Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκτύπωσης με HP Officejet 8500 Pro


trabakoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους
Έχω το εν λόγω πολυμηχάνημα (8500 Pro A909g) και εδώ και λίγο καιρό δεν μπορώ να εκτυπώσω ουσιαστικά
Η αλήθεια είναι ότι το είχα εκτός ρεύματος για κάμποσο καιρό για άσχετους λόγους (μετακομίσεις κτλ)
 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου εκτυπώνει καθόλου μαύρο και δεν μπορεί να κάνει align τις κεφαλές
Κάθε φορά, alignment failed
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, από αυτά που προβλέπονται (μόνο με Ultrex δε λούστηκα)

Cleaning printheads (μέχρι και στο 3ο στάδιο deep clean), calibrate linefeed, alignment (πάντα failed όπως έγραψα)

Έβγαλα και τα μελάνια και τις κεφαλές και τις κούνησα λίγο που βρήκα να αναφέρεται κάπου

Έχω χάσει το μέτρημα πόσους καθαρισμούς κεφαλών έχω κάνει και πόσα alignment attempts
 

Το περίεργο είναι ότι στην αρχή το πρόβλημα αυτό το είχα με το κίτρινο μελάνι, το οποίο δεν ήταν και original
Έβαλα και καινούριο κίτρινο cartrdige και το κίτρινο επανήλθε σε κάποια φάση, αλλά παράλληλα εξαφανίστηκε το μαύρο..

Στην όλη διαδικασία βέβαια γινόντουσαν κάποια περίεργα, μου εμφάνιζε ότι είχε τελείωσει το κίτρινο μελάνι που είχα βάλει πριν λίγη ώρα, το έβαλα και το ξαναέβγαλα κάποιες φορές, κούνισα τις κεφαλές και όλα τα παραπάνω γενικά.. και σε κάποια φάση έστρωσε, αν και μου το εμφανίζει ότι είναι σε χαμηλή στάθμη και το κίτρινο

Και το μαύρο φαίνεται να είναι σε χαμηλή στάθμη, υπάρχει περίπτωση να έχει τελειώσει και απλά να είναι λάθος η ένδειξη;
Βέβαια το alignment failed παραμένει σταθερά σαν πρόβλημα
 

 

Πήρα και στην υποστήριξη της HP τηλέφωνο μήπως έχουν να μου πουν κάτι παραπάνω, για να εισπράξω ότι το μοντέλο αυτό πλέον δεν έχει υποστήριξη και ουσιαστικά αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, μόνο αν βρω κάτι στο Internet στο site τους για το πρόβλημά μου..

Τι να πεις τώρα γι'αυτό.. ουσιαστικά είναι σα να σου λένε ότι το κάθε μοντέλο έχει 4-5 χρόνια ζωής max
δεν ξέρω αν είναι το σύνηθες και το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιπες εταιρείες

 

 

ΥΓ. Αρχίζω κι εγώ άλλο ένα θέμα με πρόβλημα στην εκτύπωση, αλλά δεν ήθελα να κάνω hijack κάποιο άλλο

Συγνώμη αν κούρασα με το post, κι εμένα με έχει κουράσει λίγο που δεν βγάζω άκρη..
Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πρακτικά όλα τα inkjet έχουν χρόνο ζωής γύρω στην πενταετία το έχουμε αναφέρει πολλές φορές. Ειδικά όσα έχουν κεφαλή πάνω το μηχάνημα. Στα άλλα με τις μελανοκεφαλές είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, επειδη με κάθε νέο μελάνι έχεις και νέα κεφαλή.

 

Το ότι τον άφησες εκτός λειτουργίας πολύ καιρό είναι πιθανότατα η πηγή του κακού. Πρέπει να έχουν βουλώσει οι κεφαλές. Με καθαρισμούς ίσως επανέλθουν. Πιθανόν να χρειατούν πολλοί καθαρισμοί όμως.

 

Για το άλλο πρόβλημα, που δεν σου αναγνωρίζει μια το ένα μελάνι μια το άλλο, πρέπει να φταίει η διαφορετική παρτίδα που έχουν πιθανόν τα τσιπάκια τους. Αν είχες πάνω μελάνια περασμένων χρόνων και έβαλες τώρα κάποιο χρώμα που τελείωσε, είναι πιθανον να μην συνεργάζονται σωστά. Αγόρασε μια καινούρια σειρά απο όλα τα μελάνια, βγάλε όλα τα παλιά, κλείσε τον εκτυπωτή να μην μείνουν στην μνήμη, άνοιξε τον χωρίς μελάνια πάνω και μετά βάλε την ολόκληρη σειρά από τα καινούρια. Αυτό θα λύσει μάλλον το πρόβλημα αναγνώρισης.

 

Για το βούλωμα όμως μην έχεις πολλές ελπίδες. 8 στους 10 βουλωμένους δεν επανέρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για τα αίτια. Από το manual βλέπω πως το μηχάνημα έχει 1 κεφαλή για μαύρο και κίτρινο χρώμα , πράγμα που ενδεχομένως να εξηγεί γιατί είχες θέμα σε αυτά τα χρώματα. Τα μελάνια σου είναι τύπου pigment πράγμα που σημαίνει ανθεκτικότερες μεν εκτυπώσεις αλλά πιο επιρρεπή σε βουλώματα κεφαλών. 

 Αν δεν καθαρίσει με την ρουτίνα καθαρισμού θα χρειαστεί να αφαιρέσεις την κεφαλή και να την καθαρίσεις με το χέρι. Υπάρχει η διαδικασία στο manual. Με ένα (λίγο) υγρό χαρτί κουζίνας σκούπισε από κάτω την κεφαλή για τυχόν υπολείμματα μελάνης. Η κεφαλή είναι και ένα μικρό δοχείο μελάνης με μερικά ml μέσα της. Κανονικά η κεφαλή θα πρέπει να αφήνει πλήρες ίχνος πάνω στο υγρό χαρτί.

 Αν δε σου καθαρίσει το επόμενο που προτείνω είναι να ζεστάνεις λίγο νερό (45-50C) και να το βάλεις σε ένα πιατάκι , περίπου 1cm . Με προχοχή και χωρίς να χτυπήσεις τον πάτο από το πιατάκι θα χτυπάς τhν επιφάνεια του ζεστού νερού. Περιοδικά θα σκουπίζεις την κεφαλή με χαρτί. Επανέλαβε αρκετές φορές με το νερό πάντα ζεστό. Και πάντα ελέγχεις , όταν σκουπίζεις , το ίχνος που αφήνει.

 Την παραπάνω διαδικασία την κάνω εγώ σε εκτυπωτή με παρόμοιου τύπου κεφαλές.

 

Εδώ μπορείς να δεις την κεφαλή πως είναι  -

 

 

EDIT: Όταν θα ξανατοποθετήσεις την κεφαλή πάνω στο μηχάνημα να βεβαιωθείς ότι είναι απόλυτα στεγνή για να μην βραχυκυκλώσει τίποτα. Επίσης καθάρισε τις ηλεκτρικές επαφές με ένα καθαρό χαρτί.

Επεξ/σία από dangar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινήσουμε ότι σε αυτά τα μηχανήματα οι κεφαλές είναι αναλώσιμο. Δεν είναι όπως στους φτηνούς εκτυπωτές των 50-60 ευρώ που αν βουλώσει η κεφαλή πάει για πέταμα. Κοίταξε μήπως συμφέρει να αντικαταστήσεις την κεφαλή που σου χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια και τον χρόνο σας!! :)

 

highpriest τα μελάνια δεν είναι ότι δεν τα αναγνωρίζει, τα αναγνωρίζει, απλά δεν εκτυπώνει το μαύρο για κάποιο λόγο (ενώ προηγουμένως δεν εκτύπωνε το κίτρινο)
έχω και σφραγισμένη σειρά από μελάνια (όχι original) αλλά το σκέφτομαι μην πάνε χαμμένα και αυτά αν τα βάλω στον εκτυπωτή :S

 

Θα δοκιμάσω αυτά που προτείνετε να δούμε μήπως γίνει τίποτα, αλλά είναι θέμα κεφαλής ξεκάθαρα λέτε απ'οτι κατάλαβα.

Έχει νόημα να συνεχίσω να κάνω καθαρισμούς από το μηχάνημα; Ειλικρινά δε θυμάμαι πόσους έχω κάνει (πολλούς εννοώ :P)

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα δοκιμάσω να καθαρίσω τις ηλεκτρικές επαφές τις κεφαλής (αυτό αναφέρεται και στο manual), αν και αμφιβάλλω ότι αυτό είναι.

Και μετά με ζεστό νερό όπως είπες dangar.

 

H κεφαλή βλέπω εδώ πάει 55€ περίπου στο skroutz (δεν είναι και λίγα)

Refurbished από ebay μπορώ να βρω στην μισή τιμή περίπου, ανάλογα και την περίπτωση
Αν δεν καταφέρω να την καθαρίσω, αξίζει πιστεύετε να πάω σε refurbished;

Επίσης βλέπω αναφέρεται και ημερομηνία λήξης σε κάποιες κεφαλές. Θα υπάρχει θέμα αν πάρω κάποια που έχει λήξει ή λήγει σε λήγει μήνες;

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν δεν καταφέρω να την καθαρίσω, αξίζει πιστεύετε να πάω σε refurbished;

 

 

Όχι. Δεν υπάρχουν ουσιαστικά refurbished κεφαλές. Το πιο πιθανό είναι ότι πρόκειται για μεταχειρισμένη και καθαρισμένη που λειτουργεί. Αλλά για πόσο;

Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις με αυτόν τον εκτυπωτή πας για καινούρια κεφαλή. Και σε λίγο καιρό το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστεί και η άλλη κεφαλή αλλαγή. Μετά όμως θα έχεις ουσιαστικά ένα καινούριο μηχάνημα.

 

Αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς είναι αν αξίζει να δώσεις 50 ευρώ τώρα και άλλα 50 ευρώ σε κάποιο διάστημα για αλλαγή κεφαλών, ή να αλλάξεις το μηχάνημα σου. Αν σε καλύπτει λειτουργικά θεωρώ ότι αξίζει η αλλαγή κεφαλών, επειδή η σειρά μελανιών που παίρνει υπάρχει σε πληθώρα συμβατών και δοκιμασμένων μελανιών, σε αντίθεση με κάποιο νεώτερο μοντέλο που μπορεί να μην έχει καν συμβατά.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να ψάξεις λίγο και τις αγγελίες καθώς υπάρχει περίπτωση να βρεις ολόκληρο με μηχανικά προβλήματα αλλά με καλές κεφαλές εκτυπωτή σε αυτή την τιμή. Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά αν βιάζεσαι και το μηχάνημα σε εξυπηρετεί θα συμφωνήσω με τον highpriest για καινούργια κεφαλή.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι μετά από καιρό χαρούμενος και ποστάρω μήπως βοηθηθεί και κάποιος

 

 

Μετά από κάμποσο παίδεμα η κεφαλή ξεβούλωσε

Αυτό που έκανε την δουλειά τελικά ήταν το ζεστό νερό

Δοκίμασα τη συμβουλή του dangar, έβαζα σε ένα πιατάκι (ταπεράκι για μένα :P) με ζεστό νερό το κάτω μέρος της κεφαλής μήπως μαλακώσει και δοκίμαζα με χαρτί να δω μήπως άφηνε αποτύπωμα το μαύρο
Μετά από αρκετή ώρα (ώρες μάλλον), δεν έβλεπα να βγαίνει άκρη και δοκίμαζα που και που την κεφαλή πάνω στο μηχάνημα μήπως και δουλέψει, αλλά τζίφος
Οπότε σαν τελευταία έτσι προσπάθεια είπα να αφήσω την κεφαλή στο ταπεράκι με το νερό όλο το βράδυ και να δοκιμάσω το πρωί την τύχη μου πάλι

Είδα να βγαίνει λίγο αποτύπωμα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.. αλλά την έβαλα στο μηχάνημα και αργότερα το απόγευμα που θυμήθηκα να του βάλω χαρτί, ως εκ θαύματος, alignment successful και το μαύρο επανήλθε!!
Έκανα και καθαρισμό κεφαλών στο καπάκι μέχρι 3ο level και πλέον έχω εκτυπωτή και πάλι :P :D

Και μου φαίνεται μια χαρά η ποιότητα, ενώ η άλλη κεφαλή magenta/cyan αφήνει κάποια (αμυδρά πολύ βέβαια) κενά στο quality test page

 

 

Anyway, τι να πω, δεν το περίμενα ειλικρινά μετά από τόσο καιρό και πάνω που ήμουν έτοιμος να αγοράσω άλλη κεφαλή που βρήκα από φίλο σε καλή τιμή
Μην πω σκέφτομαι να την πάρω να την έχω για backup :P

Γιατί το μηχάνημα γενικά με ικανοποιεί αρκετά με τις λειτουργίες/ευκολίες του :)
btw η ημερομηνία λήξης που έχουν οι κεφαλές παίζουν σημαντικό ρόλο;

 

ΥΓ. Δεν ξαναβγαίνει από την πρίζα για κανένα λόγο το μηχάνημα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρόντισε ανά λίγες μέρες να δίνεις εκτύπωση που να χρησιμοποιεί έστω και λίγο όλα τα χρώματα.

Θα σου πάει καιρό αν τον συντηρείς.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω δει να αναφέρεται αρκετά, αλλά είναι απαραίτητο;

Γιατί αρκετές φορές το συγκεκριμένο μηχάνημα τουλάχιστον, το πιάνω να κάνει συντήρηση μόνο του.

Αν δεν το είχα εκτός ρεύματος δηλαδή για 1 μήνα και βάλε πόσο το είχα, δε νομίζω να είχα πρόβλημα.

 

Επίσης, για τις κεφαλές, αξίζει να πάρω από τώρα ένα σετ και να τις έχω στο συρτάρι που λέμε μέχρι να τις χρειαστώ, που τις έχω βρει σε καλή τιμή;

Η θα αχρηστευτούν εκεί και θα είναι πεταμένα λεφτά;

Η ημερομηνία λήξης παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι απαραίτητο (αν δεν θέλεις να ξαναπεράσεις τα ίδια).

Μόνο του δεν κάνει συντήρηση. Έλεγχο κάνει να δει αν είναι όλα στην θέση τους και αν δουλεύουν σωστά.

 

Κεφαλές εγώ δεν θα αγόραζα για να τις έχω στο συρτάρι. Όταν χρειαστείς, πάλι με λίγο ψάξιμο θα βρεις. Σκέψου το άλλο. Αν σου βγάλει καμιά άλλη βλάβη στην πορεία, σε πλακέτα πχ και σου πάει για πέταμα, τι θα κάνεις τις κεφαλές; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό, απλά τις βρήκα σχεδόν στη μισή τιμή και το σκέφτηκα. Τις αφήνω λοιπόν
 

Πάντως το έχω δει να κάνει καθαρισμό κεφαλών μόνο του σε άσχετη φάση χωρίς να το επιλέξω εγώ.
Δεν ξέρω, μπορεί να ήταν κάποια ειδική περίπτωση

Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που τον καθάρισες. Ίσως άργησε η επίδραση λόγω του ότι τα μελάνια είναι τύπου pigment που όταν ξεραθούν είναι πιο ανθεκτικά στο νερό. Για τις κεφαλές όπως ειπώθηκε καλύτερα άφησέ το. Σαν αναλώσιμα θα υπάρχουν για κάποια χρόνια ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...