Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, το έχουμε γράψει 100 φορές. Επιπλεον, όταν βάζουμε μια είδηση καλό είναι να καταλαβαίνουμε τί λέει, η συγκεκριμένη λέει ότι άνοιξαν τα εμβάσματα μέχρι 500 ανα μήνα και πρόσωπο στο εξωτερικό, όχι οι αγορές με κάρτες.

 

Έχει δίκιο ο Silverage αν διαβάσετε προσεχτικά την παράγραφο 4.1 λέει:

 

«Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα»

 

Η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων από όσο ξέρω είναι το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρτάται πόσο ελαστική ερμηνεία θα δώσουμε για την περίπτωση των καρτών (πχ χρέωση άρα γίνεται μεταφορά χρήματος προς τα έξω). Σε κάθε περίπτωση το Paypal μπορεί να γεμίσει και με κανονικό έμβασμα (μόλις επιτραπούν τα εμβάσματα, δηλαδή όταν εφαρμοστή η ΠΝΠ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο ελαστική ερμηνεία θα δώσουμε για την περίπτωση των καρτών (πχ χρέωση άρα γίνεται μεταφορά χρήματος προς τα έξω). Σε κάθε περίπτωση το Paypal μπορεί να γεμίσει και με κανονικό έμβασμα (μόλις επιτραπούν τα εμβάσματα, δηλαδή όταν εφαρμοστή η ΠΝΠ).

 

Αυτό όμως θα διευκολύνει κυριότερα τις αγορές μέσο Ebay ενώ για τις αγορές από AliExpress θα πρέπει να περιμένουμε και άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου εκει να υπολογιζεις. με την τροπο τωρα του ρικουεστ παιρνει προμηθεια 3,5% βαλε και καποια διαφορα στην ισοτιμια. ε πανω απο 450 δεν πιστευω οτι θα σου βγει. 

τωρα πρεπει να προσεξεις και το θεμα τελωνειο. αν σε σταματησουν εκει απλα την γαμησες 

Ήταν το 1ο που ρώτησα δεν θα μπλεχτώ καθόλου προσωπικά με τελωνείο... Παράδοση κατευθείαν στην πόρτα μου... Ήταν 12 ευρώ επιπλέον αλλά κλάιν από το να δώσω τα μαλλιοκέφαλα μου στο τελωνείο :Ρ 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το 1ο που ρώτησα δεν θα μπλεχτώ καθόλου προσωπικά με τελωνείο... Παράδοση κατευθείαν στην πόρτα μου... Ήταν 12 ευρώ επιπλέον αλλά κλάιν από το να δώσω τα μαλλιοκέφαλα μου στο τελωνείο :Ρ 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

αν ερθει με κουριερ τοτε σιγουρα θα φας τελωνειο και θα σου ερθει στην πορτα σου και η λυπητερη του τελωνειου. αν ψωνισεις απο ευρωπη τοτε το γλυτωνεις. αν παλι επιλεξεις αποστολη με απλο ταχυδρομειο ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να την γλυτωσεις γιατι ο ελενχος ειναι δειγματολογικος. παντως με κουριερ εκτος ευρωπης θα πληρωσεις αλλα τοσα. γιατι ενα 120 παιρνει η κουριερ και πανω απο 30% ο φορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποιά χώρα το πήρες;

Τί εννοείς 12€ επιπλέον;

Από Γερμανία είναι και δυστυχώς ακόμα δεν το πήρα αλλά μου έλεγε 11,90 απλή αποστολή που ενδέχεται να είναι και τελωνείο ή 24,90 για παράδοση κατευθείαν στην πόρτα μου 

 

αν ερθει με κουριερ τοτε σιγουρα θα φας τελωνειο και θα σου ερθει στην πορτα σου και η λυπητερη του τελωνειου. αν ψωνισεις απο ευρωπη τοτε το γλυτωνεις. αν παλι επιλεξεις αποστολη με απλο ταχυδρομειο ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να την γλυτωσεις γιατι ο ελενχος ειναι δειγματολογικος. παντως με κουριερ εκτος ευρωπης θα πληρωσεις αλλα τοσα. γιατι ενα 120 παιρνει η κουριερ και πανω απο 30% ο φορος

Από Ευρώπη ναι Γερμανία και όσες φορές πήρα κάτι από εκεί ήταν 9 στις 10 φορές με DHL και το έφερναν πιο γρήγορα ακόμα και από τις αποστολές εντός Ελλάδας που κάνει η Ελτα ή τα κουριερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την Ευρωπαϊκή Ενωση δεν υπάρχει τελωνείο, όχι την Ευρώπη γενικώς. Για οποιαδήποτε άλλη χώρα υπάρχει περίπτωση το πακέτο να περάσει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρώπη δεν έχει τελωνείο.Τζάμπα πλήρωσες παραπάνω.

Να ξέρεις οτι απο Κίνα, Αμερική κλπ. με courrier περνάει πάντα τελωνείο.

 

Σε αγορά 450€ εντός ΕΕ πρέπει να σαι πολύ χαζός ώστε να τσιγγουνευτείς τα 12€ για να στο φέρει μια αξιόπιστη κούριερ στην πόρτα σου και μάλιστα σε λιγότερο από βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανείς αυτό το κολπακι εκτός από δεύτερο account θες και δεύτερη διαφορετική κάρτα?

Όχι,απλά ανοίγεις ενα δεύτερο account,όμως για τη μεταφορά θα σου πάρει μια προμήθεια,στα 10 ευρώ μου πήρε 70 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...