Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαφνικά σήμερα μου εμφανίστηκε ένα περίεργο πρόβλημα, χωρίς να έχει γίνει καμία αναβάθμιση πρόσφατα. Έχω το xfce σαν γραφικό περιβάλλον, και δεν μπορώ ν' αλλάξω πλέον τη γλώσσα με το συνδυασμό alt+shift τον οποίο έχω ορίσει από τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου και λειτουργούσε κανονικά ως τώρα. Μπορώ όμως να την αλλάξω πατώντας στο αντίστοιχο εικονίδιο, αλλά συμβαίνει κι εκεί το εξής περίεργο. Όταν εμφανίζεται ως επιλεγμένη γλώσσα τα Αγγλικά, τότε μπορώ να γράψω ελληνικούς χαρακτήρες ενώ αντίθετα όταν εμφανίζεται ως επιλεγμένη γλώσσα τα Ελληνικά μπορώ να γραψω με λατινικούς.

Επίσης, πραγμα που δεν ξέρω πως και αν έχει σχέση με το προαναφερθέν πρόβλημα, βλέπω τα εξής σφάλματα όταν μεταφερθώ στην tty1:

[FAILED]failed to start login service
see 'systemctl status systemd-logind.service' for details
[OK]stopped login service
starting login service
[FAILED]failed to start NetworkManager service
see 'systemctl status NetworkManager.service' for details
[OK]stopped NetworkManager service
starting NetworkManager service
[     *](1 of 2) a start job is running for login service(24s / 1min 30s
[     *](2 of 2) a start job is running for NetworkManager service(24s / 1min 30s

και οι παραπάνω "jobs" τρέχουν και ξανατρέχουν.

Πάντως έχω σύνδεση στο διαδίκτυο κανονικά και δε βλέπω καμιά διακοπή ή μήνυμα αποσύνδεσης. Υπάρχει όμως μια καθυστέρηση στην εκκίνηση που πιθανότατα οφείλεται στα παραπάνω.

 

EDIT:

Τελικά φαίνεται πως επανήλθε. Αρχικά του έκανα μια επανεκκίνηση η οποία δεν ανταποκρινόταν μέχρι το πάτημα των alt+ctlr+del. Αφού έκλεισε άνοιξε ξανά φυσιολογικά αλλά το θέμα του πληκτρολογίου παρέμεινε. Πριν από λίγο σκέφτηκα να δοκιμάσω να  επιλέξω τη "Χρήση προεπιλεγμένων" από τις ρυθμίσεις της διάταξης μήπως και επανέλθει. Μόλις το έκανα αυτό μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα γίνει εφαρμογή των αλλαγών αφού αποσυνδεθώ. Το παρέκαμψα και αποεπέλεξα ξανά την επιλογή αυτή, ώστε να χρησιμοποιηθούν και πάλι οι παλιές επιλογές. Μετά από αυτό επανήλθε. Τώρα μπορώ και πάλι να άλλάξω γλώσσα κανονικά.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κανει με vlc rhytmbox clementine κλπ. Στο ιντερνετ δεν το εχω προσεξει αν το κανει.

 

Δοκίμασε να βάλεις σαν audio output το ALSA στις ρυθμίσεις των προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι έχω να δοκιμάσω διανομή/desktop environment κάπου 3-4 χρόνια :P

 

Ετσι. Δεν χανεις και τιποτα.

 

Βαζοντας διαφορες διανομες σε vbox, μονο και μονο για δοκιμες στο star, να ξερες τι εχουν δει τα ματακια μου... Κυκλοφορει πολυ αυτισμος...

 

Ειδα διαχειριστες πακετων να κανουν περισοτερο και απο update στα Win για 20 ψωροπακετα...

Ειδα να μην γινεται prompt για password σε crypt, αλλα να το βαζεις στα τυφλα, να το παιρνει και να προχωραει κανονικα..

Ειδα syslinux με προβλεπομενη εγκατασταση να κανει hang στο boot...

Ειδα αιμορραγια προκειμενου να περασω πακετα/νεες εκδοσεις πακετων απο third party πηγες γιατι τα official repos δεν ειχαν/ειχαν εκδοσεις απο την εποχη του Μαμρα του Παντοτινου...

Ειδα το Σίσυφο φριχτά βασανισμένο. Kοτρώνα αυτός θεόρατη και με τα δυό βαστούσε, και στυλωμένος έσπρωχνε, με πόδια και με χέρια, την πέτρα απάνω στο βουνό. Kι ότι έκανε να φτάση, και να περάση απ' την κορφή, τον έπαιρνε το βάρος και προς τον κάμπο ανήλεη κατρακυλούσε η πέτρα...

 

 

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο update του pulseaudio μου κάνει την ζημιά. 

Δοκίμασα να τρέξω ένα live usb με το manjaro και όλα έπαιζαν κανονικά χωρίς κοψίματα στον ήχο. 

Απο τις ρυθμίσεις των προγραμμάτων, πχ vlc & rhythmbox, δεν έχει επιλογή να αλλάξω σαν audio output την alsa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω εδώ και καιρό dual boot σύστημα με "mint" και είπα να δοκιμάσω το "manjaro". Όλα καλά όλα ωραία, κάποια μικροπροβλήματα τα έλυσα ψάχνοντας στο γούγλη αλλά παραμένει ένα άλυτο.  Όταν δουλεύω το manjaro η ώρα δείχνει κανονικά, όταν τελειώσω και μπω στα windows 7 έχει αλλάξει την ώρα και δείχνει 2 ώρες πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παραθυρα πηγαινε στο μητρωο ως admin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation

και φτιαξε μια νεα καταχωρηση της μορφης

DWORD (32-bit) Value

και δωσε της ονομα και τιμη

RealTimeIsUniversal=1

ειναι case-sensitive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα παραθυρα πηγαινε στο μητρωο ως admin
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation
και φτιαξε μια νεα καταχωρηση της μορφης
DWORD (32-bit) Value
και δωσε της ονομα και τιμη
RealTimeIsUniversal=1
ειναι case-sensitive

 

 

Το έκανα και φαίνεται να λειτουργεί. Αυτό γιατί γίνεται μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα περισσότερα λειτουργικά συστήματα ορίζουν την ώρα στην παγκόσμια ώρα και την ρυθμίζουν ανάλογα την τοποθεσία. 

Τα παράθυρα ορίζουν την ώρα στην τοπική απευθείας, με αποτέλεσμα κάθε φορά που εναλλάσσεις μεταξύ των λειτουργικών να υπάρχει αυτή η διαφορά (+2 ή +3 ανάλογα την χειμερινή ή θερινή ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...