Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

"Επισης πανω απο καποιες ωρες καθυστερησης η εταιρεια εινα υποχρεωμενη για να σου παρεχει διαμονη και αν θυμαμαι καλα και αποζημιωση."

 

Δεν ξερω τι συμβαινει σημερα με τις δυο συγκεκριμενες εταιρειες, αλλα τοτε που επαθα το καζο (2002 και 2003 αντιστοιχα) οταν περνουσε ενα τετραωρο, οι low cost εταιρειες ματαιωναν την πτηση και σε μετεφεραν δωρεαν σε επομενη. Στην περιπτωση μου η επομενη ηταν την επομενη ημερα. Στους ορους τους εισιτηριου αναφεροταν ρητα οτι δεν υπηρχε καμια αξιωση απο την πλευρα του πελατη εναντιον της εταιρειας αν συνεβαινε αυτο. Επισης, στην περιπετεια της Easyjet (που δεν ανελυσα) επεσε ο κεντρικος υπολογιστης του Λονδινου. Οι εταιρειες που κοπηκαν πρωτες ηταν ΟΛΕΣ οι low cost και οι τρεις εταιρεις που πετουσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ (αλλα με μεγαλη καθυστερηση) ηταν οι British Airways, Ολυμπιακη και Lufthansa (με μερικες ακυρωσεις).

 

 

Valerie, εχεις δικιο. Λαθος μας. Αλλα δεν υπαρχει καμια ενημερωση, το PP παραμενει κλειστο και πιθανως θα παραμεινει ετσι για πολυ καιρο. Οπως ειπε ενας συμφορουμιτης παραπανω, αν δεν γινει ανακεφαλαιωση τραπεζων δεν πρεπει να ελπιζουμε σε τιποτα. Οι εναλλακτικοι τροποι καταθεσης χρηματων στο ΡΡ ειναι οι μονοι που μπορουν να μας βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα capital controls κατα τ'αλλα ειναι απλουστατη υποθεση στην περιπτωση της Ελλαδας. Τοσο απλη οσο δε φανταζεσαι:

-Ξεκινησαν οι Ελληνες καταθετες να αποσυρουν τα χρηματα τους απο τις ελληνικες τραπεζες, δημιουργωντας προβλημα ρευστοτητας σε αυτες. Αυτοι και μονον αυτοι.

-Την ρευστοτητα την κρατησε ζωντανη ο ELA. Ωστοσο οι Ελληνες καταθετες συνεχισαν να αποσυρουν μαζικα τις καταθεσεις τους σε καθημερινη βαση επι εβδομαδες.

-Και ηρθε η στιγμη που η Ελλαδα παραβιασε τους ορους χρηματοδοτησης και ο ELA με τη σειρα του σταματησε την αναχρηματοδοτηση. Σε συνδυασμο με την ταση των Ελληνων καταθετων να αποσυρουν μαζικα τις καταθεσεις τους, οι τραπεζες οδηγουνταν προς καταρρευση.

-Για να μην γινει αυτο, η Ελλαδα θεσπισε capital controls.

-Τα οποια δεν αρει μεχρι να βεβαιωθει οτι ο Ελληνας καταθετης δε θα συνεχισει να αποσυρει τις καταθεσεις του και να διασφαλισει την απαραιτητη ρευστοτητα για τις τραπεζες της.

 

και θα συνεχιζει μέχρι να μην υπάρχει ρευστότητα στις τράπεζες (η πολυ χαμηλη). Αφού το requirement ειναι στο 1% ρευστοτητας. Δηλ αν έχω 10.000Ευρώ, η τράπεζα σε πραγματικό χρήμα έχει 100Ευρώ. Αν παω να σηκώσω 10.000Ευρώ θα μου πει η τράπεζα "δεν έχω 10.000, έχω 100Ευρώ μόνο". Σε διαφορετικη περίπτωση δεν θα υπήρχε όλο αυτό το πρόβλημα.

Ελπίζω να τελειώσει η ευρωχουντάρα καθώς η ευρωκατοχή και το δήθεν "αν φύγουμε από το ευρώ θα πάθουμε το Χ και θα πέσουν τα ελοχίμ" έγινε. Να το βράσω το ευρώ αν ειναι έτσι. Ας βγει η δραχμή να μην έχουμε όλο αυτο το κατοχικό καθεστώς. Για να εχω μια εγγύηση ότι τη ρευστοτητα την εγγυάται το κράτος και όχι ο ELA, φύγε, ξαναELA της Μέρκελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon : Μα εσύ ζήτησες να μπεις στο ευρώ.

Για εμένα δεν παίζει κανένα ρόλο το νόμισμα και αν δεν ξεκινήσεις να παραγεις κάτι πάλι θα καταστραφείς.

Δες τι συνέβη όταν μπήκες στο ευρώ:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon : Μα εσύ ζήτησες να μπεις στο ευρώ.

Για εμένα δεν παίζει κανένα ρόλο το νόμισμα και αν δεν ξεκινήσεις να παραγεις κάτι πάλι θα καταστραφείς.

Δες τι συνέβη όταν μπήκες στο ευρώ:

Δεν το ζήτησα, ήμουν (τότε) 10 χρονών, κυβέρνηση Σιμήτη (ΠΑΣΟΚ).

Ναι έχω δει αρκετά video οικονομικού περιεχομένου. Αυτό πρέπει να το είχα δει και παλιώτερα.

 

Το ξανα ειδα το vid, τα λέει λίγο μπερδεμένα και δεν εξηγεί το προφανές:

-Γιατί το μάστριχ δεν πέτυχε ποτέ σαν μέτρο.

-Ότι το να έχεις ευρώ παιρνεις δάνειο, εφόσον δεν το εκδιδεις εσύ, και πρέπει να το επιστρέψεις με τοκο που το κερδίζει η τράπεζα. Γιαυτό πήγε το χρέος εκεί.

-Οι γερμανοί ειναι ποιο τεμπέληδες από εμάς, εδώ ψηφίζαν για 6ωρο αντι 8ωρο και αν δεις ξένες στατιστικές, εμεις με τους Αλβανούς ειμαστε οι ποιο εργατικοί ενώ η Γερμανία είναι πάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρήματα μέσα στον skrill λογαριασμό σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα srkill στο paypal κανονικά.

Για καταθέσεις δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις από την Ελλάδα στην skrill.

 

Επιβεβαιωνω τελικα. Με καρτα Σκριλ μπορεις να κανεις αγορα μεσω ΡΡ! Ευχαριστω Αγγελε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon ισχύει αυτό που λες αλλά όποιος δουλεύει πιο οργανωμένα και με εργαλεία παράγει μεγαλύτερη υπεραξία από κάποιον που δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.

Είναι πολύ βασικά οικονομικά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Γιατί το μάστριχ δεν πέτυχε ποτέ σαν μέτρο.

 

Το Μαάστριχτ είναι λίγο πολύ σαν τα μνημόνια, όλοι το ψήφισαν κανείς δεν το εφάρμοσε. Ούτε καν η Γερμανία η οποία το εφαρμόζει μόλις τα τελευταία 2-3 χρόνια!

 

Αν γινόταν τακτικός οικονομικός έλεγχος σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης από το 99 και μετά δεν θα υπήρχε η σημερινή κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και δεύτερη χυλόπιτα από δεύτερο φίλο. Με γερμανική κάρτα πάλι, αυτή τη φορά και με γερμανική ip. Το PayPal και πάλι αρνήθηκε να κάνει τη συναλλαγή με μήνυμα «this transaction cannot be completed» or smth.

 

Θα δοκιμάσω και τρίτη φορά με άτομο από Ελλάδα που έχει ήδη balance μέσα στο PayPal του να δω αν θα γίνει το transfer και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η λύση είναι να διαγράψει κάποιος το ππ και να δημιουργίσει νέο σε άλλη χώρα;

Αυτό μου πρότειναν απο το ππ όταν προσπάθησα να προσθέσω λογαριασμό ιβάν εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ψεύτικα στοιχεία. Είμαι κάτοικος 2 χωρών αλλά το ππ μου είναι ελληνικό αφού εδώ έχω (είχα) εισόδημα. Δεν μου επέτρεψε να βάλω αγγλικό τραπεζικό λογαριασμό στο ελληνικό ππ και έτσι προτείνει να διαγράψω το ελληνικό και να φτιάξω άλλο με αγγλική διεύθυνση.

 

Το παράξενο είναι ότι το ππ το είχα ανοίξει πριν χρόνια στην Αγγλία και μάλιστα με email που δεν υπάρχει πια. Δεν θυμάμαι όμως αν έγινε κάποια επιβεβαίωση της διεύθυνσης πέρα από την χρέωση 1 ευρώ στην κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...