Προς το περιεχόμενο

Manjaro και ati driver


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια. Θελω να δοκιμασω την διανομη manjaro xfce. Ο υπολογιστης ειναι με μια onboard καρτα γραφικων hd radeon 3200. Πρεπει να βαλω καποιον driver κλειστον? Υπαρχει? Τι ειναι καλυτερο? Εχω συνηθισει τις διαδικασιες του debian και του ubuntu και μπερδευτηκα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου υποστηριζεται απο τον fglrx legacy, ο οποιος εχει να ανανεωθει απο το 2013, αρα δεν δουλευει με καμια συγχρονη διανομη λογω νεοτερου xorg και πυρηνα, οποτε μονο με τον opensource radeon μπορεις να δουλεψεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με το που περασω την διανομη, θα εγκαταστησει αυτοματα τον opensource η θα πρεπει να τον περασω χειροκινητα? Γιατι σε debian αν θυμαμαι επρεπε να περασω το πακετο linux-firmware-nonfree. Σε mint γινοταν αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο debian υπαρχουν κολλημενοι με το free software και κανουν διαχωρισμους σε "καλο" free και "κακο" non-free, αρα και διαφορετικα πακετα για να ειναι ικανοποιημενοι ολοι. Σε αλλες διανομες, που οι devs ειναι πιο ανοιχτομυαλοι σε αυτο το θεμα, δεν υπαρχει διαχωρισμος. Οτι firmware χρειαζεταο, free και non-free, περιλαμβανεται στο ιδιο πακετο.

 

Ο radeon θα ερχεται προεγκατεστημενος επειδη περιλαμβανεται στον xorg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE! Μολις περασα την διανομη dualboot με w7. Ομορφη φαινεται και αρκετα καλη μπορω να πω. Αντιμετωπιζω καποια μικρα προβληματακια ομως οποιος μπορει να με βοηθησει. 1. Πριν δειξει το grub menu για να διαλεξω, βγαζει ενα error που δεν προλαβαινω να δω τι λεει ακριβως. 2. Αντικατεστησα τον xfwm με τον compton. Οταν αποθηκευσω ομως το αρχειο με τις ρυθμισεις, μετα την επανεκιννηση μου βγαζει μαυρη οθονη μονο με τον κερσορα και αναγκαστηκα να μπω live να σβησω το αρχειο. 3. Ακουω μουσικη στο youtube και μετα απο 1 λεπτο για παραδειγμα χαμηλωνει μονο του. Οχι τελειως ομως. Και για να παει τερμα παλι πρεπει να προχωρησω λιγο το τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) πρεπει να υπαρχει προεγκατεστημενο το πακετο logs ,τσεκαρε το

3) δες αυτο αν κ νομιζω απο default πλεον ειναι no

 

http://www.insomnia.gr/topic/582873-διαφορα-θεματακια-με-manjaro-cinnamon/?p=54290476

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2.

Τι εννοεις τον αντικατεστησες? Ο xfwm ειναι window manager, δημιουργει δηλαδη χωρο x*y πιξελ για την καθε εφαρμογη που ανοιγεις, και ο compton ειναι compositing manager, δηλαδη για διαφανειες και σκιες σε εφαρμογες που απαιτουν compositing.

Εκτος αν εννοεις πως εκλεισες το compositing του xfwm κια εμεινες με τον compton...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rage το logs σε τι βοηθαει? Θα κοιταξω αυτο που εστειλεσ οταν παω σπιτι. Jim το δευτερο. Απενεργοποιησα το compositing του xfwm εγκατεστησα τον compton και ειμαι με αυτον τωρα. Μου φαινεται καπως καλυτερος δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ηχο κατα καποιον τροπο το εφτιαξα με τις εντολες του pulse που ειχε στο λινκ που εβαλες. Το αρχειο με το compton δεν το ξαναεβαλα και το error δεν μπορω να το βρω. Ενταξει δεν πειραζει αφου δεν μου δημιουργει προβλημα πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...