Προς το περιεχόμενο

Surface Book, ο "καλύτερος φορητός υπολογιστής" του κόσμου...από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μicrosoft χρονια πολλα και καλη χρονια επιτελους εκανες κατι που επρεπε να ειχες κανει χρονια πριν...

στο παιχνιδι με τα specs δεν θα πεσω γιατι δεν εχει νοημα...

θα βγει η apple στην επομενη ανανεωση και θα δωσει την απαντηση της και μετα απο ενα χρονο παλι η microsoft και παει λεγοντας καθε φορα τα ιδια εχουμε..

παλαιολιθικο το macbook????

εισαστε ασχετοι απο mac και μου σπατε τα νευρα πραγματικα

τουλαχιστον οι 9/10 που εχουν mac στην ελλαδα[ δεν αναφερομαι στα κινητα και την μοδα που υπαρχει] εχουν δουλεψει σε windows και εχουν φαει την φολα

και οχι για 2 βδομαδες η 2 μηνες αλλα για χρονια

αρα ξερουν πως ειναι και κρινουν

κανεις σας δεν λεει οτι ειναι ακριβο και κανεναν δεν πειραξε οτι το λεει "book" που ολοι ξερουμε που παραπεμπει(ουτε εμενα με πειραξε)

απλα οταν γινεται κατι αντιστιχο σε συσκευη apple πρεπει να διαβασω 5 σελιδες χολη ενω εδω ολα ειναι κομπλε...

sorry για το offtopic απλα λιγο αντικειμενικοτητα και ρεαλισμος δεν βλαπτει

 

μπραβο στην microsoft για την εξελιξη της αλλα προσωπικα χρειαζονται πολυ περισσοτερα απο μια καλη συσκευη για να πω οτι παιρνω ενα τετοιο μηχανημα για δουλεια

σιγουρια και σταθεροτητα θελω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εισαστε ασχετοι απο mac και μου σπατε τα νευρα πραγματικα

τουλαχιστον οι 9/10 που εχουν mac στην ελλαδα[ δεν αναφερομαι στα κινητα και την μοδα που υπαρχει] εχουν δουλεψει σε windows και εχουν φαει την φολα

 

Σίγουρα υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες που έχουν Mac για συγκεκριμένη χρήση, οι 9/10 όμως έχουν φάει τη "φόλα" των Windows; Μήπως έχουν απλά φάει τη φόλα του Apple marketing; Εκτός αν τα τελευταία Windows που χρησιμοποίησαν ήταν τα Windows 98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες που έχουν Mac για συγκεκριμένη χρήση, οι 9/10 όμως έχουν φάει τη "φόλα" των Windows; Μήπως έχουν απλά φάει τη φόλα του Apple marketing; Εκτός αν τα τελευταία Windows που χρησιμοποίησαν ήταν τα Windows 98.

θες να μιλησουμε για τα ME ?

το καλυτερο promotion της apple ειναι ο ιδιος

ο καταναλωτης..

στοχος της δεν ειναι να πεις οτι φοραω τουμπανο μνημη και επεξεργαστη ετσι κι αλλιως δεν ειναι δικα της προιοντα απο αλλου τα παιρνει και μαλιστα τα συνθετει ολα αυτα πολυ πετυχημενα...

στοχος της ειναι να πεις"ειδες ποσο γρηγορα ανοιξε?"

"ειδες ποσο γρηγορα κανει αυτο?""ειδες ποσο απλο ειναι να ρυθμισεις το ταδε?"

και πραγματικα σε ρωταω αν ειχες ενα τετοιο μηχανημα 

θα σε χαλαγε?

ξερω πολυ καλα οτι με τα λεφτα που εχω σκασει για το mac θα εστηνα πυργο τρομερο λες αν υπηρχε η σιγουρια να γουσταρα να παω να σκασω τοσα λεφτα?

το παταω το ανοιγω δουλευει και στην τελικη παιρνει και windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε off-topic, το topic έιναι για το Surface Book του οποίου τα μεινεκτήματα ανέφερα σε προηγούμενο post. Το μόνο που έχει δυστυχώς αντιγράψει η Microsoft (και πολλές άλλες εταιρίες) από την Apple είναι η παντελής ανικανότητα να επισκευαστεί η συσκευή από το χρήστη και η μη αφαιρούμενη μπαταρία.

Επίσης αν το επιχείρημα κατά τη χρήση Windows είναι τα Windows Me (ναι, ήταν μάπα), I rest my case,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μιλησουμε για τα ME ?

το καλυτερο promotion της apple ειναι ο ιδιος

ο καταναλωτης..

στοχος της δεν ειναι να πεις οτι φοραω τουμπανο μνημη και επεξεργαστη ετσι κι αλλιως δεν ειναι δικα της προιοντα απο αλλου τα παιρνει και μαλιστα τα συνθετει ολα αυτα πολυ πετυχημενα...

στοχος της ειναι να πεις"ειδες ποσο γρηγορα ανοιξε?"

"ειδες ποσο γρηγορα κανει αυτο?""ειδες ποσο απλο ειναι να ρυθμισεις το ταδε?"

και πραγματικα σε ρωταω αν ειχες ενα τετοιο μηχανημα

θα σε χαλαγε?

ξερω πολυ καλα οτι με τα λεφτα που εχω σκασει για το mac θα εστηνα πυργο τρομερο λες αν υπηρχε η σιγουρια να γουσταρα να παω να σκασω τοσα λεφτα?

το παταω το ανοιγω δουλευει και στην τελικη παιρνει και windows

Από τα Windows Me, πού βγήκαν πριν 15 χρόνια, έχεις να χρησιμοποιήσεις λειτουργικό της Ms; Για τα προβλήματα του Yosemite, κουβέντα. Εδώ όποιος θέλει να διαβάσει:http://www.insomnia.gr/topic/545501-os-x-yosemite/page-38?do=findComment&comment=54203693

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα Windows Me, πού βγήκαν πριν 15 χρόνια, έχεις να χρησιμοποιήσεις λειτουργικό της Ms; Για τα προβλήματα του Yosemite, κουβέντα. Εδώ όποιος θέλει να διαβάσει:http://www.insomnia.gr/topic/545501-os-x-yosemite/page-38?do=findComment&comment=54203693

If you have a mac you 'll never go back ! 1 δοκιμη θα σε πεισει ! ολοι έχουν προβληματα και οι ανθρωποι και τα μηχανηματα , σιγουρια και σταθεροτητα οχι όλοι γ αυτο ξανα λέω 1 δοκιμη θα σε πεισει !!!

Σίγουρα υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες που έχουν Mac για συγκεκριμένη χρήση, οι 9/10 όμως έχουν φάει τη "φόλα" των Windows; Μήπως έχουν απλά φάει τη φόλα του Apple marketing; Εκτός αν τα τελευταία Windows που χρησιμοποίησαν ήταν τα Windows 98.

Δοκιμασες δλδ εσυ το mac (λογω apple marketing) και απογοητευτηκες?? η δεν το δοκιμασες καν αλλα κρινεις? ? αλλο Ιphone .... αλλα Macbook - Imac - Mac mini !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you have a mac you 'll never go back ! 1 δοκιμη θα σε πεισει ! ολοι έχουν προβληματα και οι ανθρωποι και τα μηχανηματα , σιγουρια και σταθεροτητα οχι όλοι γ αυτο ξανα λέω 1 δοκιμη θα σε πεισει !!!

Δοκιμασες δλδ εσυ το mac (λογω apple marketing) και απογοητευτηκες?? η δεν το δοκιμασες καν αλλα κρινεις? ? αλλο Ιphone .... αλλα Macbook - Imac - Mac mini !

 

Όσα kernel panics έχω δει την τελευταία βδομάδα στο macbook retina 13 (2015 force touch) μετά το El Capitan upgrade, όταν πάς να το συνδέσεις με εξωτερική οθόνη, δεν τα έχω δεί σε blue screens από vista μέχρι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα kernel panics έχω δει την τελευταία βδομάδα στο macbook retina 13 (2015 force touch) μετά το El Capitan upgrade, όταν πάς να το συνδέσεις με εξωτερική οθόνη, δεν τα έχω δεί σε blue screens από vista μέχρι σήμερα.

για κατι που δεν ξερω φιλε μου δε μπορω να παρω θεση ! και εγω εχω κανει upgrade κ μεχρι στιγμης ειμαι οκ , απλα ειμαι εκει που ημουν με εναν imac ι3 δεν παει ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα σαν ταχυτητα..δεν δουλεψα ομως κ κατι το παραπανω για να δω διαφορες ουσιαστικες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple ενα πράγμα κανει καλα και σε ios και σε mac. Δεινει καλα προιοντα, ποιοτικα, ακριβα, με ωραια εικονιδια και γενικα ομορφο και κυρίως και πανω απο ολα ΑΠΛΟ περιβαλλον. Επισης συχνα, εχει οντως πρωτοποριακες ιδεες που οντως εχουν αντιγραψει άλλοι, συχνα και καλυτερα απο την apple. Μεχρι να αντιγραφει, εκει εχει πλεονέκτημα. Μετα, οχι. Μονο που πλεον ολοι αντιγραφουν ολους. Και η apple αντιγραφει και πολυ μαλιστα..

Το γεγονος οτι η ιδια φτιάχνει software και hardware και ελενχει απολυτα τα παντα ειναι τελειο, μαγικο, καταπληκτικό για εναν αρχαριο χρηστη. Αρχαριος μπορεί να εισαι σε ολη σου τη ζωη, δεν ειναι θεμα ποσα χρονια δουλευεις ενα pc. Αμα του πεις αυτουνου οτι δεν ειναι ετσι, εκνευριζεσαι.

Αντιθετα ο εμπειρος χρηστης πνιγεται ετσι. Θελει να φερει τα πράγματα στα μετρα του, και βλεπει οτι δε μπορει.. Αυτο το απλο περιβαλλον και η apple πολιτικη: "Εγω θα επιλεξω τα ορια, τι θα κανεις και πως θα το κανεις" του δινει στα νευρα.

Φυσικά υπαρχουν και αλλα συν και πλην και στις 2 φιλοσοφίες.

Πχ, ναι τα mac και το linux δεν εχουν ή εχουν ελαχιστους ιους, γιατι κανενας δεν ασχοληθηκε ουτε ιους να βγαλει σε αυτα, μιας και το ποσοστο τους ειναι μικρο.

Αμα ενας mac χρηστης παει σε Windows και δεν βαλει στοιχιωδη προγράμματα προστασιας, δεν του φταιει κανενας..

Επισης αμα το hardware ειναι φτηνο πολυ ή προβληματικο, δε σου φταινε τα windows. Επίσης να συγκρινουμε ιδιες εποχες. Οχι την εμπειρια μας με το τελευταιο λειτουργικό της apple vs windows 98.. (που την εποχη τους ηταν μια χαρα).

 

Το θεμα ειναι, καλα κανει καθενας και διαλεγει αυτο που τον βολευει. Ενα πρόβλημα υπαρχει, οταν ενας mac ή ios χρήστης προσπαθει να εξηγησει την ανωτερότητα του λειτουργικού του, προκαλει γελιο και εκνευρισμό ειδικα σε εναν εμπειρο χρηστη, ακριβως γιατί καμια ανωτερότητα δεν υπαρχει γι αυτον.. Μονο για ενα πολυ μετριο χρηστη υπαρχει ανωτεροτητα σε αυτά τα λειτουργικα, και ναι τα εχω δοκιμάσει εκτενως, και ειδικα το iPhone που ειχα χρονια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους λογαριασμούς έχουν τα τρολς;

 

 

Το γεγονος οτι η ιδια φτιάχνει software και hardware και ελενχει απολυτα τα παντα ειναι τελειο, μαγικο, καταπληκτικό για εναν αρχαριο χρηστη. Αρχαριος μπορεί να εισαι σε ολη σου τη ζωη, δεν ειναι θεμα ποσα χρονια δουλευεις ενα pc. Αμα του πεις αυτουνου οτι δεν ειναι ετσι, εκνευριζεσαι.
Αντιθετα ο εμπειρος χρηστης πνιγεται ετσι.

Τα λες αυτά γιατί δεν έχεις περάσει ακόμα στη φάση που ένας έμπειρος χρήστης αναζητά ξανά την απλότητα, γιατί η ζωή του έχει παραγίνει πολύπλοκη και κουραστική. Και δεν κάνω πλάκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...