Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@leftoskal γνωρίζεις το Paypal?

φυσικα φιλε το γνωριζω αφου εχω αγορασει ενα σκασμο πραγματα απο ebay απλα δν καταλαβα πως λειτουργει αυτο με το 2ο email...

τζιφος η δουλεια....τα δοκιμασα και μου εβγαλε αυτο.. We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment. και δοκιμασα 3 καρτες....τπτ...κριμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φυσικα φιλε το γνωριζω αφου εχω αγορασει ενα σκασμο πραγματα απο ebay απλα δν καταλαβα πως λειτουργει αυτο με το 2ο email...

τζιφος η δουλεια....τα δοκιμασα και μου εβγαλε αυτο.. We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment. και δοκιμασα 3 καρτες....τπτ...κριμα

 

Ακριβώς αυτό και σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη αποπειρα πριν απο λιγο, με καρτα Γιουρομπανκ. Μια χαρα πηρε τα 100 ευρω που ζητησα (μειον την προμηθεια), μπορω να τα χρησιμοποιησω για αγορα. Ανεβασα χρηματα με το "κολπο" χρησης διαφορετικου μειλ.


Εεεεεε, για ΡΡ μιλουσα φυσικα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το κολπο επιασε μια φορα τωρα μου βγαζει ''We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa x-8003, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το request money ειναι καλο φτανει να μην γινει καμμια μλκ και δωσει στην ελλαδα στοιχεια και θεωρηθουν ολοι επαγγελματιες :P βλεπε εμαρκετ ρικαρντο

υπαρχει και μια επιλογη send money to family/personal  ...(θα ταν πιο safe)

This money is being sent as a:Gift

http://exelixeis.gr/oikonomia/spane-oi-logariasmoi-paypal-apates-sto-internet-psaxnei-to-sdoe

οκ το pp δεν δεινει στοιχεια αλλα μπορουν να τα βρουν απο κινησεις στις gr τραπεζες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθουμε να μην μπορουμε να στειλουμε εμβασμα στο εξωτερικο, παρα τις τελευταιες αλλαγες που ανακοινωθηκαν. Το προσπαθησα πριν λιγο. Εχει καποιος διαφορετικη εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπροσπαθησα.Παλι τα ιδια.Αρχιζω και πιστευω οτι το ''κολπο'' πιανει μονο μια φορα.....

Θα δοκιμασω αλλη καρτα οταν αποφασισει η εθνικη να μου την στειλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθουμε να μην μπορουμε να στειλουμε εμβασμα στο εξωτερικο, παρα τις τελευταιες αλλαγες που ανακοινωθηκαν. Το προσπαθησα πριν λιγο. Εχει καποιος διαφορετικη εμπειρια?

Ελπίζω να μην προσπαθείς μεσω τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα τωρα τι γινεται? Μου ειπε ενας γνωστος οτι το CC θα τελειωσει το 2017.Τωρα[!]μπορουμε να κανουμε αγορες απο εξωτερικο?(γερμανια,ebay,amazon....) Γινετε με paypal,πιστωτικη,καταθεση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ συγκεχυμενα τα πραγματα πριν λιγο μιλουσα με μια υπαλληλο της αλφα μπανκ

και αυτη δεν ηξερε ακριβως μου ειπε να δοκιμασω να κανω μια αγορα με πιστωτικη να δω αν μπορω να πληρωσω.

Της λεω αν δεν γινεται και παρω αρνητικη αξιολογηση στο ebay?

Μου ειπε οτι αν συναλλαγη φαινεται οτι γινεται με εμπορο μπλοκαρεται.Ρωτησα αν μεταξυ 2 ιδιωτων στο ebay γινει η συναλαγη πως φαινεται στην τραπεζα.Πραγματικα δεν ηξερε να απαντησει.Μου ειπε οτι μαλλον επειδη γινεται μεσω ebay φαινεται ως εμπορικη συναλλαγη αλλα δεν ειναι σιγουρη (!?) και γιαυτο μου προτεινε να δοκιμασω.

Και λεω εγω τωρα: αν καποιος πουλαει κατι και συμφωνησουμε να το αγορασω εγω και να μου το στειλει χωρις μεσολαβηση ουτε του ebay ουτε amazon, τοτε γιατι να μη μπορω να πληρωσω με paypal με την πιστωτικη μου σε καποιον πχ με send money???

Αφου ειναι συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων γιατι να μη γινεται;;Και με πιστωτικη κανονικα.Αν ειναι κατω απο 500 ευρω φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα τωρα τι γινεται? Μου ειπε ενας γνωστος οτι το CC θα τελειωσει το 2017.Τωρα[!]μπορουμε να κανουμε αγορες απο εξωτερικο?(γερμανια,ebay,amazon....) Γινετε με paypal,πιστωτικη,καταθεση??

 

Σιγά μην τελειώσει το 2107.

 

Θα κρατήσει μερικούς μήνες αλλά πιστεύω μέσα στο 2016 θα αρθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην τελειώσει το 2107.

 

Θα κρατήσει μερικούς μήνες αλλά πιστεύω μέσα στο 2016 θα αρθεί.

 

Βασικα, οταν γινει ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων και μπει ρευστο (απο το πακετο των 85) τοτε δε θα εχει και νοημα να συνεχιστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, οταν γινει ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων και μπει ρευστο (απο το πακετο των 85) τοτε δε θα εχει και νοημα να συνεχιστει.

Μέχρι τότε όμως,δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν οι αγορές από το εξωτερικό,έστω και με χαμηλό όριο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην τελειώσει το 2107.

 

Θα κρατήσει μερικούς μήνες αλλά πιστεύω μέσα στο 2016 θα αρθεί.

Ετσι λεω και εγω μαλλον σε αυτο το ετος θα ξανα ορθοποδήσει η ελλαδα αν υπαρχει ακομα :-D

 

Το 2016 θα παμε παλι για εκλογες, σιγα λοιπον μην φυγουν τα cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...