Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα λειτουργει το balance. Μου εβαλε φιλος 300ε, κανω αγορα απο fasttech 120 ευρω, τα χρεωσε κανονικα, το δεμα εχει ηδη σταλει απο fasttech (εχω και tracking number και φωτογραφια του δεματος που βγαζουν αυτοι πριν το στειλουν). Επισης απο aliexpress, επειδη θα μου εκανε εκπτωση καποιος για ενα αντικειμενο, οποτε και δεν το πληρωσα απο τη συνηθισμενη διαδικασια, μου εστειλε τιμολογιο στο paypal, το οποιο και πληρωσα κανονικα.

θες να μας πεις την διαδικασια;εγω φτανω στο σημειο πληρωμης και παει να μου αντιστοιχησει την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σιγουρια, πριν μου στειλει ο φιλος μου τα χρηματα, ειχα διαγραψει την καρτα απο μεσα, μην τυχον (μια στις χιλιες), γινοταν κανενα λαθος και περναγαν τα χρηματα στην καρτα. Απο κει και περα, η διαδικασια ειναι ιδια, οταν εφτασα στο σημειο πληρωμης (εκει που σε στελενει αυτοματα το site αγορας, στο site του paypal, εκει, στην κορυφη δε μου εδειχνε καμμια καρτα, και απλα εκανα υποβολη πληρωμης. Τιποτε το διαφορετικο απο οτι καναμε μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά για να μου κάνει κάποιος transfer στο PayPal αρκεί το e-mail μου, σωστά; Ο φίλος μου, μού είπε ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το transfer για κάποιο λόγο. Μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, αλλά σχετικό με τη βασική ιδέα...

Ένας φίλος πάει Κύπρο για διακοπές.

Υπάρχει δυνατότητα να βγάλει μια Κυπριακή προπληρωμένη πιστωτική και να μου τη φέρει στην Ελλάδα για αγορές?

Επίσης μπορεί να αγοράσει μερικές paysafe και να τις φέρει εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως σκατα μπορεις να χρησιμοποιησεις το balance του paypal για αγορες;Μιλαμε για ποσο κατω των 60 ευρω.Οταν φτανω να ολοκληρωσω την πληρωμη μου βγαζει παλι να αντιστοιχισω την καρτα μου, που δεν γινεται φυσικα.

Τα χρήματα απο τις πωλήσεις του ebay γίνονται διαθέσιμα μετά απο κάποιες μέρες. Μήπως στα βγάζει στο pending balance;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μου κάνει κάποιος transfer στο PayPal αρκεί το e-mail μου, σωστά; Ο φίλος μου, μού είπε ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το transfer για κάποιο λόγο. Μου διαφεύγει κάτι;

 

 

Μην μου λες τετοια...

 

 

 

 

Λίγο offtopic, αλλά σχετικό με τη βασική ιδέα...

Ένας φίλος πάει Κύπρο για διακοπές.

Υπάρχει δυνατότητα να βγάλει μια Κυπριακή προπληρωμένη πιστωτική και να μου τη φέρει στην Ελλάδα για αγορές?

Επίσης μπορεί να αγοράσει μερικές paysafe και να τις φέρει εδώ?

Οφφτοπικ

 

Θύμισε μου ποια άλφα ειναι αυτη στο αβαταρ. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Οφφτοπικ

 

Θύμισε μου ποια άλφα ειναι αυτη στο αβαταρ. Thanks

alfa romeo giulia

Τα χρήματα απο τις πωλήσεις του ebay γίνονται διαθέσιμα μετά απο κάποιες μέρες. Μήπως στα βγάζει στο pending balance;

ενταξει το ελυσα το θεμα εκανα την αγορα μου!

http://www.wacaco.com/collections/shop/products/minipresso-gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, αλλά σχετικό με τη βασική ιδέα...

Ένας φίλος πάει Κύπρο για διακοπές.

Υπάρχει δυνατότητα να βγάλει μια Κυπριακή προπληρωμένη πιστωτική και να μου τη φέρει στην Ελλάδα για αγορές?

Επίσης μπορεί να αγοράσει μερικές paysafe και να τις φέρει εδώ?

Κάποιος που να γνωρίζει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρει ο διαολος, να παρει ο διαολος, να παρει ο διαολος!!!!!!!!!!!!!!! :mad: :mad:

Τι θα γινει επιτελους με το paypal ή με αγορες με πιστωτικη στο ebay???????????? :mad: :mad: :mad:

 

 Καντε κανα γκρουπ στο φεισμπουκ εσεις οι σχετικοι, που να οργανωνει πορειες διαμαρτυριας σε διαφορες μεγαλες πολεις με κλεισιμο σημαντικων δρομων για σημαντικα χρονικα διαστηματα και πολλαπλες ημερες. Καντε κατι τελος παντων.... :(

 

 

Ειμαστε στην 54η σελιδα.

Εχει αναφερθει αναλυτικα καμια 760 φορες ως τωρα.

Δε μπορείς να πας κόντρα στη θέληση 5-6 εκατομμυρίων ανθρώπων αλλά και στα χρέη για 10 γενιές που δημιούργησαν.Μόνη λύση η αλλαγή χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

• εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

 

 

Εγώ με αυτό καταλαβαίνω ότι μπορούμε ελεύθερα να αγοράζουμε από Steam, PSN, Nintendo eShop, Google Play, iTunes κλπ όποιο app, τραγούδι, ταινία θέλουμε. Εσείς καταλαβαίνετε το ίδιο ή έχουν πρόβλημα τα ελληνικά μου;

 

Για δες καλύτερα :) και αντιγράφω από αλλού

 

 εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών. Αυτό το όριο είναι από 300.000 ευρώ για κάθε μια από τις συστημικές τράπεζες (Alpha, Εθνική, Πειραιώς και Eurobank) και 90.000 ευρώ για την Τράπεζα Αττικής. «Το διαθέσιμο ημερήσιο όριο ανά τράπεζα εξαντλείται πολύ γρήγορα, συνήθως από τις πρώτες πρωινές ώρες, οπότε είναι πιθανόν οι ενδιαφερόμενοι να πρέπει να ξαναδοκιμάσουν» και συνεχίζει λίγο πιο κάτω:

Το… tip για να έχει περισσότερες ελπίδες να περάσει μια συναλλαγή είναι να γίνει μετά τα μεσάνυχτα, καθώς το ημερήσιο όριο μετράει ανά εργάσιμη ημέρα, δηλαδή από 00.01 μέχρι και 23.59! Με το όριο της Παρασκευής δε, καλύπτεται και το Σαββατοκύριακο, οπότε είναι μάλλον τύχη τύπου 10πλο Τζακ Ποτ να υπάρχει διαθέσιμο όριο για μια συναλλαγή το βράδυ του Σαββάτου ή της Κυριακής.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει ολες τις σελιδες αλλα παιδια μην τρέφετε αυταπάτες οτι τα capital controls οπως και η απαγορευση αγορων απο το εξωτερικο θα σταματησουν πριν ολοκληρωθουν τα stress tests των τραπεζων και κατ'επεκτασιν η ανακεφαλαιοποίηση τους.

Τουλαχιστον αυτο μου υπαγορευει εμενα η λογικη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...