Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα laser για το σπίτι


johnsig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι στην αναζήτηση για πολυμηχάνημα για το σπίτι. Η γυναίκα μου είναι δασκάλα και επειδή στο σχολείο που δουλεύει λόγω περικοπής δαπανών τους έχουν βάλει όριο εκτυπώσεων αποφασίσαμε να πάρουμε ένα πολυμηχάνημα στο σπίτι για να βγάζει φωτοτυπίες.

 

Οπότε κατά κύριο λόγο θα εκτυπώνει ασπρόμαυρες και όποτε χρειάζεται καμιά έγχρωμη. Γι' αυτό λέμε να πάμε σε laser για οικονομία! Κοιτάμε αυτόν, είναι ο πιο οικονομικός με βάση αυτά που θέλουμε και είδα ότι τον προτείνουν σε κάποιο άλλο thread! Υπάρχει κάποιος που να τον έχει να μου πει μια γνώμη πριν κάνω την αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Είμαι στην αναζήτηση για πολυμηχάνημα για το σπίτι. Η γυναίκα μου είναι δασκάλα και επειδή στο σχολείο που δουλεύει λόγω περικοπής δαπανών τους έχουν βάλει όριο εκτυπώσεων αποφασίσαμε να πάρουμε ένα πολυμηχάνημα στο σπίτι για να βγάζει φωτοτυπίες.

 

Οπότε κατά κύριο λόγο θα εκτυπώνει ασπρόμαυρες και όποτε χρειάζεται καμιά έγχρωμη. Γι' αυτό λέμε να πάμε σε laser για οικονομία! Κοιτάμε αυτόν, είναι ο πιο οικονομικός με βάση αυτά που θέλουμε και είδα ότι τον προτείνουν σε κάποιο άλλο thread! Υπάρχει κάποιος που να τον έχει να μου πει μια γνώμη πριν κάνω την αγορά?

 

 

Σε γενικές γραμμές φαίνεται μια χαρά για τη δουλειά που τον θέλετε. Και κάποιον με μικρότερη ανάλυση να έπαιρνες πάλι θα την έκανες τη δουλειά σου, αλλά αφού μπορείς να πάρεις αυτόν είναι καλή επιλογή. Το κόστος των τόνερ το έχεις τσεκάρει; Γιατι αν είναι να κάνετε πολλές εκτυπώσεις πρόσεχε μην την πατήσεις και σου τελειώνουν τα τόνερ κάθε τόσο και πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εναν  laser εισαι οκ αν  δεν τον χρησιμοποιεις πολυ;καμια  10αρια  σελιδες τον μηνα περιπου.η  εχεις  προβληματα οπως με τους inkjet  που  στεγνωνουνε οι κεφαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με τον λέιζερ δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα. Άσε που σε συμφέρει και πιο πολύ από άποψη αναλωσίμων. Έχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο που σκέφτεσαι να πάρεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές φαίνεται μια χαρά για τη δουλειά που τον θέλετε. Και κάποιον με μικρότερη ανάλυση να έπαιρνες πάλι θα την έκανες τη δουλειά σου, αλλά αφού μπορείς να πάρεις αυτόν είναι καλή επιλογή. Το κόστος των τόνερ το έχεις τσεκάρει; Γιατι αν είναι να κάνετε πολλές εκτυπώσεις πρόσεχε μην την πατήσεις και σου τελειώνουν τα τόνερ κάθε τόσο και πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Στο skroutz απ' ότι βλέπω τα αυθεντικά πάνε 46 ευρώ, αλλά είδα μια διαφήμιση ότι η hp κάνει επιστροφή χρημάτων όταν αγοράσεις τόνερ και διάβασα κάπου ότι τη βγάζει ψιλοσυχνά αυτή την προσφορά, οπότε λέω να αγοράζω 2-3 τονεράκια όταν θα έχει την προσφορά για να έχω να πορεύομαι μέχρι να την ξαναβγάλει. Κι αν δεν εχει προσφορά και ξεμείνω παίρνω συμβατό. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει βέβαια... Λες να μου βγάλει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν βάζεις aftermarket φίλτρο στο αμάξι, ή όταν αλλάζεις μάρκα λαδιών στον κινητήρα σου, αλλά με ίδιες προδιαγραφές, σου βγάζει πρόβλημα το αυτοκίνητο;

 

Αναλώσιμα είναι. Μην κολλάτε.Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο και να σου λένε "Θα βάζεις πάντα και μόνο Shell". 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου με τον δικό μου hp μια φορά που δεν έβαλα αυθεντικά ήταν οκ, την επόμενη δεν εκτύπωνε τίποτα οπότε αποφάσισα να δίνω κάτι παραπάνω για να μην το καταστρέψω το μηχανηματάκι...! Κι από τη στιγμή που η εταρία κάνει επιστροφή χρημάτων και η τιμή μειώνεται τόσο, γιατί να μην πάρει τα αυθεντικά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν έρχεται πάνω κάτω το ίδιο θα προτιμήσω τα αυθεντικά, δεν θέλω να παίζω με καινούριο μηχάνημα, αν το είχα για πέταμα μπορεί και να έβαζα το πιο φθηνό τόνερ! Lord K ξέρεις αν τα τόνερ του M176n είναι όντως στην προσφορά?? Μην τον πάρω και μείνω με τη χαρά!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα όχι ρε συ δεν νομίζω! Δεν θυμάμαι ποια παίρνει αλλά μπες εδώ για να το τσεκάρεις! 

 

Αν και λίγο καθυστερημένα, το τσέκαρα! Τα 126Α παίρνει, οπότε με καλύπτει η επιστροφή! ;) Θα τον παραγγείλουμε σήμερα αύριο για να προλάβουμε και την προσφορά! Thanks για τη βοήθεια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανηματα laser δεν εχουν τα χαζα προβληματα των inkjet με τις βουλωμενες κεφαλες. Πραγματικα δεν βλεπω καμια διαφορα το να παρει καποιος αναγομωμενο συστημα τονερ η να παρει σε μπουκαλακι τι τονερ. Λιγη προσοχη και παντα σε εξωτερικο χωρο και ειναι μια χαρα. Εχω ασπρομαυρο laser Samsung και πληρωσα 17ευρω το μαιμου τονερ με τυμπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανηματα laser δεν εχουν τα χαζα προβληματα των inkjet με τις βουλωμενες κεφαλες. Πραγματικα δεν βλεπω καμια διαφορα το να παρει καποιος αναγομωμενο συστημα τονερ η να παρει σε μπουκαλακι τι τονερ. Λιγη προσοχη και παντα σε εξωτερικο χωρο και ειναι μια χαρα. Εχω ασπρομαυρο laser Samsung και πληρωσα 17ευρω το μαιμου τονερ με τυμπανο.

 

Νομίζω είναι μεγάλη φασαρία να το γεμίζεις μόνος σου.Άσε που λερώνεσαι πολύ! Είχα ένα φίλο που το έκανε και κάθε φορά του ξεβάφαμε τα χέρια! Εγώ πάντως πήρα αυθεντικό hp με 25 ευρώ! 8 ευρώ δεν είναι μεγάλη διαφορά, δεν αξίζει δηλαδή να μπεις σε τέτοια φασαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι μεγάλη φασαρία να το γεμίζεις μόνος σου.Άσε που λερώνεσαι πολύ! Είχα ένα φίλο που το έκανε και κάθε φορά του ξεβάφαμε τα χέρια! Εγώ πάντως πήρα αυθεντικό hp με 25 ευρώ! 8 ευρώ δεν είναι μεγάλη διαφορά, δεν αξίζει δηλαδή να μπεις σε τέτοια φασαρία

 

Το αυθεντικό το hp που το βρήκες μόνο με 25 ευρώ??? Μήπως σε πιάσανε κότσο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είναι μεγάλη φασαρία να το γεμίζεις μόνος σου.Άσε που λερώνεσαι πολύ! Είχα ένα φίλο που το έκανε και κάθε φορά του ξεβάφαμε τα χέρια! Εγώ πάντως πήρα αυθεντικό hp με 25 ευρώ! 8 ευρώ δεν είναι μεγάλη διαφορά, δεν αξίζει δηλαδή να μπεις σε τέτοια φασαρία

 

Με 25 ευρώ μάλλον πήρες απο αυτά τα καινούρια low capacity της HP που κυκλοφορούν εδώ και λίγο καιρό, με δυνατότητα 500-700 σελίδων. Και πιθανότατα για να βγει 25 ευρώ έκανες και χρήση του προγράμματος επιστροφής που έχει η HP. Γνήσιο κανονικής χωρητικότητας με 25 ευρώ σε HP προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει ούτε σε χονδρική. Economy τα ονομάζουν, αλλά για να πιάσουν τις σελίδες του κανονικού μοντέλου θέλεις 3-4 τέτοια. Απευθύνονται σε ανθρώπους που απλά έχουν έναν εκτυπωτή στο σπίτι να βρίσκεται, χωρίς να τον χρησιμοποιούν.

Όταν συγκρίνουμε ακόμη και το ίδιο τόνερ, καλό είναι να κοιτάμε και την απόδοση σε σελίδες, για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αν πάλι κάνω λάθος και μιλάς για γνήσιο τόνερ κανονικής χωρητικότητας σε αυτά τα λεφτά, πες μου σε παρακαλώ για ποιο μοντέλο μιλάς και απο που το πήρες. Με ενδιαφέρει.

 

Επίσης συγκρίνεις τόνερ samsung με HP. Καμία σχέση. Οι τιμές των samsung, ακόμη και στα συμβατά, είναι αρκετά πάνω από των αντίστοιχης απόδοσης σε σελίδες HP. Αυτό που αναφέρει ο orck παραπάνω, μάλλον σε έτοιμο συμβατό είναι κάνα 10-15 παραπάνω ευρώ από τα 17 που έδωσε. Πάντως, όντως είναι αρκετή φασαρία για να το γεμίσει κάποιος μόνος και θέλει να πάρει και όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Με ένα έτοιμο ανακατασκευασμένο από επαγγελματιες ή συμβατό, γλυτώνεις την φασαρία.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...