Προς το περιεχόμενο

Surface Book, ο "καλύτερος φορητός υπολογιστής" του κόσμου...από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουν παίξει reviews για pressure sensitivity ή πως συμπεριφέρεται σε drawing καταστάσεις?

http://surfaceproartist.com/blog/2015/10/6/microsoft-unveils-surface-pro-4-and-surface-book

 

 


Ο χρήστης Dagsieboy είπε:
Σχετικά με το support του Surface και τα σχετικά να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία

 

Αγόρασα Surface Pro Original σε προσφορά όταν είχε βγει ήδη το 2.

Λίγες ημέρες πριν λήξει η Εγγύηση παρατήρησα ότι όταν έτρεχα OS X VMWare με συνδεδεμένο το 27" monitor το ανεμιστηράκι στα full του έκανε καμια φορά θόρυβο. Περισσότερο από το κανονικό τέλος πάντων. 

Το στέλνω στη Microsoft και μου στέλνει replacement. (αυτό που τους έστειλα είχε και 2 σπασμένες γωνίες από διάφορες τούμπες ) Κανω image recovery και μετά από μερικές ημέρες βλέπω ότι μου έχει στείλει το Surface Pro 2. Χαρές δάκρυα κλπ. 

Βγαίνουν τα Windows 10, τα περνάω αλλα με χάλαγε που δεν είχε internet explorer metro app που είναι πολύ καλός για Surface. Προσπαθώ να πάω πίσω στα 8.1 και δεν γινότανε ούτε με καινούριο recovery image από την MS. Είχα χαλάσει το recovery partition γιατί το SP2 έχει 8.1 και εγώ του έκανα recovery από SP1 που έχει σκέτα 8.Μιλάω με Microsoft και δεν φτιαχνόταν με τις οδηγίες τους και μου λέει στείλε το πίσω και θα σου στείλουμε άλλο με περασμένα 8.1.

Το στέλνω και μου επιστρέφουν ελαττωματικό με  ξεκολλημένο σε ένα σημείο το γυαλί.

Το στέλνω και αυτό πίσω και βλέπω στο Status στο site τους ότι μου στέλνουν Surface Pro 3.

Τους λέω ευχαριστώ αλλά ο φορτιστής μου δεν κάνει στο 3. Το type cover και το Pen επίσης. Μου απαντάνε ότι μου στέλνουν καινούριο type cover, charger και N-Trig pen για να δουλεύουν όλα!

Ατυχές το ότι χάλασε αλλά από Support δεν έχω παράπονο.

Πόσοι εδώ έχουν αντίστοιχη εμπειρία από Apple? Άσχετα με το ότι τα ipad τους σπάνε για πλάκα μιας και είχα και με το παραμικρό έσπαγε το τζάμι και μου ζήτησε περισσότερο από τα μισά λεφτά ενός καινούριου για να μου το αντικαταστήσει.

 Κατι μου λεει οτι θα παρεις και το Surface pro 4 τσαμπα εσυ..  

 Η αλήθεια είναι οτι το support της Microsoft ειναι απίστευτο. Προσωπικά δε μου χρειάστηκε ποτε, αλλά διαβαζω παντου παρόμοια με αυτα που περιγράφεις.. Δεν κάνουν τους γυφτους όπως οι περισσοτεροι αλλοι. Το αλλάζουν για πλακα με νεο. Απλα στέλνουν απο οσο ξερω refurbished, οχι εντελώς καινούργιο αλλα οσα επέστρεψαν αγοραστες την 1η εβδομάδα επειδή αλλαξαν γνωμη. 

 Ισως γι αυτο πετυχες και καποιο επισης ελαττωματικο.

Ακρβως ετσι ειναι στην πλοιοψηφια των περιπτώσεων.
Τους κάνουν πλήρη αντικατάσταση του προϊόντος και η έννοια refurbished δεν εχει καμία σχέση με λαπτοπ η ultrabook άλλων OEM διοτι πολυ απλά τα surface δεν επισκευάζονται σε σχεδόν 95% και ετσι του δίνουν απόλυτα καινούργια η ελαφρώς μεταχειρισμένα αλλα πλήρως λειτουργικά στις περισσότερες φορες απο επιστροφές απο κάποιους που για τον Α η Β λογο δεν τους βόλεψε η κάλυψε.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows vs OSX...

 

Αν και off topic, πρέπει να πούμε ότι από τα Win8 και πάνω τα πράγματα είναι περίπου όπως στο OSX. Το λειτουργικό είναι καλύτερο, στρωμένο και όταν το υλικό είναι καλό, είναι γρήγορο και αξιόπιστο. Πότε δημιουργείται πρόβλημα? Όταν ο αρχάριος νομίζει ότι τα ξέρει όλα και φορτώνει π@π@ριές ένα βασικό υλικό.

 

Έχω ένα Latitude i5 που λιώνω καθημερινά εδώ και περίπου 1,5 χρόνο. Από Photoshop & Illustrator μέχρι προγραμματισμό σε VS, δεν έχει ζοριστεί ποτέ. Το παίρνω μαζί μου σε πελάτες, το έχω σε dock σε σπίτι και δουλειά και το λειτουργικό δεν με έχει προδώσει ποτέ... Γιατί? Γιατί απλά το υλικό είναι ποιοτικό.

 

Αν πας να κάνεις τα ίδια με ίδια specs σε Turbo-X από το πλαίσιο, θα δεινοπαθήσεις... Γιατί? Γιατί σε ένα ανοιχτό λογισμικό που οι οδηγοί των συσκευών επαφίονται στον άγνωστο Κινέζο κατασκευαστή, τα πάντα είναι κακογραμμένα και κρασσάρουν για πλάκα!

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν... Και τα λέω εγώ αυτά που έχω Mac Pro από το 2007....

 

Κάτι για το τέλος, η M$ αντεπιτίθεται και αν τα πράγματα της πάνε καλά -που δεν έχουν λόγο να μην της πάνε- η Apple θα βρει έναν σοβαρό αντίπαλο σε ένα γήπεδο που έως εχθές έπαιζε μόνη... 

 

...Ο βουτυρομπεμπές PC της διαφήμισης της Apple έκανε γυμναστήριο, κουρεύτηκε, πέταξε τα γυαλιά και φόρεσε trendy σώβρακο... και επειδή τα φράγκα που έχει είναι διασπασμένα σε σοβαρές business που δεν μασάνε (βλέπε cloud, 365, servers κλπ) και δεν εξαρτώνται από τα γούστα κακομαθημένων 20χρονων είναι πολύ πιθανό να κερδίσει την μάχη και ίσως και τον πόλεμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο pc, πολύ καλύτερο από την αντιπρόταση της Apple,τουλάχιστον έτσι φαίνεται γιατί δε το χω χρησιμοποιήσει.

 

Σε επίπεδο OS δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης,εκτός από εξειδικευμένα προγράμματα σε όλα τ αλλά τα Windows είναι μια κλάση πάνω,αν και η Apple έχει κάνει προσπάθειες να καλύψει το κενό στην ασφάλεια με aslr,sandbox ενώ με το El Capitan κάνει προσπάθεια με το metal και στο h/a γενικότερα.

Σε επιδόσεις προγραμμάτων που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες είναι η μέρα με τη νύχτα και στις επιδόσεις(Adobe suite,Matlab etc) και στα προσφερόμενα features (Autodesk όπως αναφέρθηκε κ.Α)

 

cofeex πέρα απο το AutoCad που αναφέρθηκε ήδη, εχω να προσθέσω το DBA,Developement σε Oracle είναι πίσω(δεν υπάρχει έκδοση για OSX ενώ κι ο client είναι μισός) ,σχεδόν μόνο η MySQL υπάρχει σαν επιλογή αλλά το διαθέσιμο software είναι ένα κλικ κάτω από τ' αντίστοιχα που υπάρχουν για Windows (πάλι και σε θέμα επιδόσεων αλλά και features, πχ. Navicat).

 

Γενικά υπάρχουν πολλές επαγγελματικες κατηγορίες που δεν καλύπτει η λύση OSX+Mac, ενώ η πλειοψηφία αυτών που έχουν λυση και στις 2 πλατφόρμες είναι υπέρ των Windows ,και σε features και σε επιδόσεις.

Για casual χρήση τώρα,η κακή υποστήριξη flash και το κακό hardware acceleration κάνουν πάλι τη χρήση Windows καλύτερη επιλογή,δεν υπάρχει περίπτωση να δεις τα cpu loads που βλέπεις στο OSX.

 

Αναφέρω τα παραπάνω γιατί κάπου είπες ότι είναι για όλες τις δουλειές τα Mac,είναι για συγκεκριμένες.

 

Όποτε λόγω ανωτερότητας λειτουργικού και απ ότι φαίνεται στα χαρτιά ανωτερότητας και hardware Δεν βλέπω πως μπορούν να συγκριθούν έστω οι 2 λύσεις.

Μόνο το privacy μένει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα Windows Me, πού βγήκαν πριν 15 χρόνια, έχεις να χρησιμοποιήσεις λειτουργικό της Ms; Για τα προβλήματα του Yosemite, κουβέντα. Εδώ όποιος θέλει να διαβάσει:http://www.insomnia.gr/topic/545501-os-x-yosemite/page-38?do=findComment&comment=54203693

οχι ρε φιλε παρακολουθω τις εξελιξεις και εχω σε bootcamp τα win 10 για καποια παλια project που εκανα και για κανενα μπασκετακι...

απλα ο αλλος με ρωταει για τα 98 λες και ηταν η τελευταια πατατα που εκαναν...

το παραδεχομαι οτι τα yosemite ηταν η χειροτερη εκδοση του osx ειδικα στα πιο παλια μηχανηματα

αλλα και παλι δεν με κρεμασε και ξερω οτι τα προβληματα θα λυθουν και δεν συγκρινεται με την καμια με τα προβληματα των win

πιστεψε με αν δεν υπηρχε τοσο μισος για την apple θα συζηταγαμε τα προβληματα μας πολυ πιο ανετα γιατι αν καποιος γραψει κατι για τα προβληματα σε osx αντι να βλεπεις σχολια για την λυση του προβληματος βλεπεις σχολια τυπου "μπραβο προβατα"

"σας τα πηρε η apple κοροιδα"και τετοια....

Σχετικά με το support του Surface και τα σχετικά να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία

 

Αγόρασα Surface Pro Original σε προσφορά όταν είχε βγει ήδη το 2.

Λίγες ημέρες πριν λήξει η Εγγύηση παρατήρησα ότι όταν έτρεχα OS X VMWare με συνδεδεμένο το 27" monitor το ανεμιστηράκι στα full του έκανε καμια φορά θόρυβο. Περισσότερο από το κανονικό τέλος πάντων. 

Το στέλνω στη Microsoft και μου στέλνει replacement. (αυτό που τους έστειλα είχε και 2 σπασμένες γωνίες από διάφορες τούμπες :D) Κανω image recovery και μετά από μερικές ημέρες βλέπω ότι μου έχει στείλει το Surface Pro 2. Χαρές δάκρυα κλπ. 

Βγαίνουν τα Windows 10, τα περνάω αλλα με χάλαγε που δεν είχε internet explorer metro app που είναι πολύ καλός για Surface. Προσπαθώ να πάω πίσω στα 8.1 και δεν γινότανε ούτε με καινούριο recovery image από την MS. Είχα χαλάσει το recovery partition γιατί το SP2 έχει 8.1 και εγώ του έκανα recovery από SP1 που έχει σκέτα 8.Μιλάω με Microsoft και δεν φτιαχνόταν με τις οδηγίες τους και μου λέει στείλε το πίσω και θα σου στείλουμε άλλο με περασμένα 8.1.

Το στέλνω και μου επιστρέφουν ελαττωματικό με  ξεκολλημένο σε ένα σημείο το γυαλί.

Το στέλνω και αυτό πίσω και βλέπω στο Status στο site τους ότι μου στέλνουν Surface Pro 3.

Τους λέω ευχαριστώ αλλά ο φορτιστής μου δεν κάνει στο 3. Το type cover και το Pen επίσης. Μου απαντάνε ότι μου στέλνουν καινούριο type cover, charger και N-Trig pen για να δουλεύουν όλα!

Ατυχές το ότι χάλασε αλλά από Support δεν έχω παράπονο.

Πόσοι εδώ έχουν αντίστοιχη εμπειρία από Apple? Άσχετα με το ότι τα ipad τους σπάνε για πλάκα μιας και είχα και με το παραμικρό έσπαγε το τζάμι και μου ζήτησε περισσότερο από τα μισά λεφτά ενός καινούριου για να μου το αντικαταστήσει.

macbook pro του 2007 15"

2011 σταματησε να λειτουργει η οθονη το πηγαμε στο service και επειδη ηταν ελλατωματικη η παρτιδα εγινε αντικατασταση καρτας γραφικων δωρεαν..σε μηχανημα τετραετιας...βγαλε συμπερασμα..και ακομα το μηχανημα δουλευει αψογα...

Πόσους λογαριασμούς έχουν τα τρολς;

 

 

Τα λες αυτά γιατί δεν έχεις περάσει ακόμα στη φάση που ένας έμπειρος χρήστης αναζητά ξανά την απλότητα, γιατί η ζωή του έχει παραγίνει πολύπλοκη και κουραστική. Και δεν κάνω πλάκα.

το αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τη θέση πως ο άνθρωπος δεν είναι αντικειμενικός παρατηρητής της πραγματικότητας. Τον θεωρώ μάλιστα σε μεγάλο βαθμό ανίκανο να δει την πραγματικότητα.

 

Φιλτράρει τα πράγματα με καθαρά ψυχολογικά κίνητρα και στην ουσία θέλει να δικαιωθεί. Είναι σα να λέει

"κοίτα πόσο έξυπνος είμαι. Εγώ μπορώ να κατάλαβα τι συμβαίνει. Μα καλά οι άλλοι γιατί δεν βλέπουν αυτό το πράγμα που βλέπω εγώ. Πόσο χαζοί είναι!"

 

Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πολύπλοκη από αυτό που νομίζουμε, χρειάζεται να μελετούμε σε βάθος για να έχουμε άποψη αλλά το κυριότερο θα πρέπει να πολεμήσουμε τον εαυτό μας και την προκατάληψή μας καθώς και το γεγονός πως δεν είμαστε τόσο έξυπνοι όσο πιστεύουμε και ότι ίσως μπορεί να κάνουμε λάθος.

 

Αυτό το πράγμα να μπαίνουμε και να κράζουμε το ένα σύστημα ή το άλλο είναι φοβερό. Ισχύει στην πολιτική σε μεγάλο βαθμό όπου καθορίζεται η ζωή μας αλλά φαίνεται να ισχύει και σε τελείως ασήμαντα θέματα όπως ή έκδοση ενός καινούργιου μηχανήματος.

 

Ούτε οι χρηστές των windows είναι χαζοί και κολλημένοι ούτε οι χρήστες της Apple είναι μαγεμένοι και υπνωτισμένοι από την εταιρία. Ο καθένας έχει τους λόγους του να επιλέγει την εταιρία που του αρέσει. Εφόσον όμως μιλάμε και συγκρίνουμε  καλά είναι να έχουμε εμπειρία και από τα δύο συστήματα και να έχουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πως μπορεί κάποια παράμετρος να μας έχει ξεφύγει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορούν όμως να χρησιμοποιούσουν φράσεις όπως "μου αρέσει" ή "αγαπημένο μου", αντί για "καλύτερο"...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους λογαριασμούς έχουν τα τρολς;

 

 

 

Τα λες αυτά γιατί δεν έχεις περάσει ακόμα στη φάση που ένας έμπειρος χρήστης αναζητά ξανά την απλότητα, γιατί η ζωή του έχει παραγίνει πολύπλοκη και κουραστική. Και δεν κάνω πλάκα.

Κατα καιρους την περναω αυτη τη φαση και σε καταλαβαίνω. Αυτο που περιγράφεις ειναι θεμιτο. Εχεις μαθει σε ενα λογισμικό, σε καλύπτει, προφανώς εχεις αγοράσει και κάποιες εφαρμογές που θα τις χασεις αν πας σε αλλο λειτουργικό, γιατι να αλλαξεις?

Ουτε και εγω θα αλλαζα σε αυτη την περίπτωση. Το ιδιο ακριβώς θα συνέβαινε αν ειχες Windows. Δε θα πηγαινες σε mac, και καλύτερο να ηταν.

Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν γραφεις για το ποσο ανωτερο ειναι το χ ή το ψ, γιατι πραγματικά δεν ξερεις. Συγκινεις πχ τα Windows παλια που ηξερες, ενω τα πράγματα αλλαζουν καθημερινά.

Φυσικά σε αυτο συχνα φταίμε και εμείς οι Windows χρηστες που γινομαστε εριστικοι και προκαλουμε, αλλα 9 φορες στις 10 εχει γραφτει πριν κατι εντελώς εκτός τοπου και χρονου απο καποιο mac user.. Troll υπάρχουν εκατέρωθεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούτε οι χρηστές των windows είναι χαζοί και κολλημένοι ούτε οι χρήστες της Apple είναι μαγεμένοι και υπνωτισμένοι από την εταιρία. Ο καθένας έχει τους λόγους του να επιλέγει την εταιρία που του αρέσει. Εφόσον όμως μιλάμε και συγκρίνουμε  καλά είναι να έχουμε εμπειρία και από τα δύο συστήματα και να έχουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πως μπορεί κάποια παράμετρος να μας έχει ξεφύγει.

+ 10000

 

Προσωπικά δουλεύω με Arch Linux + Mac OS X + Windows 10  το κάθε ένα έχει θετικά και αρνητικά.

Αυτό με τα fanboys δεν το καταλαβαίνω πχ διαβάζουν ότι βρέθηκε ένα πρόβλημα στο Linux και αρχίζουν και κράζουν κτλ χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια του thread μου θυμίζουν τα περσινά με το Surface Pro 3. Πόσες πωλήσεις να έκανε το Surface άραγε;

 

Η Microsoft σε κανένα οικονομικό τρίμηνο δεν έχει κάνει break down τις πωλήσεις των Surface προφανώς γιατί πουλάνε χειρότερα και από τα άπατα tablet των android κατασκευαστών που τα δίνουν δώρο μαζί με smartphone για να ξεφορτώνονται το stock. Με τα στοιχεία Μαΐου από την IDC η Microsoft εκτιμάται να πούλησε κάτι λιγότερο από 1εκ Surface αριθμός μικρότερος και των tablet που πούλησε η LG. Τα tablet 2σε1 σημείωσαν πτώση 6%.... είναι επειδή αυτό είναι το μέλλον σύμφωνα με τους φορουμάδες. Είναι τόσο άπατα που η IDC δεν αναφέρει καν την Microsoft στην λίστα με τους κατασκευαστές... την βάζει στην κατηγορία με τους others. H MS μας ανακοίνωσε στο προηγούμενο τρίμηνο τα έσοδα των Surface που ήταν κατά πολύ αυξημένα…. χωρίς όμως και πάλι να μιλά για τεμάχια και τα λειτουργικά κέρδη που παραμένουν μυστήριο. Ίσως για πρώτη φορά να είχε κάποια μικρά καθαρά κέρδη αν και το προηγούμενο τρίμηνο έκλεισε με ζημιές λόγο της Nokia. Όσον αφορά την παραγωγικότητα το μεγάλο γέλιο θα πέσει όταν η Apple με τις συνεργασίες που έχει κάνει θα κερδίζει περισσότερα χρήματα σε 1-2 χρόνια από τις επιχειρήσεις απ' ότι η MS η οποία καλά καλά δεν έχει καταφέρει να προωθήσει τα Surface στο enterprise.....το να δημιουργήσει market share στην αγορά (κάτι πρόσφατο) δεν το συζητάμε καν είναι ουτοπικό. 

 

kbu1z7.jpg

 

Διαφορετικοί κόσμοι, διαφορετικό κοινό.

Surface Pro 4 and Surface Book mean business, but no big threat to Apple

 

Microsoft's own message is confused. At the same time as unveiling the Surface Book laptop it was calling the Surface Pro 4 "the tablet that can replace your laptop," which sort of suggests it thinks laptops are on the way out. OK, the Surface Book is a hybrid, but all but the most educated and well-informed buyers still think of them as laptops.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gartner Says Worldwide Hybrid Device Shipments on Pace to Reach 21.5 Million Units in 2015, Up 70 Percent from 2014
Hybrids to Represent 12 Percent of Total Mobile PC Sales in 2015

 

Hybrid Ultramobiles to Be Fastest-Growing Segment of Mobile PC Market in 2015

 

Worldwide shipments of hybrid* devices are on pace to reach 21.5 million units in 2015, an increase of 70 percent from 2014, according to Gartner, Inc. Hybrid devices will account for 12 percent of total sales of mobile PCs in 2015, rising to 26 percent in 2019.
"Of the 21.5 million hybrid devices shipped in 2015, 8 million will be ultramobile tablets (two-in-one tablets) and 13.5 million hybrid ultramobiles (two-in-one detachable and convertible ultramobiles). This will make hybrid ultramobiles the fastest-growing segment of the mobile PC market with 77 percent year-on-year growth," said Tracy Tsai, research director at Gartner.
"The combination of portability, productivity and flexibility of touch and a keyboard in one device is attracting some notebook and tablet users to replace their devices with hybrid form factors," said Ms. Tsai. "PC vendors are expanding into this segment with a value proposition to compete with Apple and Android-based tablet vendors. Sales of hybrid devices have not stopped growing since 2012, totaling 12.6 million units in 2014 and expected to reach 58 million units in 2019."
Gartner analysts added that, despite hybrid devices achieving strong growth, clamshells will remain the mainstream form factor, accounting for 87 percent of mobile PCs in 2015 and 74 percent in 2019.
Consumer and Business Markets
PC vendors are expanding into hybrid devices for notebook and tablet users — the primary targets for the hybrid form factor. According to a Gartner survey of more than 21,000 respondents across five countries (U.S., China, Brazil, India and Germany) conducted in the third quarter of 2014, as many as 11 percent of tablet users, 10 percent of desktop users and 8 per cent of notebook users are considering replacing their current device with a hybrid device in the next two years.
In the enterprise segment, IT departments are struggling to make a compelling case to purchase hybrid ultramobiles for users because the PC installed base is predominantly Windows 7 and legacy applications are not touch-based. "However, this will change when businesses start to migrate to Windows 10," said Ms. Tsai. "Windows 10 on hybrid ultramobiles will offer a better user experience with touch and voice as well as universal Windows apps — apps written just once that receive device-specific user experience tweaks to allow them to run on different Windows devices."
Businesses will also need to prepare for the end of extended Windows 7 support by January 2020. It is now a good time to look beyond the clamshell notebook to consider if other form factors will make a better productivity fit.
Market Overview
Asus, the first vendor to introduce a two-in-one ultramobile, was the No. 1 hybrid ultramobile device vendor in 2014 with 41 percent market share. Asus shipped 3.1 million hybrid ultramobile units, up 263 percent year on year. To keep up its market share, Asus needs to increase investment in convertible-type hybrids with smaller screen sizes of less than 13 inches, and broaden the price bands it addresses. Currently, hybrid ultramobiles are accounting for 15 percent of Asus' mobile PC shipments in 2014, the highest mix ratio among all PC vendors.
Lenovo took the No. 2 position in 2014 with 1.9 million shipments of hybrid ultramobiles, an increase of 331 percent year on year. Lenovo focused its hybrid strategy on expanding into the consumer market, and successfully increased its share of hybrid ultramobiles in North America from 6 percent in 2013 to 31 percent in 2014. Similarly in Western Europe, Lenovo’s hybrid ultramobile market share grew from 16.5 percent to 27 percent from 2013 to 2014.
HP was the third-largest player in the hybrid ultramobile market in 2014, selling 800,000 units. In 2014, HP significantly expanded its product line in this segment with a broad range of consumer models across a variety of price points, from $199 to $1,999. This enabled the company to rise from the No. 7 position in 2013.
Microsoft's Surface is classified as a tablet ultramobile rather than a hybrid ultramobile under Gartner's definition, as the touch-and-type keyboard is optional. In the ultramobile tablet segment, Microsoft was No. 1 with 36 percent market share in 2014. Combining the ultramobile hybrid and the ultramobile tablet, Microsoft was No. 3 with 14 percent market share worldwide, just behind Asus and Lenovo.


https://www.gartner.com/newsroom/id/3077817

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το σκληροπυρινικο Apple fan TheVerge έπιασε το νόημα.

Everyone is copying Microsoft's Surface

 

http://www.theverge.com/2015/10/8/9479443/everyone-is-copying-microsofts-surface

 

Bill Gates always wanted a tablet.

 

Back in 2001 when the first real tablet PC running Windows emerged, Gates was bullish in an interview with CNN: “Within five years I predict it will be the most popular form of PC sold in America,” he said. Apple’s iPad won the tablet popularity race nearly 10 years later, but it hasn’t become the most popular form of PC yet.

 

Gates saw the value of a convertible tablet complete with a keyboard and a pen 15 years ago, but it’s not Apple that’s leading the industry forward with the idea of a modern tablet. It’s Microsoft.

 

We've seen some weird and wonderful two-in-one tablets over the years, thanks largely to Windows 8, but it seems the industry as a whole is settling on a combination of detachable keyboard, tablet, and some type of kickstand or adjustable hinge. Microsoft's Surface Book is a fresh take on the laptop, but Google, Apple, HP, Dell, and others all seem to be taking a lot of inspiration from the Surface Pro 3.

 

MICROSOFT HAS CREATED A TREND

 

Apple revealed its iPad Pro recently, and it has a stylus, a removable keyboard, and a large 12-inch display. Lenovo launched its Ideapad Miix 700 and it's practically identical to the Surface Pro 3 with an adjustable kickstand and a keyboard cover that magnetically snaps onto the screen. HP and Dell both have efforts that are clearly Suface-inspired, and Google even has its own attempt with the Android-powered Pixel C. They might all have subtle differences, but the idea is the same: It's a laptop with a detachable keyboard.

 

Just like Apple didn't invent the tablet, Microsoft hasn't invented the two-in-one. What it has given the industry is some real innovation to catch up to. Apple missed that consumers were attaching keyboards to its iPad tablet, but Microsoft took advantage and saw an opportunity. Now everyone else is following in its footsteps, but Microsoft is already way ahead.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο pc, πολύ καλύτερο από την αντιπρόταση της Apple,τουλάχιστον έτσι φαίνεται γιατί δε το χω χρησιμοποιήσει.

 

Σε επίπεδο OS δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης,εκτός από εξειδικευμένα προγράμματα σε όλα τ αλλά τα Windows είναι μια κλάση πάνω,αν και η Apple έχει κάνει προσπάθειες να καλύψει το κενό στην ασφάλεια με aslr,sandbox ενώ με το El Capitan κάνει προσπάθεια με το metal και στο h/a γενικότερα.

Σε επιδόσεις προγραμμάτων που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες είναι η μέρα με τη νύχτα και στις επιδόσεις(Adobe suite,Matlab etc) και στα προσφερόμενα features (Autodesk όπως αναφέρθηκε κ.Α)

 

cofeex πέρα απο το AutoCad που αναφέρθηκε ήδη, εχω να προσθέσω το DBA,Developement σε Oracle είναι πίσω(δεν υπάρχει έκδοση για OSX ενώ κι ο client είναι μισός) ,σχεδόν μόνο η MySQL υπάρχει σαν επιλογή αλλά το διαθέσιμο software είναι ένα κλικ κάτω από τ' αντίστοιχα που υπάρχουν για Windows (πάλι και σε θέμα επιδόσεων αλλά και features, πχ. Navicat).

 

Γενικά υπάρχουν πολλές επαγγελματικες κατηγορίες που δεν καλύπτει η λύση OSX+Mac, ενώ η πλειοψηφία αυτών που έχουν λυση και στις 2 πλατφόρμες είναι υπέρ των Windows ,και σε features και σε επιδόσεις.

Για casual χρήση τώρα,η κακή υποστήριξη flash και το κακό hardware acceleration κάνουν πάλι τη χρήση Windows καλύτερη επιλογή,δεν υπάρχει περίπτωση να δεις τα cpu loads που βλέπεις στο OSX.

 

Αναφέρω τα παραπάνω γιατί κάπου είπες ότι είναι για όλες τις δουλειές τα Mac,είναι για συγκεκριμένες.

 

Όποτε λόγω ανωτερότητας λειτουργικού και απ ότι φαίνεται στα χαρτιά ανωτερότητας και hardware Δεν βλέπω πως μπορούν να συγκριθούν έστω οι 2 λύσεις.

Μόνο το privacy μένει.

Θα σε λέω Χρυσόστομο πες τα να αγιασει το στόμα σου!!! Couldn't have said it better!!!! +100000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...