Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λογος που θελεις να συνδεσεις λογαριασμο ποιος ειναι ?

Για να κανω αγορες με το ππ και να τα τραβαει απο εκει.  Δεν εχω αγγλικη χρεωστικη η πιστωτικη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έδωσα στο χερι 50 σε εναν φιλο και μου τα έστειλε απο το balance του χωρίς προμήθεια.

Και τώρα μας το λες για να ζηλέψουμε?

 

 

Anyways, το 2018 ακραίο θα έλεγα για το paypal, τέλος 1ου τετραμήνου 2016 πιστεύω και βλέπουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει στειλει κανενας mail σε εξυπηρετηση πελατών σε τραπεζα και να του απαντησαν; 

Εστειλα πριν 2 βδομάδες στην Πειραιώς γιατι με το τηλέφωνο δεν μπορουσα να πιάσω (περιμενα κανα τεταρτο και επεφτε η γραμμή) αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανω αγορες με το ππ και να τα τραβαει απο εκει. Δεν εχω αγγλικη χρεωστικη η πιστωτικη καρτα.

Αγορες μεσω τραπεζικού λογαριασμού δεν γίνονται μεσω ππ οχι τωρα απο πάντα

 

 

 

...και μια δικια μου ερώτηση

Πως μας στέλνει καποιος χρήματα στο ππ αλλά χωρίς να εχει ο ιδιος ππ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έδωσα στο χερι 50 σε εναν φιλο και μου τα έστειλε απο το balance του χωρίς προμήθεια.

 

Κατανοείς ότι μία απλή καταγγελία θα σε βρει αντιμέτωπο με την δικαιοσύνη;

Και ναι θα σε καταδικάσουν για τα 50 ευρώ το ίδιο με τον άλλον που έβγαλε 1 μύριο. Ο νόμος είναι σαφές για την εξαγωγή συναλλάγματος αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει στειλει κανενας mail σε εξυπηρετηση πελατών σε τραπεζα και να του απαντησαν; 

 

πήγαινε σε κατάστημα

 

eurobank ένα θέμα με το πρόγραμμα επιστροφής λύθηκε με email μετά απο κανένα δεκαήμερο

εθνική έχει μποκάρει το ebanking απτις πρώτες μέρες των cc και ακόμη δεν έχω καταφέρει να πιάσω γραμμή, δεν γίνεται να το ξεμπλοκάρουν ούτε με φυσική παρουσία στη τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοείς ότι μία απλή καταγγελία θα σε βρει αντιμέτωπο με την δικαιοσύνη;

Και ναι θα σε καταδικάσουν για τα 50 ευρώ το ίδιο με τον άλλον που έβγαλε 1 μύριο. Ο νόμος είναι σαφές για την εξαγωγή συναλλάγματος αυτή την περίοδο.

Μονο αυτό; το αλλο δεν το λες, θα τους βγάλουν ένα ένα τα νυχια και μία μία τις τρίχες απο τα φρύδια

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοείς ότι μία απλή καταγγελία θα σε βρει αντιμέτωπο με την δικαιοσύνη;

Και ναι θα σε καταδικάσουν για τα 50 ευρώ το ίδιο με τον άλλον που έβγαλε 1 μύριο. Ο νόμος είναι σαφές για την εξαγωγή συναλλάγματος αυτή την περίοδο.

Τώρα εσύ όντως πιστεύεις αυτά που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσύ όντως πιστεύεις αυτά που λες;

 

OK μπορεί να υπερβάλο, αλλά η έμμεση μεταφορά χρημάτων από την χώρα, είναι παράνομη σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

 

(δες το ΠΝΠ της 28/06/2015 όπως έχει τροποποιηθεί στις 30/07/2015).

 

Γιατί νομίζεις ούτε οι εταιρίες δεν μπορούν να αγοράσουν από το εξωτερικό; Γιατί δεν έχουν credit στο paypal ή γιατί δεν έχουν λεφτά στην τράπεζα; Γιατί απλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΟΜΙΜΑ να πληρώσουν τους προμηθευτές εξωτερικού.

 

Αυτή την εβδομάδα μόνο οι δώθηκε όριο στις τράπεζες να μπορούν να "εξάγουν" χρήμα. Και τα όρια είναι κάπου 5 μύρια για τις μεγάλες τράπεζες, ενώ πολλές είναι στο 0.

Εδώ το ΦΕΚ 1625/3-8-2015

 

http://mozilla.github.io/pdf.js/web/viewer.html?file=http%3A%2F%2Fwww.naftemporiki.gr%2Fcmsutils%2Fdownloadpdf.aspx%3Fid%3D986385%26stamp%3D0x0000000000e5696a&embedded=true#page=1&zoom=auto,-19,771

 

 

5 μύρια για να μπορούν οι εταιρίες να πληρώσουν προμηθευτές από την Εθνική Τράπεζα είναι φυστίκι. Ούτε καν φυστίκια. 

Και εσύ απορείς γιατί δεν μπορείς να βάλεις 50 ευρώ στο paypal και γιατί είναι παράνομο να δώσεις λεφτά σε κάποιον και να σου τα μεταφέρει στο εξωτερικό; Γιατί αυτό κάνεις....Μεταφέρεις συνάλλαγμα στο εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Οτι να ναι ομως.</p>

 

Πας καλά; Αυτή είναι η νομοθεσία της Ελλάδας ΣΗΜΕΡΑ. Δες το ΠΝΠ και ξεστραβώσου.

Αν δεν στο γράψει το χχχχ τρολοσιτε ή αν δεν στο κάνουν "λιανά" στις ειδήσεις της τηλεόρασης, σημαίνει ότι δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είμαι στη λίστα Λαγκαρντ, ο Παπακωνσταντίνου είναι θείος μου και δούλευα για τη Siemens μέχρι που ανακάλυψα πως τα καλά λεφτά είναι στην παράνομη εξαγωγή συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύει ρητά η ΠΝΠ να βγουν χρήματα που υπάρχουν στο paypal balance;Σοβαρά τώρα;

Έκανα συναλλαγές από το paypal balance μου τις προηγούμενες μέρες.Που δίνω τα στοιχεία μου για να με μπουζουριάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...