Προς το περιεχόμενο

Canon 6d απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το wifi και gps τι το θελει εκει μεσα τοτε? :P

 

τι φωτογραφισεις κανεις?

Ρε σεις ήμαρτον!!! Λες κι επειδή θέλω την κάμερα για δουλειά δεν θα τη χρησιμοποιήσω και για ερασιτεχνική χρήση και δεν θα χρειάζομαι άλλες λειτουργίες για την χρήση της κάμερας εκτός δουλειάς ή σε διαφορετικές δουλειές από την κύρια δουλειά μου. Τα μηνύματα τύπου "τι θα το κάνεις αυτό? τι το θες αυτό? Γιατί αυτό και όχι αυτό? κλπ" δεν καταλαβαίνω που βοηθάνε.. Το wifi πάντως είναι γενικά χρήσιμο και στην δουλειά και στις φωτοβόλτες αν θέλω να ανεβάσω πχ στο instagram μια φωτο που μου άρεσε και στα ταξίδια όπου δεν θα θέλω να έχω μαζί μου laptop και για να χρησιμοποιώ το κινητό σαν remote control και και και... Το wifi κι αν είναι χρήσιμο σε μια κάμερα!

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην d3200 δεν ανέβαινα πάνω από 400 γιατί έβγαζε θόρυβο. Γενικά στην d3200 δεν έκανα πολλά πράγματα που ήθελα να κάνω γιατί είχα περιορισμένες δυνατότητες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιώ iso 3200 kai 6400 τώρα που θα μπορώ...

Το θέμα είναι ότι κι εγώ με αυτή την δουλειά θα ασχοληθώ, γενικά νομίζω πως μου έχει κάτσει σε κάποια σημεία καλύτερα η 6d οπότε γι αυτήν ψάχνω τώρα.

Γενικά πως λειτουργεί το purnima και πόσο καιρό κάνει περίπου να αποστείλει? Εκτός από το purnima, ποιο άλλο θα πρότεινες? Το rhinocamera ή ένα βρετανικό που βρήκα στο ebay με 1200 και 1050 την 6d αντίστοιχα λες να αξίζουν? Αυτό το κόλπο με το paypal απ'οτι είδα κρατάει προμήθεια 3,4%, οπότε αξίζει να βάλω τόσο μεγάλο ποσό?

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την λογικη σου, το να χρησιμοποιεις iso 6400 στην 6d ειναι σαν να χρησιμοποιεις iso 3200 στην d3200, νομιζω περιμενεις περισσοτερα απο τον ff αισθητηρα και θα απογοητευτεις. Τουλαχιστον η canon παρα το απογοητευτικο dynamic range στα χαμηλα iso που ειναι χειροτερο και απο 4/3 αισθητηρα, εχει καλυτερο dynamic range σε υψηλα iso μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που σου λενε οτι ειναι καλυτερη, λογικα ενα η εστιαση σε -3ev ενα οτι εχει περιθωρια επεξεργασιας σε iso 3200-6400 την κανουν καταλληλη για δουλεια σε club.

 

Τωρα για την τιμη, 1220 εχει στο purnima, με τις κρατησεις στο paypal, πρεπει να βαλεις περιπου 1300 για να σου μεινουν τοσα στο balance, στην Ελλαδα απο οτι ειδα εχει 1480-1500, οποτε νομιζω οτι αξιζει. Στο dpgr εχει thread για αγορες απο ευρωπαικα καταστηματα, πολλοι εχουν γραψει εντυπωσεις απο το purnima και ειναι θετικες, απο κινα στελνουν απο οσο ξερω και λογικα κανει αρκετες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αγγλία στέλνει το purnima, περίπου 6 7 εργάσιμες , εχω πάρει 2 σώματα και 4 φακούς το τελευταίο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την λογικη σου, το να χρησιμοποιεις iso 6400 στην 6d ειναι σαν να χρησιμοποιεις iso 3200 στην d3200, νομιζω περιμενεις περισσοτερα απο τον ff αισθητηρα και θα απογοητευτεις. Τουλαχιστον η canon παρα το απογοητευτικο dynamic range στα χαμηλα iso που ειναι χειροτερο και απο 4/3 αισθητηρα, εχει καλυτερο dynamic range σε υψηλα iso μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που σου λενε οτι ειναι καλυτερη, λογικα ενα η εστιαση σε -3ev ενα οτι εχει περιθωρια επεξεργασιας σε iso 3200-6400 την κανουν καταλληλη για δουλεια σε club.

 

Τωρα για την τιμη, 1220 εχει στο purnima, με τις κρατησεις στο paypal, πρεπει να βαλεις περιπου 1300 για να σου μεινουν τοσα στο balance, στην Ελλαδα απο οτι ειδα εχει 1480-1500, οποτε νομιζω οτι αξιζει. Στο dpgr εχει thread για αγορες απο ευρωπαικα καταστηματα, πολλοι εχουν γραψει εντυπωσεις απο το purnima και ειναι θετικες, απο κινα στελνουν απο οσο ξερω και λογικα κανει αρκετες μερες.

Έστειλα μνμ και μου είπαν ότι έρχονται από hong kong, κάνουν 5-10 εργάσιμες μέρες (δηλαδή 1 βδομάδα το νωρίτερο), δεν έχουν ευρωπαϊκή εγγύηση (οπότε με έβαλε σε σκέψη η προτίμηση του purnima) παρά μόνο την δική τους εγγύηση 2 έτη και στο paypal αν είναι η προμήθεια 3,4%, δηλαδή 42ευρώ. Άρα η κάμερα βγαίνει στα 1265!

 

Απο Αγγλία στέλνει το purnima, περίπου 6 7 εργάσιμες , εχω πάρει 2 σώματα και 4 φακούς το τελευταίο χρόνο

Δηλαδή κατά την γνώμη σου αξίζει? (μέσα σ ένα χρόνο 2 σώματα και 4 φακούς?  :o )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αλλά αν μπορείς να την πάρεις απο εδώ στα 1500 με 12-18 άτοκες ειναι καλύτερα.

Άτοκες δεν παίζει καν! Είχα μιλήσει με adorama πριν μια βδομάδα, μου είχαν κάνει τιμή 1600ε για canon 6d,50mm II,430 flash. Χθες που τους πήρα μου λένε "1700 δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο άντε 1680". Με λίγα λόγια ξενέρωσα γιατί υπολόγιζα από εξωτερικό να μου βγουν ~1500 και λέω νταξ τα παίρνω από Ελλάδα με ~100ε παραπάνω.. αλλά 180 πάνω δεν είναι και λίγα. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ήμαρτον!!! Λες κι επειδή θέλω την κάμερα για δουλειά δεν θα τη χρησιμοποιήσω και για ερασιτεχνική χρήση και δεν θα χρειάζομαι άλλες λειτουργίες για την χρήση της κάμερας εκτός δουλειάς ή σε διαφορετικές δουλειές από την κύρια δουλειά μου. Τα μηνύματα τύπου "τι θα το κάνεις αυτό? τι το θες αυτό? Γιατί αυτό και όχι αυτό? κλπ" δεν καταλαβαίνω που βοηθάνε.. Το wifi πάντως είναι γενικά χρήσιμο και στην δουλειά και στις φωτοβόλτες αν θέλω να ανεβάσω πχ στο instagram μια φωτο που μου άρεσε και στα ταξίδια όπου δεν θα θέλω να έχω μαζί μου laptop και για να χρησιμοποιώ το κινητό σαν remote control και και και... Το wifi κι αν είναι χρήσιμο σε μια κάμερα!

ρε συ, να βοηθησουμε προσπαθουμε.

αν δε ξερουμε τι ακριβως θελεις απο τη καμερα πως ακριβως περιμενεις να σου προτεινουμε?

να σου πουμε, "παρε το πιο ακριβο" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ, να βοηθησουμε προσπαθουμε.

αν δε ξερουμε τι ακριβως θελεις απο τη καμερα πως ακριβως περιμενεις να σου προτεινουμε?

να σου πουμε, "παρε το πιο ακριβο" ?

Δεν λέω αυτό, αλλά άλλο "για τι το θες, τι χρήση κάνεις?" κλπ κι άλλο "α αυτό δεν είναι χρήσιμο" "α πάρε το άλλο" κλπ που είναι κάπως πιο απόλυτα και δεν λαμβάνουν υπόψιν και τους υπόλοιπους παράγοντες (ότι πχ χρειάζομαι το wifi και για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω). btw το wifi πάντως, ακόμα και στον χώρο του clubbing (πέραν των άλλων) θεωρώ ότι είναι χρήσιμο την σήμερον ημέρα καθώς θα μπορείς να στέλνεις πχ κάποιες φωτογραφίες απευθείας και να ανεβαίνουν κατευθείαν (live) στην σελίδα του εκάστοτε μαγαζιού στο fb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η Low budget εναλλακτικη της D5300

wifi gps, τεραστια αναβαθμιση απο την 3100

Επαναλαμβάνω:

-ερασιτεχνική χρήση

-clubbing photography

-χρειάζομαι ff! Ξέρω ότι δεν είναι must για τα παραπάνω, δεν είναι το καλύτερο μου τα λεφτά που θα δώσω, αλλά γιατί όλοι είστε ενάντια στην αγορά ενός ff σώματος? Ούτως η αλλιώς θα χρειαστεί να γίνει κι αυτή η αναβάθμιση στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...