Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως :)

 

Σε καποια κομματια (οθονες κινητων ας πουμε), εχω βρει μεχρι και 50% διαφορα απο το ebay.

 

xa

 

ουτε απο aliexpress μπορω να κανω αγορα με mastercard εθνικης (πιστωτικη)

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα (για 150ευρω goods and services) alpha mastercard debit & TT visa debit και μου εβγαλε

 

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

μολις περασε η πληρωμη των 150 ευρω goods με ΤΤ debit mastercard στις 23:59.

 

#Σας_αγαπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal ειναι στην ουσια μια ακομη τραπεζα, και αυτο που κανεις ειναι αυτο που επιτρεπεται, ενα εμβασμα σε αλλο φυσικο προσωπο. Στο aliexpress κανεις αγορα.

Μονο που στην πεμπτουσια, αυτο δεν επιτρεπεται και απλα ξεγελιεται το paypal.. Προβλεπω κυρωσεις.. Αρε ρε νεο-ελληνα.. Δεν εβαλες μυαλο απο το amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδευεστε!Το paypal δεν ειναι τραπεζα ειναι ενα ειδος ηλεκτρονικου πορτοφολιου γιαυτο μπορεις να κανεις αυτες τις μεταφορες.Αν ηταν τραπεζα ακομα και το balance δεν θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που στην πεμπτουσια, αυτο δεν επιτρεπεται και απλα ξεγελιεται το paypal.. Προβλεπω κυρωσεις.. Αρε ρε νεο-ελληνα.. Δεν εβαλες μυαλο απο το amazon.

 

Γιατι δεν επιτρεπεται; Δεν επιτρεπεται πλεον να στειλω εμβασμα στο εξωτερικο 500ε ανα μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έμβασμα μέσω τράπεζας δε μπορούμε να στείλουμε;

Θέλω να στείλω ένα ποσό κάτω από 500 ευρώ σε λογαριασμό μου σε Γερμανική τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έμβασμα μέσω τράπεζας δε μπορούμε να στείλουμε;

Θέλω να στείλω ένα ποσό κάτω από 500 ευρώ σε λογαριασμό μου σε Γερμανική τράπεζα.

ΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙ!

Είπαμε δεν έίναι για τις τράπεζες. Μόνο για ιδρύματα πληρωμών και όχι ακόμα αφού δεν έχει βγει απόφαση για το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς, αφού το λέει ξεκάθαρα η ΠΝΠ για το όριο.

Για τις τράπεζες ρώτησε κάποιος και του είπαν ότι δεν γίνεται δηλαδη;

Btw έκανα σήμερα επιτυχημένη αγορά application με Visa χρεωστική Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για ιδρύματα πληρωμών π.χ. moneygram, οι τράπεζες είναι πιστώτικά ιδρύματα, έχει διαφορά.

Επιπλέον, γράφει οτι το όριο είναι 500€ το μήνα για μας αλλά γράφει επίσης οτι θα αποφασιστεί απο την ΤτΕ και το όριο για το πόσα θα μπορούνε να βγάζουνε στο εξωτερικό αυτά τα ιδρύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξερει καποιος αν ανοιξαν οι καταθεσεις στις τραπεζες για εμας που δεν εχουμε πιστωτικη (αλλα μονο χρεωστικη, και δεν μπορουμε να ζητησουμε χρηματα απο αλλη καρτα στο paypal);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξερει καποιος αν ανοιξαν οι καταθεσεις στις τραπεζες για εμας που δεν εχουμε πιστωτικη (αλλα μονο χρεωστικη, και δεν μπορουμε να ζητησουμε χρηματα απο αλλη καρτα στο paypal);

 

Κι εμεις για χρεωστικες μιλαμε, διαβασες κανενα απο τα προηγουμενα μηνυματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα διαβασα τα μηνυματα, απλα δεν ειδα ή δεν προσεξα καποιο μηνυμα που να αφορουσε απευθειας καταθεση χρηματων στην τραπεζα, η οποια δεν γινοταν μεχρι πριν λιγες μερες που ειχα προσπαθησει (δεν ξερω πως να απαντησω σε εσενα προσωπικα pournaras, αλλα ελπιζω να δεις το μηνυμα! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θελετε να πειτε οτι τυπικα οι αγορες που κανουμε μεσω ιντερνετ (και εγω εκανα μια προσφατα) δεν επιτρεπονται κανονικα???

 

και αν δεν τοτε γιατι μας αφηνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...