Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για mint 17.2 kde


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Αποφάσισα να βάλω την εν λόγω διανομή στο pcάκι μου (της υπογραφής) σε dual boot με windows 8.1 x64bit. Όμως κάτι παίχτηκε και αναγκάστηκα να βγάλω το linux. Πρώτα, μέσω των windows, έκανα φορμάτ στο partition που δημιούργησε το Linux, μετά αφαίρεσα το dual boot μέσω των εντολών bootrec/fixboot και bootrec/fixmbr σε command line και τέλος μέσω του cd των windows συγχώνευσα τα δύο partitions σε ένα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν όμως πάω να εγκαταστήσω ξανά το mint, εκεί που μου λέει για το δίσκο δε με αφήνει να κάνω πάλι dual boot. Στην αρχή, εκεί που έδειχνε πως θα είναι ο δίσκος μου ε'ιχε ένα κομμάτι με το χώρο των windows Και ένα κομμάτι με το χώρο του linux και μπορούσα μέσω μιας μπάρας να καθορίσω το χώρο του καθενός. Τώρα όμως γιατί δε μου το βγάζει αυτό; Με λίγα λόγια δε μπορώ να κάνω dual boot και μου λέει πως είτε θα έχω windows είτε Mint

Μπορείτε να βοηθήσετε λίγο;

 

Ευχαριστώ εκ των πρτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολη λυση

 

Εγκατεστησε (στα windows) , το vmware ή virtualbox και βαλε ο,τι λινουξ σε φωτισει ο θεος εκει περα..

 

Γιατι βαλε βγαλε βαλε βγαλε..σε βλεπω και στην ενοτητα των windows συντομα με τα windows σφαγμενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λέει ότι συγχώνευσε τα 2 διαμερίσματα σε ένα. Μάλλον λοιπόν ο υπολογιστής αυτή τη στιγμή έχει ένα διαμέρισμα που χρησιμοποιείται όλο από τα windows. Έτσι ο αυτόματος τρόπος διαχείρισης δίσκου δε βρίσκει χώρο για εγκατάσταση του λειτουργικού. Θα πρέπει λοιπόν μέσω της μη αυτόματης διαχείρισης να συρρικνώσει το διαμέρισμα των windows, ώστε να ελευθερωθεί χώρος στο δίσκο για τη δημιουργία διαμερίσματος για το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Θα μικρύνεις το διαμέρισμα (partition) των windows και θα φτιάξεις ένα νέο διαμέρισμα για το linux; Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες πέστο. Λογικά τα παραπάνω μπορούν να γίνουν κατά την εγκατάσταση του mint ή με το LiveCD πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση.

 

Προσοχή: η αλλαγή μεγέθους του διαμερίσματος των windows μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, καλύτερα κράτα backup από τα αρχεία σου εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...