Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εκτυπωτη hp


ForThwWin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου κι συγκεκριμένα το μοντέλο hp deskjet f4280. Όταν πάω να εκτυπώσω μου εμφανίζει το πρόβλημα που υπάρχει στην φωτογραφία. Κάποιος που ξέρει ας μου πεί αν φταίει κάποιο πρόγραμμα οδήγησης ή καποια ρύθμιση ή αν είναι θέμα του εκτυπωτή(είναι κάποιας ηλικίας). Ευχαριστω!!

post-324818-0-14999800-1443371832_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαύρο εμφανίζεται με κενά. Μάλλον βουλωμένο είναι - δοκίμασε μέσω καθαρισμών από το λογισμικό μήπως ξεβουλώσει.

Αν όχι πάρε χαρτί κουζίνας που έχεις βρέξει λίγο και σκούπισε από κάτω από τη μελανοκεφαλή τυχόν υπολείματα μελάνης. Βάλε τη σε ένα πιατάκι με λίγο χλιαρό νερό , άφησέ την 1 ώρα και ξαναδοκίμασε. Προσοχή μην βάλεις πολύ νερό , ίσα να καλυφθούν τα ακροφύσια  και πριν την επανατοποθετήσεις σκούπισμα το νερό με χαρτί κουζίνας και καλό στέγνωμα μην βραχυκυκλώσεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαυρο κιτρινο ή τελειωσαν ή βουλωσαν τα ακροφυσια.ειναι αναγομωμενα ή οριτζιναλ?ειναι τα αρχικα ή αγοραστηκαν μετα;καλος εκτυπωτης,αλλα ρουφαει πολυ μελανι,αλλα και ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για βούλωμα. Δεν φταίει το μελάνι.

 

Τέτοιο σφάλμα οφείλεται συνήθως σε κακή επαφή μεταξύ του δοχείου και του εκτυπωτή. Με ένα καθαρό πανάκι στεγνό βγάλε και καθάρισε τις επαφές στο δοχείο (χωρίς να τις ακουμπήσεις με τα χέρια) και τις επαφές που υπάρχουν στον εκτυπωτή (ενώ είναι εκτός ρεύματος). Επίσης φρόντισε να καθαρίσεις τον χώρο που είναι τα σφουγγαράκια αποστράγγισης στον εκτυπωτή σου, εκεί που παρκάρουν τα μελάνια, βγάζοντας τυχόν ξεραμένο μελάνι σε μορφή λάσπης και ταμπονάροντας τα σφουγγάρια με ένα χαρτί μέχρι να βγάλουν τα πολλά πολλά.

 

Αν δεν λειτουργήσουν τα παραπάνω, τότε μπορεί το πρόβλημα να είναι μηχανικό, με σημαντικό ίσως κόστος, οπότε δεν αξίζει να επισκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανε εναν καθαρισμο στο encoder strip που δειχνει ο chinaman

Με μεγαλη προσοχη γιατι φευγει ευκολα απο την θεση του

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να βγαλεις καπακια.Ανοιξε το καπακι το οποιο ανοιγεις οταν αλλαζεις μελανια,και καθαρισε προσεκτικα αυτη την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσαμπα κοπος.εδω το ελυσα εντελως,το εβαλα κατω απο βρυση,και δεν καθαριζε.με ταμποναρισματα νομιζετε οτι κανετε κατι;αδειασαν ή βουλωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το ξαναπω να μην παιδεύεσαι τσάμπα - τα μελάνια τελείωσαν , το κίτρινο σου δεν υπάρχει και το ματζέντα είναι στο τελείωμα. Αυτά τα μελανοδοχεία έχουν (τα απλά) από 3ml σε κάθε χρώμα. Έχω τον ίδιο και τα γεμίζω συνεχώς. Είναι μηχάνημα για πολύ περιστασιακή χρήση. Το μαύρο κρατάει λίγο παραπάνω. Υπάρχουν και σε σειρά XL αλλά τα κόστη ανεβαίνουν αρκετά σε βαθμό που να πάρεις άλλο μηχάνημα.

Τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση που μιλάμε για δοχεία που δεν έχουν ξαναγεμιστεί. Αν τα έχεις γεμίσει εσύ και έχεις αυτά τα θέματα τότε υπάρχει αέρας στα δοχεία που εμποδίζει τη ροή μελάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αποφασισα να παρω ενα καινουριο δοχειο μελάνη, κι αμα δεν δουλευει θα φαει πέταμα κι το δοχειο κι ο εκτυπωτης

Επεξ/σία από ForThwWin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...