Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σε ολους!!! χθες βραδυ εμαθα απο εναν φιλο για την προπληρωμενη καρτα moneysafe και εκανα μια αναζητηση αλλα δεν καταφερα να βρω και να καταλαβω τι ακριβως ειναι...θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε πως χρησιμοποιειται και τι ειναι αυτο το Voucher code που χρειαζεται.

 

 

 

 

Είναι μια κάρτα σαν αυτές που βάζεις στο Aτμ για να παρεις την κάρτα κανεις αίτηση από το site τις

moneysafe με τα στοιχεια σου, αλλα μπορείς να πάρεις την κάρτα κι από κάποια σημεία πώλησης (νομίζω από εκεί την παίρνεις χωρίς να δωσεις στοιχεια) μπορείς να βρείς από το site τα σημεία πώλησης καρτών και voucher code κοστίζει 10 ευρώ να πάρεις την κάρτα και εδώ διαφορες χρέωσης http://www.moneysafecard.com/el/xrewseis.html το Voucher code είναι σαν τις κάρτες τις paysafecard αγοράζεις το ποσο που θες και το φορτώνεις στην κάρτα

 

Αν πρόκειται να κανεις αίτηση για κάρτα μέσο του site θα χρειαστείς και ένα voucher code 10 ευρώ για την πληρωμή τις κάρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>καλησπερα σε ολους!!! χθες βραδυ εμαθα απο εναν φιλο για την προπληρωμενη καρτα moneysafe και εκανα μια αναζητηση αλλα δεν καταφερα να βρω και να καταλαβω τι ακριβως ειναι...θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε πως χρησιμοποιειται και τι ειναι αυτο το Voucher code που χρειαζεται.</p>

 

Δεν αξίζει. Κερατιάτικες χρεώσεις και δεν υπάρχει στην ελλάδα (είναι σε έλλειψη, από τέλος του μήνα) οπότε μοναδική επιλογή να την παραγγείλεις ονλάιν και να περιμένεις ένα μήνα να έρθει. Εκτός αν περιμένεις να φέρουν τα ελληνικά καταστήματα (την κάρτα, τα voucher -τα κουπονάκια που γεμίζεις δηλαδή- τα έχουν πολλά περίπτερα).

 

Πληροφορίες στο moneysafecard.com/el/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι διαφημιση αυτο ε; Τρεξτε ολοι στην α βανκ λοιπον

Ωραίος. Να φανταστώ ότι όλες οι τράπεζες το κάνουν, έγραψα όμως για την περίπτωσή μου. Ο λογαριασμός προϋπήρχε εννοείται. Από ότι έχω καταλάβει τους καίει που βγαίνουν λεφτά έξω (όχι μέσω αγορών) οπότε δύο τρόποι υπάρχουν για να σταματήσει. Ηλεκτρονικό μπλοκάρισμα (έλεγχος με white list) και μπλοκάρισμα μέσω λίγων διαθέσιμων χαρτονομισμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νέα:

Χθες πήρα τηλέφωνο στην Τράπεζά μου και τους είπα ότι δεν μπορώ να ανανεώσω την ψηφιακή μουσική συνδρομή ενώ από την άλλη στο ΠΝΠ επιτρέπεται η πληρωμή ακόμη και εαν η υπηρεσία έχει τράπεζα στο εξωτερικό. Η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι έχουν κοπεί όλες οι πληρωμές και αυτή τη στιγμή φτιάχνεται white list με αυτές που επιτρέπονται. Σε ερώτηση για το Paypal μου είπε ότι θα πάρει καιρό μάλλον. (Η αλήθεια είναι ότι με το Paypal δεν αγοράζεις απλώς εισιτήρια και εφαρμογές αλλά μπορείς να κάνεις διακίνηση κεφαλαίου κάτι που ξεφεύγει από τον αρχικό σκοπό του, δηλαδή την πληρωμή). Για να επανέλθω στο θέμα μου τη ρώτησα ποιο είναι το όριο και μου είπε 2.000 ευρώ τη μέρα ανά άτομο (τουλάχιστο στην τράπεζά μου)!!!. Στην ερώτηση για το τι μπορώ να κάνω μου είπε να στείλω email στην τράπεζά μου. Πράγμα που έκανα χθες. Τώρα σύμπτωση ή όχι σήμερα η συνδρομητική υπηρεσία μουσικής δέχτηκε την κάρτα μου κανονικά!

 

Δηλαδή μπορείς να κάνεις αγορές εκτός Ελλάδος μέχρι 2000€ την ημέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορείς να κάνεις αγορές εκτός Ελλάδος μέχρι 2000€ την ημέρα;

Την ξαναρώτησα επειδή ούτε εγώ πίστευα στα αφτιά μου. Μιλάμε πάντα για εφαρμογές, μουσική και ό,τι άλλο επιτρέπεται. Προσοχή ακόμη όχι Paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The point being, όχι τo "σωστό θρεντ" αλλά, "τι* γίνεται".

 

*Hidden: party από χθες το βράδυ ενώ εδώ ακόμη βασανίζονται.

 

Ελάτε καλά μου ποδαράκια, δεν έχει καν διόδια =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...