Προς το περιεχόμενο

Backup Τρόποι Ερωτήσεις Απορίες


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλες ερωτησεις - αποριες για το backup

 

1)

  • Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για backup?
  • Ποιος είναι ο σωστός?
  • Με ποιό πρόγραμμα
dd
rsync?
tar?
rsnapshot?
System tar & restore Project  (insomnia)
κατι αλλο?
 
2) Βασικά παίρνω backup με το System tar & restore Project χωρίς να έχει ποτε χρειαστεί να κάνω restore.
Αλλα θέλω και κατι άλλο ποιο γρήγορο (όχι όλο το σύστημα) ή για συγκεκριμένους φακέλους.
 
πχ
rsync -az -H --delete --delete-excluded --progress --numeric-ids --exclude='123' --exclude='Dropbox' /home/karanik/  /media/karanik/Data/Backup
Το κάνω σωστά?  
 
3) Μπορεί με την rsync να στέλνει στο destination σε ένα zip?
4) Υπάρχει κάποιο scriptακι ετοιμο για schedule Incremental backup?
5) Με την dd είναι σωστό το image αν το πάρω live ?
6) Αν χρησιμοποιήσω tar ή rsync ή οποια άλλη μπορω να έχω μια μπαρα ή ενα ποσοστό της κατάστασης του backup
 
 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χοντρικα
 
1. Δεν υπαρχει σωστος και καλυτερος τροπος, αλλα τι θες να κανεις:
 
Θες ενα low level image ολου του δισκου με το partition layout κλπ? dd
 
Θες ενα tape backup τα αρχεια σου? tar (εδω υπαρχουν πλεονεκτηματα οσον αφορα το restore αν μιλαμε για full system backup)
 
Θες incremental backup τα αρχεια σου? rsync
 
2. Καλο θα ειναι να εχεις -Α και -X για να διατηρεις acls και xattrs
 
3. Νομιζω δεν γινεται οποτε πρεπει να χρησιμοποιησεις την zip ή την tar καλυτερα με gzip. Αν γινεται θα ειναι με pipe και προβλεπω μεγα-overhead
 
4. Απλα γραψε την εντολη σου σε ενα bash script και καλεσε το στο crontab
 
5. Γιατι να μην ειναι?
 
6. Γινεται ευκολα με την pv

 

To system-tar-and-restore ειναι απλα ενα ομορφο περιτυλιγμα της tar/rsync και εκτελει το housekeeping στο restore.

 

 

Περιμενε να μπει ο ειδικος backupoλογος imitheos να σου τα πει αναλυτικα. :-D

 

 

Ωραιο avatar

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χοντρικα

 

1. Δεν υπαρχει σωστος και καλυτερος τροπος, αλλα τι θες να κανεις:

 

Θες ενα low level image ολου του δισκου με το partition layout κλπ? dd

 

Θες ενα tape backup τα αρχεια σου? tar (εδω υπαρχουν πλεονεκτηματα οσον αφορα το restore αν μιλαμε για full system backup)

 

Θες incremental backup τα αρχεια σου? rsync

 

2. Καλο θα ειναι να εχεις -Α και -X για να διατηρεις acls και xattrs

 

3. Νομιζω δεν γινεται οποτε πρεπει να χρησιμοποιησεις την zip ή την tar καλυτερα με gzip. Αν γινεται θα ειναι με pipe και προβλεπω μεγα-overhead

 

4. Απλα γραψε την εντολη σου σε ενα bash script και καλεσε το στο crontab

 

5. Γιατι να μην ειναι?

 

6. Γινεται ευκολα με την pv

 

To system-tar-and-restore ειναι απλα ενα ομορφο περιτυλιγμα της tar/rsync και εκτελει το housekeeping στο restore.

 

 

Περιμενε να μπει ο ειδικος backupoλογος imitheos να σου τα πει αναλυτικα. :-D

 

 

Ωραιο avatar

 

 

1. Θεωρείς περιττό να πάρω και disk image με dd από την στιγμή που έχω πάρει με το  system-tar-and-restore και παράλληλα θα παίρνω και με rsync τα data που με ενδιαφέρουν πιο πολύ?

 

3. οκ, άκυρο τότε

 

4. Απλά επειδή κυκλοφορούν πολλά έτοιμα script για schedule Incremental backup, που απλά αλλάζεις source & destination είπα μήπως έχει και εδώ κανένας να postάρει κάτι

 

5. Γιατί πχ εκτελείται ένας chrome 2 vm και γενικότερα τρέχουν κάποιες υπηρεσίες μήπως δεν μπορέσει να το πάρει σωστά. Η Microsoft και τα Windows μετά από σχεδόν 20 χρόνια το πρόσθεσαν αυτό τον τύπο του backup δηλαδή disk image 

 

2. & 6. Δηλαδή κάπως έτσι
rsync -azΑΧH --delete --delete-excluded --progress --stats --human-readable --numeric-ids --exclude='123' --exclude='Dropbox' /home/karanik/  /media/karanik/Data/Backup | pv -lep -s [number of files και που να ξερεις κάθε φορά] >/dev/null

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι

 

5. Καλο ειναι την ωρα του backup να ειναι idle το συστημα και να μην γινονται πολλες εγγραφες. Αλλιως (στην tar και ενδεχομενως και στο system-tar-ands-restore) βαζεις --ignore-failed-read στα options

 

6. Οχι, η pv το βρισκει αυτοματα. Δες παραδειγματα στο google.

 

αυτο που λες με τον αριθμο αρχειων το υλοποιει το system-tar-and-restore τρεχοντας πριν μια κουφια rsync/tar ωστε να παρει το συνολο αρχειων και μετα την κανονικη περνωντας την απο λουπα που υπολογιζει το ποσοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Κατ' αρχήν η απάντηση του χρήστη tritonas00 δεν είναι καθόλου χοντρική κι ας τη χαρακτηρίζει έτσι. Είναι πολύ καλά διατυπωμένη και μου αρέσει. Προσωπικά δύο απλά πράγματα έχω να πω :

α) Άμα θέλω να πάρω αντίγραφο ασφαλείας του δίσκου σε μορφή image, τότε χρησιμοποιώ το πρόγραμμα CloneZilla (www.clonezilla.org) Γρήγορο είναι, αξιόπιστο είναι και εκτός τούτου, υποστηρίζει και όλα ανεξαιρέτως τα συστήματα αρχείων που μπορώ να φανταστώ, δηλαδή ακόμα και το HFS+ του Macintosh. Η λύση όμως αυτή έχει ένα μειονέκτημα. Επειδή δουλεύει σε επίπεδο disk image, δεν υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης μεμονωμένων αρχείων αν κάτι τέτοιο χρειαστεί.

β) Άλλη λύση είναι το να πάρω αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων ένα προς ένα και να τα αποθηκεύσω όλα μαζί σ' ένα ξεχωριστό κατάλογο στον εξωτερικό (USB) σκληρό δίσκο που έχω. Επειδή ο εξωτερικός δίσκος έχει αρκετό χώρο, εδώ που τα λέμε, δε με νοιάζει να κάνω καν συμπίεση.
Στο σπίτι δουλεύω Slackware και το backup το παίρνω ως εξής :

- Εκκινώ τον υπολογιστή με το 1ο CD απ' τα 6 του Slackware Disk Set.
- Συνδέω τον εξωτερικό δίσκο και τον βλέπει ως /dev/sdb.
- Εννοείται ότι έχω κάνει linux partition κι έχω φορμάρει τον εξωτ. δίσκο με ext4 ή άλλο συμβατό σύστημα αρχείων (όχι NTFS/FAT32)
- Δημιουργώ έναν κατάλογο στο Virtual File System και τον συσχετίζω με τον εξωτ. δίσκο ως εξής :

mkdir /ext_disk && mount /dev/sdb1 /ext_disk/

- Δημιουργώ στον εξωτ. δίσκο έναν κατάλογο όπου θα αποθηκευτεί το backup

mkdir /ext_disk/full_backup/

Επίσης δημιουργώ στο Virtual File System έναν άλλο φάκελο ο οποίος συσχετίζεται με το σύστημα αρχείων του οποίου θα πάρουμε το backup. Έστω ότι το partition του εσωτερικού δίσκου που θα αντιγράψουμε είναι το /dev/sda1.

mkdir /original_fs/ && mount /dev/sda1 /original_fs/

Τέλος παίρνω backup ως εξής :

rsync -avz /original_fs/ /ext_disk/full_backup/

Ο υπολογιστής εμφανίζει ένα προς ένα τα αρχεία που αντιγράφει στον εξωτ. σκληρό δίσκο. Η διαδικασία είναι πάρα πολύ αξιόπιστη και μ' έχει σώσει άπειρες φορές. Φυσικά δεν αποκαθιστά το Boot Loader (LILO) και πρέπει να τον τρέξω αμέσως μετά.

/sbin/lilo

Άμα έχετε GRUB αντί του LILO δε μπορώ να θυμηθώ ποια ακριβώς είναι η αντίστοιχει εντολή. Ας τη γράψει όποιος θυμάται.
Δυστυχώς ξέχασα να γράψω ότι συνήθως το δυαδικό εκτελέσιμο αρχείο της εντολής rsync δεν το βρίσκουμε εξ ορισμού μέσα στο Virtual File System που μας δίνει το Slackware. Οπότε καλό είναι να το έχουμε αποθηκεύσει κάπου (έστω σε μία δισκέττα ή USB Flash Drive) και από εκεί να το αντιγράψουμε μέσα στο Virtual File System (έστω στο /bin) ώστε να είναι άμεσα διαθέσιμο, χωρίς να χρειάζονται αλλαγές στη μεταβλητή PATH.
 Ίσως να μου πει κάποιος ότι έτσι δυσκολεύω τη ζωή μου. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, αλλά για λόγους ασφαλείας θεωρώ ότι όταν παίρνoυμε backup, δεν πρέπει το original σύστημα αρχείων να βρίσκεται στη θέση (/) ώστε ο υπολογιστής να μην το χρησιμοποιεί ως βασικό για τη λειτουργία του. Πρέπει να είναι συνδεδεμένο (mounted) σε κάποιο άλλο σημείο.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας,
Με ένα φιλικό νιαούρισμα,
Ο Άσπρος Γάτος
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Άσπρε Γάτε,

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κλείσω το pc ή τον server για να πάρω backup.

Δηλαδή για το α) Clonezilla δεν γίνεται. 

Αν με καλύπτει η dd τότε δεν υπάρχει λόγος. Εχω δοκιμάσει να κανω restore image μονο απο offline-unmounted οπότε και για αυτό ρωτησα εδω αν καποιος το εχει δοκιμάσει ή γνωρίζει οτι με την dd μπορω να παρω backup πχ ενα server ολοκληρο που εκτελει services οπως web server,mysql,samba etc

 

για το β)

Εδω σίγουρα δεν υπάρχει λογος για κλεισω το συστημα και να bootάρω απο live cd για να αντιγραψω αρχεια με rsync

 

 

Για αυτό και πόσταρα εδώ όλες αυτές τις απορίες, ισως μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει


 

 

 

Ωραιο avatar

 

 

Και μένα μου αρέσει :) 

Γενικότερα ότι παραπέμπει στο συγκεκριμένο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για backup χρησιμοποιω squashfs tools ευκολο και οποιαδηποτε στιγμη κανω mount με live διανομη για οποιοδηποτε restore μεμονωμενο αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανω ξεχωριστα partition για το home και το usr ειμαι κομπλε για αρχη;

 

Τι ειναι πιο linux-ιοπιστο, το FAT32 ή το NTFS? Απο τα win το εχω κανει unmount, στεκει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Avon Pro Extreme Rain,

 

Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου σ' αυτό το νήμα, κανένα εκ των FAT32/NTFS δεν είναι επαρκώς συμβατό με το Linux για τον εξής απλό λόγο. Υπάρχουν εγγενή χαρακτηριστικά των συστημάτων αρχείων του Linux, που σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν στα NTFS/FAT32. Τέτοιο χαρακτηριστικό είναι π.χ. η υποστήριξη δικαιωμάτων χρήσεως σε αρχεία και οι συμβολικοί σύνδεσμοι (symbolic links). Αυτά τα δύο χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν στα NTFS/FAT32. Άρα για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, οφείλεις να φορμάρεις τον εξωτερικό δίσκο σου, σε σύστημα ας πούμε ext4/jfs/xfs κλπ...

 

Με εκτίμηση, Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...