Προς το περιεχόμενο

Pentium G3258 owners club (Μυθοι και πραγματικοτητα)


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσοτερο καποιος πεφτει θυμα μαρκετιγκ και αγοραζει κατι που δεν χρειαζεται. Αυτο που εχω ποσταρει πολλες φορες ειναι πως τα περισσοτερα παιχνιδια ακομα και στα low γραφικα φαινονται και παιζονται πολυ πολυ καλα. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι εαν βαλουν να παιξουν το gta 5 σε γραφικα θα ειναι σαν να βλεπουν το vice city στο ps1. Δεν ειναι ομως ετσι 

Οι περισσοτεροι δεν εχουν καν οθονη full hd. Ακομα και full hd οθονη να εχουν παλι μια 290 ειναι overkill. Τα χρηματα που ξοδευεις σε συναρτηση του τι παιρνεις δεν εχουν καμια σχεση. Γιαυτο το φαινομενο ευθυνομαστε γενικοτερα σαν κοινωνια, αλλα και σαν community. Δεν  υπαρχει ενας οδηγος αγορας οπου να εξηγει τα παραπανω πραγματα πουθενα. Ρωταει ο αλλος για budget gaming pc και του γινονται προτασεις για καρτα τυπου 280 κλπ που προσπαθει να τη χωρεσει σε ενα κουτι των 20 ευρω.

Δεν κατακρινω κανεναν που εχει αρκιβο hardware. Το θεμα ειναι οτι πραγματικα δεν ειναι απαραιτητο για να παιξει καποιος παιχνιδια. 

Το ζητουμενο ειναι να ξερει ο καθενας τι του χρειαζεται και να ψωνισει αναλογα. 

Ο 3258 και ο 860k ειναι τα δυο καλητερα cpu που μπορει να αγορασει καποιος σημερα δεδομενης τις καταστασης που επικρατει. Εκει που χανει ο ενας συμπληρωνει ο αλλος. Για budget gaming παντα.

Το ποιος θα κρατησει παραπανω, εδω θα ειμαστε και θα το δουμε. Για την ωρα φαινεται πως κανουν μια χαρα τη δουλεια τους (να ικανοποιήσουν εναν απλο χρηστη )

 

Ανάλογα το παιχνίδι και με τη γραφικά θέλεις να παίζεις πρέπει να έχεις και το απαραίτητο hardware. Κανείς δεν λέει ότι χρειάζεσαι μόνο R9 390 για να παίζεις παιχνίδια, μπορείς να παίζεις και με ένα APU σαν το Α8-7600.

 

Το θέμα πάντα είναι να παίρνεις αυτό που θέλεις για την δουλεία που το θέλεις στα λεφτά που μπορείς να δώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νεο video με multitasking που πολλοι ζητησαν. Ζητησατε για ρεαλιστικο σεναρια, παιχνιδι και κανα youtube/firefox.

 

Σας δινω 3 παιχνιδια 3 βιντεακια και 1 ταινια μαζι με firefox και κατι αλλα προγραμματα.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να φταιξω ενα συστηματακι με τον g3258 και φυσικα να γινει oc οσο περισσοτερο γινεται

ΑΛΛΑ διαβασα οτι τωρα με τα win 10 δν μπορεις να τρεξεις τον g3258 με oc.

η μονη προσορινη λυση που εχω βρει ειναι να σβησεις καπιο αρχειο απο τα win αλλα επανερχεται μετα απο update.

 

εχει βρεθει καμια λυση η τζαμπα θα φτιαξω το συστημα και δν θα παιζει τπτ?

 

και αν εχετε να μου προτεινεται καμια φθηνη μητρικη που να κλοκαρει καλα.

 

καλησπερα θελω να φταιξω ενα συστηματακι με τον g3258 και φυσικα να γινει oc οσο περισσοτερο γινεται

ΑΛΛΑ διαβασα οτι τωρα με τα win 10 δν μπορεις να τρεξεις τον g3258 με oc.

η μονη προσορινη λυση που εχω βρει ειναι να σβησεις καπιο αρχειο απο τα win αλλα επανερχεται μετα απο update.

 

εχει βρεθει καμια λυση η τζαμπα θα φτιαξω το συστημα και δν θα παιζει τπτ?

 

και αν εχετε να μου προτεινεται καμια φθηνη μητρικη που να κλοκαρει καλα.

Αυτό που λες δεν ισχύει, τον έχω με 4,5 με win10 από τότε που βγήκαν

Αν θες μητρική καλή πας σε z97, εγώ πχ έχω την msi Krait z97s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλλους. θέλω να ρωτήσω ο fx 6300 σε σχέση με τον g3258 πού βρίσκεται σε comparison καθαρά σε θέμα gaming???

σκέφτεται ο κολλητός μου ανάμεσα στους 2 να φτιάξει απο την αρχή ένα pc (ήταν πάντα με ένα laptop) οπότε γεννάται το ερώτημα ο ένας που δείχνει πολύ δυνατός άν και δυπήρηνος( έχει δεί διάφορα benchmarks) η ο εξαπύρηνος??? η διαφορά στην τιμή τους είναι στα 30 κάτι ευρώ απλά δέν ξέρω πόσο κοστίζουν οι ανάλογες μητρικές τους.

η ερώτηση είναι καθαρά στόκ vs στόκ και δεδομένου οτι και οι 2 έχουν σάν τόπ κάρτες γραφικών που μπορούν να δεχτούν την 280Χ απο amd μεριά και 970 απο invidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμία περίπτωση. παρακαλώ τον φίλο που ξεκίνησε την συζήτηση άν έχει πρόβλημα να το γράψει και θα αποσυρθώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλλους. θέλω να ρωτήσω ο fx 6300 σε σχέση με τον g3258 πού βρίσκεται σε comparison καθαρά σε θέμα gaming???

σκέφτεται ο κολλητός μου ανάμεσα στους 2 να φτιάξει απο την αρχή ένα pc (ήταν πάντα με ένα laptop) οπότε γεννάται το ερώτημα ο ένας που δείχνει πολύ δυνατός άν και δυπήρηνος( έχει δεί διάφορα benchmarks) η ο εξαπύρηνος??? η διαφορά στην τιμή τους είναι στα 30 κάτι ευρώ απλά δέν ξέρω πόσο κοστίζουν οι ανάλογες μητρικές τους.

η ερώτηση είναι καθαρά στόκ vs στόκ και δεδομένου οτι και οι 2 έχουν σάν τόπ κάρτες γραφικών που μπορούν να δεχτούν την 280Χ απο amd μεριά και 970 απο invidia.

Θα απαντησω με δυο λεξεις. Εαν θες αιτιολογηση καλητερα να τα πουμε αλου.

FX 6300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν υπαρχη ολοκληρο ποστ για αναβαθμηση υπολογιστη γιατι να σου απαντηση καποιος εδω που ειναι ναι μενα για κατι που ψαχνεις αλλα μονο για αυτο το ενα συγκεκριμενο.κανε θεμα με αναβαθμηση στο θεμα το σωστο και θα παρεια απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα

 

καλησπέρα σε όλλους. θέλω να ρωτήσω ο fx 6300 σε σχέση με τον g3258 πού βρίσκεται σε comparison καθαρά σε θέμα gaming???

σκέφτεται ο κολλητός μου ανάμεσα στους 2 να φτιάξει απο την αρχή ένα pc (ήταν πάντα με ένα laptop) οπότε γεννάται το ερώτημα ο ένας που δείχνει πολύ δυνατός άν και δυπήρηνος( έχει δεί διάφορα benchmarks) η ο εξαπύρηνος??? η διαφορά στην τιμή τους είναι στα 30 κάτι ευρώ απλά δέν ξέρω πόσο κοστίζουν οι ανάλογες μητρικές τους.

η ερώτηση είναι καθαρά στόκ vs στόκ και δεδομένου οτι και οι 2 έχουν σάν τόπ κάρτες γραφικών που μπορούν να δεχτούν την 280Χ απο amd μεριά και 970 απο invidia.

 

Καλυτερα να ανοιγες νεο θεμα. Σε γενικες γραμμες μια χαρα ειναι και οι δυο, αναλυτικοτερα σε αλλο θεμα θα βρεις τις απαντησεις σου. Ως γνωστον ο καθε επεξεργαστης εχει τα + και τα - του, ισχυει και για τον 6300 και για τον 3258.

 

 

Παιδια συγνωμη που δεν ποσταρα και τιποτα αλλο, επεσε πολλη δουλεια αυτες τις μερες.

 

Εαν θελετε να ποσταρω κανενα αλλο βιντεο μου λετε, μεχρι στιγμης εχουμε βιντεο απο multitasking και gaming..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένας απο τους επεξεργαστές που έχω είναι ο G3258 με μητρική Asrock H81M-G. Ο επεξεργαστής τρέχει στα 4.4 ghz με θερμοκρασίες idle είναι 36 βαθμοί κελσίου (με raijintek aidos-mx4 paste).

Ο επεξεργαστής είναι απλά "διάσημος" για το εύκολο overclocking με την μαμά (αναβαθμισμένη intel για 95W cpu) ψύκτρα και τις χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Σε single core φτάνει επίπεδα πολύ υψηλά ξεπερνώντας ι5 stock. Σε multi core η απόδοση του είναι σαν τον athlon 860κ.

Όσοι λοιπόν θέλουν να ασχοληθούν με o/c με λίγα λεφτά και να έχουν ένα decent σύστημα για τα λεφτά του είναι πολύ καλός.

Θυμίζω οτι και κάποια παιχνίδια που απαιτούν 4 πυρήνες -βλέπε ubisoft- μετά απο 2 βδομάδες κυκλοφορεί patch και τρέχει σε διπύρηνα. Ναι φυσικά δεν έχει την ίδια απόδοση, αλλά τρέχει decent. 'Ως εκεί.

Με λίγα λόγια, είναι τι δουλειά θα κάνει ο καθένας στον υπολογιστή του και τι απαιτήσεις έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δανειστεί κάποιος κάτοχος δεύτερο μονιτορ από κανα φιλαράκι και ας τρέξει κάποιο multi game στο ένα μονιτορ και κάποιο πχ stream  στο δεύτερο να δούμε σε βιντεάκι τι ψάρια πιάνει. Το λέω γιατί με τέτοιο setup ο 4130 μου με 7870 και μπόλικη ραμ δούλευε κόφτες και έκανε σπασίματα και αμφιβάλω αν ένα cpu χωρίς MT μπορεί να τα φέρνει βόλτα καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω γιατί με τέτοιο setup ο 4130 μου με 7870 και μπόλικη ραμ δούλευε κόφτες και έκανε σπασίματα και αμφιβάλω αν ένα cpu χωρίς MT μπορεί να τα φέρνει βόλτα καλύτερα..

Ο Η/Υ δεν μπορεί να καταλάβει από μόνο του που θες να δώσεις εσύ παραπάνω «βάρος» ,πρέπει να του το πεις εσύ ,με το που «διαλέγεις» το παράθυρο του παιχνιδιού αυτόματα του λες ότι θες να δώσει βάρος στο παιχνίδι οπότε κόβει από όλα τα άλλα.

https://support.microsoft.com/en-us/kb/191771

Ξεκίνα το όποιο πρόγραμμα stream με προτεραιότητα πραγματικού χρόνου (real time) ή high και θα παίζει χωρίς διακοπές το stream.

π.χ. από κονσόλα

start /realtime kodi.exe

 

Το ίδιο γίνεται και όποια στιγμή θες μέσου της διαχείρισης εργασιών

 http://superuser.com/questions/181577/what-is-windows-priority-and-affinity-and-what-advatanges-does-it-provide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δανειστεί κάποιος κάτοχος δεύτερο μονιτορ από κανα φιλαράκι και ας τρέξει κάποιο multi game στο ένα μονιτορ και κάποιο πχ stream  στο δεύτερο να δούμε σε βιντεάκι τι ψάρια πιάνει. Το λέω γιατί με τέτοιο setup ο 4130 μου με 7870 και μπόλικη ραμ δούλευε κόφτες και έκανε σπασίματα και αμφιβάλω αν ένα cpu χωρίς MT μπορεί να τα φέρνει βόλτα καλύτερα..

 

Ti ειναι multigame? Εχω ειδη ποσταρει βιντεο με multitasking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...