Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πολυμηχανημα (εναλλακτικα αγορα καινουριου)


trunksmaitna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας.πριν 2 χρονια ειχα αγορασει ενα epson Πολυμηχανημα (xp 405) χρησιμοποιουσα παντα τα γνησια μελανια της epson και ολα καλα.τελευταια φορα αγορασα εναλακτικα μελανια της εpson (τα work) και με τον καιρο *μεσα σε ενα μηνα* ο εκτυπωτης μου σταματησε να τυπωνει.οι σελιδες βγαινουν κενες.ο εκτυπωτης ακουγεται οτι δουλευει κανονικα.η σταθμη των μελανιων πεφτει με τις συνεχομενες εκτυπωσεις αλλα το αποτελεσμα ειναι λευκες σελιδες.δοκιμασα πολλες φορες καθαρισμο κεφαλης απο το προγραμμα ελεγχο ακροφυσιου αλλα ματαια.πηρα τηλεφωνο την αντιπροσωπεια και μου ειπε 20 ευρω μονο για να το παω,αλλα 20-30 εικαζω για καθαρισμο η κατι αλλο και αγορα μελανιων αλλα 30 ευρω που σημαινει 80 ευρω περιπου.αν εχετε καπια ιδεα για το αν φτιαχνεται αλλιως θα στραφω σε καποιο καινουριο πολυμηχανημα.το budjet που διαθετω ειναι 70-80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρισα τις κεφαλες βαση utube αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.θα ηθελα τη γνωμη σας αναμεσα σε αυτους τους 2 Ποιον να επιλεξω?

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/printing-consumables/all-in-one/150083-canon-pixma-mg4250

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41328&cat=27&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο epson που ειναι ιδιος με τον δικο μου που χαλασε χρησιμοποιει 4 μελανια εναντι 2 του canon.αυτο μετραει καπου σχετικα με την ποιοτητα?δεν ξερω γι αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι η επσον που εχουν 4+ μελανια στη κατηγορια που αναφερεσαι ,ειναι καλυτεροι στις εκτυπωσεις φωτογραφιων σε σχεση με τους κανον,αλλα....αλλα αν δε τους προσεχεις καλα ,χαλανε πολυ πιο ευκολα απο τον κανον με τα 2 μελανοδοχεια.τα βαζεις κατω και τα ζυγιζεις και στην τελικη αποφασιζεις τι θα παρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισημανση: μερικοι εκτυπωτες - πολυμηχανηματα αρνουνται να δουλεψουν

εαν εστω και ενα απο τα ανεξαρτητα μελανια εχει τελειωσει...

Θεμα να αγοραστουν νεες κεφαλες δεν τιθεται ή δεν συμφερει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστό αυτό που λέει η  manoula 

Αυτό ακριβώς το πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με το πολυμηχάνημα Epson BX305F με συμβατά μελάνια. Εκεί που εκτύπωνα κανονικά, μπαίνοντας στο ίντερνετ με ανοικτό το πολυμηχάνημα εντόπισε η epson ότι δεν ήταν γνήσια και σταμάτησε να εκτυπώνει (και ερχόταν η αδελφή μου για μια επείγουσα εκτύπωση εργασίας της κόρης της) ότι και να έκανα δεν γινόταν τίποτα.

Είχα όμως στοκ ένα σετ τεσσάρων γνήσιων μελανιών Epson σφραγισμένων στο σπίτι, μόλις αντικατέστησα και τα τέσσερα μελάνια με τα γνήσια ο εκτυπωτής δούλεψε κανονικά!!! Και έτσι τελικά εκτυπώθηκε έγκαιρα η εργασία 

Για ψάξτο μήπως είναι το ίδιο πρόβλημα

 

Γενικά έχω διαπιστώσει ότι σε ποιότητα εκτύπωσης υπερέχουν οι Epson από τις άλλες μάρκες (HP, Canon κλπ - σε ίδια κατηγορία τιμής) σχεδόν 1,5 φορά καλύτερη ανάλυση και καλύτερη ποιότητα μελανιών 

 

τώρα, θεωρητικά με τα τέσσερα μελάνια μπορείς να αλλάξεις κάθε φορά μόνο αυτό που σου τελειώνει (βασικά τα τρία χρώματα) και όχι όπως στο τρίχρωμο που αν τελειώσει το ένα χρώμα αναγκαστικά το αλλάζεις όλο

αλλά στην πράξη τελειώνουν σχεδόν ταυτόχρονα οπότε εξανεμίζεται το οικονομικό όφελος ή μπορεί τελικά και να είναι πιο οικονομικά αυτά με τα δύο δοχεία.  

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αυτου, εγω αναφερομουν σε αυθεντικα μελανια,

με τα οποια κινειται πχ το δικο μου 8500 HP και εαν τελειωσει ενα οποιοδηποτε απο τα τεσσερα, μεχρι να αντικατασταθει δεν εκτυπωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μην ανοιγω νεο  θεμα,μια  και  εχω το ιδιο προβλημα....εχω εναν  lexmark και  απ οτι  εχω διαβασει εχουνε τις κεφαλες πανω στα μελανια.οτι  μαρκα και να εχω παρει  μετα απο λιγο  καιρο το  ιδιο προβλημα.η αληθεια ειναι οτι  εκτυπωνω και καμια  δεκαρια σελιδες τον μηνα μονο......υπαρχει καμια λυση; :-(

Επεξ/σία από 01jnr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...