Προς το περιεχόμενο

Αντίκες laptop και linux


stra777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

 

ξέθαψα σήμερα από την αποθήκη 2 laptop IBM thinkpad με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

1o: intel pentium® M  1,5GHz, 512ram, hard disk 60GB

2o: intel pentium ® M 1,5Ghz, 256 ram, hard disk 60GB

 

έχουν xp πάνω άλλα σέρνονται. Σκέφτομαι να βάλω κάποια διανομή linux κυρίως για εξάσκηση μιας και είμαι αρχάριος. Ποια διανομή προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδω ενα συγκριτικο για desktop enviroments και απαιτησεις σε μνημη

 

http://www.insomnia.gr/topic/580031-ψηφοφορία-και-γενική-συζήτηση-ποιο-linux-desktop-environment-χρησιμ/?p=54323316

 

προτεινω manjaro fluxbox 

 

https://manjaro.github.io/Manjaro-Fluxbox-15.10-released/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα το lubuntu η το Puppy Linux

Το wary puppy που είναι για παλιά συστήματα και είναι ποιο πιθανόν να τρέξουν χωρίς προβλήματα,μάλιστα καλύτερα να τα(και το Lubuntu και ότι άλλο θες να δοκιμάσεις) βάλεις σε ένα καλό usb, π.χ. με το yumi, αφού οι δίσκοι φαντάζομαι θα είναι πολύ αργοί,θα τους έχεις μόνο για αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα καλύτερα να τα(και το Lubuntu και ότι άλλο θες να δοκιμάσεις) βάλεις σε ένα καλό usb, π.χ. με το yumi, αφού οι δίσκοι φαντάζομαι θα είναι πολύ αργοί,θα τους έχεις μόνο για αποθήκη.

Χλωμό το κόβω μιας και υποθέτω ότι θα έχουν USB 1.x. Αν κάποια θύρα είναι USB 2.0 δεν το συζητάμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα bodhi linux, αλλά σήμερα προσπάθησα να το βάλω,

σε καλύτερο νέτμπουκ απο τα δικά σου και είχε πρόβλημα με την γλώσσα πληκτρολογίου.

Απ' ότι κατάλαβα στην τελευταία έκδοση έχουν αφαιρέσει την επιλογή.

Τελικά έβαλα lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό το κόβω μιας και υποθέτω ότι θα έχουν USB 1.x. Αν κάποια θύρα είναι USB 2.0 δεν το συζητάμε.

Ακόμα και έτσι θα είναι καλύτερα από αρχαίο hdd αυτό που θες για το λειτουργικό είναι καλό acess time ,η ταχύτητα μεταφοράς είναι δευτερεύουσα.

Το δύσκολο στην υπόθεση είναι να ξεκινάει από usb γιατί την τότε εποχή δεν είχαν τέτοια πράγματα.

Αλλά και για αυτό υπάρχει λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δεν έχω σκεφτεί ακόμα τι θα τα κάνω αν και δεν έχω πολλές επιλογές, για αρχή θέλω να βάλω linux για εξάσκηση και βλέπουμε.

Έναν εξωτερικό δίσκο που έβαλα πάνω με usb 2 τον είδε κανονικά πάντως.

 

Απο περιεργεια, τι καρτες γραφικων εχουν?

ATI MOBILITY RADEON 7500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τα κανεις media players το εχεις σκεφτει? Βαζεις ενα openelec, οχι την τελευταια εκδοση γιατι υποστηριζει απο ati 3xxx και πανω, την προτελευταια (4.2.1) ή παλιοτερη, και τερμα.

 

Απο εδω, την εκδοση που λεει openelec-generic.i386-(αριθμος εκδοσης).tar.gz.

http://archive.openelec.tv/

 

Αποσυμπιεζεις σε ενα pc με windows και τρεχεις το προγραμματακι για να κανεις ενα bootable στικακι και με αυτο να εκκινησεις τα λαπτοπ. Οτι δεν εκκινει, δεν υποστηριζει την καρτα σου.

 

Οσα λενε πχ 2.95, 2.99, 3.95, 4.95 και 5.95 για εκδοσεις ειναι οι beta των 3, 4, 5 και 6 αντοιστοιχα (μπροστινος αριθμος + 1). Αυτες αγνοησε τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ειδικα φτιαγμενη διανομη που εχει μονο τα απολυτως απαραιτητα, γιαυτο και η περιορισμενη υποστηριξη σε καρτες γραφικων, και τρεχει μονο το kodi (πρωην xbmc), το οποιο ειναι media center application.

Αν σου αρεσε σαν ιδεα, η πιο κοντινη... παραλλαγη ειναι το kodibuntu, που ειναι στην ουσια lubuntu 14.04 + kodi + σαβουρα :P Εχω κανει ενα μικρο review εδω

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/279969-XBMC-Media-Center-for-Linux?p=5645751&highlight=#post5645751

 

Τελος, εχουμε και ειδικο θεμα εδω στο insomnia για το kodi για να το κανεις οπως θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα με ενθουσιασε η ιδεα σου...δεν το ειχα σκεφτει καθολου!

θα κατσω να διαβασω το review και θα αρχισω να πειραματιζομαι, τωρα αν εχω καμια απορια σαν αρχαριος θα επανελθω :P


κατι ακομα...πες οτι  στεινω το openelec και το εχω σαν media player το θεμα ειναι οτι κανενα απο τα laptop δεν εχει hdmi οποτε δεν παιζει να μπορω να το συνδεσω με την tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...