Προς το περιεχόμενο

Νέος στο λινουξ,παλιό pc.


axilleas07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνφορουμιτες,εχω ενα δευτερο pc περιπου 10ετιας(!) και θα ηθελα να του περασω λινουξ.Δεν ειχα καμια ιδεα για τα λινουξ μεχρι χθες που αρχισα να το ψαχνω αλλα χαθηκα λιγο, γι αυτο ειπα να ζητησω βοηθεια :).Λοιπον τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη ειναι: 1)cpu-AMD Athlon 64 3500+

2)MOBO- asus a8n-SLI 3)ram- ddr 1gb.Τον θελω για απλη χρηση και οχι τιποτα ιδιαιτερο.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ίδιο μηχάνημα με σένα κούμπωσα έναν 128GB ssd των 50 ευρώ και έβαλα debian jessie με xfce... έγινε από τα αγαπημένα μου μηχανήματα μέσα στο σπίτι, πολλές φορές την αράζω εκεί και όχι στον i5 που έχει windows 10!

 

debian vs ubuntu θα έλεγα debian... είναι πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ γιατί δεν τρέχει υπηρεσίες από την αρχή... αλλιώς lubuntu ή xubuntu!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCIe είναι η κάρτα, εάν έχει αφήσει την ίδια κάρτα πάνω, λογικά είναι καμιά με 256-512ΜΒ Ram... Το δικό μου ήρθε με την Geforce 6600! Στο μεταξύ βέβαια τσίμπησα από ebay στην ξεφτίλα μνήμες και γενικά το σουλούπωσα λίγο το μηχανηματάκι... το 1GB είναι πολύ λίγο για *buntu!

 

Γαμάτο για προτζεκτάκι για την οικογένεια: 2 φτηνές κάρτες γραφικών pcie 2 οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια κι έχεις 2 σταθμούς εργασίας στην ξεφτίλα! Παιχνίδια δε θα παίξεις, εκτός από κάτι εύκολα στα γραφικά! Λίγο όρεξη θέλει για να ψάξεις ξεφτίλα τιμές στο ebay σε μνήμες και κάρτες γραφικών!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mint xfce θα προτεινα για φιλικο οσο δεν παιρνει linux με ελαφρυ περιβαλλον

 

http://www.linuxmint.com/download.php

 

φιλικο και χαδιαρικο, αλλα με την καταλληλη εκπαιδευση κανει και για φυλακας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την εγκατασταση ολα καλα.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ παρολο που γραφει οτι ειμαι "συνδεμενος"

Το προβλημα το ειχα 1-2 μερες πριν οταν ετρεχα win xp,δεν εμφανιστηκε τωρα,απλα ελεγα μηπως και λυθει,αλλα τιποτα.

Εdit:το δευτερο pc εχει κανονικα ιντερνετ οπως και το wifi δουλευει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...