Προς το περιεχόμενο

Canon 6d απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός είσαι! Εγώ επειδή κάνω timelapse δεν θέλω να λλάζω κάρτες, άρα έχω μία 64αρα και τραβάω όλο το βράδυ! ;)

 

Οι 2 κάρτες κυρίως για backup αν βαρέσει corrupted η μια απο τις 2.

Σπάνιες περιπτώσεις και οι 2!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπάνιες περιπτώσεις και οι 2! :D

Σπανιες αλλα εαν συμβει σε δουλεια τι λες?

 

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγοραζεις επωνυμες sd καρτες και να τις αλλαζεις σχετικα συχνα και ας μην εχουν προβλημα...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανιες αλλα εαν συμβει σε δουλεια τι λες?

 

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγοραζεις επωνυμες sd καρτες και να τις αλλαζεις σχετικα συχνα και ας μην εχουν προβλημα...

Έχεις μαζί σου πολλές κάρτες και αλλάζεις. Άσε αυτό που λες το έπαθε ένας συνάδελφος σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπεις στο site της κάθε μηχανής να δεις ποιες κάρτες ειναι τεσταρισμενες απο την εταιρία ;-) έχω χάσει 5 ώρες time lapse επειδή η κάρτα δεν ήταν validated απο την canon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να μπεις στο site της κάθε μηχανής να δεις ποιες κάρτες ειναι τεσταρισμενες απο την εταιρία ;-) έχω χάσει 5 ώρες time lapse επειδή η κάρτα δεν ήταν validated απο την canon!

Δεν εχει νοημα αυτο.Οταν βγαινει μια μηχανη λογω μαρκετινγκ,διαφημισης κοκ απλα αναφερουν 5-6 συμβατες.

Απο εκει και περα στην d5100 μου νομιζω οτι δεν αναφερουν καμια πανω απο 8gb αλλα ειναι συμβατη με καρτες sdxc(μεχρι 128gb εαν δεν κανω λαθος).

Θα μεινεις μια ζωη με μικρες καρτες?

 

Αν και υποκειμενικο,προσωπικα χρησιμοποιω παντα kingston μνημες(συνηθως οχι τις απολυτα φθηνοτερες) και εδω και 50.000 κλικς δεν μου εχει τυχει ποτε προβλημα στην καρτα.Αλλα τις αλλαζω και σχετικα συχνα Εαν περασει κανενα 9μηνο τις κραταω μονο για δευτερες και μετα απο αντιστοιχο διαστημα τις δινω δωρο σε γνωστους για χρηση σε compact.

 

Το κοστος ειναι πλεων τοσο μικρο που δεν υπαρχει λογος να μην εχεις παντα σχετικα "φρεσκιες" καρτες..

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπεις στο site της κάθε μηχανής να δεις ποιες κάρτες ειναι τεσταρισμενες απο την εταιρία ;-) έχω χάσει 5 ώρες time lapse επειδή η κάρτα δεν ήταν validated απο την canon!

Δεν εχει νοημα αυτο.Οταν βγαινει μια μηχανη λογω μαρκετινγκ,διαφημισης κοκ απλα αναφερουν 5-6 συμβατες.

Απο εκει και περα στην d5100 μου νομιζω οτι δεν αναφερουν καμια πανω απο 8gb αλλα ειναι συμβατη με καρτες sdxc(μεχρι 128gb εαν δεν κανω λαθος).

Θα μεινεις μια ζωη με μικρες καρτες?

 

Αν και υποκειμενικο,προσωπικα χρησιμοποιω παντα kingston μνημες(συνηθως οχι τις απολυτα φθηνοτερες) και εδω και 50.000 κλικς δεν μου εχει τυχει ποτε προβλημα στην καρτα.Αλλα τις αλλαζω και σχετικα συχνα Εαν περασει κανενα 9μηνο τις κραταω μονο για δευτερες και μετα απο αντιστοιχο διαστημα τις δινω δωρο σε γνωστους για χρηση σε compact.

 

Το κοστος ειναι πλεων τοσο μικρο που δεν υπαρχει λογος να μην εχεις παντα σχετικα "φρεσκιες" καρτες..

Guys έχω 2 sony 8gb 94mb/s και μια 16gb sandisk 80mb/s. Οι kingston νομίζω είναι ψιλοακριβές γι αυτό δεν πήρα ακόμα. Πάντως θα χρειαστώ άλλες 2 μέχρι τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γρηγορες kingston ειναι οι πιο οικονομικες.20 ευρω η 32αρα απο e-shop.

(Ειμαι απο κινητο οποτε δεν μπορω να βαλω λινκ,90 αναγνωση/80εγγραφη οι κοκκινες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sandisk η pro σειρα! Γράφουν πολύ γρήγορα. Αν τραβάτε videose 6D θα μείνετε κόκκαλο. Την έχω δοκιμάσει (από φίλο) και πραγματικά ζήλευα που δεν την είχα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνιες περιπτώσεις και οι 2!  :D

να σε δω να τραβας γαμο και επειδη χαλασε η καρτα μνημης και εχασες τις φωτογραφιες , να πεις στο ζευγαρι, "παιδια παμε ξανα απο την αρχη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε δω να τραβας γαμο και επειδη χαλασε η καρτα μνημης και εχασες τις φωτογραφιες , να πεις στο ζευγαρι, "παιδια παμε ξανα απο την αρχη"

Αυτό λέω, μην σου τύχει! Δηλαδή οι 2 υποδοχές σημαίνουν ότι γίνεται εγγραφή και στις 2 κάρτες ταυτόχρονα? Εγώ νόμιζα ότι είναι για να μην "την πατήσεις" αν φουλάρει η μια κάρτα και δεν έχεις άλλη μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις 3 επιλογες

γραφεις και στις 2 ταυτοχρονα

στη 1 και οταν γεμισει παει στη 2η

και στη μια raw και στην αλλη jpeg

Ναι, τότε η 2η επιλογή είναι αυτή που εννοούσα ως περιττή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι ομως ειναι η πιο χρησιμη ;)

Και παλι, εξηγουσα πριν οτι για εμενα τουλαχιστον ειναι περιττη, καθως παντα αδοιαζω τις καρτες μου κ παντα θα εχω μαζι μου καβατζα (δεν εχει τυχει να χρειαστω πανω απο μια καρτα την μερα). Το video βρβαια ειναι αλλου παππα ευαγγελιο! Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την 6D και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Ειναι σαν το μικρο αδερφακι της 5D mkiii. Απλα τωρα λενε για 6D mk ii και θα ειναι μαλακια να τη παρεις και να βγει μετα απο λιγο καιρο η ii. Βεβαια κανεις δεν ξερει το ποτε θα βγει. Επισης, το wifi ειναι αχρηστο γιατι μπορεις να στειλεις μονο small αρχεια. Αν μπορεις να κανεις δουλεια με τα small τοτε οκ. Το gps κι αυτο αχρηστο το θεωρω. Ενα αλλο κακο, μεγαλο για μενα, ειναι τα μονο 12 focus points. Παιρνει μονο sd καρτες. Αν τραβας raw θα εισαι πολυ ευχαριστημενος, αν δεν τραβας raw ξεκινα να τραβας raw. Την εχω ανεβασει μεχρι και 8000 iso και η εικονα της ηταν αρκετα καλη. Το ff ειναι πολυ καλυτερο απο ολες τις αποψεις. Το μονο που κερδιζεις στην crop ειναι οτι "ερχεσαι" πιο κοντα αλλα ειναι ψιλο απατη αυτο. Απο κει και περα οσο αναφορα τον φακο, ναι μεν ειναι πανφθηνος ο 50 1.8 αλλα εγω δεν θα εκανα τετοια αγορα. Βεβαια ενταξει, ειναι και το τι budget εχεις. Ειναι αργη καμερα γενικα, οσο αναφορα τα fps αλλα δεν νομιζω να σε απασχολει και τοσο αυτο. Τωρα την χρησιμοποιω μονο 2-3 φορες την εβδομαδα βεβαια λογο αναβαθμισης αλλα πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα της.

 

Σόρρυ που επεμβαίνω, αλλα θα θελα μερικές ινφο για αυτό το μορτικο eshop και μετέπειτα για τν 6D.

 

Απ'οσο κατάλαβα, φέρνουν τα προϊοντα απο κινα, και κανουν καποια πατέντα για να γλυτώνουν δασμους και φπα, σωστά; διοτι δεν εξηγείται αλλιως η οικονομική διαφορα.

Καπου αναφέρθηκε πως δνε εχουν ευρωπαϊκή εγγύηση. Μαλακία αυτό.

Τιμολόγιο ομως μπορει να κόψει το σαιτ αυτο; (δε με ενδιαφέρει το ΦΠΑ, θεωρείται ενδοκοινοτική συναλλαγή, εφόσον είναι γαλλία).

 

Για την 6D τώρα. Παρόλο που πηρε φιλος την D610 (τη θεωρούμε ως το αντίπαλο δέος στα χρήματα αυτά) ψήνομαι για την 6D. Εχω δει της παναγιάς τα μάτια συγκριτικά,βιντεάκια κι ένα σωρό και αποδεικνύεται πως αλλο τα χαρακτηριστικα στα "χαρτιά" κι άλλο στη πραγματικότητα.

Σίγουρα η 610 ειναι μια ολοκληρωμένη και γαμηστερή μπορώ να πώ μηχανή. Το εύρος των χρωμάτων είναι απίστευτο. Για τα σημεία εστίασης βλέπω πως στα περισσότερα σαιτ γράφουν πως ειναι ψιλοάχρηστο, ακόμη και αν ασχολείσαι με σπορ φωτογράφηση.

 

Μαλιστα σε καποια σαιτ, συγκρίνοντας την 6D με την 5D Mk3, ως το μικρό της αδερφάκι, χαρηκαν που επέστρεψε η κανον στην 6D το "παλιο" κλασσικο σύστημα εστιασης με τα λιγότερα σημεία.

 

Καπου αναφέρεις πως δε στελνει με το wireless raw. Εάν ισχύει, τότε ειναι άχρηστο :(

 

Μήπως θυμάσαι σε raw πόσο μπαφερ εχει; ποσες μπορεί να τραβήξει;

 

Γενικα ασχολούμαι με allround φωτογραφήσεις, οπότε δε ψάχνω κατι εξεζετημένο. Πχ οταν πρωτοπήρα την dslr που εχω τραβούσα σε rally, αγωνες αυτοκινήτων κτλ, και κατάλαβα μετέπειτα πως επρεπε να παρω κατι με μπολικα fps.

Τα 4.5 πάντως μου αρκούν, δε τραβαω επαγγελματικά άλλωστε.

 

απλά με επιασε η μαλακια να πάρω FF. Εχω εξάλλου και κολλητο επαγγελματια, για να μπορώ να δανείζομαι φακους, έχει ένα κάρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...