Προς το περιεχόμενο

Manjaro και ati driver


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει συμβει. Εφαγα τον τοπο. Απεγκατεστησα τον driver του ηχου στα windows, τον ξαναεβαλα, τα ιδια. Εβαλα ακουστικα αντι για τα ηχεια. Κανει το ιδιο. Παρατηρησα το εξης ομως, το κανει σε ΟΛΟΥΣ τους browsers. Και στα windows και στο manjaro. Τι εννοω, εβαλα ενα τραγουδι στον smplayer που ειχα στο pc και δεν το κανει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Η καρτα σου υποστηριζεται απο τον fglrx legacy, ο οποιος εχει να ανανεωθει απο το 2013, αρα δεν δουλευει με καμια συγχρονη διανομη λογω νεοτερου xorg και πυρηνα, οποτε μονο με τον opensource radeon μπορεις να δουλεψεις.

 

 

Καλησπέρα!

Μάλλον και εγώ έχω θέμα με τον driver fglrx ... Kubuntu 14.04, ATI κάρτα γραφικών.

Πως και ποιόν driver βάζω;

Από την διαχείριση πακέτων έβαλα το fglrx αλλά νομίζω πως δεν έκατσε...

Παραθέτω αποτελέσματα μερικών εντολών..

user@pc:~$ sudo lshw -c video

  *-display UNCLAIMED     
       description: VGA compatible controller
       product: RV710 [Radeon HD 4350/4550]
       κατασκευαστής: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       πληροφορίες διαύλου: pci@0000:01:00.0
       version: 00
       πλάτος: 64 bits
       ρολόι: 33MHz
       capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       πόροι: μνήμη:c0000000-cfffffff μνήμη:fea20000-fea2ffff ioport:e000(size=256) μνήμη:fea00000-fea1ffff

user@pc:~$ aticonfig
aticonfig: No supported adapters detected

user@pc:~$ fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  155 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω πει ηδη, δεν μπορεις να βαλεις καποιον. Ο fglrx (ο σκετος) δεν υποστηριζει την καρτα σου και ο fglrx-legacy, που εχει να ανανεωθει απο το 2013 αλλα υποστηριζει την καρτα σου, δεν υποστηριζει τον πυρηνα και τον xorg και τον πυρηνα της διανομης που εχεις.

Το να βαλεις οποιονδηποτε fglrx για την καρτα σου και να δουλεψει εχει οσες πιθανοτητες εχει να δουλεψει με τον nvidia, δηλαδη καμια. Οποτε μενεις με τον radeon αν δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω πει ηδη, δεν μπορεις να βαλεις καποιον. Ο fglrx (ο σκετος) δεν υποστηριζει την καρτα σου και ο fglrx-legacy, που εχει να ανανεωθει απο το 2013 αλλα υποστηριζει την καρτα σου, δεν υποστηριζει τον πυρηνα και τον xorg και τον πυρηνα της διανομης που εχεις.

Το να βαλεις οποιονδηποτε fglrx για την καρτα σου και να δουλεψει εχει οσες πιθανοτητες εχει να δουλεψει με τον nvidia, δηλαδη καμια. Οποτε μενεις με τον radeon αν δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ! Βλέποντας στο site της AMD πως η κάρτα μου υποστηρίζεται τι δεν δοκίμασα για να  περάσω το fglrx!

 

Τώρα δηλαδή με ποιον driver είμαι; Μάλλον πρέπει να περάσω τον Radeon.

Για την αρχή μάλλον πρέπει να βγάλω ότι σχετικό με fglrx έχω βάλει; Μέτα install radeon;

Ίσως έχεις πουθενά κανέναν οδηγό (HowTo);

 

 

> Το να βαλεις οποιονδηποτε fglrx για την καρτα σου και να δουλεψει εχει οσες πιθανοτητες εχει να δουλεψει με τον nvidia

 

:-D  Καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο radeon ερχεται προεγκατεστημενος, ειναι το πακετο xserver-xorg-video-radeon. Τωρα δεν ξερω με ποιον εισαι, αλλα μπορεις να το δεις στο lspci -k, πχ

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
Subsystem: XFX Pine Group Inc. Device 2412
Kernel driver in use: nvidia
Εννοειται πως θα χρειαστει να βγαλεις οτιδηποτε εχεις απο fglrx και, για να εισαι 100% σιγουρος, να τσεκαρεις μηπως ειναι blacklisted ο radeon. Για αυτο το τελευταιο θα ψαξεις ενα ενα τα .conf στο φακελο /etc/modprobe.d/ για ενα αρχειο που θα λεει

blacklist radeon
Αν βρεις καποιο, το σβηνεις. Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο radeon ερχεται προεγκατεστημενος, ειναι το πακετο xserver-xorg-video-radeon. Τωρα δεν ξερω με ποιον εισαι, αλλα μπορεις να το δεις στο lspci -k, πχ

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
Subsystem: XFX Pine Group Inc. Device 2412
Kernel driver in use: nvidia
Εννοειται πως θα χρειαστει να βγαλεις οτιδηποτε εχεις απο fglrc και, για να εισαι 100% σιγουρος,

 

Η εντολή lspci -k είχε μόνο το παρακάτω!

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710 [Radeon HD 4350/4550]
Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device e113

Εννοειται πως θα χρειαστει να βγαλεις οτιδηποτε εχεις απο fglrc και, για να εισαι 100% σιγουρος, να τσεκαρεις μηπως ειναι blacklisted ο radeon. Για αυτο το τελευταιο θα ψαξεις ενα ενα τα .conf στο φακελο /etc/modprobe.d/ για ενα αρχειο που θα λεει

blacklist radeon
Αν βρεις καποιο, το σβηνεις.

 

Σβήνω (σχολιάζω με # ) την γραμμή ή όλο το αρχείο;

Σε τρία αρχεία το βρήκε!

blacklist-framebuffer.conf     -   blacklist radeonfb
fbdev-blacklist.conf           -   blacklist radeonfb
fglrx-core.conf                -   blacklist radeon

Επίσης βρήκα και "blacklist radeonfb" !

 

Edit.

Μάλλον το κατάφερα (με την βοήθειά σου!)

- έβγαλα τα πάντα σχετικά με το fglrx

- delete μόνο το αρχείο fglrx-core.conf

 

και το αποτέλεσμα του  lspci -nnk | grep -i vga -A3

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710 [Radeon HD 4350/4550] [1002:954f]
        Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device [174b:e113]
        Kernel driver in use: radeon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα - τα χρώματα!  Το άσπρο δεν είναι άσπρο - προς το γαλάζιο γέρνει,

Η μπάρα κάτω (KDE) έχει λίγο από μοβ...

 

Στα System Settings πήγαινε στο Display and Monitor και δες στο Gamma άμα είναι όλα στο 1.00

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...