Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζουμε για πρώτη φορά το iPhone 6s και την τεχνολογία 3D Touch (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά ότι να ναι... Αυτό που περιγράφεις υπήρχε και στα iPhone εδώ και χρόνια και λέγεται burst photo mode. Το live photo είναι άλλη λειτουργία. Μερικοί δεν κάνετε τον κόπο ούτε να καταλάβετε ποιες είναι οι διαφορες ανάμεσα σε κάποιες λειτουργίες πριν πείτε το μαργαριτάρι σας. Δεν πειράζει, συνεχίστε. Στο android όλα υπήρχαν εδώ και δεκαετίες. Τι κι αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα; Σε αυτή την περίπτωση στο iPhone είπαμε είναι άχρηστα gimmicks.

Εν το μεταξύ λες και ο ίδιος ότι δεν σχηματίζει βίντεο αλλά παρ'ολα αυτά είναι η ίδια λειτουργία! Απλά ανούσια!

 

Πραγματικά ότι να ναι... Αυτό που περιγράφεις υπήρχε και στα iPhone εδώ και χρόνια και λέγεται burst photo mode. Το live photo είναι άλλη λειτουργία. Μερικοί δεν κάνετε τον κόπο ούτε να καταλάβετε ποιες είναι οι διαφορες ανάμεσα σε κάποιες λειτουργίες πριν πείτε το μαργαριτάρι σας. Δεν πειράζει, συνεχίστε. Στο android όλα υπήρχαν εδώ και δεκαετίες. Τι κι αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα; Σε αυτή την περίπτωση στο iPhone είπαμε είναι άχρηστα gimmicks.

Εν το μεταξύ λες και ο ίδιος ότι δεν σχηματίζει βίντεο αλλά παρ'ολα αυτά είναι η ίδια λειτουργία! Απλά ανούσια!

 

θες να μου πεις οτι το burst που ειχε το αι φον μολις το πατας βγαζει φωτογραφιες απο 2 δευτερολεπτα πριν πατησεις το κουμπι???

Για δειξτο μου καπου αυτο, γιατι μεχρι στιγμης δεν το εχω βρει και κανεις χρηστης δεν το ξερει!

Επισης το Live photo δηλαδη το μονο παραπανω που κανει ειναι οτι σου δημιουργει το βιντεο? αφου τις φωτο τις ειχαμε? 

Μαλλον εσυ πρεπει να διαβασεις καλυτερα τι λεω και να μαθεις αν και πως γινεται και απο ποιο τηλ.

Τα xperia λοιπον, με το timeshift burst σου βγαζουν 61 φωτο, 30 πριν και 30 μετα το πατημα του κουμπιου, συν μια τη στιγμη που το πατας, δεν ειναι απλα burst mode, αυτο το εχουν αλλου και βαρανε απεριοριστα...

Το να σου βγαλει φωτο σε χρονο πριν πατησεις το κλειστρο ομως, δεν το ειχε κανενα αι φον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas το θέμα είναι ότι εξακολουθείς να περιγράφεις μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ λειτουργία. Λες "τώρα το βάλανε στο iPhone?" ενώ είναι διαφορετικό. Μετά απλώς βάζεις το κερασάκι στην τούρτα λέγοντας ότι είναι ανούσιο. Μπορεί για σένα. Αλλά πάλι μιλάς για δυο εντελώς διαφορετικές λειτουργίες.

 

Για να συνοψίσουμε λοιπόν, άλλο το Live Photos, άλλο το time shift burst. Το τι είναι πιο χρήσιμο για τον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να μην μπερδεύεστε, ούτε το timeshift burst της Sony είναι αυτό που έβαλε η Apple, ούτε είναι η Apple η πρώτη που το έβαλε. Αυτή η λειτουργία παρουσιάστηκε πρώτη φορά από την HTC με το HTC Zoe, αλλά φυσικά θάφτηκε μαζί με το ποσοστό της HTC στην αγορά.

 

Αυτό που έχει τη δύναμη να κάνει η Apple λόγω δυναμικής και marketshare, είναι να το κάνει trend και αυτό θα γίνει. Ήδη θα υποστηριχτεί από το Facebook αργότερα μέσα στη χρονιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολυ δυνατό μοντελο κ αρκετά διαφορετικό!!!

Τελειοποίησαν το σασί(aluminum 7000) , καλύτερες κάμερες(μπρος πίσω), μεγαλύτερη μνήμη(2gb έναντι 1gb), πιο γρήγορο Touch ID(σε σχέση με το 6αρι μικρή διαφορά αλλα με το 5 τεράστια), νέα τεχνολογία 3D Touch(εδω η Apple έκανε το επόμενο βήμα οχι μονο για το iOS αλλα κ για τα αλλα οικοσυστήματα), πιο δυνατός επεξεργαστής(αναμενόμενο οκ)...

Προσωπικά θα περιμένω το 7αρι με το νέο σουλούπι κ το κάτι τι παραπάνω σε θέμα hardware(ίσως κ ανάλυση οθόνης), σταθεροποιητή εικόνας κ στο απλό μοντέλο (οχι μονο στο plus) κ επιτέλους ελπίζω ενα μεγαλο μπαμ στο θέμα τεχνολογία μπαταρίας!!!!

Παραμένω με το 5αρι μου λοιπόν!!!!

Καλορίζικο σε όποιον το πάρει κ να ειναι καλά να το χαρεί!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas το θέμα είναι ότι εξακολουθείς να περιγράφεις μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ λειτουργία. Λες "τώρα το βάλανε στο iPhone?" ενώ είναι διαφορετικό. Μετά απλώς βάζεις το κερασάκι στην τούρτα λέγοντας ότι είναι ανούσιο. Μπορεί για σένα. Αλλά πάλι μιλάς για δυο εντελώς διαφορετικές λειτουργίες. Για να συνοψίσουμε λοιπόν, άλλο το Live Photos, άλλο το time shift burst. Το τι είναι πιο χρήσιμο για τον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Λοιπόν, για να μην μπερδεύεστε, ούτε το timeshift burst της Sony είναι αυτό που έβαλε η Apple, ούτε είναι η Apple η πρώτη που το έβαλε. Αυτή η λειτουργία παρουσιάστηκε πρώτη φορά από την HTC με το HTC Zoe, αλλά φυσικά θάφτηκε μαζί με το ποσοστό της HTC στην αγορά. Αυτό που έχει τη δύναμη να κάνει η Apple λόγω δυναμικής και marketshare, είναι να το κάνει trend και αυτό θα γίνει. Ήδη θα υποστηριχτεί από το Facebook αργότερα μέσα στη χρονιά.
Ρε παίδες αποφασιστε, την είχε την λειτουργία η Apple τελικά και τώρα απλά πρόσθεσε το βίντεο ή δουλευομαστε??Πρώτον λοιπόν δεν είπα ότι το έκανε πρώτη από όλους η σονυ, μπορεί να είναι της HTC, απλά είπα ότι εδώ και 2 χρόνια το κάνει η σονυ που εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ.Δεύτερον μιλάμε για την ίδια λειτουργία και μη μου το παίζετε ιστορία, το ότι στην ίδια λειτουργία απλά προσθέτει τη δυνατότητα να δεις τις φώτο σε βίντεο είπα ότι οκ είναι σα να τραβάς show motion γιατί στην τελική συνήθως αυτό που σε νοιάζει είναι να έχεις τα 60 καρέ να διαλέγεις.. Τώρα αν κάποιος θέλει βίντεο των 3" για να το βλέπει μόνο σε imac οκ. Η ουσία είναι ότι κάνουν την ίδια δουλειά, έχεις burst mode από πριν πατήσεις το κλείστρο και αν δε θέλετε να καταλάβετε την ουσία πρόβλημα σας, δεν θα λύσω του κάθε ενός τα προβλήματα. Ένα σχόλιο ήθελα να κάνω και λυσσαξατε.Μπράβο στην πρωτοπόρο apple!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι κολλημένος αυτά τα σχόλια κάνεις. Στην απάντησή μου λέω ξεκάθαρα ότι είναι διαφορετική τεχνική αυτό της Apple και της HTC, από αυτή που αναφέρεις εσύ. ΔΕΝ είναι ίδιο το timeshift burst όσο και να χτυπιέσαι, πως να το κάνουμε. Εσύ έχεις 30 φωτογραφίες πριν και 30 μετά και τη φωτογραφία, στην Apple και στην HTC, τραβάει 1,5" video πριν και μετά. Άμα δεν θες να το καταλάβεις, συνέχισε να λες ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την "πρωτοπορία" τις Apple το διαφημίζουν μόνο οι android fans σαν παπαγαλάκια κάθε φορά.
Οι υπόλοιποι από μας που έχουμε τη συσκευή αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι να βγει άξιοπιστη και μια λειτουργία που διαφημίζεται να λειτουργεί σωστά και να αξιοποιείται. Δεν μας νοιάζει αν βγήκε πρώτα στο android, στο Symbian, στο WP κλπ. Αυτά είναι για τους κολλημένους που βγάζουν σπυράκια με το μάρκετιγκ της εταιρίας. Εταιρία είναι και κάνει μάρκετιγκ τι να κάνουμε; Όταν διαφημίζει κάτι πχ η Sony λέει ότι "βγήκε πρώτα αλλού και τώρα το βάλαμε και εμείς";

Ξεκολλάτε λίγο μερικοί. Δεν αποδεικνύετε τίποτα με το να λέτε ότι μια άλφα λειτουργία βγήκε πρώτα άλλου. Το μόνο που καταφέρνετε είναι να κάνετε το θέμα μπ......ελο. Δεν βαρεθήκατε ακόμα σε κάθε θέμα με iPhone να λέτε τα ίδια και τα ίδια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε κατα ποσο θα "δουλεψει" σωστα η συγκεκριμενη καινοτομια, και αν θα παρουσιασει παιδικες ασθενειες στις πρωτες παρτιδες Το πιο σοβαρο προβλημα θα ειναι αν σου σπασει η οθονη καθως οι φτηνες "κινεζιες" δεν νομιζω να υποστηριζουν την λειτουργια αυτη οποτε οποιος του σπασει τον "ηπιε" στεγνα...

Άμα σου σπάσει η οθόνη την αλλάζεις ή αλλάζεις κινητό, απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι κολλημένος αυτά τα σχόλια κάνεις. Στην απάντησή μου λέω ξεκάθαρα ότι είναι διαφορετική τεχνική αυτό της Apple και της HTC, από αυτή που αναφέρεις εσύ. ΔΕΝ είναι ίδιο το timeshift burst όσο και να χτυπιέσαι, πως να το κάνουμε. Εσύ έχεις 30 φωτογραφίες πριν και 30 μετά και τη φωτογραφία, στην Apple και στην HTC, τραβάει 1,5" video πριν και μετά. Άμα δεν θες να το καταλάβεις, συνέχισε να λες ότι είναι το ίδιο πράγμα.

 

Παιδια εχετε δικιο και ζητω συγγνωμη. Ειχα δει μονο την παρουσιαση του utube ΠΟυ κανουν τα παιδια και ετσι οπως το δειχνει, καταλαβα οτι αποθηκευε και φωτογραφιες, βλεποντας στο παραδειγμα που προσπαθει να δωσει πολλες ιδιες φωτο..

Το ειδα ξανα (περα απο το οτι διαβασα και την παρουσιαση που δεν ειχα προλαβει) και ακουσα οτι λεει οτι δημιουργει τα 2 Mov αρχεια που δεν το ειχα ακουσει μαζι με το jpeg.

Σιγουρα σαν εφε ειναι διαφορετικο απλα παρασυρθηκα με το 1,5 δευτερολεπτο πριν και μετα και δεν μπορουσα να καταλαβω τι χρησιμοτητα εχει ολο αυτο, οκ μπορει για το Fb να βγαλεις κανα καλο στιγμιοτυπο κτλ, απλα προσωπικα επειδη χρησιμοποιω το timeshift burst φανταστηκα οτι θα θελανε να κανουν το ιδιο (που θα μπορουσε να ειναι το ιδιο αν εδινε και τα καρε σε Jpeg..). 

 

Τελος παντων, δεν ειμαι κολλημενος, απλα προσπαθω να παρακολουθω εξελιξεις και τρεχω ταυτοχρονα, οποτε μου ξεφυγε μια λεπτομερεια, και καμια φορα την πατας. Σας ζητω συγγνωμη για την παρανοηση. 

Το αν θα φανει χρησιμο το εφε, θα το δειξει ο χρονος. Θεωρω οτι εκτος απο το FB δεν θα εχει αλλη χρησιμοτητα, εαν και εφοσον θα μπορεις να το ανεβασεις ολο μαζι. 

Προσωπικα το burst οπως το εχω δουλεψει στα σονυ το εχω κατευχαριστηθει γιατι κανω extreme sports Και εχω σωσει φοβερει στιγμιοτυπα, κυριως οταν με τραβαει αλλος που χανει το timing, αλλα το κινητο το σωζει..

Τωρα να μου δωσει βιντεο ενω θελω φωτο, το βρισκω χαζο, αν ηθελα τραβουσα βιντεο ακομα και σε 4Κ οπου η αναλυση ειναι υψηλη και κρατουσα οποιο frame Ηθελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να σου πω για την αυτονομία της μισης ημέρας του GALAXY s6? Που είχα καλομαθει με το z3 και τώρα δεν τολμαω να βγω από το σπίτι χωρίς το power bank...

εμένα πάντως μου κρατάει παραπάνω το S6.

Με χρήση Viber,Facebook (αυτά τα δύο φουλ) email και κάποιες κλήσεις, γυρίζω σπίτι από τη δουλειά το απόγευμα και είμαι λίγο πάνω από 50%

σε μέρα "εκδρομής" με μουσική, viber, facebook,κλήσεις και φωτογραφίες (από πρωί μέχρι απόγευμα πάλι) γύρισα σπίτι με 28% μπαταρία

 

ότι έχεις να νοιαστείς για την μπαταρία ισχύει, αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα. συν του ότι έχεις και το fast charge που είναι απίστευτα βολική και πρακτική τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α χα χα χα ΧΑΑΑΑ τι άλλο θ' ακούσουμε :)

Από το 2003 προσπαθούν όλοι παγκοσμίως να καταργήσουν το Flash, είμαστε πολύ κοντά πλέον στο να εξαφανιστεί (έχει αντικατασταθεί επάξια με πολύ καλύτερες τεχνολογίες πχ HTML5, css3, canvas)

Μέχρι και η Adobe σταμάτησε την υποστήριξη του Flash για Android 4.1 και μετά. Για να βάλεις flash σε android πρέπει να το βρεις από ξένες πηγές το αρχείο, το οποίο το μπλοκάρει και η Google. Επιτέλους γλιτώσαμε από αυτό το τεράστιο βάρος που λεγόταν Flash!

 

Η αναφορά παράδοσης μηνυμάτων SMS είναι αλήθεια ότι μου λείπει. Και δεν μπορώ να καταλάβω εφόσων το Cydia μπορούσε να το ενεργοποιήσει αλλάζοντας μόνο ένα αρχείο συστήματος και χωρίς έξτρα εφαρμογές ή plugins, γιατί δεν κάνει το ίδιο και η Apple;

 

Επίσης, οι φωτογραφίες με το live photos φαίνονται σαν κανονικές φωτογραφίες όπου και να τις προβάλουμε, αλλά όταν τις βλέπουμε σε 6S θα φαίνεται και η κίνηση.

Aναφορά παράδοσης: *# πριν το μήνυμα(μόνο σε vodafone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εμένα πάντως μου κρατάει παραπάνω το S6.

Με χρήση Viber,Facebook (αυτά τα δύο φουλ) email και κάποιες κλήσεις, γυρίζω σπίτι από τη δουλειά το απόγευμα και είμαι λίγο πάνω από 50%

σε μέρα "εκδρομής" με μουσική, viber, facebook,κλήσεις και φωτογραφίες (από πρωί μέχρι απόγευμα πάλι) γύρισα σπίτι με 28% μπαταρία

 

ότι έχεις να νοιαστείς για την μπαταρία ισχύει, αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα. συν του ότι έχεις και το fast charge που είναι απίστευτα βολική και πρακτική τεχνολογία

 

Η δική μου χρήση δεν μου δίνει τέτοιες αυτονομίες. Και προφανώς σε σχέση με το Ζ3 που είχα για 11 μήνες, κρατάει ακριβώς ...το μισό. Καλό το fast charge επίσης και βρήκα power bank που το υποστηρίζει, αλλά αναγκάζομαι και το κουβαλάω μαζί μου για να είμαι σίγουρος όταν δεν βρίσκομαι στο γραφείο ή είμαι σε ταξίδι. Η samsung έφτιαξε μετά απο καιρό μια ποιοτική εξωτερικά συσκευή αλλά για την τιμή που το προσφέρει πλεον (μάλλον θεώρησε πως επειδή η apple πουλάει ακριβά, θα πετύχαινε και με αυτούς το ίδιο), δεν δικαιολογούνται οι παρατηρήσεις που αναφέρω. Ασε την αναγνώριση του δακτυλικού αποτυπώματος που ειδικά μερικές φορές που βιάζεσαι, σε κάνει να θες να το πετάξεις στον τοίχο. :P

 

Επίσης δεν έχω βεβαιωθεί ακόμη αν το fast charge είναι καλό για την μπαταρία μακροχρόνια μιας και η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

 

-Dual Core; Πρώτη η LG με το Optimus 2X, καμία πρόοδος εδω. Ευτυχισμένο 2010

-2gb RAM; Πάλι πρωτη η LG το 2012 με το LG Optimus

-Δαχτυλικό αποτύπωμα είχε η Motorola απο το 2011

- SD Card;

-Αποστολή αρχείων με bluetooth;

-Αναφορά παράδοσης στα SMS;

-Flash στο Safari;

-File manager;

-Υπέρυθρες;

-FM Radio;

-Αποσπώμενη μπαταρία;

 

Με άλλα λόγια δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα φέτος για την Apple..JOBS μας λείπεις...!

 

 

Για αποστολή αρχείων με bluetooth, και υπέρυθρες πάρε ένα Νόκια 6110, να παίζεις και φιδάκι! Αν έχεις να δώσεις και κάτι παραπάνω, πήγαινε σε 7250 να βγάζεις και φωτογραφίες σε VGA.

 

Όσο για το Flash, χαίρομαι που τα κινητά (και πρώτη η Apple) βοήθησαν στο να πεθάνει επιτέλους αυτός ο ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ της τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...