Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

history, εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω πολύ καλά. Προφανώς και πρέπει να μπορείς να κάνεις χρήση της κάρτας σου όπως θέλεις, και ελπίζω ότι θα διορθώσουν το σύστημα το γρηγορότερο δυνατόν. Αυτό που εσύ αρνείσαι να καταλάβεις είναι ότι αυτό που συνέβη είναι παρενέργεια της κατάχρησης που έκαναν κάποιοι και που διορθώθηκε - ελπίζω προσωρινά - με αυτόν τον τρόπο. Αλήθεια πιστεύεις πως το να καταστρέφει η ταμίας τους πόντους θα προκαλούσε λιγότερους καυγάδες από το να μην κάνει ανέπαφα τη συναλλαγή;

 

Δεν ξέρω αν έγινε χαμός την Τετάρτη, εδώ δεν έγινε καθόλου. Και δεν νομίζω ότι έγινε από λάθος. Εδώ και χρόνια η P&G δίνει τα προϊόντα της κατά καιρούς σχεδόν ή και τελείως δωρεάν με συνδυασμούς προσφορών, είναι η τακτική marketing που ακολουθεί τέτοια, γι'αυτό οι αρχικές της τιμές είναι τόσο εξωφρενικές. Το κόστος για την εταιρεία είναι ελάχιστο, και η διαφήμιση φτηνότερη και πολύ πιο αποτελεσματική από τη διαφήμιση στην τηλεόραση κλπ. Ο batatoudis έχει απόλυτο δίκιο. Η P&G πάντα χρησιμοποιούσε και πρεσβευτές των προϊόντων της. Πελάτες που τους τα στέλνει δωρεάν για να μοιράζουν και να διαφημίζουν στους φίλους τους. Το έκανε από την εποχή της γιαγιάς μου. Δείτε το σαν ένα update αυτής της στρατηγικής. Η Mastercard είχε πολύ μικρό μερίδιο στην Ελλάδα. Το ΑΒ έψαχνε τρόπο να πάρει πελάτες από το Carrefour. Η αξία όλης αυτής της υστερίας γι'αυτούς; Ανεκτίμητη.

 

Είναι φυσικό να θέλει να επωφεληθεί ο κόσμος. Αλλά χαλαρώστε λίγο. Έχει τύχει να βρίσκομαι με κάμερα μπροστά σε σκηνικά όπου οι άνθρωποι δέρνονταν κυριολεκτικά για προσφορές, στημένα επίτηδες μόνο και μόνο για να παιχτούν στην τηλεόραση και το youtube. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και κάποιοι καταλήγουν στο νοσοκομείο; Αν θέλετε επιταγές ΑΒ τις δίνουν και χωρίς να ψωνίσεις. Γνωστός μου με διαβεβαίωσε ότι έβγαλε κάμποσες παίζοντας στο facebook.

 

@history, περαστικά. Εγώ το έχω ήδη από χτες, γι'αυτό κάθομαι μέσα και γράφω μ*****ες όλο το βράδυ. Μέχρι τις προσφορές της Τετάρτης θα σου έχει περάσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια τράπεζα, βρε παιδιά...δουλευόμαστε...το e-mail από τα κεντρικά για τη γνωστοποίηση της προωθητικής καμπάνιας...και μάλιστα το αρχικό...ούτε καν το νεότερο με το όριο των 5 ευρώ...γι αυτό ζήτησα υπεύθυνο καταστήματος...

 

Α εντάξει, εγώ κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια τράπεζα, βρε παιδιά...δουλευόμαστε...το e-mail από τα κεντρικά για τη γνωστοποίηση της προωθητικής καμπάνιας...και μάλιστα το αρχικό...ούτε καν το νεότερο με το όριο των 5 ευρώ...γι αυτό ζήτησα υπεύθυνο καταστήματος...

Σε ποιο  μειλ αναφέρεσαι μπορείς να ανεβάσεις φώτο; Ποια ήταν τελικά η αρχική ανακοίνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου άποψη ειναι οτι το careful έβγαζε πολυ καλύτερες προσφορές απο το βασιλόπουλο ανέκαθεν εκτός τον τελευταίο μήνα-δίμηνο.οποτε όλα γίνονται για τον ανταγωνισμό.και εγω εχω να παω careful πάνω απο ενα μήνα που πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα.

Εν κατακλείδι μπορεί να μπαίνει μέσα σε κάποια προϊόντα για ενα χρονικό διάστημα αλλά μακροποδεσμα ο βασιλοπούλος θα ειναι κερδισμένος. Το εχουν ψάξει πολυ περισσότερο απο εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν οι 50 ποντοι γινονται 100 την τεταρτη απο τις ανεπαφες παλι το κερδος ειναι μεγαλο.

Αγοραζεις 5 ευρω και περνεις πισω 3 ευρω , ειναι 60% οφελος οποτε ακομα και ετσι αξιζει να γινει χρηση ανεπαφης καρτας .. και δεν πιστευω εαν κανεις 10 φορες απο 5 ευρω θα σου πει καποιος οτι δεν κανεις σωστη χρηση απλα θα πρεπει να κανεις μερικα πηγαινε ελα στο αμαξι. Εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω οσο καιρο ισχυει η προσφορα .... ανα 7-8 ευρω θα πηγαινω στο αμαξι και πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το θέμα των προσφορών των ΑΒ, θέλω να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία.

 

Από το καλοκαίρι που άρχισαν να βγαίνουν οι super προσφορές και αφού τις εκμεταλλεύτηκα, σε λογικούς αριθμούς, άρχισα να ενημερώνω φίλους, συγγενείς και γνωστούς, με οικογένειες και χωρίς, και παρά τις λεπτομερείς οδηγίες που έδωσα άλλοι μεν δεν ασχολήθηκαν καθόλου και άλλοι πήγαν την πρώτη φορά, πήραν άλλα αντ' άλλων, και φυσικά, πηγαίνοντας στο ταμείο απογοητεύτηκαν όταν η ταμίας δεν τους έδωσε τις 6ευρες, αφού δεν πήραν τα προιόντα προσφορών. 

 

Συμπερασματικά, νομίζω ότι, ένας πολύ περιορισμένος αριθμός ατόμων, οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι μέλη του forum ή και απλοί αναγνώστες του άλλου νήματος με τις προσφορές, από το σύνολο των πελατών των ΑΒ, είναι γνώστες αφενός του φυλλαδίου προσφορών αφετέρου της πραγματικής αξιοποίησης των προσφορών, στην έκταση και στους συνδυασμούς, που μαθαίνουμε στο συγκεκριμένο νήμα από τις εμπειρίες, τις πρωτοβουλίες και τις ιδέες των πρωτοπόρων που καταφέρνουν να τις αξιοποιούν σε όλο τους το βάθος, ανοίγοντας το δρόμο στους υπόλοιπους να ασκήσουν το άθλημα της "προσφορολαγνείας", στο βαθμό που θέλει και μπορεί καθένας.

 

Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας (φαινομένου ή όποιας άλλης λέξης θέλει να χρησιμοποιήσει καθένας) είναι ότι τα ΑΒ γίνονται ευρέως γνωστά για τις (υπερ)προσφορές τους, ειδικά τις ΤΕ, αυξάνεται ο αριθμός των πελατών, το ενδιαφέρον και η επισκεψιμότητά τους, ακόμη και εκείνων που είχαν συνηθίσει άλλα s/m και, επομένως, αυξάνεται ο συνολικός τζίρος των ΑΒ, ανεξάρτητα από την όποια "χασούρα" μπορεί να υπολογιστεί, απολογιστικά, στο τέλος κάθε 15νθημέρου, από τις (υπερ)αγορές των λίγων πελατών που "αξιοποίησαν", είτε λίγο είτε πολύ, τις προσφορές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν οι 50 ποντοι γινονται 100 την τεταρτη απο τις ανεπαφες παλι το κερδος ειναι μεγαλο.

Αγοραζεις 5 ευρω και περνεις πισω 3 ευρω , ειναι 60% οφελος οποτε ακομα και ετσι αξιζει να γινει χρηση ανεπαφης καρτας .. και δεν πιστευω εαν κανεις 10 φορες απο 5 ευρω θα σου πει καποιος οτι δεν κανεις σωστη χρηση απλα θα πρεπει να κανεις μερικα πηγαινε ελα στο αμαξι. Εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω οσο καιρο ισχυει η προσφορα .... ανα 7-8 ευρω θα πηγαινω στο αμαξι και πισω

Αν είναι να παίρνεις πράγματα που έχεις πράγματι ανάγκη και μπορείς να τα σπας σε 5ευρα, τότε καντο.

Αν είναι να παίρνεις πράγματα 2ης/3ης ανάγκης (πχ μερεντες) τότε περισσότερο κερδισμένος θα βγει ο ΑΒ από εσένα.

Το 60% δεν ισχύει, γιατί σου δεσμεύει τα χρήματα για μελλοντικές αγορές και δεν στα επιστρέφει.

Για να το καταλάβεις καλύτερα θα σου πω ένα παράδειγμα.

Αγοράζεις πράγματα αξίας "χ", και σου επιστρέφει το 60% της αξίας τους σε δωροεπιταγες.

Αφού θα έχεις γεμίσει με δωροεπιταγες και θα τις χρησιμοποιήσεις για να παίρνεις πράγματα που έχεις ανάγκη, τότε θα έχεις ξοδέψει...

X+0,60X=1,60X Όπου 0,60Χ είναι οι αγορές με δωροεπιταγες που έκανες χωρίς να πληρώσεις. Οπότε από το σύνολο αγορών σου(1,60Χ) το κέρδος σου είναι 0,60Χ, δηλαδή..

0,60x100/1,60=37,5%

Άλλο 60%έκπτωση και άλλο "κέρδισα το 60% σε δωροεπιταγες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω οσο καιρο ισχυει η προσφορα .... ανα 7-8 ευρω θα πηγαινω στο αμαξι και πισω

 

Ωραία, θα «βγάλεις» 20-30€ κάθε Τετάρτη, για λίγες Τετάρτες ακόμα που ισχύει ο διπλασιασμός. Με δέκα (10) πήγαινε-έλα στο αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω παιδια οτι δεν "κερδιζεις 60% εκπτωση" και ναι μιλαμε να παρεις πραγματα που θα επερνες ουτος η αλλος 1ης αναγκης , γαλα γιαουρτια , ψωμι τυρι αλαντικα κρεασ ψαρια ... εγω τον μηνα χαλαω 400 ευρω σε super market οποτε αξιζει .... και δεν μιλαω μονο για αγορα την τεταρτη απλα για περασμα τον ποντων τεταρτη που ειναι διπλοι .. φυσικα ας το δουμε μεθαυριο το διπλοι και εχουμε καιρο , τα κουπονια τον 50 ποντων λενε επανω οτι εχεουν ισχυ μεχρι τον δεκεμβρη  οποτε εχουμε καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρνήθηκε τη χρήση της κάρτας...αρνήθηκε την ανέπαφη συναλλαγή (σε προώθηση καρτών ανέπαφης συναλλαγής)...

Αφού δεν θέλεις τους πόντους και ξέρεις ότι έχει γίνει όλο αυτό το μπέρδεμα και το πιθανότερο είναι ότι δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα γιατί να το τραβήξεις τόσο; Για να φέρεις την ταμία σε δύσκολη θέση; Κάνε την συναλλαγή με κάρτα (όχι ανέπαφα) ή με μετρητά κι άστο να πάει...τι κέρδισες με όλο αυτό δηλαδή πέρα αντιπάθεια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο  μειλ αναφέρεσαι μπορείς να ανεβάσεις φώτο; Ποια ήταν τελικά η αρχική ανακοίνωση;

Πολύ απλά η αντικαταστατρια της υπεύθυνης έψαξε να βρει κάποιο δικαιολογητικό και το μόνο που βρήκε ήταν ένα e-mail από τα κεντρικά στα υποκαταστήματα που ανέφερε την προωθητική καμπάνια...η αρχική ανακοίνωση ήταν για το "ανεξαρτήτου ποσού"...

Εγώ ξαναλέω ότι δεν έκανα θέμα γιατί δεν μου δίνουν 50 πόντους με αξία κάτω των 5 ευρώ ...

Αυτό που ζήτησα είναι να κάνω τη συναλλαγή ανέπαφα χωρίς να μου δώσουν τους πόντους...και μετά άρχισαν οι μαλακίες τους και το δούλεμα...ότι και καλά δεν γίνεται συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ ανέπαφα...γι' αυτό ζήτησα υπεύθυνο και να το δω κάπου γραμμένο ότι δεν γίνεται συναλλαγή κάτω των 5 ευρώ ανέπαφα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να παίρνεις πράγματα που έχεις πράγματι ανάγκη και μπορείς να τα σπας σε 5ευρα, τότε καντο.

Αν είναι να παίρνεις πράγματα 2ης/3ης ανάγκης (πχ μερεντες) τότε περισσότερο κερδισμένος θα βγει ο ΑΒ από εσένα.

Το 60% δεν ισχύει, γιατί σου δεσμεύει τα χρήματα για μελλοντικές αγορές και δεν στα επιστρέφει.

Για να το καταλάβεις καλύτερα θα σου πω ένα παράδειγμα.

Αγοράζεις πράγματα αξίας "χ", και σου επιστρέφει το 60% της αξίας τους σε δωροεπιταγες.

Αφού θα έχεις γεμίσει με δωροεπιταγες και θα τις χρησιμοποιήσεις για να παίρνεις πράγματα που έχεις ανάγκη, τότε θα έχεις ξοδέψει...

X+0,60X=1,60X Όπου 0,60Χ είναι οι αγορές με δωροεπιταγες που έκανες χωρίς να πληρώσεις. Οπότε από το σύνολο αγορών σου(1,60Χ) το κέρδος σου είναι 0,60Χ, δηλαδή..

0,60x100/1,60=37,5%

Άλλο 60%έκπτωση και άλλο "κέρδισα το 60% σε δωροεπιταγες"

Είμαι θεωρητικός και δεν σε πιάνω...

εγώ το καταλαβαίνω διαφορετικά...

αγοράζω πράγματα (που χρειάζομαι) αξίας 5 ευρώ και μου επιστρέφουν 1,5 (ενδεχομένως, αν ισχύσει ο διπλασιασμός, 3 ευρώ)...με αυτά που μου επιστρέφουν-όχι στο χέρι-, αλλά στην κάρτα μου αγοράζω άλλα προϊόντα 5 ευρώ (που αν αφαιρέσω τα χρήματα που μου επέστρεψαν είναι 3,5 ή στην καλύτερη 2 ευρώ)...

Μιλάμε για supermarket που οι αγορές είναι σταθερές και αναγκαίες...

Δεν είναι ότι αγόρασα παπούτσια και μου έδωσαν δωροεπιταγή για αγορά δεύτερου παπουτσιού, που μπορεί να μου είναι άχρηστο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...