Προς το περιεχόμενο

Canon 6d απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ που επεμβαίνω, αλλα θα θελα μερικές ινφο για αυτό το μορτικο eshop και μετέπειτα για τν 6D.

 

Απ'οσο κατάλαβα, φέρνουν τα προϊοντα απο κινα, και κανουν καποια πατέντα για να γλυτώνουν δασμους και φπα, σωστά; διοτι δεν εξηγείται αλλιως η οικονομική διαφορα.

Καπου αναφέρθηκε πως δνε εχουν ευρωπαϊκή εγγύηση. Μαλακία αυτό.

Τιμολόγιο ομως μπορει να κόψει το σαιτ αυτο; (δε με ενδιαφέρει το ΦΠΑ, θεωρείται ενδοκοινοτική συναλλαγή, εφόσον είναι γαλλία).

 

Για την 6D τώρα. Παρόλο που πηρε φιλος την D610 (τη θεωρούμε ως το αντίπαλο δέος στα χρήματα αυτά) ψήνομαι για την 6D. Εχω δει της παναγιάς τα μάτια συγκριτικά,βιντεάκια κι ένα σωρό και αποδεικνύεται πως αλλο τα χαρακτηριστικα στα "χαρτιά" κι άλλο στη πραγματικότητα.

Σίγουρα η 610 ειναι μια ολοκληρωμένη και γαμηστερή μπορώ να πώ μηχανή. Το εύρος των χρωμάτων είναι απίστευτο. Για τα σημεία εστίασης βλέπω πως στα περισσότερα σαιτ γράφουν πως ειναι ψιλοάχρηστο, ακόμη και αν ασχολείσαι με σπορ φωτογράφηση.

 

Μαλιστα σε καποια σαιτ, συγκρίνοντας την 6D με την 5D Mk3, ως το μικρό της αδερφάκι, χαρηκαν που επέστρεψε η κανον στην 6D το "παλιο" κλασσικο σύστημα εστιασης με τα λιγότερα σημεία.

 

Καπου αναφέρεις πως δε στελνει με το wireless raw. Εάν ισχύει, τότε ειναι άχρηστο :(

 

Μήπως θυμάσαι σε raw πόσο μπαφερ εχει; ποσες μπορεί να τραβήξει;

 

Γενικα ασχολούμαι με allround φωτογραφήσεις, οπότε δε ψάχνω κατι εξεζετημένο. Πχ οταν πρωτοπήρα την dslr που εχω τραβούσα σε rally, αγωνες αυτοκινήτων κτλ, και κατάλαβα μετέπειτα πως επρεπε να παρω κατι με μπολικα fps.

Τα 4.5 πάντως μου αρκούν, δε τραβαω επαγγελματικά άλλωστε.

 

απλά με επιασε η μαλακια να πάρω FF. Εχω εξάλλου και κολλητο επαγγελματια, για να μπορώ να δανείζομαι φακους, έχει ένα κάρο...

Αν εννοείς τα purnima και rhinocamera δεν ξέρω τι παίζει σχετικά με την απόδειξη/τιμολόγιο καθώς τελικά δεν αγόρασα από εκεί. Τα προϊόντα πάντως τα φέρνουν από Χονγκ Κονγκ (όχι Κίνα), το οποίο από μόνο του είναι η πατέντα που λες για δασμούς και φπα. Ναι ξενέρα αυτό με την εγγύηση να πρέπει να το στείλεις σε αυτούς αν πάθει κάτι, ήταν ένας κι από τους λόγους που δεν αγόρασα από εκεί.

Δυστυχώς αυτό με το wifi ισχύει. Κι εγώ να δεις πως απογοητεύτηκα όταν συνειδητοποίησα ότι δεν στέλνει raw, αλλά ούτε και large jpeg. Άχρηστο δεν το λες (προσωπικά το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου), αλλά οπωσδήποτε ημιτελές.

*Γαμάτο να έχεις φίλους με εξοπλισμό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry που συνεχίζω να χαλάω το θέμα...

 

Μίλησα στο λαιβ τσατ με κάποιον στο rhinocamera.gr.

 

Μου ειπε οτι εκδίδει κανονικά τιμολόγιο (δεν αναγράφει/χρεώνει πουθενά ΦΠΑ). Με βολεύει κιολας, μιας και εχω ενδοκοινοτικό ΑΦΜ, οποτε δεν αποδίδω ΦΠΑ για αυτό.

 

Φυσικα θα πρέπει το τιμολογιο να εκδοθεί απο Ευρωπαική χώρα. Τώρα το περίεργο της υπόθεσης. Επειδή ειμαι και λιγο αγεωγράφητος, εψαξα το γιβραλταρ, οπου εινια η εδρα της εταιρείας αυτής.

Το γιβραλταρ λεει ανήκει σε βρετανικά ύδατα...άρα...θεωρείται "ευρώπη";

 

Επίσης, ρώτησα για την εγγύηση και μου πε 3 χρονια. 2 καλυπτει ο κατασκευαστής και 1 αυτοί. Ομως τι εννοει 2 χρονια ο κατασκευαστης; αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της κανον; αποκλείεται;

Τη στελνω εγω στην...ιαπωνία; ή σε αυτούς;

 

(αυτά δεν ταπαντησε γιατι εφυγα απτο σπιτι και βρηκα το πισι κολλημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που συνεχίζω να χαλάω το θέμα...

 

Μίλησα στο λαιβ τσατ με κάποιον στο rhinocamera.gr.

 

Μου ειπε οτι εκδίδει κανονικά τιμολόγιο (δεν αναγράφει/χρεώνει πουθενά ΦΠΑ). Με βολεύει κιολας, μιας και εχω ενδοκοινοτικό ΑΦΜ, οποτε δεν αποδίδω ΦΠΑ για αυτό.

 

Φυσικα θα πρέπει το τιμολογιο να εκδοθεί απο Ευρωπαική χώρα. Τώρα το περίεργο της υπόθεσης. Επειδή ειμαι και λιγο αγεωγράφητος, εψαξα το γιβραλταρ, οπου εινια η εδρα της εταιρείας αυτής.

Το γιβραλταρ λεει ανήκει σε βρετανικά ύδατα...άρα...θεωρείται "ευρώπη";

 

Επίσης, ρώτησα για την εγγύηση και μου πε 3 χρονια. 2 καλυπτει ο κατασκευαστής και 1 αυτοί. Ομως τι εννοει 2 χρονια ο κατασκευαστης; αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της κανον; αποκλείεται;

Τη στελνω εγω στην...ιαπωνία; ή σε αυτούς;

 

(αυτά δεν ταπαντησε γιατι εφυγα απτο σπιτι και βρηκα το πισι κολλημένο.

Το γιβραλτάρ είναι κρατίδιο το οποίο ανήκει στο uk και φυσικά και στην ΕΕ (βρίσκεται εντός Ευρώπης άλλωστε). Η εγγύηση από τον κατασκευαστή είναι 1 χρόνο για κανον και 2 για νικον και αν είναι ευρωπαϊκή ισχύει και για τις ελληνικές αντιπροσωπείες φυσικά. Με την δική τους εγγύηση και με μη-ευρωπαική εγγύηση δεν ξέρω τι παίζει, πάντως σίγουρα δεν την στέλνεις Ιαπωνία. Relax!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...