Προς το περιεχόμενο

Προτασεις διανομης


IceFrog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα.

Σκεφτομαι εδω και καιρο να κανω τη μεταβαση σε linux only OS. Εχω ασχοληθεί στο παρεθλον με ubuntu madriva mint. Εχω χασει ομως αρκετα επεισοδια και θα ηθελα μερικες πληροφοριες.

Εχω ssd στο συστημα μου (Εαν παιζει ρολο) Αναγνωριζεται και δουλευει κανονικα?

Δεν εχω καρτα γραφικων. Χρησιμοποιω την ενσωματωμένη του επεξεργαστη.

Στον υπολογιστη μου κανω 3 πραγματα. 

Hearthstone (νομιζω οτι θα παιζει κανονικα με το play on linux)

Αναπαραγωγη ταινιων με το popcorn time.

Και επεξεργασια φωτογραφιψν με το lightroom (νομιζω οτι υπαρχει κατι σε open source)

Ποια διανομη θα διαλεγατε με βαση τα παραπανω κριτήρια? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arch δεν ειναι λιγο δυσκολο? Θυμαμαι καποια στιγμη που ειχα ασχοληθεί επρεπε να περασω  τα παντα απο την αρχη, και δεν το καταφερ; πολυ καλα. Τα πραγματα αλλαξαν απο τοτε η οχι? Θα ηθελα έστω να εχει γραφικο περιβαλον για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arch δεν ειναι λιγο δυσκολο? Θυμαμαι καποια στιγμη που ειχα ασχοληθεί επρεπε να περασω  τα παντα απο την αρχη, και δεν το καταφερ; πολυ καλα. Τα πραγματα αλλαξαν απο τοτε η οχι? Θα ηθελα έστω να εχει γραφικο περιβαλον για αρχη.

 

Όχι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Θέλει απλά υπομονή μέχρι να το κάνεις install την πρώτη φορά. Έχει αρκετές οδηγίες στο Beginners Guide του. Για να δείς πόσο απλό είναι, μόλις καταλάβεις τι κάνεις, οι εντολές που χρειάζονται για να γίνει install είναι πολύ λίγες και κατανοητές. Το καλό είναι ότι σου δίνει την δυνατότηα να βάλεις ότι γραφικό περιβάλλον θέλεις, δεν σε περιορίζει. Αν πάλι δεν θέλεις να μπλέξεις με Arch, δεν έχω να σου προτείνω κάτι γιατί δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο, περίμενε να απαντήσει κάποιος άλλος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κάτι έτοιμο τότε κοίτα είτε mint με οποιοδήποτε περιβάλλον σου αρέσει είτε manjaro που ακούω τώρα τελευταία ή lubuntu που μου αρέσει για ένα μηχάνημα χωρίς πολλές απαιτήσεις.

 

Γενικά ότι και να βάλεις νομίζω θα μείνεις ευχαριστημένος. Είναι περισσότερο θέμα γούστου νομίζω. Η διανομή παίζει ρόλο αλλά αν δεν θες να ασχολήσαι πολύ με το λειτουργικό άσε το Arch. Αν σου αρέσει να σκαλίζεις(τουλάχιστον τον πρώτο καιρό) προσπάθησε το. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch σοβαρα τωρα? trollαρουμε τους νεους χρηστες?

 

Είπε κάπου ότι είναι νέος χρήστης? ότι έχει καιρό να ασχοληθεί είπε, και για να ξέρει να σετάρει play on linux κτλ έχει 2-3 γνώσεις. Και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς διαφορετικό νομίζεις ότι έχει το Arch απο τις άλλες διανομές, για έναν home user, απο την στιγμή που θα το κάνεις install το ίδιο λειτουργικό είναι. Οι διαφορές μετά έχουν να κάνουν με τα πακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το manjaro ,το επελεξα μετα απο δοκιμες με mint ,ubuntu ,mint debian ,elementary ,zorin 

 

stable (oχι bleeding edge αλλα ουτε κ πολυ πισω στα updates) ρεουσα διανομη (παιρνεις δλδ συνεχως updates οποτε ξεχνας τα format) με μεγαλoυτσικη κοινοτητα κ φανταστικο διαχειριστη πακετων με προσβαση στο aur

 

αν δεν σε ικανοποιησει το kde (προσωπικα το βρηκα βαρυ κ buggy) δες cinnamon ,ευκολο πληρες κ με πολλες ρυθμισεις χωρις να ειναι υπερβολικα βαρυ

 

manjaro cinnamon χρησιμοποιω κ ειμαι απολυτως ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manjaro προτείνω κι εγώ. Ρίξε μια ματιά στην αρχή να δεις πως τα πάει με το υλικό σου. Μπορείς να βάλεις ότι desktop environment θέλεις χωρίς φορματ. Εκτός και αν θέλεις να κάνεις troubleshooting σε κάποιο θέμα και έχεις τον χρόνο να το ψάξεις. Το kde πανέμορφο και προσωπικά το πάω με χίλια. Άλλα έχε υπ'όψιν σου ότι έχει πολλά θέματα (bugs) κάποια εκ των οποίων τραβάνε πολύ καιρό. Ίσως να ήθελες να ξεκινήσεις με κάποιο άλλο περιβάλλον πχ xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"

 

αν αυτο σου βγαζει supported τοτε οχι δεν εχεις θεμα

 

τα credentials του live cd/usb για το sudo ειναι manjaro

 

k ενας οδηγος για να το σεταρεις σωστα οταν αρχισεις να πειραματιζεσαι 

 

http://mintguide.org/system/323-optimizing-linux-mint-for-the-solid-state-drive-ssd.html

 

με την διαφορα οτι εχεις /etc/sysctl.d/* αντι για /etc/sysctl.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...