Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις διαβασα μια νεα δυνατότητα απο την πειραιως

 

ΝΕΟ

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

Αυτό,σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν αγορές από το εξωτερικό;; Επεξ/σία από AlienTechGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό,σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν αγορές από τι εξωτερικό;;

ΜΟΝΟ αν μετα τις 20/7 καποιος απο το εξωτερικο σου χει στειλει χρηματα.ΔΛΔ αν πχ σου χει βαλει 80ε τοτε μπορεις με την σειρα σου να στειλεις εξω 80ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις διαβασα μια νεα δυνατότητα απο την πειραιως

 

ΝΕΟ

 

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικόΤώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

 

  

 

Ετςι και συνεχίσει αυτη η γελοιότητα το κόβω να την κανω για εξω μονο και μονο για να μπορω να αγοράσω απο eBay.

 

 

Μπορούσες να την αγοράσεις και από κατάστημα, έχει ένα στην Καλλιθέα και ένα στη Γλυφάδα, βέβαια δεν ξέρω αν τις έχουν πια...

Ενημέρωσε μας πως πήγε, ξέρω, μαυραγορίτικη λόγω χρεώσεων αλλα πρέπει να κάνω παραγγελία από UK με πράγματα που δεν υπάρχουν Ελλάδα :/

I second dat (θελω και εγω πληροφορίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμβάσματα λέει, όχι αγορές

 

 

το εμβασμα ειναι ενας τροπος να γεμισεις το paypal για να κανεις αγορες στο ebay.

 

#not_rocket_science

 

 

Οι moneysafecard από Ελλάδα τέλος... Πήγα στο κατάστημα στη Γλυφάδα, θα ξαναφέρουν από τέλος του μήνα...

 

 

μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εμβασμα ειναι ενας τροπος να γεμισεις το paypal για να κανεις αγορες στο ebay.

 

#not_rocket_science

 

Δεν είμαι σίγουρος αν η συναλλαγή με το paypal λογίζεται ως έμβασμα

Και να είναι έτσι αν έχεις κάποιον στο εξωτερικό για να σου στείλει λεφτά 99% μπορεί να το κάνει και απευθείας στο paypal πιθανότατα και με μικρότερη προμήθεια

 

 

Υγ Να λείπουν τα # γιατί κάνει ζέστη και θα αρχίσω να στέλνω κόσμο για μπάνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

Έχεις δηλ 1000Ευρώ μέσα; γιατί θέλω να αγοράσω λάμπες που έχουν 600, συν 150Ευρώ το voltage driver με το shipping. :P

 

Οι moneysafecard από Ελλάδα τέλος... Πήγα στο κατάστημα στη Γλυφάδα, θα ξαναφέρουν από τέλος του μήνα...

πάρε voucher, και κάνε online την αγορά, κράτα και τον αριθμό παραγγελίας κάπου.

και εγώ στο περίμενε ειμαι με την αγορά. Ευτυχώς η κοπέλα μου που ειναι Αμερικανίδα μου αγόρασε ότι ήθελα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

Στην κατοχή τους έλεγαν μαυραγορήτες...Συγχαρητηρια για τον τρόπο σκέψης σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

 

Sentenced to death for usury!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν η συναλλαγή με το paypal λογίζεται ως έμβασμα

Και να είναι έτσι αν έχεις κάποιον στο εξωτερικό για να σου στείλει λεφτά 99% μπορεί να το κάνει και απευθείας στο paypal πιθανότατα και με μικρότερη προμήθεια

 

 

Υγ Να λείπουν τα # γιατί κάνει ζέστη και θα αρχίσω να στέλνω κόσμο για μπάνια

 

κάνεις εμβασμα στον λογαριασμο του pp και αγοράζεις χρεωνοντας το balance σου ;) 

 

 

 

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

 

απλά τραγικός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θελω να γινω κακος γι αυτο θα ερωτησω πρωτα εδω γι αυτο που σκεπτομαι.

 

Εχω αρκετο υπολοιπο στο παυ παλ. Σκεπτομαι να βαλω αγγελια για οποιον θελει να καμει αγορα μεσω παυ παλ να μου διδει 10% και ελαχιστη χρεωση €2. Τι λετε; Για παραδειγμα θα συνεφερε τον συμφορουμιτη που θελει να αγορασει ενα πραγματακι απο εξωτερικο που εχει €8 αντι €25.

 

Καπου 60 ευρω εχεις να μου βαλεις(και βαλε και 15% τοκο αν θες :-D)? Το θεμα ειναι πώς θα σου δωσω τα χρηματα(Θεσσαλονικη μενω οποτε αν μενεις εδω οκ αλλά αν οχι τοτε πως?)?

 

Στην κατοχή τους έλεγαν μαυραγορήτες...Συγχαρητηρια για τον τρόπο σκέψης σου.

 

Παρανομο, ξεπαρανομο(παρανομο σιγουρα) αλλά δεν σε βαζει και το πιστολι στον λαιμο, οποιος θελει επιλεγει αυοτν τον τροπο που ειπε(αυτο δεν καταργει την παρανομια αλλά προσωπικα το βλεπω σαν σουπερ εξυπηρετηση).

 

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ δε θα τον έλεγα μαυραγορίτη ούτε τραγικό.

Δε πουλάει και είδη πρώτης ανάγκης, απλά μια διευκόλυνση πουλάει.

Απλά πρέπει να χωνέψουμε ότι το ελληνικό ευρώ πλέον δεν έχει την ίδια αξία με το ξένο ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...