Προς το περιεχόμενο

Τα κέρδη της Intel μειώνονται, όσο συνεχίζουν να πέφτουν οι πωλήσεις υπολογιστών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι δεν λες καλά.

Το 1995-1996 Αγόρασα καινούριο Pentium 133Mhz και το ανώτερο που μπορούσες να αγοράσεις ήτανε Pentium Pro 200Mhz που ήτανε για τους λίγους...

Μετά βγήκανε οι ίδιοι αλλά με εντολές MMX 

Μετά βγήκαν οι αποτυχημένοι Pentium II που ήτανε σε slot

Μετά οι Pentium III που κράτησαν γιατί ήτανε γαμάτοι και μετά οι Pentium 4 Που στην αρχή ήτανε πιο αργοί από Pentium III @ 1Ghz

Με λίγα λόγια χωρίς να το googlάρω το 1996 δεν υπήρχανε ούτε στα χαρτιά οι Pentium 4

+1

80286: Introduced February 2, 1982

80386DX: Introduced October 17, 1985

80486DX: Introduced April 10, 1989

Original Pentium: Introduced March 1993

Pentium with MMX: Introduced January 8, 1997

Pentium II: Introduced May 7, 1997

Pentium III: Introduced February 26, 1999

και τέλος

Pentium 4: Introduced November 20, 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i7-4770K

 

οταν η διαφορα μετα απο 2 χρονια ειναι αυτη τι να λεμε τωρα τα λογια ειναι περιττα

 Κι εγώ 4770Κ έχω αλλα μου κανει εντυπωση το κείμενο κατω από το σκορ πανω πανω. Λέει ότι ο AMD A10-5800K APU είναι καλύτερος ή μου φαίνεται;;;

 

Pentium 4 το 1996 δεν παιζει να υπηρχε.

Εγω το 98' ειχα παρει εναν pentium 233Mhz και ειχε και ενα κουμπακι που το παταγες και εγραφε "τουρμπο".

Το κουμπακι turbo το θυμάμαι από τις εποχές 386 που από τα 20MHZ πήγαινε στα 40ΜΗz(!!!) με το πατημα ενός κουμπιου στο μπροστα μερος του κουτιου. Και ο 486 από τα 33MHz στα 66MHz. Και σου εγραφε και σε led οθόνη στο κουτί την συχνότητα που τρεχει ο επεξεργαστής.

 

Ωραιες εποχές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν καμία καινοτομία από την Intel πια. Για ποιο λόγο να πάει ο άλλος από τον πχ i5 2500K στον i5 6500; Για ένα 5-10%; Κάνει λίγο overclocking και αφήνει τον 6500 πίσω. Για την χαμηλότερη κατανάλωση; Σιγά τα αυγά.

Και στο στρατόπεδο της AMD, γιατί πχ εγώ προσωπικά να αλλάξω τον Phenom II X4 @3.6GHz που έχω; Όλα μια χαρά τα παίζει, κοντράρει σε κάτι Witcher 3 ακόμη και τους τελευταίους i3, και ίσως να πάρει και κεφάλι με το DX12.

 

Άντε να βγει ο Zen, μπας και δούμε κάτι καινούργιο κινηθεί λίγο ο ανταγωνισμός, και να σωθεί η AMD, αλλιώς θα φτάσουμε να πληρώνουμε τους i3 στα 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ο,τι ανεβαινει κατεβαινει και ο,τι γυριζει σταματά" που λεει και το τραγουδι. αντι για 100 δις κερδη θα εχουν 80 (ενδεικτικα νουμερα εγραψα). παλι κερδη εχει, τι κλαιγονται!

(δεν την μπορω τη κλαψα με τιποτα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κουμπακι turbo το θυμάμαι από τις εποχές 386 που από τα 20MHZ πήγαινε στα 40ΜΗz(!!!) με το πατημα ενός κουμπιου στο μπροστα μερος του κουτιου. Και ο 486 από τα 33MHz στα 66MHz. Και σου εγραφε και σε led οθόνη στο κουτί την συχνότητα που τρεχει ο επεξεργαστής.

 

Ωραιες εποχές.

To turbo έκανε το ανάποδο, μείωνε την συχνότητα του επεξεργαστή για εφαρμογές που έπαιρναν το clock τους από τον επεξεργαστή.

 

Πάντως όντως φταίει ότι οι επεξεργαστές τα τελευταία χρόνια είναι αρκετοι για καθημερινη χρηση.

 

Εγω έχω εναν Ε8600 Oc στα 4ghz με 8gb ram 1:1 και ssd τα τελευταία χρόνια και ο υπολογιστής είναι πολυ γρήγορος.Δεν έχω ανάγκη για αναβάθμιση και δεν θα έχω για πολλά χρόνια.

 

Και επειδή την ανάγκη για αναβάθμιση την ωθουν και τα λειτουργικά συστηματα η ms έχει βάλει και αυτη το χεράκι της.

 

Οταν τα τελευταια λειτουργικα (7,8,10) τρέχουν καλυτερα στο ιδιο hw από τα vista τοτε δεν  χρειάζεται να λέμε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι ουτε και εμενα μου εχει κανει το κλικ για αγορα καινουργιου. Ειμαι με 1090t εδω και 5-6 χρονια και απλα δεν με ενδιαφερει καν για την ωρα η αλλαγη του αν δεν δω αυξημενες επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
όσον αφορά τις τιμές συνυπολογίστε ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια το ευρώ έπαιζε στα 1,6-1,7$ και πριν 2 χρόνια στα 1,35$ ενώ τώρα κωλοβαράει στα 1,1$

 

αυτό σημαίνει +20% αύξηση τιμών σε σχέση με 2 χρόνια πριν και +40% σε σχέση με παλιότερα.

 

Τώρα όσον αφορά την ουσία στα PC έχουμε μια ωριμότητα στην τεχνολογία όπου software/hardware έχουν αργή εξέλιξη και δεν αισθάνονται οι χρήστες την ανάγκη να αναβαθμίζουν συχνά. ΟΤΑΝ "βρεθεί" killing τεχνολογία που θα μας πείσει να κάνουμε αναβάθμιση θα γίνει "τρελό πάρτυ" πωλήσεων.

Απο 2500k σε 6600k η διαφορά είναι μεγαλύτερη όχι μόνο 5-10%

Η μεγαλύτερη διαφορά όμως δεν είναι στο raw power του επεξεργαστή αλλά στης θύρες sata/usb /m2 και ότι άλλο υποστηρίζουν τα καινούρια socket που αυτά για εμένα έχουν μεγαλύτερη σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια Intel ρε παιδιά για το μέσο χρήστη που ξέρει να φτιάξει το μηχάνημα του...Είμαι με την AM2+ μητρική από το 2008 και σταδιακά πήγα από 4 σε 8 gb μνήμη και από Athlon II 250 σε Phenom II x6 1090t χωρίς να τα σκάσω με τη μία μιας και τότε είχα άλλες ανάγκες και τώρα είμαι σε αναμονή για αναβάθμιση μετά την επέλαση των zen...Πρώτα θα δω τι θα τι θα παίξει με το dx12 και τον Phenom II x6 1090t και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω. Δηλαδή για 1 με δύο χρόνια μια χαρά είμαι...Και η μητρική να μου χαλάσει στα δύο επόμενα χρόνια θα αγοράσω μία AM3+ και θα πουλήσω τις μνήμες 50 ευρώ για να τελειώνω.Απλά στην Ελλάδα βλέπουμε κάτι τρελά μηχανήματα στο youtoube και τρελαινόμαστε για αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...