Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εκτυπωτη Canon Mp520


salmador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

 

Τελευταια ο εκτυπωτης αρχισε να εκτυπωνει τα χρωματα με οριζοντιες γραμμες και λευκα κενα

αναμεσα τους. Το μαυρο το εκτυπωνει κανονικα.

Εκανα οτι καθαρισμο ειχε το μενου του Canon αλλα δεν αλλαξε κατι..

Υπαρχει καποια λυση η παει για πεταμα?

 

 

post-183534-0-68580800-1444738187_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα ηλεκτρικό μή επισκευάσιμο πρόβλημα στην κεφαλή. Η αλλαγή της κεφαλής , αν εξαιρέσεις το μάλλον υψηλό κόστος , είναι ρίσκο καθώς υπάρχει περίπτωση να έχει βλάβη και το logic board του εκτυπωτή που μπορεί να καταστρέψει μία καινούργια κεφαλή.

 Έχω Canon και έχω πάθει σχετικά. Για μένα τον κρατάς για τα τον δουλέψεις μονόχρωμα και όσο πάει , γιατί κάποια στιγμή θα χαλάσει.

Μία τελευταία προσπάθεια που μπορείς να κάνεις - αφαίρεσε κεφαλή και καθάρισε τις επαφές που κουμπώνει η κεφαλή , με τον εκτυπωτή εκτός ρεύματος πάντα και αφού τον αφήσεις κάνα λεπτό να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές του τροφοδοτικού. Σκούπισε τις επαφές με ένα υγρό κομμάτι χαρτί κουζίνας ή πανάκι. Φρόντισε να μην υπάρχει υγρασία όταν ξανατοποθετήσεις την κεφαλή.

 

Μπορείς να δεις σχετικό παράδειγμα σε ξένο φόρουμ , βιβλίο για εκτυπωτές Canon - http://www.printerknowledge.com/threads/canon-mp520-color-split.8541/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Τον εκτυπωτη τον εχω 8 χρονια!! Δεν τον χρησιμοποιω συχνα, το πολυ 15-20 εκτυπωσεις/μηνα.

Το προβλημα εμφανιστηκε πριν κανενα 10ημερο μετα απο αλλαγη πολυ φτηνων μελανιων απο ebay...

Δεν εχω καθαρισει και δεν εχω ασχοληθει γενικοτερα με συντηριση εκτυπωτη..

Μου φαινεται βουνο η διαδικασια που περιγραφεις οποτε μαλλον παμε για αλλα!!

 

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας μου αρεσε ο Canon Pixma MX925.

 

Βασικα εχει τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα, δλδ

-WiFI

-Διπλης οψης εκτυπωση Αυτοματη

-Κασετα για Α4

-All in One

 

Αυτα που με απασχολουν ειναι

-Σαν μοντελο ειναι απο το 2/2013 και δεν βρισκω κατι ποιο "φρεσκο" με αυτα τα χαρακτηριστικα

-Αν θα εχω προβληματα λογω του οτι δεν εκτυπωνω συχνα?

-Κοστος μελανιων

 

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση (ταβανι 150-160 ευρω) καλοδεχουμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με συμβατά μελάνια την πάτησα.

 O 925 που λες είναι της ίδιας φιλοσοφίας. Μελανοδοχεία ξεχωριστά για κάθε χρώμα και αφαιρούμενη κεφαλή για καθάρισμα σε περίπτωση που βουλώσει. Πρόσεξε ότι έχει επιπλέον 1 μελάνι (photo black για φωτογραφίες)  πράγμα που σημαίνει κόστος στη χρήση , εκτός και αν τυπώνεις φωτογραφίες.

  Τώρα όπως λες 15-20 εκτυπώσεις το μήνα δεν είναι πολλές και ένα τέτοιο μηχάνημα με τέτοιου τύπου κεφαλή θέλει τακτική χρήση , κάθε 4-5 μέρες τουλάχιστο. Οι δικοί μου κάθονται και 10ήμερο αλλά πάντα ελέγχω , μιλάω όμως για πολύ παλιότερα μοντέλα.

 Μία λύση για τον μικρό όγκο εκτυπώσεων που έχεις θα ήταν συσκευές με μελανοκεφαλές. Λίγο πιο ακριβή η χρήση αλλά σε περίπτωση που βουλώσουν τα μελάνια η λύση είναι πιο φτηνή.

 Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία σε καινούργια μηχανήματα να σε κατατοπίσω - αν ψάξεις λίγο το φόρουμ έχουν δοθεί προτάσεις από συμφορουμίτες σε ανάλογες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το προσεξα το 2ο μαυρο μελανι. Ειναι το μεγαλο η το μικρο αυτο για τις φωτογραφιες?

Πρεπει να βλεπει μελανι και στα 2 μαυρα για να εκτυπωνει normal?

Φωτογραφιες γενικα δεν τυπωνω, 1-2 φορες το εχω κανει απο περιεργεια και μονο.

post-183534-0-74631800-1444774491_thumb.png

Επεξ/σία από salmador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρό μαύρο(dye) , χρησιμοποιείται όταν από τις ιδιότητες εκτυπωτή επιλέγεις φωτογραφικό ή χαρτί υψηλής ανάλυσης ή και άλλων πέρα του απλού χαρτιού. Στο απλό χαρτί χρησιμοποιείται μόνο το μεγάλο μαύρο (pigment) . Όταν όμως ο ετκυπωτής κάνει την ρουτίνα καθαρισμού , καταναλώνει όλα τα μελάνια , οπότε κάποια στιγμή ακόμη και αν δεν εκτυπώνεις φωτογραφίες το φωτογραφικό μαύρο θα τελειώσει. Το πόσο γρήγορα δεν μπορώ να σου πω. Και αν τελειώσει ένα μελάνι  θα σταματήσει ο εκτυπωτής να εκτυπώνει μέχρι να βάλεις καινούργιο. Τουλάχιστο στον i865 που έχω αυτό γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο MX 925 είναι καταπληκτικό μηχάνημα, αξίζει ακόμη κι αν δεν τυπώνεις φωτογραφίες. 15-20 εκτυπώσεις το μήνα είναι μια χαρά για να μή σου βουλώσουν οι κεφαλές.

 

Αρχικά πάντως δοκίμασε στο δικό σου να αλλάξεις τα έγχρωμα μελάνια, ακόμη και με μή γνήσια (αλλά όχι από τον ίδιο προμηθευτή που πήρες τα τελευταία), μήπως και δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι canon ψοφανε αργά αργά στα ηλεκτρονικά τους (κεφαλη, logic board, ή και τα δύο), ενώ οι epson βουλωνουν οι κεφαλές τους και οι hp πασχουν στα πλαστικά μηχανικά μέρη και μασανε χαρτιά. Έτσι έχει ή κατάσταση Συνολικά , μετά από 8 χρόνια που το έχεις αν δεν συμβιβάζεσαι με τα προβλήματα που παρουσιαζει, καιρός είναι να τον αλλαξεις δεν συμφέρει οποιαδήποτε απόπειρα επισκευής, τρέχει μια ευκαιρία στα public/multirama αν θες canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι canon ψοφανε αργά αργά στα ηλεκτρονικά τους (κεφαλη, logic board, ή και τα δύο), ενώ οι epson βουλωνουν οι κεφαλές τους και οι hp πασχουν στα πλαστικά μηχανικά μέρη και μασανε χαρτιά. Έτσι έχει ή κατάσταση.

 

Περιεκτικά και απλά. Έτσι είναι όντως. Κι όλα τα προβλήματα βγαίνουν κατα 90% μετά την τετραετία, βαριά πενταετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε salmador  ΑΝ σκοπευης να αλλαξης τον canon mp 520 που εχεις θα τον ηθελα για να παρω την οθονη (εχει καει η δικη μου) απο ιδιο εκτυπωτη, σε μια λογικη τιμη (καθοτι ανεργος) σ ευχαριστω.


παιδια καλησπερα, αν καποιος εχει εκτυπωτη canon mp 520 χαλασμενο η για πεταμα θα τον ηθελα για την οθονη του, ευχαριστω.

Επεξ/σία από john333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...