Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έκανα αγορά μέσω πιστωτικής Citybank (alphabank πλέον) χθες...

Όσοι καταφέρνετε συναλλαγή με εξωτερικό καλό είναι (αν είναι δυνατόν) να δίνετε περισσότερες πληροφορίες για το κατάστημα και το είδος που αγοράστηκε,έτσι βοηθάτε τους άλλους να πάρουν κατεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...και δεν συμφερει για 4 ευρω στα εκατο, εδω οι προπληρωμένες προ cc κρατουσαν 2 ευρω

ξανά σκέψου το,

αγορά ηχειων από thomann , Behringer B3031A 450Ευρώ

Ελλάδα : 550Ευρώ

Διαφορά : 100Ευρώ

4 φορτίσεις των 150Ευρώ (μέγιστο της moneysafe) = 600Ευρώ - 24(6*4%) = 576Ευρώ

διαφορά 100Ευρώ - προμήθειες της moneysafe 24Ευρώ = 76Ευρώ καθαρο κέρδος

θες να σου πω και άλλα παραδείγματα; ακόμη και φακό που θέλω να αγοράσω, έξω κάνει 15 ευρώ (ebay), εδώ τον βαράνε 110. Βγάζω κέρδος 90Ευρώ στη πλάκα.

Και χιλιάδες άλλα ακόμη παραδείγματα που βαριέμαι να τα γράψω. Την απόσβεση τη κάνει η moneysafe αν αγοράζεις σε συχνή βάση όπως εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταλήξει, τα εμβάσματα απο το εξωτερικο ειναι η καλύτερη και πιο ασφαλής λυση, αρκει βεβαια να εχεις κάποιον εκει στα ξενα :)

 

Οι προμήθειες πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια συναλλαγή αποφέρει κέρδος και γίνεται συστηματικά, τότε θεωρείται εμπορική συναλλαγή και πρέπει να φορολογείται.

Όταν αποφέρει ζημιά τι ειναι;;; Χαχαχα!

Τότε το ίδιο θα πρέπει να ισχύει είτε πουλάς κάρτες γραφικών στις αγγελίες είτε καρφίτσες.

 

Εν πάση περίπτωση για να μην βγαζετε παράνομο ότι δεν σας φαίνεται νόμιμο, το όριο συναλλαγών μεταξύ ιδιωτων είναι 1500 ευρώ. Οτιδηποτε πάνω απ αυτό θεωρείται εμπορική δραστηριότητα.

Όσο αναφορά δε την φορολογία , υπαρχει ειδικό "κουτακι" στο Ε1 για αυτές τις περιπτώσεις (κάτω από τα 1500). Εκεί πρέπει να αναγραφετε πχ το σύνολο μετρητών που προήλθαν από "τις αγγελίες του insomnia".

Απλά έγκειται στον καθένα προσωπικά αν θα δηλώσει η όχι το ποσό.

Ρωτηστε τον λογιστή σας να σας πει.

 

Μεγάλη ευαισθησία του forum σε επιλεγμενες φορές! ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν απάντηση/σχόλιο στον Big Boss (ακριβώς από πάνω post) για το steam...

Καλά ρε φίλε είσαι στο φόρουμ από πάντα,ακόμα παίζεις παιχνίδια;  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαίωνω για american express και alpha bank. Περιμένω τον 4ψηφιο κωδικό για να κάνω verified τη κάρτα και να προβω σε αγορά

Από το steam θα αγοράσεις ή βρήκες κάτι άλλο που να περνάει συναλλαγή με pp;

Το ότι το pp σου επιτρέπει να συνδέσεις κάρτα δε γνωρίζω να υπήρχε πρόβλημα με το capital control να γίνει αυτό,το πρόβλημα είναι οι αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλημέρα, σιγουρα θα εχει συζητηθει το ερωτημα αλλα εχει ξεχιλωσει λιγο το θέμα για το διαβασω όλο  :-)  Μπορει λοιπον καποιος απο εξωτερικό να μου βάλει χρήματα στο paypal από τον δικό του λογαριασμο (να τα στείλει πχ σαν gift) και στην συνέχεια εγω να τα τραβηξω στην καρτα μου? ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το steam θα αγοράσεις ή βρήκες κάτι άλλο που να περνάει συναλλαγή με pp;

Το ότι το pp σου επιτρέπει να συνδέσεις κάρτα δε γνωρίζω να υπήρχε πρόβλημα με το capital control να γίνει αυτό,το πρόβλημα είναι οι αγορές.

αυτό περιμένω να δω. Μόλις γίνει verified η κάρτα θα προβω σε αγορά να δω αν μπορώ. Πάντως φίλος πιο πάνω έκανε κανονικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλημέρα, σιγουρα θα εχει συζητηθει το ερωτημα αλλα εχει ξεχιλωσει λιγο το θέμα για το διαβασω όλο  :-)  Μπορει λοιπον καποιος απο εξωτερικό να μου βάλει χρήματα στο paypal από τον δικό του λογαριασμο (να τα στείλει πχ σαν gift) και στην συνέχεια εγω να τα τραβηξω στην καρτα μου? ευχαριστω πολυ

 

Ναι, αλλα με την καμμια, μην τα τραβηξεις στην καρτα σου. Ολος ο σκοπος ειναι τα χρηματα να παραμεινουν μεσα στο balance του pp αν ειναι να τα τραβηξεις στην καρτα σου, τραβα απο εδω στην τραπεζα και βαλτα μονος σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα με την καμμια, μην τα τραβηξεις στην καρτα σου. Ολος ο σκοπος ειναι τα χρηματα να παραμεινουν μεσα στο balance του pp αν ειναι να τα τραβηξεις στην καρτα σου, τραβα απο εδω στην τραπεζα και βαλτα μονος σου :)

ευχαριστω πολυ για την αμεση απάντηση, να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά ρε φίλε είσαι στο φόρουμ από πάντα,ακόμα παίζεις παιχνίδια;  :D

προφανώς, απλά όχι όσο παλιότερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...