Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το ρικουεστ κανονικα ψωνισα απο ebay σημερα.

δεν χρειαζεται δευτερο λογαριασμο. απλα ενα email που μολις το ανοιξεις σου λεει πως θες να πληρωσεις τα λεφτα που ζητησες.

εχει επιλογη με παιπαλ ή με καρτα. βαζεις τα στοιχεια την καρτας σου(την ιδια που ειχα και στο paypal) και πληρωνεις. οποτε στο balance βλεπεις το ποσο και μπορεις να το κανεις οτι θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ρικουεστ κανονικα ψωνισα απο ebay σημερα.

δεν χρειαζεται δευτερο λογαριασμο. απλα ενα email που μολις το ανοιξεις σου λεει πως θες να πληρωσεις τα λεφτα που ζητησες.

εχει επιλογη με παιπαλ ή με καρτα. βαζεις τα στοιχεια την καρτας σου(την ιδια που ειχα και στο paypal) και πληρωνεις. οποτε στο balance βλεπεις το ποσο και μπορεις να το κανεις οτι θελεις

Δυστυχώς σε μένα που έχω στο balance τρώω άκυρο από συνδρομή skype..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

με το ρικουεστ κανονικα ψωνισα απο ebay σημερα.<br />

δεν χρειαζεται δευτερο λογαριασμο. απλα ενα email που μολις το ανοιξεις σου λεει πως θες να πληρωσεις τα λεφτα που ζητησες.<br />

εχει επιλογη με παιπαλ ή με καρτα. βαζεις τα στοιχεια την καρτας σου(την ιδια που ειχα και στο paypal) και πληρωνεις. οποτε στο balance βλεπεις το ποσο και μπορεις να το κανεις οτι θελεις<br />

<br />

Εγω αν το κανω αυτο μου λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω καρτα που υπαρχει ηδη σε λογαριασμο paypal</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιαβαστε το faq

http://www.protothema.gr/economy/article/501681/ola-osa-ishuoun-pleon-me-ta-capital-controls/

 

 

επισημα* μονο για συγκεκριμενα ειδη:

 

 

 

  1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

    2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

    3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

    4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

    5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

    6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

    7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

    8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

    9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

 

 

οτιδηποτε αλλο (βιβλια, παιχνιδια, ηλεκτρονικα, κλπ) le poul

 

* λεω "επισημα" γιατι κατι βλακιουλες του στυλ προστασιες οθονης, κατι εργαλειακια κλπ απο αμαζον (αλλα αλλος πωλητης) καταφερα να παρω. οποτε δοκιμαζοντας και βλεποντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιαβαστε το faq

http://www.protothema.gr/economy/article/501681/ola-osa-ishuoun-pleon-me-ta-capital-controls/

 

 

επισημα* μονο για συγκεκριμενα ειδη:

 

 

 

  1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

    2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

    3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

    4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

    5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

    6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

    7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

    8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

    9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

 

 

οτιδηποτε αλλο (βιβλια, παιχνιδια, ηλεκτρονικα, κλπ) le poul

 

* λεω "επισημα" γιατι κατι βλακιουλες του στυλ προστασιες οθονης, κατι εργαλειακια κλπ απο αμαζον (αλλα αλλος πωλητης) καταφερα να παρω. οποτε δοκιμαζοντας και βλεποντας..

Αυτό άλλαξε χθες με νέο ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><br />

Εγω αν το κανω αυτο μου λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω καρτα που υπαρχει ηδη σε λογαριασμο paypal</p>

το εκανε φιλος μου με visa και δεν την δεχτηκε, το εκανε μετα με master card και το δεχτηκε.εγω εβαλα την μαστερ καρντ που εχω και στο paypal και την δεχτηκε. eurobank. εχω ψωνισει ηδη τρια πραγματα απο το ebay χωρις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα τα παραπάνω σχόλια και ως προς τις κάρτες και ως προς τα αντικείμενα και θέλω να ρωτήσω εγώ που θέλω να πάρω κινητό δεν παίζει να μου το δεχτεί ε ; και επίσης σίγουρα μόνο μέσω mastercard με visa δεν υπάρχει περίπτωση ;
Και κάτι τελευταίο γιατί δεν έχω ξανά αγοράσει με πληρωμή μέσω PayPal υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης Expertr είπε:<br />




Εγω αν το κανω αυτο μου λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω καρτα που υπαρχει ηδη σε λογαριασμο paypal<br />

το εκανε φιλος μου με visa και δεν την δεχτηκε, το εκανε μετα με master card και το δεχτηκε.εγω εβαλα την μαστερ καρντ που εχω και στο paypal και την δεχτηκε. eurobank. εχω ψωνισει ηδη τρια πραγματα απο το ebay χωρις προβλημα<br />

 

<br />

Ισως φταιει οτι εχω visa</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Διάβασα τα παραπάνω σχόλια και ως προς τις κάρτες και ως προς τα αντικείμενα και θέλω να ρωτήσω εγώ που θέλω να πάρω κινητό δεν παίζει να μου το δεχτεί ε ; και επίσης σίγουρα μόνο μέσω mastercard με visa δεν υπάρχει περίπτωση ;

Και κάτι τελευταίο γιατί δεν έχω ξανά αγοράσει με πληρωμή μέσω PayPal υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος ; 

το paypal κραταει καποια προμηθεια λογω διαφορετικης ισοτιμιας αλλα ειναι κατω απο 4%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal κραταει καποια προμηθεια λογω διαφορετικης ισοτιμιας αλλα ειναι κατω απο 4%

Η τελική τιμή που μου έχουν πει με μεταφορικά και με όλα τα σχετικά είναι στα 425 ευρώ... οπότε 4% από αυτό ; γύρω στο 20αρι δλδ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thepressproject.gr/article/80240/Xalaronoun-ta-capital-controls

 

Σύφωνα με την απόφαση, επιτρέπεται πλέον η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό μέχρι του ποσού των 500 ευρώ μηνιαίως.

 

Μολις δοκιμασα να παρω κατι με την καρτα απο εξωτερικο κ την πηρε μια χαρα :)

Καταρχάς, το έχουμε γράψει 100 φορές. Επιπλεον, όταν βάζουμε μια είδηση καλό είναι να καταλαβαίνουμε τί λέει, η συγκεκριμένη λέει ότι άνοιξαν τα εμβάσματα μέχρι 500 ανα μήνα και πρόσωπο στο εξωτερικό, όχι οι αγορές με κάρτες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό και η συναλλαγή σας γίνεται με χρήση της κάρτας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών στο εξωτερικό:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και

     

  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

Οπότε δεν αλλάζει κάτι για τις αγορές από Ελλάδα προς εξωτερικό για ηλεκτρονικά είδη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν λίγο με amex απο την alpha bank και δούλεψε με 2ο e-mail account. Για Request 20€ το τελικό ποσό που μπήκε στον paypal λογαριασμό είναι €18.97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική τιμή που μου έχουν πει με μεταφορικά και με όλα τα σχετικά είναι στα 425 ευρώ... οπότε 4% από αυτό ; γύρω στο 20αρι δλδ ; 

καπου εκει να υπολογιζεις. με την τροπο τωρα του ρικουεστ παιρνει προμηθεια 3,5% βαλε και καποια διαφορα στην ισοτιμια. ε πανω απο 450 δεν πιστευω οτι θα σου βγει. 

τωρα πρεπει να προσεξεις και το θεμα τελωνειο. αν σε σταματησουν εκει απλα την γαμησες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...