Προς το περιεχόμενο

Ο "καλός" Καταναλωτής!


kwgwkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύφτοι είναι

 

Also sprach... Pa0ki !  :P

 

Φτιάχνεις ένα σύστημα για να πουλήσεις το προϊόν σου και να το προωθήσεις. Το βασικό που θα σκεφτείς δεν είναι αν η πριμοδότηση/προώθηση ξεπερνάει σε κόστος ή όχι την πραγματική αξία του προϊόντος σου; Βασική αρχή είναι. Αγοράζω ένα προϊόν με x λεφτά από τον προμηθευτή μου και σου το πουλάω εσένα με κέρδος z σε y=x+z αξία. Για την προώθηση του σου δίνω ένα ποσό k (ως έκπτωση, πόντους, whatever) πίσω. Γίνεται να μην υπολογίσω αν το k>x; Προφανώς και το ήξεραν και το είχαν υπολογίσει.

 

Δεν είναι απαραίτητο "y=x+z", γιατί μπορεί μέσω χασούρας (αρνητικό "z") σε συγκεκριμένους κωδικούς (για τους οποίους -πιθανότατα- έχεις κάνει ειδική συμφωνία αγοράς από τον/τους προμηθευτή/-ές) να στοχεύεις σε κέρδος μέσω:

  • Ταυτόχρονης αγοράς άλλων κωδικών.
  • Μεσο-μακροπρόθεσμης αύξησης πελατολογίου/τζίρου.

υπαρχουν πολλοι πιο δημιουργικοι (vs καταναλωτικοι) τροποι για να γλιτωσει (vs βγαλει) 2-3 ευρω (vs real αξια παραγωγης των εκαστοτε αγαθων)

 

Παραδείγματα;

Σοβαρά, πολύ θα τα ήθελα.

Σε παρακαλώ όμως εξήγησε μου σαν να είμαι μικρό παιδί του Δημοτικού, γιατί πολλά post σου που διαβάζω μου θυμίζουν χρησμούς της Πυθίας!  :P

 

 

πορτοφολι (και χρησιμα αντικειμενα μεσα του) VS χερι (και τι κραταει) VS εγκεφαλος που κινει το βρωμοχερο

αν αντι για κοπελες ειχαν μουστακαληδες μαντραχαλους τα χαρτακια θα τα καταδεχοσουν;

 

 

(και να διαβαζουν εδω οι marketιστες του ΑΒ και να γελανε...)

οι "καλοι τροποι" (και ολα τα σχετικα) οριζονται και απο την αντιθεση τους σε σχεση με τους "κακους τροπους"

 

http://www.gizmag.com/original-unverpackt-germany-waste-free-supermarket/32376/

 

αυτο ειναι μπακαλικο; ειναι SM;

 

Αν ειμαι εγω με 40c θα επρεπε να πατησω εκει μεσα ή να στειλω καποιον αλλον;

 

Ή να εχει delivery; Ή να φοραμε ολοι οι βρωμιαρηδες μασκες και γαντια στην εισοδο;

Ό,τι & να 'ναι αυτό, είναι πολύ καλό σαν ιδέα.

Save the planet!  :) 

Την άδεια τσέπη μας να δούμε ποιος θα σώσει... :rolleyes:

Πάω στοίχημα πάντως πως εκεί μέσα θα μπαίνουν κι οι άρρωστοι κι οι "βρωμιάρηδες" κι όλοι (αν όχι στην αρχή, τουλάχιστον στη συνέχεια που θα συνηθίσουν το θέαμα & θα θέλουν τζίρο για να επιβιώσουν).

 

ΟΚ, θα παω να αγορασω (νομιμα) καλωδιο 2 gauge, θα το καψω για να λιωσω το περιτυλιγμα και θα το πουλησω για downcycling

 

Να κατηγορησεις τον ανεμο που τα φρεσκοπλυμμενα ρουχαλακια σου βρωμανε λαστιχιλα

 

 

 

Μια ερωτηση για το συγκεκριμενο σουπερμαρκετ θελω να κανω αν μπορει να απαντηθει.Εγω που εχω μια καρτα μπορω να την δωσω στην μητερα μου να παει κι αυτην να ψωνισει αν θελει η θα πρεπει να βγαλει μια στο ονομα της?Θα της επιτρεψουν να κανει τις αγορες τις.

Φυσικά και μπορείς, κανείς δεν ελέγχει στοιχεία, απλά περνάνε πόντους στην κάρτα.

Εννοεί την κάρτα για πόντους του ΑΒ ή την Mastercard; Γιατί για την πιστωτική εμένα σήμερα μου ζήτησαν ταυτότητα (το θυμήθηκαν μετά από πολύ καιρό).

 

Για την πιστωτική, ακόμη κι αυτή που δεν είναι με PIN, στα ΑΒ συνήθως δεν ζητάνε ταυτότητα (σε άλλα ζητούν). Κατά την άποψη μου κακώς, θα έπρεπε να τη ζητούν. Επειδή όμως μερικοί-μερικοί από εμάς "ξινίζουν" όταν τους τη ζητούν, για λόγους "εμπορικής πολιτικής" σπάνια θα τη ζητήσουν.

Για την κάρτα λογαριασμού "ΑΒ" (μέσω της οποίας μαζεύονται οι πόντοι για επιταγές έκπτωσης) δεν υπάρχει πρόβλημα, όποιος θέλει τη χρησιμοποιεί (ακόμη & μόνο με το νούμερο της, χωρίς τη φυσική κάρτα στα χέρια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@history: αν δεν κάνω λάθος τους πόντους τους παίρνεις από μία προσφορά του ΑΒ και της Μastercard, ναι; Κάνεις τη συναλλαγή και το μηχάνημα της τράπεζας (όχι η ταμειακή του ΑΒ) σου βγάζει κουπόνι με 50 πόντους που το δίνεις στο ταμείο την επόμενη φορά για να περαστούν στην κάρτα. Αρχικά αυτό συνέβαινε ανεξαρτήτως ποσού. Μετά η Μastercard τροποποίησε τους όρους της προσφοράς που πλέον αναφέρουν (από το site της Μastercard):

 

Διευκρινίζεται ότι επιτρέπονται περισσότερες από μία συμμετοχές στην Προω­θη­τική Ενέργεια, με την έννοια ότι κάθε φορά που ο Δικαιούμενος Συμμετοχής ακολου­θεί τη διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω κατά την Διάρκεια της προωθητι­κής Ενέργειας, κερδίζει αυτομάτως 50 ΑΒ πόντους που θα πιστωθούν στην κάρτα του AB PLUS.

 

Διευκρινίζεται ότι η αξία κάθε συναλλαγής πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 ευρώ.

 

Διευκρινίζεται ότι κατά την πληρωμή στο ταμείο, οι συμμετέ­χο­ντες στην Προωθη­τική Ενέργεια δεν θα έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν την έκδοση περισσο­τέρων αποδείξεων για το αντίτιμο των αγορών τους – και επομένως δεν θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν την κάρτα contactless MasterCard®, ολοκλη­ρώ­­νοντας μία έγκυρη contactless συναλλαγή, για περισσότερες από μία φορές κατά την ίδια συναλλαγή.

 

Από όλα αυτά πρέπει να συμπεράνω ότι η τράπεζα δεν έχει σχέση με τους πόντους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@history αυτή η προωθητική που λες οτι σου έφεραν τι χαρτί ήταν; Από την τράπεζα ή από το super market?

 

Οι υπάληλλοι στο ταμείο σίγουρα θα είναι προφανώς δασκαλεμένοι από τα αφεντικά τι να πουν ως δικαιολογία για να δείξουν οτι δεν φταίει η επιχείρηση που εργάζονται.

Ποια τράπεζα, βρε παιδιά...δουλευόμαστε...το e-mail από τα κεντρικά για τη γνωστοποίηση της προωθητικής καμπάνιας...και μάλιστα το αρχικό...ούτε καν το νεότερο με το όριο των 5 ευρώ...γι αυτό ζήτησα υπεύθυνο καταστήματος...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα αυτά πρέπει να συμπεράνω ότι η τράπεζα δεν έχει σχέση με τους πόντους;

 

Οι πόντοι μπορεί να είναι του ΑΒ, αλλά η τράπεζα προφανώς έχει σχέση, διότι πρόκειται για συνεννόηση προώθησης των ανέπαφων συναλλαγών που έκανε με τα ΑΒ. Το αν γι' αυτή την προώθηση δίνει κατιτίς στο ΑΒ δεν το ξέρω, αλλά το λογικό είναι πως με κάποιο τρόπο θα συμμετέχει (π.χ. κράτηση μικρότερου ποσοστού -έως 0%- από τις συναλλαγές με κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, αλλά όχι και τόσο προφανώς για κάποιους. Μπορεί η ταμίας να μην ήταν πλήρως ενημερωμένη, να έλειπε ο διευθυντής και να μην ήξερε που να βρει τους νέους όρους. Κακώς ίσως, αλλά αν κάποιος ήδη τους γνωρίζει γιατί να κάνει φασαρία; Ποιός ακριβώς δουλεύει ποιόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνεται την κάμηλο….

 

Ποιος είναι αυτός που αρνείται νόμιμη συναλλαγή; Για πιο λόγο το κάνει αυτό…..; Αν όχι για ίδιο συμφέρον;  

 

Όσοι μπαχαλακηδες και αν έπεσαν πάνω του με ποιο δικαίωμα καταστρατηγεί και καταπατά την χρήση της κάρτας;

 

(Υποχρεωτική η αποδοχή πιστωτικών και χρεωστικών καρτών

 

Η αποδοχή από όλους τους συναλλασσόμενους των πιστωτικών και χρεωστικών καρτών για πληρωμές στο εσωτερικό της χώρας είναι υποχρεωτική για όσο διάστημα είναι κλειστές οι τράπεζες. Η άρνηση της πληρωμής τιμωρείται με φυλάκιση, πρόστιμο και άλλες κυρώσεις, όπως διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης, σύμφωνα με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 66 Α’/30.6.2015).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως μάλλον κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν...Πάμε πιο λιανά...καλά έκανε ηmastercard μαζί με τον Αβ και βάλανε όριο...το ξαναλέω γιατί δεν μου επιτρέπουν να κάνω τη συναλλαγή του ενός ευρώ ανέπαφα και να μην μου δώσουν τους πόντους; αν βγει το χαρτάκι, ας το καταστρέψουν μπροστά μου...δεν έκανα μανουρα, γιατί δεν μου δώσανε τους πόντους...το κατάλαβα, βάλανε όριο...

Όσο για την Τετάρτη για όλο το χαμό που έγινε ποιος είναι ο αρχικός υπαίτιος; όταν πήγα και διάβασα ότι στα 12 ευρώ παίρνεις δωροεπιταγη 6 ευρώ, κατάλαβα ότι αγοράζεις προϊόντα με maximum έκπτωση 50% και έκρινα ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω αυτή την προσφορά...δεν σκέφτηκα ότι το σύστημα τους είναι για τον πουτσο και για να δώσει την επιταγή πρέπει να περάσει 200 πόντους, αλλά λόγω της ημέρας αυτοί διπλασιάζονται και δίνει δυο δωροεπιταγες, με αποτέλεσμα να προκληθεί χαμός...ποιος τον προκάλεσε το χαμό; ο καταναλωτής ή το "δυσκίνητο" σύστημα τους; Έλεος δηλαδή...φταίει ο γυφτος καταναλωτής και το σουπερμάρκετ είναι θύμα εξαπάτησης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να στο κάνω πολύ λιανά ... είναι θέμα παιδείας...

να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων...άλλο ένα θέμα παιδείας

 

1) ΔΕν έθιξα την παιδεία σου...όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...

οταν λες στον αλλον αυτα που εχεις αναφερει θεωρεις οτι δεν θιγεις την παιδεια του?

τουλαχιστον εχε τα κοτσια να παραδεχτεις οτι το ειρωνικο σου στυλ ειναι σαφεστατο. εκτος αν λες στον αλλον εσυ οτι δεν μπορω να στο εξηγησω πιο κατανοητα εχεις θεμα παιδειας αλλα δεν τον θιγεις. sure...

σου ζητησα να μην κριτικαρεις οτιδηποτε περαιτερω αλλα το στυλ συνεχιζεται. δεν φταιω. προφανως στην διαφωνια επιχειρηματων η σκεψεων η επιλογη σου ηταν αυτη.

χαιρομαι.

δεν θα σου απαντησω σε κατι αλλο εφοσον δεν θες αντιπαραθεσεις δηλαδη συζητησεις σε φορουμ(!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνεται την κάμηλο….

 

Ποιος είναι αυτός που αρνείται νόμιμη συναλλαγή; Για πιο λόγο το κάνει αυτό…..; Αν όχι για ίδιο συμφέρον;  

 

Όσοι μπαχαλακηδες και αν έπεσαν πάνω του με ποιο δικαίωμα καταστρατηγεί και καταπατά την χρήση της κάρτας;

 

(Υποχρεωτική η αποδοχή πιστωτικών και χρεωστικών καρτών

 

Η αποδοχή από όλους τους συναλλασσόμενους των πιστωτικών και χρεωστικών καρτών για πληρωμές στο εσωτερικό της χώρας είναι υποχρεωτική για όσο διάστημα είναι κλειστές οι τράπεζες. Η άρνηση της πληρωμής τιμωρείται με φυλάκιση, πρόστιμο και άλλες κυρώσεις, όπως διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης, σύμφωνα με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 66 Α’/30.6.2015).

Δεν μου αρνήθηκε τη χρήση της κάρτας...αρνήθηκε την ανέπαφη συναλλαγή (σε προώθηση καρτών ανέπαφης συναλλαγής)...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρνήθηκε τη χρήση της κάρτας...αρνήθηκε την ανέπαφη συναλλαγή (σε προώθηση καρτών ανέπαφης συναλλαγής)...

Αυτό ακριβώς δεν έχει το δικαίωμα να μην κάνει συναλλαγή, να μην δώσει πόντους άλλα να μην την αρνηθεί….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικά βρίσκω πιο πιθανό το όριο να μπήκε επειδή τα καταστήματα διαμαρτυρήθηκαν για την καθυστέρηση και τον έξτρα φόρτο στα ταμεία από κάποιους που έχουν την περίεργη απαίτηση να τους χτυπάνε 10 πράγματα ένα ένα παρά για οποιονδήποτε οικονομικό λόγο.

 

Σκεφτόμουν αν οι προσφορές του ΑΒ τελευταία (skip, οδοντόκρεμες, P&G τις Τετάρτες) οφείλονται σε ανθρώπινο σφάλμα ή γίνονται επίτηδες. Άντε να έκαναν λάθος την πρώτη φορά, δύσκολα το ίδιο λάθος επαναλαμβάνεται τρεις φορές στη σειρά.

Η ιστορία με τους πόντους στις ανέπαφες μάλλον επιβεβαιώνει αυτό το σκεπτικό, καθώς φαίνεται πως όταν θέλουν έχουν τη δυνατότητα άμεσης αντίδρασης (έστω και με εσφαλμένο τρόπο).

 

Καθώς λοιπόν αποκλείεται να μην διαπίστωσαν άμεσα το "λάθος" και κατά τις παραπάνω προσφορές, μπορούσαν αν ήθελαν να τις τροποποιήσουν. Παρόλα αυτά δεν το έκαναν. Σημειώνω πως εκεί δεν υπήρξαν θέματα καθυστέρησης πελατών και εύρυθμης λειτουργίας των ταμείων, απλώς θέμα υπερεκμετάλλευσης από αρκετούς από εμάς που σημαίνει μια σχετική οικονομική ζημία για το κατάστημα, ή μήπως όχι?

 

Σκεπτόμενος σε πόσους φίλους-γνωστούς εξηγούσα τις τελευταίες μέρες τι παίζει με τα ΑΒ και το σύστημα των πόντων, κατάλαβα και το λόγο για τον οποίο δεν το έκαναν. Αν όσοι ενημερώθηκαν από όλους μας πάνε αυτή την Τετάρτη, λαμβάνοντας υπόψη τα επιπλέον προϊόντα που θα πάρουν (εκτός προσφορών) αλλά και τα λάθη που θα κάνουν (στο πολλαπλάσιο του 12, επιλογή προϊόντων που δεν συμμετέχουν στα ψιλά γράμματα κτλ), νομίζω θα τα βγάλει τα σπασμένα. Πόσο μάλλον και με τη συνέχιση της παρουσίας των νέων πελατών στα ΑΒ στο επόμενο διάστημα, ακόμη και όταν σταματήσει ο διπλασιασμός των πόντων, καθώς πλέον θα νομίζουν πως έχουν μυηθεί στη διαδικασία και κάθε πόντο θα το βλέπουν ως κέρδος (δεν μπορούν όλοι να υπολογίζουν πότε κάτι είναι πραγματική προσφορά και πότε όχι, και δεν μιλώ μόνο για την τρίτη ηλικία).

Ακόμη και εγώ, κάνοντας την αυτοκριτική μου, έχω 3 εβδομάδες να πάω στο carrefour, το οποίο επισκεπτόμουν πολύ συχνότερα από το ΑΒ το προηγούμενο διάστημα. Αυτά τα έξτρα χρήματα που έδωσα σε αγορές τις οποίες θα έκανα από άλλο market μειώνουν με τη σειρά τους τη χασούρα από τις προσφορές της Τετάρτης.

 

Τέλος, ίσως και σημαντικότερο, είναι η διαφήμιση που γίνεται για το σύστημα με τους πόντους του ΑΒ, οι οποίοι πραγματικά μετουσιώνονται σε άμεσο κέρδος. Όταν αυτό σου το λέει όχι ένα απρόσωπο διαφημιστικό μήνυμα αλλά ο κολλητός φίλος που επωφελήθηκε ο ίδιος, η αξία της διαφήμισης είναι ανεκτίμητη. Η ζημία για το κατάστημα τις 3 προηγούμενες Τετάρτες, είναι άραγε μεγαλύτερη από το κόστος μιας διαφήμισης αυτής της μορφής?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς δεν έχει το δικαίωμα να μην κάνει συναλλαγή, να μην δώσει πόντους άλλα να μην την αρνηθεί….

 

Πάλι τα ίδια...

Δεν αρνήθηκαν τη συναλλαγή.

Του είπαν ότι δεν θέλουν να την κάνουν ανέπαφα.

Μπορούσαν Θα ήθελαν με την ίδια κάρτα να κάνουν την ίδια συναλλαγή με επαφή (για να γίνει πιο παραδοσιακά & αισθησιακά  :lol: ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@history: αν δεν κάνω λάθος τους πόντους τους παίρνεις από μία προσφορά του ΑΒ και της Μastercard, ναι; Κάνεις τη συναλλαγή και το μηχάνημα της τράπεζας (όχι η ταμειακή του ΑΒ) σου βγάζει κουπόνι με 50 πόντους που το δίνεις στο ταμείο την επόμενη φορά για να περαστούν στην κάρτα. Αρχικά αυτό συνέβαινε ανεξαρτήτως ποσού. Μετά η Μastercard τροποποίησε τους όρους της προσφοράς που πλέον αναφέρουν (από το site της Μastercard):

 

Διευκρινίζεται ότι επιτρέπονται περισσότερες από μία συμμετοχές στην Προω­θη­τική Ενέργεια, με την έννοια ότι κάθε φορά που ο Δικαιούμενος Συμμετοχής ακολου­θεί τη διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω κατά την Διάρκεια της προωθητι­κής Ενέργειας, κερδίζει αυτομάτως 50 ΑΒ πόντους που θα πιστωθούν στην κάρτα του AB PLUS.

 

Διευκρινίζεται ότι η αξία κάθε συναλλαγής πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 ευρώ.

 

Διευκρινίζεται ότι κατά την πληρωμή στο ταμείο, οι συμμετέ­χο­ντες στην Προωθη­τική Ενέργεια δεν θα έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν την έκδοση περισσο­τέρων αποδείξεων για το αντίτιμο των αγορών τους – και επομένως δεν θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν την κάρτα contactless MasterCard®, ολοκλη­ρώ­­νοντας μία έγκυρη contactless συναλλαγή, για περισσότερες από μία φορές κατά την ίδια συναλλαγή.

 

Από όλα αυτά πρέπει να συμπεράνω ότι η τράπεζα δεν έχει σχέση με τους πόντους;

Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε πως μπήκε το όριο να δίνονται οι πόντοι για συναλλαγές 5 ευρώ. Και άνω...άλλο αυτό και άλλο δεν σου επιτρέπω να κάνεις ανέπαφη συναλλαγή για προϊόντα κάτω των 5 ευρώ...άφησε με να την κάνω και μην μου δώσεις τους πόντους...αυτό το απλό λέω από την αρχή..
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε πως μπήκε το όριο να δίνονται οι πόντοι για συναλλαγές 5 ευρώ. Και άνω...άλλο αυτό και άλλο δεν σου επιτρέπω να κάνεις ανέπαφη συναλλαγή για προϊόντα κάτω των 5 ευρώ...άφησε με να την κάνω και μην μου δώσεις τους πόντους...αυτό το απλό λέω από την αρχή..

 

Αυτό ακριβώς.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...