Προς το περιεχόμενο

Τα κέρδη της Intel μειώνονται, όσο συνεχίζουν να πέφτουν οι πωλήσεις υπολογιστών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει μην τρελαθουμε κιολας, ολοι θελουμε ενα smartphone και πιθανοτατα να εχει γινει νουμερο ενα προτεραιοτητα για τους περισσοτερους, ακομα και αυτους που χρησιμοποιουν σταθερο υπολογιστη, προσωπικα εφτιαξα ενα pc πριν σχεδον 3 χρονια, δεν αναβαθμισα τπτ, ουτε καν σκεφτομαι, αλλα εχω αλλαξει δεν θυμαμαι ποσα κινητα και εχω παρει και 2 tablet, αλλα στο τελος της μερας χωρις σταθερο δεν θα την παλευα, το οτι η intel δεν πηρε 3 χρονια λεφτα απο εμενα ή η amd κτλ. ειναι προβλημα τους, οταν ανακυκλωνουν τα ιδια και τα ιδια και δεν δινουν κανενα σοβαρο κινητρο για αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

off topic:

 

Πολύ rendering πεφτει ρε παιδι μου παντως

άμα ασχολείσαι με σχέδια-3d modeling πέφτει πολύ :-) 

εγώ προσωπικά συνέχεια κάνω για να μαθαίνω κυρίως,όχι ότι δουλεύω αλλά στο μέλλον σκοπεύω να δουλέψω.

τα pc μας είναι ένα τίποτα για το Rendering,γιατί σου λέει το 3ds max κάνει 4000$(αν δεν κάνω λάθος) και + το vray άλλα 1040$ πάς στα 5 χιλιάρικα$ ,σου λέει ε θα δώσεις και 4-5 χιλιάρικα για ένα xeon based system που θα έχει 18 πυρήνες και θα τρέχει σφεντόνα στην δουλειά.

ενώ για φοιτητές που απλά μαθαίνουν σου λέει καλά είσαι και με έναν I5,καλά για τους πειρατές δεν ασχολούνται καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλησεις πεφτουν,αλλα αυτο δεν ειναι παραδοξο.Η τεχνολογια στους σταθερους υπολογιστες εχει φτασει σε αρκετα ικανοποιητικα επιπεδα οπου ενας καλος επεξεργαστης απο 5ετιας να επαρκει πληρως για εναν μεσο χρηστη.

 

Η αγορα τραβαει προς τους φορητους και τα κινητα,μιας και εκει η πλατφορμα εχει ημερομηνια ληξης και συμφερει ως επενδυση.

 

Σαν απλος χρηστης μονο θετικο βρισκω οτι δεν χρειαζεται να κανω συχνα αναβαθμιση σε αντιθεση με εποχες που υπολογιστες των 300.000 δραχμων μεσα σε 6 μηνες ηταν ηδη ξεπερασμενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άπλα δε χρειάζεται να αγοράζουμε καινούργιο pc η να αναβαθμίσουμε. Ενα πισι ή λαπτοπ του 2007 πχ με vista τώρα τρέχει πολύ καλύτερα με 10αρια, οπότε γιατι να αναβαθμίζεις ή να πάρεις άλλο, εκτός αν χρειάζεσαι πραγματικά δύναμη για την δουλειά σου ή το gaming.

 

Στα κινητα φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο αφού το νεο software σέρνεται σε παλιότερες συσκευής με αποτέλεσμα να αλλάζεις συσκευή.

Επιπλέον το κινητό είναι ένα statrus symbol το οποίο το βλέπουν όλοι οπότε πολλοί προτιμάνε να αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο και να έχουν ενα pentium4.

Πριν ένα χρόνο που πήρα το lenovo y-50, φιλος μου με iphone 6 εμεινε με το στόμα ανοιχτο που εσκασα τοσα λεφτά για φορητό και έχω ακόμα ως κινητό το lumia 920.

 

Το μέλλον για μένα είναι το υβριδικά, μπορεί να μη φαίνεται τώρα άλλα όταν πέσουν οι τιμές τους θα το δείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επεξεργαστικη ισχυ εφτασε στο max που μπορει να φτασει με την δεδομενη τεχνολογια chip.Αν δεν παμε σε κβαντικη τεχνολογια μην περιμενετε τραγικες αλλαγες απο γενια σε γενια.Τα nm ειναι ηδη σε πολυ χαμηλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η απάντηση στο πρόβλημα της Intel είναι ότι έχει μειωθεί η ζήτηση σε desktop επεξεργαστές παγκοσμίως. Οι λόγοι είναι προφανείς και οι περισσότεροι από πάνω τα έχουν πει πολύ σωστά. Εγώ απ όσο ξέρω για το εμπόριο, όταν η ζήτηση μειώνεται, μειώνονται και οι τιμές. Η Intel τα τελευταία χρόνια κάνει ακριβώς το αντίθετο. Τι περίμεναν δηλαδή... Καικατι που τόσα χρόνια δεν καταλαβαίνω με την τιμολογιακή πολιτική της Intel: Γιατί πάντα ο κορυφαίος επεξεργαστής της έχει κοντά στο χιλιάρικο, ο Νο 2 κοντά στα 500 και η μόνη τους διαφορά θα είναι 200Mhz??? Και για να το κλείσω εδώ πιστεύω πως γενικά γι αυτά που προφέρουν, ζητάνε πολλά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί πάντα ο κορυφαίος επεξεργαστής της έχει κοντά στο χιλιάρικο, ο Νο 2 κοντά στα 500 και η μόνη τους διαφορά θα είναι 200Mhz??? Και για να το κλείσω εδώ πιστεύω πως γενικά γι αυτά που προφέρουν, ζητάνε πολλά χρήματα...

Όχι πλέον, ο 999$ είναι και 8core...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πάντα ο κορυφαίος επεξεργαστής της έχει κοντά στο χιλιάρικο, ο Νο 2 κοντά στα 500 και η μόνη τους διαφορά θα είναι 200Mhz??? Και για να το κλείσω εδώ πιστεύω πως γενικά γι αυτά που προφέρουν, ζητάνε πολλά χρήματα...

Γιατί τα MHz είναι λιγότερο σημαντικά (και ίσως λιγότερο κοστοβόρα) από ότι η μνήμη cache και ακριβώς εκεί είναι η πιο σημαντική διαφορά μεταξύ των ισχυρών μοντέλων. Τώρα, θα μου πεις "αξίζει η διαφορά;". Προσωπικά δεν το ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ τόσο τρελές ανάγκες, αλλά σίγουρα υπάρχει και είναι σημαντική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν λες καλά.

Το 1995-1996 Αγόρασα καινούριο Pentium 133Mhz και το ανώτερο που μπορούσες να αγοράσεις ήτανε Pentium Pro 200Mhz που ήτανε για τους λίγους...

Μετά βγήκανε οι ίδιοι αλλά με εντολές MMX 

Μετά βγήκαν οι αποτυχημένοι Pentium II που ήτανε σε slot

Μετά οι Pentium III που κράτησαν γιατί ήτανε γαμάτοι και μετά οι Pentium 4 Που στην αρχή ήτανε πιο αργοί από Pentium III @ 1Ghz

Με λίγα λόγια χωρίς να το googlάρω το 1996 δεν υπήρχανε ούτε στα χαρτιά οι Pentium 4

 

Τώρα που το λες έχεις δίκιο.

 

1996 - Pentium 100

1999 - Pentium III

2002 - Pentium 4

2005 - AMD Athlon 64 X2 (939 Socket) <= Πρώτο AMD που πήρα. Παραδώξος κατάφερα και το πούλησα στο E-Bay σχεδόν όσο το πήρα. 

2009 - AMD Phenom II X4 - 955 Black Edition <= Τελευταίο AMD :-(

2012 - Intel i7 (Ivy Bridge) LGA 1155 <= Τωρινό μηχάνημα

 

Με βλέπω να κάνω την επόμενη αναβάθμηση μέσα στο 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι οι επεξεργαστες. Για μενα ειναι στο Software. Οταν για παραδειγμα τα παιχνιδια σχεδιαζονται στο  PC και μετα πανε στην κονσολα και μετα ξαναγινονται port στο PC, τι σοι αποτελεσμα και εξελιξη μπορει να εχουμε. Οταν η MS κοιταει πως να κρατησει τις επιχειρισεις πελατες και πρεπει να προσφερει support για λογισμικο και υλικο 15 χρονων τι εξελιξη θα δουμε.Η οταν ''μπλοκαρει'' το Direct X για να σπρωξει το ΧΒΟΧ κλπ κλπ κλπ κλπ. Επεξεργαστες υπαρχουν το θεμα ειναι οτι gaming και λοιπες αθημερινες εργασιες δεν τους αξιοποιουν σε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι ουτε και εμενα μου εχει κανει το κλικ για αγορα καινουργιου. Ειμαι με 1090t εδω και 5-6 χρονια και απλα δεν με ενδιαφερει καν για την ωρα η αλλαγη του αν δεν δω αυξημενες επιδοσεις.

 

 

Για games τουλάχιστον θα δεις τον 1090Τ να αναγενιέται με το DX12 .... Θα αλλάξεις πλατφόρμα το 2020 .... :-D

Το θεμα δεν ειναι οι επεξεργαστες. Για μενα ειναι στο Software. Οταν για παραδειγμα τα παιχνιδια σχεδιαζονται στο  PC και μετα πανε στην κονσολα και μετα ξαναγινονται port στο PC, τι σοι αποτελεσμα και εξελιξη μπορει να εχουμε. Οταν η MS κοιταει πως να κρατησει τις επιχειρισεις πελατες και πρεπει να προσφερει support για λογισμικο και υλικο 15 χρονων τι εξελιξη θα δουμε.Η οταν ''μπλοκαρει'' το Direct X για να σπρωξει το ΧΒΟΧ κλπ κλπ κλπ κλπ. Επεξεργαστες υπαρχουν το θεμα ειναι οτι gaming και λοιπες αθημερινες εργασιες δεν τους αξιοποιουν σε τπτ.

 

 

Πλέον υπάρχει ανταγωνισμός και στα API . Δεν μπορεί η MS να σαμποτάρει το DX γιατί στην γωνια είναι το VULCAN που και αυτό είναι αντίγραφο του MANTLE . Είναι και multiplatform , οπότε  έχετε γεια βρυσούλες ......... κυρία MS .  Θα σαμποτάρει το DX και θα μας στείλει όλους στο LINUX (vulcan)...

Μην νομίζεις δηλαδή πως η MS μας λυπήθηκε μια μέρα, απλά αν δεν έκανε την αλλαγή με το DX12 θα έχανε την αγορά ....

Ειναι ομως και θεμα Software . Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα της Ιντελ το οτι η Microsoft τοσα χρονια σαμποταρει το Direct X για να σπρωξει το ΧΒΟΧ. Δεν μπορει η παραπεουσα AMD να βγαζει καλυτερο API μερικους μηνες προετοιμασια, απο την MS που το φταιχνει 15-20 χρονια. Υπαρχει ομως και το θεμα του legacy.

 

Αν μπορούσαν να βγάλουν καλύτερο APΙ οι άλλοι θα είχαν βγάλει προ πολλού.  Δεν μπορούσαν απλά .... και δεν διέθεταν τους πόρους....κιόλας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...