Προς το περιεχόμενο

hostapd και windows 8


mad-proffessor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις κανεις hostapd?

Έχω ενα δίκτυο(g/n) με wpa2+CCMP όπου ολα τα μηχανάκια βλέπουν internet εκτος απο το windows 8 laptop που συνδέεται μεν στο δίκτυο αλλα περιορισμένα(δεν έχει ιντερνετ).

Δοκιμασα και με wpa1 τιποτα γιατι σε googling έλεγαν για crypto problems.

Εννοείται οτι οι ρυθμίσεις προσαρμογέα στα win είναι σωστές(that is static ip,netmask etc)

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Αυτο που εγω υποψιάζομαι είναι arp, οπότε αν γνωρίζει κανείς  πως βάζουμε μόνιμη static arp entry στα win με startup script θα το εκτιμούσα γιατι δε κατέχω το windows cli σε αντίθεση με το linux.

Προχωρώντας ένα βήμα παραπέρα όντως δεν υπάρχει arp entry στο windows lapie οπότε αυτο είναι και το πρόβλημα. Δίνοντας arp -s ... ... μπλα στο win cli σε administrative prompt μου λεει permission denied?

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να τρεξεις το cmd με admin rights.

αυτο εκανα δεξι κλικ run as admin έβγαλε uac πάτησα ναι και τα υπόλοιπα τα γράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι υπάρχει σε ασφάλεια είναι καλο( είναι του πατέρα το laptop και δε ξέρει οπότε αν κατεβάσει κανα trojan που θέλει admin rights να πατήσει οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απενεργοποιησα, reboot μια απο τα ίδια δεν επιτρεπεται η πρόσβαση σε admin prompt


Μου'ρθε φλασια!

 

Αν εχεις καλωδιο ethernet συνδεδεμενο (που κατι μου λεει πως εχεις), βγαλ'το, εκτελεσε την εντολη και μετα ξανασυνδεσε το.

όχι δεν υπάρχει που για να το βάλω αυτη τη στιγμη θέλει vlan που τα windows(ή πιο σωστα ο realtek windows driver) δεν υποστηρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και το πιο πανω, θυμαμαι οτι ειχα το ιδιο προβλημα με το WZR-HP-AG300H οταν ηθελα να τρεξω την arp που αναφερει το OpenWrt Wiki και επρεπε να βγαλω καλωδιο και να το ξαναβαλω μετα την εντολη.

 

Edit: [ / s ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι πιο παλιά πάντως είχα καταφέρει να βάλω arp static entry σε windows με

netsh ..... neighbors........ 

αλλά τώρα που προσπάθησα δε βρήκα άκρη δε δέχεται τη σύνταξη


Εγω κάνω την εξής μαγκιά στο router.

Όλη η arp κίνηση που έρχεται περνάει απο το ebtables και ενημερώνονται αυτόματα οι clients χωρίς να θέλουν στατικη arp entry για το router. Τώρα τι προβλημα έχει το windows ομολογω δε καταλαβαίνω. Δε τρέχω arptables παρα μόνο ebtables+iptables στο router.


Anyway μάλλον θα τρέξω tcpdump στο router να δω τι arp κίνηση στέλνει το windows laptop και θα googlαρω την εντολή με netsh add neighbors κτλ. Ευχαριστώ loic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...