Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαγορεύει ρητά η ΠΝΠ να βγουν χρήματα που υπάρχουν στο paypal balance;Σοβαρά τώρα;

Έκανα συναλλαγές από το paypal balance μου τις προηγούμενες μέρες.Που δίνω τα στοιχεία μου για να με μπουζουριάσουν;

 

 

Η απάντησή μου ήταν στον ca6mio που είπε ότι έδωσε 50 ευρώ ρευστό για να του βάλει ο άλλος 50 ευρώ στο paypal.

 

To paypal balance μπορείς να το κάνεις ό,τι θες, τα λεφτά είναι ήδη έξω. Αλλά ΔΕΝ μπορείς να βάλεις λεφτά στο paypal, λόγο του ΠΝΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή μου ήταν στον ca6mio που είπε ότι έδωσε 50 ευρώ ρευστό για να του βάλει ο άλλος 50 ευρώ στο paypal.

 

To paypal balance μπορείς να το κάνεις ό,τι θες, τα λεφτά είναι ήδη έξω. Αλλά ΔΕΝ μπορείς να βάλεις λεφτά στο paypal, λόγο του ΠΝΠ.

 

Μπορείς να βγάλεις όταν ταξιδέυεις μέχρι 2000€ μετρητά έξω. Αν ο άλλος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, μπορεί να βγάλει όσα θέλει μετρητά σύμφωνα με το Υπουργείο οπότε δεν ισχύουν αυτά περι καταγγελίας και μπλεξίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείς να βγάλεις όταν ταξιδέυεις μέχρι 2000€ μετρητά έξω. Αν ο άλλος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, μπορεί να βγάλει όσα θέλει μετρητά σύμφωνα με το Υπουργείο οπότε δεν ισχύουν αυτά περι καταγγελίας και μπλεξίματος.

'

 

dat...

 

άσε που αν είσαι στο εξωτερικό κάνεις αγορές κανονικά με την πιστωτική/χρεωστική σε φυσικά καταστήματα, οπότε και πάλι τα λεφτά βγαίνουν έξω...

 

οπότε ποιο το πρόβλημα, ότι δεν ταξιδεύουμε έξω για να είμαστε τυπικοί με το γράμμα του νόμου? ffs...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είχε βγει ρε παιδιά ότι οι τράπεζες έχουν όλες ένα όριο (300.000 ευρώ; ) κάθε μέρα και αν μπεις

κατά τις 12 το βράδυ, παίζει να προλάβεις να κάνεις κανονικά την συναλλαγή σου με το Paypal, δεν ισχύει;

 

Ή ισχύει και απλά είναι τρομερά δύσκολο να προλάβεις πριν τερματίσει το όριο των συναλλαγών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'

 

dat...

 

άσε που αν είσαι στο εξωτερικό κάνεις αγορές κανονικά με την πιστωτική/χρεωστική σε φυσικά καταστήματα, οπότε και πάλι τα λεφτά βγαίνουν έξω...

 

οπότε ποιο το πρόβλημα, ότι δεν ταξιδεύουμε έξω για να είμαστε τυπικοί με το γράμμα του νόμου? ffs...

 

Μάλλον έχει να κάνει με την ανάγκη, αν είσαι στο εξωτερικό είτε διακοπές είτε επαγγελματικό ταξίδι είναι πρακτικά υποχρεωτικό να κάνεις κάποιες αγορές από εκεί. Αντίθετα το να θες να πάρεις ηλεκτρονικά καλούδια είναι first world problem :P

 

Επίσης είναι πολύ μικρότερος ο όγκος συναλλαγών γιατί μικρό ποσοστό ταξιδεύει έξω για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορες μεσω τραπεζικού λογαριασμού δεν γίνονται μεσω ππ οχι τωρα απο πάντα

 

Δεν ισχυει αυτο.  Το αναφερει εδω https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/NewConsumerLink-outside

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο.  Το αναφερει εδω https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/NewConsumerLink-outside

Αν θυμάμαι καλα δεν ισχύει για ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα μπορούμε να παρούμε παιχνίδια από το steam?

Δεν υπάρχουν ούτε paysafe οπότε τώρα είμαι υποχρεωμένος ή να το κλέψω ή να το πάρω από το πλαίσιο κτλ πληρώνοντας παραπάνω.

άσε που παιχνίδια στυλ way of the samurai 4 δεν υπάρχουν καν σε retail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα μπορούμε να παρούμε παιχνίδια από το steam?

Δεν υπάρχουν ούτε paysafe οπότε τώρα είμαι υποχρεωμένος ή να το κλέψω ή να το πάρω από το πλαίσιο κτλ πληρώνοντας παραπάνω.

άσε που παιχνίδια στυλ way of the samurai 4 δεν υπάρχουν καν σε retail.

 

Αν δεν θες άμεσα digital coins για κάποιο f2p βολέψου με τον θείο προς το παρών, θα πάρεις το ίδιο game αργότερα τζάμπα στο summer sale :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες άμεσα digital coins για κάποιο f2p βολέψου με τον θείο προς το παρών, θα πάρεις το ίδιο game αργότερα τζάμπα στο summer sale :P

όχι δε θέλω

ήθελα όμως το wo4 k το fairy spencer F για να απασχοληθώ λιγο μέχρι το mgs5

Eλπίζω retail να μπορούν να φέρουν τα μαγαζιά. 

 

Mη γίνει τίποτα και μείνουμε και χωρίς fallout 4 pipboy*....

 

*firstworldproblems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο.  Το αναφερει εδω https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/NewConsumerLink-outside

Ισχυε !!!

 

Τωρα δεν ισχύει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...