Προς το περιεχόμενο

Pentium G3258 owners club (Μυθοι και πραγματικοτητα)


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα ευκολος εννουμενα παραλειπονται ..

Το ότι εσύ έχεις αυταπάτες για το σύστημά σου δεν το κάνει ευκόλως εννοούμενο,δείξε τι κάνει και πόσο ποιο καλός είναι για να μας το βουλώσεις ουσιαστικά,από λόγια δεν καταλαβαίνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι εσύ έχεις αυταπάτες για το σύστημά σου δεν το κάνει ευκόλως εννοούμενο,δείξε τι κάνει και πόσο ποιο καλός είναι για να μας το βουλώσεις ουσιαστικά,από λόγια δεν καταλαβαίνουμε. 

Δεν θα σε κανω εγω ανθρωπο,.

Εχω πει αρκετες φορες οτι δεν μπορω να παιξω παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε κανω εγω ανθρωπο,. πρόσεχε τις εκφράσεις σου

Εχω πει αρκετες φορες οτι δεν μπορω να παιξω παιχνιδια.  Αλλά  παρόλα αυτά έχεις πάντα άποψη για το αν είναι playable ή όχι, ή με ποιον τρόπο πρέπει να παίζονται (τι να ανοίξουμε, τι όχι απο πίσω)

 

Ο,τι και να πω είναι λίγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και να πω είναι λίγο...

Φυσικα και εχω, δεν ξεκινησα την ενασχολιση με τους υπολογιστες χθες. Εδω και περιπου ενα χρονο εχω προβλημα στο χερι, πριν επαιζα αρκετα εως πολυ. Η συμπεριφορα που εχω προς τον elf εναι γιατι τα μονα σχολια που κανει ειναι για bench, single thread και ipc. Ουσια και βοηθεια μηδεν. Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβει πως πρεπει να βγει αυτη η κασετα.

anyway μην γινει και αυτο το θεμα τσοντα. Με τον TRILBYTER μιλησα και το θεμα εχει ληξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά εφόσον παίζει ο pentium κομπλε όλα αυτά τα παιχνίδια και μάλιστα καταγράφει και όλας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να οδηγήσει την r9 280x, φαντάζομαι ένας i3 με r9 290-290x η gtx 970 φανταζει να είναι overkill. Συμπεριλαμβανομενου λοιπον των αποπανω και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο gamers παιζει με 970/r9 290x και κάτω καταλαβαίνει κανεις οτι το να αγοράζει κάποιος i5 και πάνω καθώς και fx είναι σκέτη κοροϊδία. Οποτε λυπαμε που θα σας απογοτευσω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του ts εσείς με i5-i7 καθώς και λοιποί με amd fx είμαστε όλοι κορόιδα. Αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά εφόσον παίζει ο pentium κομπλε όλα αυτά τα παιχνίδια και μάλιστα καταγράφει και όλας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να οδηγήσει την r9 280x, φαντάζομαι ένας i3 με r9 290-290x η gtx 970 φανταζει να είναι overkill. Συμπεριλαμβανομενου λοιπον των αποπανω και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο gamers παιζει με 970/r9 290x και κάτω καταλαβαίνει κανεις οτι το να αγοράζει κάποιος i5 και πάνω καθώς και fx είναι σκέτη κοροϊδία. Οποτε λυπαμε που θα σας απογοτευσω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του ts εσείς με i5-i7 καθώς και λοιποί με amd fx είμαστε όλοι κορόιδα. Αυτά....

 

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2447222   ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά εφόσον παίζει ο pentium κομπλε όλα αυτά τα παιχνίδια και μάλιστα καταγράφει και όλας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να οδηγήσει την r9 280x, φαντάζομαι ένας i3 με r9 290-290x η gtx 970 φανταζει να είναι overkill. Συμπεριλαμβανομενου λοιπον των αποπανω και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο gamers παιζει με 970/r9 290x και κάτω καταλαβαίνει κανεις οτι το να αγοράζει κάποιος i5 και πάνω καθώς και fx είναι σκέτη κοροϊδία. Οποτε λυπαμε που θα σας απογοτευσω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του ts εσείς με i5-i7 καθώς και λοιποί με amd fx είμαστε όλοι κορόιδα. Αυτά....

Δεν πάει ακριβώς έτσι.Ο  i5 4460 πχ είναι ακριβότερος,αλλά είναι και αρκετά δυνατότερος.Οπότε μπορεί με τα τωρινά προγράμματα και παιχνίδια να μην φαίνεται η διαφορά,αλλά συνήθως μετά από 2 ή 3 χρόνια ένας αρκετά πιο αδύναμος επεξεργαστής αρχίζει να ζορίζεται.Το είδαμε με τους core2 όπου οι core2duo και οι core2quad όταν βγήκαν δεν είχαν διαφορές στα games,αλλά όσο περνούσαν τα χρόνια οι πρώτοι έγιναν ανεπαρκείς γρηγορότερα.

Η κοροιδία είναι πως η τιμολόγηση δεν είναι αντίστοιχη της απόδοσης.Για έναν g3258 πληρώνεις 73 ευρώ και σου προσφέρει το 60% της απόδοσης του 4460 για τον οποίο δίνεις 186 ευρώ.Αρκετά πάνω από τα διπλάσια δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει ακριβώς έτσι.Ο  i5 4460 πχ είναι ακριβότερος,αλλά είναι και αρκετά δυνατότερος.Οπότε μπορεί με τα τωρινά προγράμματα και παιχνίδια να μην φαίνεται η διαφορά,αλλά συνήθως μετά από 2 ή 3 χρόνια ένας αρκετά πιο αδύναμος επεξεργαστής αρχίζει να ζορίζεται.Το είδαμε με τους core2 όπου οι core2duo και οι core2quad όταν βγήκαν δεν είχαν διαφορές στα games,αλλά όσο περνούσαν τα χρόνια οι πρώτοι έγιναν ανεπαρκείς γρηγορότερα.

Η κοροιδία είναι πως η τιμολόγηση δεν είναι αντίστοιχη της απόδοσης.Για έναν g3258 πληρώνεις 73 ευρώ και σου προσφέρει το 60% της απόδοσης του 4460 για τον οποίο δίνεις 186 ευρώ.Αρκετά πάνω από τα διπλάσια δλδ.

 

 

Αρχικά μας έγραψες πως οι I5 με τον Pent. δεν έχουν διαφορές στα σημερινά games ( προφανώς γιατί υποστηρίζεις πως δεν αξιοποιούνται  4-πυρήνες τα παιχνίδια) , ενώ λίγο μετά λες πως οι επεξεργαστές 8 ετών με ίδιους πυρήνες CONROE, PENRIN (αρχιτεκτονικά) , διπύρηνοι και 4-πύρηνοι, έδειξαν τις διαφορές τους μετά από μια διετία . Το 2009 δηλαδή ... φάνηκε η διαφορά επεξεργαστικής ισχύος ΜΗ προερχόμενης από το IPC στα games.

 

Κάτι δεν πάει καλά με το σκεπτικό. Το 2009 τα παιχνίδια υποστήριξαν 4 -πυρήνες και μετά ξαναέχασαν την υποστήριξη αυτή, ώστε να είναι σήμερα στα ίδια ο Χ4 I5 με τον διπύρηνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να φταιξω ενα συστηματακι με τον g3258 και φυσικα να γινει oc οσο περισσοτερο γινεται

ΑΛΛΑ διαβασα οτι τωρα με τα win 10 δν μπορεις να τρεξεις τον g3258 με oc.

η μονη προσορινη λυση που εχω βρει ειναι να σβησεις καπιο αρχειο απο τα win αλλα επανερχεται μετα απο update.

 

εχει βρεθει καμια λυση η τζαμπα θα φτιαξω το συστημα και δν θα παιζει τπτ?

 

και αν εχετε να μου προτεινεται καμια φθηνη μητρικη  που να κλοκαρει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μας έγραψες πως οι I5 με τον Pent. δεν έχουν διαφορές στα σημερινά games ( προφανώς γιατί υποστηρίζεις πως δεν αξιοποιούνται  4-πυρήνες τα παιχνίδια) , ενώ λίγο μετά λες πως οι επεξεργαστές 8 ετών με ίδιους πυρήνες CONROE, PENRIN (αρχιτεκτονική) διπύρηνοι και 4-πύρηνοι, έδειξαν τις διαφορές τους μετά από μια διετία . Το 2009 δηλαδή ... φάνεικε η διαφορά επεξεργαστικής ισχύος ΜΗ προερχόμενης από το IPC .

 

Κάτι δεν πάει καλά με το σκεπτικό. Το 2009 τα παιχνίδια υποστήριξαν 4 -πυρήνες και μετά ξαναέχασαν την υποστήριξη αυτή, ώστε να είναι σήμερα στα ίδια ο Χ4 I5 με τον διπύρηνο ?

Γράψε λάθος για την έκφραση "δεν είχαν-έχουν διαφορές".Διαφορές υπήρχαν και υπάρχουν,εννοούσα πως μπορεί το gaming experience να ήταν ικανοποιητικό με έναν core2duo τόσο ώστε να μην δικαιολογούσε την επιλογή ενός quad τότε.Αλλά όσο μεγάλωναν οι απαιτήσεις φάνηκε η διαφορά.Αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά εφόσον παίζει ο pentium κομπλε όλα αυτά τα παιχνίδια και μάλιστα καταγράφει και όλας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να οδηγήσει την r9 280x, φαντάζομαι ένας i3 με r9 290-290x η gtx 970 φανταζει να είναι overkill. Συμπεριλαμβανομενου λοιπον των αποπανω και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο gamers παιζει με 970/r9 290x και κάτω καταλαβαίνει κανεις οτι το να αγοράζει κάποιος i5 και πάνω καθώς και fx είναι σκέτη κοροϊδία. Οποτε λυπαμε που θα σας απογοτευσω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του ts εσείς με i5-i7 καθώς και λοιποί με amd fx είμαστε όλοι κορόιδα. Αυτά....

 

Προς τι το ειρωνικο σχολιο? Αυτο που ειναι στα μαυρα δεν το ειπα ποτε. Και εγω εχω ι7 τωρα και ειχα ι7 920 παλιοτερα και τον πουλησα. Δηλαδη πρεπει οπωσδηποτε να πω οτι τα σημερινα παιχνιδια παιζουν μονο με ι5 και πανω? Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη με την οποια εκανες αυτο το ποστ, πραγματικα. Εχω κανει ενα τοπικ με 2 βιντεο μεχρι στιγμης που δειχνουν οτι ο 3258 επαρκει να παιξει σημερινα παιχνιδια αλλα και παλιοτερα (τα παιχνιδια στο βιντεο αντιπροσωπευουν διαφορετικες κατηγοριες και διαφορετικα requirements) , απο εκει και περα δεν εχω πει ποτε σε κανεναν να μην παρει ι5 η ι7 η fx γιατι ο 3258 μπορει ειδη να παιξει οποτε τζαμπα τα λεφτα.

 

Οντως εχεις δικιο, ο 3258 δεν ειχε θεμα να τρεξει τα παιχνιδια ακομα και με καταγραφη που οπως και να το κανουμε τρωει επεξεργαστικη ισχυ ειδικα απο εναν διπυρηνο. Αυτο το γεγονος σημαινει ΑΥΤΟ και μονο ΑΥΤΟ, απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του με βαση το μπατζετ του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο καποιος πεφτει θυμα μαρκετιγκ και αγοραζει κατι που δεν χρειαζεται. Αυτο που εχω ποσταρει πολλες φορες ειναι πως τα περισσοτερα παιχνιδια ακομα και στα low γραφικα φαινονται και παιζονται πολυ πολυ καλα. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι εαν βαλουν να παιξουν το gta 5 σε γραφικα θα ειναι σαν να βλεπουν το vice city στο ps1. Δεν ειναι ομως ετσι 

Οι περισσοτεροι δεν εχουν καν οθονη full hd. Ακομα και full hd οθονη να εχουν παλι μια 290 ειναι overkill. Τα χρηματα που ξοδευεις σε συναρτηση του τι παιρνεις δεν εχουν καμια σχεση. Γιαυτο το φαινομενο ευθυνομαστε γενικοτερα σαν κοινωνια, αλλα και σαν community. Δεν  υπαρχει ενας οδηγος αγορας οπου να εξηγει τα παραπανω πραγματα πουθενα. Ρωταει ο αλλος για budget gaming pc και του γινονται προτασεις για καρτα τυπου 280 κλπ που προσπαθει να τη χωρεσει σε ενα κουτι των 20 ευρω.

Δεν κατακρινω κανεναν που εχει αρκιβο hardware. Το θεμα ειναι οτι πραγματικα δεν ειναι απαραιτητο για να παιξει καποιος παιχνιδια. 

Το ζητουμενο ειναι να ξερει ο καθενας τι του χρειαζεται και να ψωνισει αναλογα. 

Ο 3258 και ο 860k ειναι τα δυο καλητερα cpu που μπορει να αγορασει καποιος σημερα δεδομενης τις καταστασης που επικρατει. Εκει που χανει ο ενας συμπληρωνει ο αλλος. Για budget gaming παντα.

Το ποιος θα κρατησει παραπανω, εδω θα ειμαστε και θα το δουμε. Για την ωρα φαινεται πως κανουν μια χαρα τη δουλεια τους (να ικανοποιήσουν εναν απλο χρηστη )

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...