολυ ειχαν και αναφερθει εδω μεσα και ειχα τσεκαρει απο αλλες μερες τι επαιζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δηλώνω ότι μανούριαζα επί 10 λεπτά σε κατάστημα για να πάρω 2 αντι για 1 επιταγές με την υπάλληλο και υπεύθυνη να επιμένουν ότι ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ οι πόντοι των ανέπαφων. Η αλήθεια είναι ότι όπως βγαίνει η παρακάτω απόδειξη μπερδεύεσαι...:-P

Untitled_2.png

Το πόσες επιταγές έχεις κερδίσει φαίνεται ξεκάθαρα! (εγώ 2 βλεπω)

Επίσης φαίνεται και στο χαρτάκι που σου δίνει η ταμιας για να το υπογραψεις!

Αν το χαρτί γράφει 2,τοτε πρέπει να σου δώσει 2!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νομίζω ότι γενικώς με όλα αυτά που έγιναν τις προηγούμενες μέρες άλλαξαν το σύστημα τους και ενώ πάντα έβγαιναν 2 χαρτάκια...τώρα έβγαιναν 3 με το ενδιάμεσα συγχαρητήρια...ενώ έφτιαξαν και το σύστημα με τις ανέπαφες και μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για συναλλαγές κάτω των 5 ευρώ χωρίς να σου δίνει τους πόντους και όχι να σου λένε παπάτζες περί αλλαγής ορίων από τις τράπεζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφορά τιμής φυλλαδίου -ραφιού  :fear:

 

 

 

papadopoulos1.jpg

 
papadopoulos2.jpg

 

 

Επίσης δηλώνω ότι μανούριαζα επί 10 λεπτά σε κατάστημα για να πάρω 2 αντι για 1 επιταγές με την υπάλληλο και υπεύθυνη να επιμένουν ότι ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ οι πόντοι των ανέπαφων. Η αλήθεια είναι ότι όπως βγαίνει η παρακάτω απόδειξη μπερδεύεσαι...:-P

Untitled_2.png

 

Ισχύουν αυτά ακριβώς που σου έγραψαν μετά το μήνυμα σου οι makfil-saxos55-Professor Xavier (παράθεση στο spoiler) :

  • Το προϊόν στο φυλλάδιο είναι σε προσφορά -0,20 €, ενώ αυτό στο ράφι όχι. Λογική η διαφορά τιμής.
  • Διπλασιασμό πόντων έχεις πάρει:
    • 115π_υπόλοιπο + 152π*2_συναλλαγή - 400π_2*6ευρες = 19π νέο υπόλοιπο
  • Ξεκάθαρα φαίνεται ότι είχες λαμβάνειν 2 6ευρες.
    • Άντε... πες πως δεν το είδαν στο ταμείο... εσύ δεν το είδες να τους πεις "τι 'ν' αυτά που μου τσαμπουνάτε για 1 επιταγή, αφού φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να πάρω 2;"

 

 

Η συγκεκριμένη απόδειξη πόντων δεν αναφέρει τον διπλασιασμό αλλά τον αναφέρει το άλλο (μικρό) κείμενο που βγαίνει μετά την απόδειξη πληρωμής και επιβεβαιώνει το διπλασιασμό.

 

Εάν δεν βγει, για οποιαδήποτε αγορά, σημαίνει ότι δεν έγινε διπλασιασμός.

 

Καμία διαφορά δεν παρατηρώ.

Στο φυλλάδιο έχει τα μπισκότα με στίκερ -20 λεπτά (το γράφει και στα "ψιλά γράμματα": έχει αφαιρεθεί στίκερ 0.20€),

στη φωτογραφία τα μπισκότα δεν έχουν στίκερ.

 

1,58-0,20=1,38

 

EDIT: Ούτε καν στα "ψιλά" δεν το γράφει (τα κόκκινα). Το γράφει σε ίδιο μέγεθος γραμματοσειρά με την προσφορά. Δεν πάω να βγάλω τα s/m "λάδι", απλά αυτή δεν είναι καμία φοβερή περίπτωση

 

Το πόσες επιταγές έχεις κερδίσει φαίνεται ξεκάθαρα! (εγώ 2 βλεπω)

Επίσης φαίνεται και στο χαρτάκι που σου δίνει η ταμιας για να το υπογραψεις!

Αν το χαρτί γράφει 2,τοτε πρέπει να σου δώσει 2!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...