Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα λίγα που διάβασα, η υπερεκμετάλλευση της προσφοράς από κάποιους είχε ως αποτέλεσμα να αλλάξουν οι όροι...λογικό :)

 

 

ΔΕΝ υπάρχει ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ προσφοράς... !!! Πόσο μάλλον "υπέρ-εκμετάλλευση". 

 

 

Η προσφορά είναι εκεί για να γίνει θελκτική ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡ-ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝΕ οι πελάτες. Αλλιώς καταργεί το ίδιο το νόημά της. 

 

 

Την βλακεία του manager δεν μπορώ να καταλάβω... λες και εάν ο καταναλωτής φερόταν έξυπνα θα έχανε λεφτά από την τσέπη του!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω ότι την γκάφα την έκανε το κατάστημα, έπρεπε να το είχαν προβλέψει.

 

Πράγματι, ποτέ δεν πρέπει να υποτιμάμε το πόσο γύφτος/κάφρος μπορεί να γίνει κάποιος για να εκμεταλλευτεί το "σύστημα". Πρέπει να έχεις και ακόμα δέκα σειρές ψιλά γράμματα μόνο και μόνο για να μπορέσεις να αποφύγεις τέτοια φαινόμενα.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, ποτέ δεν πρέπει να υποτιμάμε το πόσο γύφτος/κάφρος μπορεί να γίνει κάποιος για να εκμεταλλευτεί το "σύστημα". Πρέπει να έχεις και ακόμα δέκα σειρές ψιλά γράμματα μόνο και μόνο για να μπορέσεις να αποφύγεις τέτοια φαινόμενα.  

 

 

Γιατί είναι γύφτος/κάφρος κάποιος που κοιτάει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του; 

 

 

Το ίδιο δεν κάνουν όλοι οι έμποροι; Όλοι οι επαγγελματίες; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι γύφτος/κάφρος κάποιος που κοιτάει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του; 

 

 

Το ίδιο δεν κάνουν όλοι οι έμποροι; Όλοι οι επαγγελματίες;

Το νόμιμο είναι και ηθικό; :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προβλημα νατο ξανακανω.Πηγαινα στ α/β απο οταν ηταν(ειναι) στον φαρο,οταν ερχονταν οι κυραδες με την φιλιπινεζα παντα απο πισω με το καροτσι.

Στα δε Βρηλλισια ειχα παντα κακη συμπεριφορα,προ Βελγων,και σημερα ειδα την ιδια συμπεριφορα,αλλα η Τεταρτη ερχεται και της την ειπα στο αυτοματο ταμειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο πιο συχνά, θα έτρεχα πάλι να μαζέψω τα προϊόντα και να τα μοιράσω σε άτομα που ξέρω ότι δεν βγαίνουν οικονομικά.

Ναι, θα ξανα αγόραζα μια γκοφρέτα των 0.25 με ανεπαφη κάρτα για να πάρω 50 πόντους (αν δεν αλλαζαν τους όρους).

όποιος μπορεί, βοηθάει τον συνανθρωπο του.

όποιος θέλει να τα καβατζώσει και να ανοίξει μίνι μάρκετ μαγκιά του, ποιος είμαι εγώ να τον κρίνω;

 

Ναι, μια σογκοφρέτα χρειάζεται ο συνάνθρωπός μας...

Θέλει φαϊ...μακαρόνια,φασόλια κλπ.Το γλυκό δεν προσφέρει τίποτα.

 

Το να πας 12 φορές στο ταμείο το θεωρώ τραγικό (ή να σου δίνει 12 αποδείξεις τέλος πάντων...).

 

Η υπερεκμετάλλευση της προσφοράς εννοείται ότι δεν κάνει καλό...

 

Αλλά ας κάνει ο κάθε Ελληναράς προσφορολάγνος ό,τι νομίζει.

Ας πάει να γεμίσει τα καρότσια του με σκιπ και αριελ και να πάει να τα πουλήσει στο mini market του μετά, αφού τον αφήνουν...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οκ, αναγνωριζουμε μια προσφορα και την αναφερουμε στο αντιστοιχο νημα για να επωφεληθουν και άλλοι

ΑΛΛΆ

οχι επειδη τη μαθαμε, τρεχουμε να το εφαρμοσουμε στο επακρον. Καλο ειναι να παιρνουμε μονο οσα χρειαζομαστε πραγματικα.

 

Πχ, τη προπερασμενη τεταρτη παω ΑΒ που ειχε καψουλες σκιπ 12 ευρω και 300 ποντους. Μπαινοντας μεσα βλεπω εναν με καλαθι και 5 σκιπ φορτωμενος να τρεχει για το ταμειο. Λεω ο π@#στης θα αφησε 1 πισω. ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΔΕΙΓΜΑ.

1 ηθελα ολο κι ολο.

Τη περασμενη τεταρτη πάλι αυτος εκει με εναν φιλο του, απο 5 ο καθενας. Ευτυχως ειχα παει πρωι και πηρα 1 -ολο κι ολο -που χρειζομουν.

 

Η απορια μου τελικα ειναι: μηπως τα παιρνει επειδη ειναι "προσφορα" γιατι τα 10 κουτια 32τμχ καψουλες ουτε σε 2 χρονια δε θα τα χρησιμοποιησει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λίγα που διάβασα, η υπερεκμετάλλευση της προσφοράς από κάποιους είχε ως αποτέλεσμα να αλλάξουν οι όροι...λογικό :)

 

Βασικά έπρεπε εξαρχής να είναι διαφορετικοί οι όροι, το κατάστημα φταίει που δημιουργήθηκε η κατάσταση. Είναι λογικό ότι όταν δίνεις τζάμπα πράμα ή και με κέρδος για τον καταναλωτή να υπάρξουν πολλοί που θα τρέξουν να επωφεληθούν.

 

Προσέξτε ότι όλα αυτά μόνο στον ΑΒ γίνονται, ποτέ αλλού... οπότε είτε είναι άσχετοι αυτοί που σχεδιάζουν τις προσφορές και τις προωθητικές ενεέργειες, είτε το κάνουν και λίγο εσκεμμένα αφού πλέον έχουν δημιουργήσει στρατιά ανθρώπων που έχει τιγκάρει σε δωροεπιταγές τους και άρα θα ψωνίζει αποκλειστικά από αυτούς και μακροπρόθεσμα θεωρώ πως κερδισμένοι θα βγουν αυτοί και επίσης αφαιρούν πελάτες από τους ανταγωνιστές.

 

Τέλος σε όποιον ΑΒ έχω πάει έχει συνήθως μπόλικα ταμεία, δεν είναι Lidl που έχει 2-3, επίσης έχει και εξπρές ταμείο 10 τεμαχίων οπότε αν βλέπετε κάποιον με καρότσι απλά επιλέξτε άλλο ταμείο και μην τον δείρετε.... :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ υπάρχει ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ προσφοράς... !!! Πόσο μάλλον "υπέρ-εκμετάλλευση". 

 

 

Η προσφορά είναι εκεί για να γίνει θελκτική ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡ-ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝΕ οι πελάτες. Αλλιώς καταργεί το ίδιο το νόημά της. 

 

 

Την βλακεία του manager δεν μπορώ να καταλάβω... λες και εάν ο καταναλωτής φερόταν έξυπνα θα έχανε λεφτά από την τσέπη του!

Αυτό έγινε όμως, κάποιοι είδαν το κενό στους όρους και το εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα να αλλάξουν οι όροι της προσφοράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω φάει την ήττα της ζωής μου γιατί είμαι εξωτερικό και έχασα την προσφορά που αγόραζες 12 ευρώ P&G και σου επέστρεφαν 2 6ευρες δωροεπιταγές.... θα είχα στοκάρει ξυραφάκια gillette για όλη μου τη στρατιωτική θητεία.... 8 μήνες ξύρισμα κάθε μέρα... σίγουρα θα χρειαστώ άπειρα ξυράφια...

 

Αλλά ξαναλέω η αγένεια προς τον πελάτη είναι απαράδεκτη... όταν για χρόνια τα ακουμπάει κάθε εβδομάδα στο κατάστημα είναι καλός, αλλά όταν βρει μια καλή προσφορά τότε όχι ; ... και η ταμίας ή ο υπεύθυνος τον ίδιο ακριβώς μισθό θα πάρουν στο τέλος του μήνα, και δεν έχουν ευθύνη για τις προσφορές οπότε για ποιο λόγο να φερθούν με αγένεια... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι υπερβάλλετε για τον manager. Σε αντίθεση με την ταμία, που είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης και ούτως η άλλως κάνει τη δουλειά χτυπώντας εκατοντάδες πράματα, εκείνος έχει τον ρόλο της γενικότερης επίβλεψης. Είναι πρακτικά αναγκασμένος να κάνει αυτή την επίπληξη για να τηρήσει τα προσχήματα και να μη δώσει την εντύπωση πως οι άλλοι πελάτες είναι παρακατιανοί, έστω κι αν το κάνει για τον ένα πελάτη που θα τύχει να περιμένει αυτόν με τις κάρτες. Είμαι σίγουρος ότι δεν εννοούσε απόλυτα αυτό που είπε και στο διάλειμμα θα θυμήθηκε τον πελάτη που γάμησε το σύστημα δακρύζοντας, δίνοντας του νοητά εύσημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μια σογκοφρέτα χρειάζεται ο συνάνθρωπός μας...

Θέλει φαϊ...μακαρόνια,φασόλια κλπ.Το γλυκό δεν προσφέρει τίποτα.

 

Το να πας 12 φορές στο ταμείο το θεωρώ τραγικό (ή να σου δίνει 12 αποδείξεις τέλος πάντων...).

 

Η υπερεκμετάλλευση της προσφοράς εννοείται ότι δεν κάνει καλό...

 

Αλλά ας κάνει ο κάθε Ελληναράς προσφορολάγνος ό,τι νομίζει.

Ας πάει να γεμίσει τα καρότσια του με σκιπ και αριελ και να πάει να τα πουλήσει στο mini market του μετά, αφού τον αφήνουν...

Δεν είναι η γκοφρέτα, είναι το φαγητό όπως πολύ σωστά λες. (Συμφωνώ και με την άποψη σου για τον Έλληνα προσφορολάγνο) αλλά δεν είναι μόνο το φαγητό. δεν ζούμε σε σπηλιές. χρειάζεται να πλυθει ο άλλος, να ντυθεί κτλ.

αν εμένα όμως δε μου περισσεύουν αλλά βρήκα έναν τρόπο να βοηθήσω επειδή είμαι σε οικονομική θέση να έχω ίντερνετ σπίτι μου και ένα κινητό ώστε να βρίσκω προσφορές... και θέλω να βοηθήσω κάποιον που είναι σε χειρότερη μοίρα από μένα, να μην του δώσω μια γκοφρέτα ή ένα σετ ξυραφάκια, είναι ένα κουτί σκόνη απορρυπαντικο ή ένα σαμπουάν;

αυτό είναι το point μου. εμένα μου στοίχισε 50 λεπτά το σαμπουάν, αυτός που έχει ανάγκη και δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ γιατί να το πληρώσει 10πλάσια;

φιλικά κάνουμε την κουβέντα, ένα από τα πολλά παράδειγμα που μπορώ να σου δώσω είναι ένας γείτονας μου που βαρεσε κανονι η επιχείρηση του, τον χώρισε η γυναίκα του, πληρώνει διατροφή και τα έξοδα του και είναι άνεργος πάνω από χρόνο λόγω μεγάλης ηλικίας. μένω Αθήνα και δεν έχει εκλείψει η έννοια της γειτονιάς εδώ πέρα. βγαίνω να πετάξω τα σκουπίδια και μου λένε καλημέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...